Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Cartuse HP Photosmart D5160

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
martud



Data înscrierii: 02/Oct/2008
Mesaje: 3
Locație: Campulung Muscel

MesajTrimis: Joi Oct 02, 2008 8:19 am    Titlul subiectului: Cartuse HP Photosmart D5160 Răspunde cu citat (quote)

Folosesc de peste un an aceasta imprimanta. Am facut cred vreo 9-10 refill-uri la cartusul alb-negru(HP 339-C8767) si unul la cel color. Prima problema a aparut dupa ce am incarcat cartusul color(care merge bine). Dupa fiecare imprimare(alb negru sau color) imi scoate o pagina de test color. O opresc cu tasta X si imi da afara o foaie alba. Enervant dar totusi merge. Mai nou dupa ultima reincarcare a cartusului alb-negru (refill de 1 litru negru luat tot de la voi-a doua oara) nu-l mai recunoaste, primesc numai flash intermitent pe display-ul imprimantei la cartusul alb-negru si "!" flash intemitent rosu si nu imprima nimic.
O fi timpul sa iau alt cartus original alb-negru? Se mai poate reseta acesta(mai merita)?
Am incercat sa fac comanda dar nu reusesc pentru un cartus original HP 339-c8767 dar bifez "cumpara", spune produs adaugat in cos dar cand ma duc la cos e gol. Cum pot sa rezolv?
Stiu ca e cam multa polologhie dar multumesc oricum de orice ajutor!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Oct 02, 2008 1:33 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Citat:
cand ma duc la cos e gol


Ai la browserul folosit de tine cookies blocate (in IE este la privacy - advanced in internet options). Da-i sa fie cu accept si va merge comanda.

Eventual incearca si cu alt browser (opera, mozilla, etc) vezi daca prezinta acelasi fenomen, desi normal cu Mozilla face figura asta, intrucat din default vine cu cookies-urile blocate.

Citat:
Am facut cred vreo 9-10 refill-uri la cartusul alb-negru (...) dupa ultima reincarcare (...) nu-l mai recunoaste


Dupa 9~10 refilluri e foarte posibil sa se fi "prajit" cartusul. Au si heaterele durata lor de viata, ca sa o lungesti e recomandat sa nu printezi mai mult de 5 pagini text fara pauza de cca 1~3 min, dar oricum, dupa atatea reumpleri si-a cam trait traiul, si-a mancat malaiul. Ia cartus nou black.
Daca vrei sa intelegi cum functioneaza cartusul tau, ca sa "simti" ce se intampla acolo in vederea unei exploatari mai judicioase, poti citi principiul de functionare in post-ul asta http://****mediatec.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=169 , uita-te mai in josul paginii unde e poza, si pentru o exploatare optima ai acolo un link in discutia cu clau13, cred ca mai sus pe pagina, tot catre o sectiune de forum unde avem acele recomandari/instructiuni. Cred ca le vei aprecia ca fiind utile.

Citat:
Dupa fiecare imprimare(alb negru sau color) imi scoate o pagina de test color.


Asta e tare! Te rog sa imi spui daca dupa schimbarea cartusului negru iti mai face figura asta, si va trebui sa o studiez mai in amanunt, pana atunci insa ramanem asa, vb pe urma da?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
martud



Data înscrierii: 02/Oct/2008
Mesaje: 3
Locație: Campulung Muscel

MesajTrimis: Vin Oct 03, 2008 6:47 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Faza cu Privacy-Advanced-Accept First Party & Third Party Cookies am facut-o din prima. Ba am pus sa dea voie si la Activex-uri si tot nu merge. Pot face comanda altfel(telefonic)? Imi trebuie urgent cartusul. Acu' imprim cu ala foto in loc de cel negru si imi scoate un gri inchis.

In legatura cu pagina test color nu cred ca are de-a face cu cartusul negru. Cum am spus, problema a aparut si s-a mentinut dupa refill-ul cartusului color(care a mers foarte bine).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Oct 03, 2008 8:01 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

OK, se pare ca au mai fost ceva probleme cu site-ul, semnalate sporadic si de catre alti clienti. Stiu ca ieri (02.10) se lucra intens la bug, presupun ca intre timp s-a rezolvat, oricum incearca acum vezi daca merge.

Pe de alta parte, poti comanda in asemenea cazuri si telefonic, dar nu astazi daca nu apartii de Zona Vest (vezi judetele pe pagina contact) ca Bucuresti e in inventar. Tine-ma la curent cu bug-ul, daca s-a rezolvat, in sensul ca poti sau nu sa comanzi de la tine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community