Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Canon Pixma IP 4500

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
popaadrian



Data înscrierii: 29/Aug/2008
Mesaje: 6

MesajTrimis: Vin Aug 29, 2008 11:29 am    Titlul subiectului: Canon Pixma IP 4500 Răspunde cu citat (quote)

Salut, mi-am achititionat acum cateva zile un Canon Pixma IP 4500 si as avea cateva intrebari:

1). Daca am tusul potrivit pentru acest tip de imprimanta cum o pot incarca.
2). Dupa reincarcare se poate reseta chipul, pentru a vedea parametri de cerneala?
3). Pentru a printa CD-uri/DVD-uri are un ,,sertar" special cu o ,,tava" culisanta ca sa ma exprim cat mai pe romaneste doar ca aceea nu printeasza CD-urile in intregime pentru a le printa exact pana la decupatura centrala a uni CD/DVD ce pot face trebuie schimbata ,,tava" sau doar setarile modificate?
4). Multumesc pentru raspunsuri daca ma poate ajuta cineva!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Aug 29, 2008 12:32 pm    Titlul subiectului: Re: Canon Pixma IP 4500 Răspunde cu citat (quote)

popaadrian a scris:
Salut, mi-am achititionat acum cateva zile un Canon Pixma IP 4500 si as avea cateva intrebari:

1). Daca am tusul potrivit pentru acest tip de imprimanta cum o pot incarca.


Vezi aici:
Cartus negru mare PGI-5BK: http://****inktec****/english/movie/BKI-9050D_eg.wmv
Cartuse mici (bk si color) CLI-8: http://****inktec****/english/movie/BKI-9080D-BKI-9080C_eg.wmv
Dar nu trebuie sa ai doar cerneala potrivita, ci si sculele necesare (soclu, dopuri speciale, etcetc, instructiuni). Altfel nu vei avea rezultate optime.

Citat:
2). Dupa reincarcare se poate reseta chipul, pentru a vedea parametri de cerneala?


Se poate daca iti achizitionezi resetator de chip, dar e cam 100 si ceva de lei, nu stiu daca merita.... Daca te intereseaza imi spui, eventual pe mail iuliu.ciupe-vaida@mediatec.ro sau pm pe forum si iti trimit unul, ca nu il gasesti pe site, il vindem in general firmelor de refill, lor le merita.
Se poate insa anula indicatorul de cerneala, inclusiv avertismentul de cartus gol, s-a mai discutat pe forum. (aici pt ip5300 http://****mediatec.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=161, aici http://****mediatec.ro/phpBB2/viewtopic.php?p=622#622 si nu numai, plimba-te oleaca pe la noi ca vezi cum). Trebuie intrat in optiuni si dezactivat indicatorul, sau la unele canonuri trebuie apasat si tinut 6 secunde butonul start sau paper feed si se dezactiveaza.

Citat:
3). Pentru a printa CD-uri/DVD-uri are un ,,sertar" special cu o ,,tava" culisanta ca sa ma exprim cat mai pe romaneste doar ca aceea nu printeasza CD-urile in intregime pentru a le printa exact pana la decupatura centrala a uni CD/DVD ce pot face trebuie schimbata ,,tava" sau doar setarile modificate?


Nu tava e de vina, ci setarile din imprimanta. Ai in softul imprimantei sigur undeva distanta pana la centrul discului, adica pana unde sa tipareasca, aici insa nu te pot ajuta intrucat nu am tipul tau de imprimanta sa intru literalmente in softul ei sa vad de unde se seteaza asta. Poate stie cineva de pe forum, sa vedem.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
popaadrian



Data înscrierii: 29/Aug/2008
Mesaje: 6

MesajTrimis: Vin Aug 29, 2008 2:23 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ms mult doar ca linkurile cu movie pe care mi le-ai dat nu imi merg intra in winamp dar nu se lanseaza imi zice instananeu buffering 100% si cand sa ruleze imi arata ca si cum s-ar fi terminat filmul!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Aug 29, 2008 2:41 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

SOLUTIE:

Du-te pe pagina asta: http://****inktec****/english/support/method.asp?kind=3
Du-te la ultimele doua pozitii din tabel si in stanga ai niste icon-uri numite "MOV".
Da pe "MOV" ala din dreptul la BKI-9050D pe de o parte si BKI-9080D, BKI-9080C pe de alta parte click-dreapta si selecteaza "save target as...", defineste locatia (de ex pe desktop) si salveaza fisierele pe calculator. Dupa aceea da pe fisier click-dreapta si alege "open with..." si alege "Windows Media Player".

Trebuie sa mearga. Daca nu merge nici asa inseamna ca ai un player vers mai veche, actualizeaza codec-urile la el, dar in principiu cu Media Player merge.

Tine-ma la curent.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
popaadrian



Data înscrierii: 29/Aug/2008
Mesaje: 6

MesajTrimis: Vin Aug 29, 2008 7:50 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

A mers ms mult si as mai avea o intrebare daca nu te superi!!! Cat costa un sistem CISS pentru IP 4500?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Sâm Aug 30, 2008 9:52 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

popaadrian a scris:
A mers ms mult si as mai avea o intrebare daca nu te superi!!! Cat costa un sistem CISS pentru IP 4500?


Intra pe http://****powertrust.ro/ciss.htm
Nu ca ar fi singurul care vinde CISS, dar ei cumpara de la noi cerneala Inktec pt CISS, deci stiu ca sunt ok calitativ.

Acolo ai si preturi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
popaadrian



Data înscrierii: 29/Aug/2008
Mesaje: 6

MesajTrimis: Lun Sep 01, 2008 2:23 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ms mult!!! Calitatea este buna la un CISS si este vre-un dezavantaj sau isi merita banii!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Sep 01, 2008 3:14 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

popaadrian a scris:
Ms mult!!! Calitatea este buna la un CISS si este vre-un dezavantaj sau isi merita banii!!!


Calitatea unui CISS este data exclusiv de cerneala pe care o utilizezi. Mediatec Team recomanda utilizarea cernelurilor marca Inktec nu doar pentru ca le comercializam noi, ci pentru ca Inktec a dovedit in cei peste 16 ani de existenta ca aloca cel mai mare efort in obtinerea de cerneala perfect identica cu originalul, si asta o certifica atat cei peste 25% din personalul Inktec angrenat in Research&Development, cat si opiniile covarsitor pozitive ale firmelor de specialitate (refillatori).

Deci isi merita banii, dar numai daca ai ce printa, ca daca tiparesti 4~5 pagini pe luna, strict pentru folos privat, atunci nu merita efortul. Dar calculul de rentabilitate il potiu face si singur, si anume calculezi investitia initiala in CISS + pretul cernelii si in functie de cate poze scoti lunar vezi in cate luni ti se amortizeaza scula. Daca in 6~7 luni scoti pretul CISS, eu zic ca merita, din momentul acela incolo mergi pe plus.

Chestia e ca nu ai spus pentru ce folosesti imprimanta, in sensul asta mi-e greu sa-ti spun cat de repede iti scoti investitia...

In rest, nu sunt probleme cu CISS si isi merita banii.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
popaadrian



Data înscrierii: 29/Aug/2008
Mesaje: 6

MesajTrimis: Lun Sep 01, 2008 6:24 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eu o folosesc pentru printat CD-uri mai mult si ocazional poze cam 15-20 de poze pe luna, documente cam 50 de pagini pe luna si cam atat nu stiu cat de mult suporta un asemnea sistem sa fie folosit ca daca nu ar consuma prea mult cred ca mai mult m-ar avantaja sa umplu cartusele, doar ca nu stiu daca este bine sa il reincarc am auzit ca isi pierd calitatea pozele daca reumplu cartusul de fiecare data si inca ceva... daca in loc sa gauresc cartusul il umplu prin acel burete prin care printeaza nu este mai bine daca stau cu o serginga sau o pipeta sa pun cate o picatura - doua pana se umple cartusul?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Sep 02, 2008 9:08 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pe rand:

1. La cantitatea printata de tine NU merita sa-ti iei CISS. Baga refill linistit.

2. Refillul nu afecteaza calitatea pozelor nici daca reincarci de 100 de ori. Unde ai auzit tu asta? Shocked
La cartusele care au capul de printare incorporat e posibil sa se infunde cu timpul, sa se usuce cerneala pe duze, etc, intrucat e expus, dar si acolo sunt metode de desfundare(vezi aici http://****mediatec.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=3 ) plus ca daca il exploatezi corect (scrie tot acolo cum) nici acela nu se infunda...

3. Crezi ca daca se putea face refill pe unde zici tu, nu se facea asa? De ce sa agresezi cartusul, sa trebuiasca sa pui dopuri, etcetc, daca se putea face prin picurare pe partea prin care iese cerneala?...
Pai uita-te cu atentie la fisierele video si vei vedea ca refillul se face in doua locuri, obligatoriu, si respectand intocmai procedura, orice alta metoda de refill compromitand cartusul in sensul ca ori nu va scrie deloc, ori va curge, ori va pierde etanseitatea, etcetc.
Deci NU se poate face refillul decat asa cum e descris in fisierul video si in instructiunile pe care le vei gasi in kit-urile de refill.

Daca faci refillul dupa instructiuni si cu cerneala recomandata de Inktec, iti garantez ca vei obtine rezultate identice cu originalul. Si daca dupa 20 sau 30 de refilluri cedeaza ceva (etanseitatea unui dop, un chip, orice) si trebuie sa schimbi cartusul, so what? La atatea refilluri iti iese aproape gratis ala, deci nu te mai ingrijora, da-i drumul ca deja esti specialit in imprimanta ta inainte de a fi printat cu ea cat de cat LOL Laughing Laughing Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
popaadrian



Data înscrierii: 29/Aug/2008
Mesaje: 6

MesajTrimis: Mie Sep 17, 2008 8:49 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ms mult pt. toate raspunsurile!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
deathofart



Data înscrierii: 09/Oct/2008
Mesaje: 1

MesajTrimis: Joi Oct 09, 2008 5:51 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Salut,

Am achizitionat de curand o imprimanta acest model, si nu stiu cum sa imprim cd/dvd.
Am nevoie de o tavita speciala?
Daca nu puteti atasa poze cu locul unde se introduce?

Multumesc anticipat,
Cristi
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Tamas



Data înscrierii: 28/Sep/2008
Mesaje: 70
Locație: Galati

MesajTrimis: Joi Oct 09, 2008 8:38 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

postez si eu sa dau o mana de ajutor la toti cei care au imprimante canon pixma ip 4200,4300,5200,5300 si care vor sa-si instaleze sistem de alimentare continua(ciss) http://****youtube****/watch?v=_azT2xgFrpo ,si mai ales cum se face refill la cartusele CLI-8BK,PGI-5BK

Ultima modificare efectuată Tamas la Joi Oct 09, 2008 8:45 pm, modificat de 2 ori în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Tamas



Data înscrierii: 28/Sep/2008
Mesaje: 70
Locație: Galati

MesajTrimis: Joi Oct 09, 2008 8:42 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Inca ceva pentru printat discuri..cd/dvd http://****youtube****/watch?v=WxUbEMBTysM&feature=related
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community