Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

resetare corecta pentru Canon MP160/180 dupa refill
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Dum Feb 24, 2008 4:02 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

okidoki99 a scris:
Am gasit un program pentru a reseta MP150 / 160 / 170 / 180 / 450 / 460
Il puteti lua de aici : http://****box.net/shared/4yblbn34kg

Poate imi spune cineva cum pot face butoanele de resetare Waste Ink disponibile.


Intrucat ai indicat o serie de 6 imprimante Canon MP fara sa specifici exact care este modelul tau, ai aici metoda (atat de curatare fizica cat si cea de resetare din soft) pentru waste ink pad. Zice ca pt MP150. Daca nu merge la al tau specifica te rog exact tipul de echipament si revin.

Sper ca stii engleza LOL

fixyourownprinter**** forums a scris:

This is actually a very easy fix. Two absorber pads are located on the right side of the printer, under the ink cartridges. With the printer on, lift the top to expose the cartridges. They will automatically move out of the way. You can move them to the left side by hand if the printer is not on. You will probably need a flashlight to see the pads. They each sit in a rubber retainer. The pads can be removed very easily and cleaned. Take the pads out of the retainers with tweezers. They clean up nicely with warm water but you can use something like Simple Green if they are stubborn. It is best to use a spray bottle (on stream) and blast it through the pad until it is white. Sometimes just putting it under a running faucet will do the trick. If there is ink in the rubber retainer after taking the pad out, it can be cleaned up with a paper towel. Put the pads back into the retainers and you have successfully cleaned the ink absorbers. Now you may have to reset the error message so you can get back to printing. This is how to do it.

How to clear E27 Code

* With the printer powered off but connected to a power source, press the Power button while pressing and holding the Stop/ Reset button.
* When the Power is lit, press the Stop/Reset button two times while pressing and holding the Power button.
* When releasing the Power button and the Stop / Reset button (regardless of order), the printer will move into a service mode. (Waiting for menu selection)
* When the on/off lights in green, press the Stop/Reset button the specified number of time(s) according to the function listed in the table below.(Each time the Stop/Reset button is pressed, the LED lights alternately in orange and green, starting with orange.)note: press 4 times for waste ink counter reset.

The number of the Reset button pressing LED Function Remarks
0 time Green Power off
1 time Orange Service pattern print (auto teste)
2 times Green EEPROM print (dados da EEPROM)
3 times Orange EEPROM reset (EEPROM reset)
4 times Green Waste ink counter reset (Absorvente reset)

* Turn off the printer.( it must be turn off) then turn it on again.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Dum Feb 24, 2008 4:04 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

A, si scuze pentru reactiile mai lente dar pana in 10 martie sunt si in sensiune, indurare, ca am capul varza! Shocked Evil or Very Mad Rolling Eyes Shocked Sad Sad Sad

Laughing Laughing Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
okidoki99



Data înscrierii: 19/Feb/2008
Mesaje: 3

MesajTrimis: Lun Feb 25, 2008 10:12 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

MP160.

Intr-un final am reusit sa o resetez dar nu ma intrebati cum, sau prin care metoda exacta...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Feb 25, 2008 10:38 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

okidoki99 a scris:
MP160.

Intr-un final am reusit sa o resetez dar nu ma intrebati cum, sau prin care metoda exacta...


Laughing Laughing E buna, pacat ca nu mai tii minte prin care metoda, da' poate pana la urmatorul waste ink tank reset iti schimbi imprimanta! Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sir gilles



Data înscrierii: 26/Feb/2008
Mesaje: 5
Locație: Piatra Neamt

MesajTrimis: Mie Feb 27, 2008 5:31 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Salut,
Stie cineva cum pot scapa de Error 5 la Canon mp 160?
Am incercat faza cu banda de lipit:combinatia de butoane Reset,On....apare in continuare E5.Alte idei?Merci.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Feb 27, 2008 5:48 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

sir gilles a scris:
Salut,
Stie cineva cum pot scapa de Error 5 la Canon mp 160?
Am incercat faza cu banda de lipit:combinatia de butoane Reset,On....apare in continuare E5.Alte idei?Merci.


Daca nu s-a "bagat" [okidokib] trimite-i un PM, el a resetat si poate intre timp si-a amintit cum...?
Hai, okidoki, salveaza-ne Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sir gilles



Data înscrierii: 26/Feb/2008
Mesaje: 5
Locație: Piatra Neamt

MesajTrimis: Mie Feb 27, 2008 7:10 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am revenit cu urmatoarea explicatie gasita pe un forum:
The printer MP160 is dependant on these points:
1) The Chips that are built into the cartridges DO NOT sense the ink level they just count the number of printouts and either light when they THINK the ink level is low or flash when they THINK the ink level has run out. Refilling the cartridges does not affect this.
2) if only one cartridge light is flashing either black or the color, printing from both colors is possible.
3) if BOTH lights are flashing which would imply the error light is flashing also, (error E5) then game over the printer locks and printing or scanning is not possible
4) The solution is simply to replace EITHER the black or EITHER the color cartridge to continue printing. The new genuine Canon cartridge which contains the full chip will allow printing.
5) obviously replacing the black cartridge is the most effective method and simply refill the color cartridge when necessary which everybody as already probably done.
6) The service mode trick of resetting the ink level definitely does not work, for the MP160.
7) This ploy by Canon is simply to force people to buy their cartridges which is how they make their money from this business.
NOT from a printer which actually costs less than buying both genuine cartridges.
Din cate am inteles singura modalitate de scapa de error E5 si a face imprimanta functionala ar ramane inlocuirea unuia dintre cartusuri cu unul nou(de preferat cel negru-mai simplu,mai ieftin).A incercat cineva aceasta varianta?Merci.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Feb 28, 2008 8:12 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

sir gilles a scris:

Din cate am inteles singura modalitate de scapa de error E5 si a face imprimanta functionala ar ramane inlocuirea unuia dintre cartusuri cu unul nou(de preferat cel negru-mai simplu,mai ieftin).A incercat cineva aceasta varianta?Merci.


Nu am incercat, dar am mai gasit varianta asta pe net.

Ce nu e in regula la rationamentul acela este faptul ca ACELASI CARTUS (sa zicem black) pus refillat la ALTA IMPRIMANTA merge perfect. Poate pentru ca era inca colorul original si negolit in ea, nu stiu ce sa zic...

A doua ciudatenie este ca aceste cartuse mergeau refillate fara probleme pe alte imprimante (seria pixma ip 1xxx...), inclusiv dupa refillul ambelor cartuse, doar ca nu mai beneficiai de nivelul de cerneala estimat.

Ar mai fi una demna de incercat:
Schimbare cu black nou (cum ziceai) dar dupa ce se termina black-ul, de inlocuit cu primul black care intre timp l-am refillat! Twisted Evil
Daca nu merge asa, atunci e clar ca ceva acolo tine minte ca s-a golit cartusul. Adica acel "ceva" care tine minte e chiar in cartus si nu in imprimanta, ceea ce ma mira la maxim.

In ceea ce priveste schimbarea black-ului mai des si mai mult refill la color, e oarecum functie de tipul de utilizator; adica, daca scoti mai mult text pe ea (referate, chestii), mai bine refillezi de 15 ori negrul, colorul tot nu-i gol inca deci nu intra in eroare 5, tu tot mai poti refilla negrul, si keep printing4ever!!!
Cu conditia sa nu scoti poze, colorul poa' sa stea in imprimanta si doi ani si tu sa tot scoti la documente de sa-i vina rau de ciuda la Canon ca nu-i cumperi rahatu' de PG-40 Evil or Very Mad !!!

Daca tot vrei sa scoti pozele acasa, ca sa poa sa vada bunica ce frumosi sunteti Laughing (cred ca numa' ea n-are mail si net, desi eu stiu o bunica ce are stick-u cu ea, cum da de un pc cum - sshhhtuck!!! Baga stick-u, si stai sa vezi 3000 de poze cu toti nepotii, pisicile si prietenii lu' bunica de-mi vine sa urlu! Shocked Shocked Laughing )....

Unde am ramas? Rolling Eyes

A, da, deci: Daca vrei ceva pt poze, lasa imprimanta asta pentru text si ia-ti alta pentru poze.
Si de data asta ne interesam mai amanuntit INAINTE daca merge refillat. Canon mai are imprimante, care merg cu PGI-5 si cu CLI-uri la color, merg alea refillate intr-o veselie! Sau iei Epson unde compatibilul e la jumatate de pret k si originalul (tinand cont ca are cu 30% mai multa cerneala in el), nu mai vorbesc de hp-urile la care refill e parfum si merg perfect (HP PhotoSmart-urile C sau D).

Desi, desigur.... cel mai perfect ar fi sa gasim calea de a pacali toate astea si de a le putea refilla pe amandoua... Mai vedem.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sir gilles



Data înscrierii: 26/Feb/2008
Mesaje: 5
Locație: Piatra Neamt

MesajTrimis: Joi Feb 28, 2008 10:36 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

okidoki99 a scris:
Am gasit un program pentru a reseta MP150 / 160 / 170 / 180 / 450 / 460
Il puteti lua de aici : http://****box.net/shared/4yblbn34kg

Poate imi spune cineva cum pot face butoanele de resetare Waste Ink disponibile.

Am tradus din rusa modul de operare MPtool,dar tot nu-mi raspunde la comenzi:
Opportunities of the program:
- The expanded information on a level of ink in cartridges and containers for the fulfilled ink.
- Reading, record and dump EEPROM of the printer.
- Zeroing counters of a level of ink of black and color cartridges.
- Dump of counters заполненности the "basic" and "additional" containers for the fulfilled ink.
Section Info.
Ink Level - displays a level заполненности ink:
BK - a black cartridge.
CY - a color cartridge ink Cyan.
MG - a color cartridge ink Magenta.
YL - a color cartridge ink Yellow.
WM - the "basic" container for the fulfilled ink.
WP - the "additional" container for the fulfilled ink.
Port Name - displays the name of port of the printer in system.
Section Operations.
Subitem Reset Counter - Ink Counter.
Reset Black - zeroing of the counter of a level of ink of a black cartridge.
Reset Color - zeroing of the counter of a level of ink of a color cartridge.
Subitem Reset Counter - Waste Ink Counter.
Reset Main - zeroing of the counter of a level заполненности ink of the "basic" container for the fulfilled ink.
Reset Platen - zeroing of the counter of a level заполненности ink "допролнительного" the container for the fulfilled ink.
Subitem EEPROM Operations.
Read - reading EEPROM of the printer in *.bin a file.
Write - record *.bin a file in EEPROM the printer.
Reset - dump EEPROM to factory installations.
There are three modes in which printers Canon of a MP-series can work: Normal, Service and Low-level.
Normal - the mode in which is the printer at usual inclusion.
Service - a mode in which it is possible to carry out service operations by means of buttons of the printer. In "Service" a mode it is necessary for transition of printer Canon of a MP-series:
1) To switch off the printer.
2) To press and keep the button of a cancelling/renewal of a press{seal}.
3) To press and keep the button of inclusion of the printer.
4) To release{let off} the button of a cancelling/renewal of a press{seal}.
5) to press the button of renewal/press{seal} Twice.
6) To release{let off} the button of inclusion of the printer.
After that some time will blink a green light-emitting diode (time of a blinking depends on model of the printer), then he will light up constantly and the printer will pass in "Service" a mode.
Low-Level - the operating mode предназначеный for низкоуровневых operations with EEPROM the printer, in this mode with the printer works MPTool. In Low-Level a mode it is necessary For transition of the printer of a MP-series:
1) To disconnect{switch-off} the printer from power source-220V.
2) To press and keep the button of inclusion.
3) To include{switch on} the printer in a power source-220V.
4) To press the button of a cancelling/renewal of a press{seal}.
5) To release{let off} the button of inclusion. (if the system will inform on detection of " the new device ", establish{install} the driver of the printer, after end of installation name the new printer as " Canon MP XXX Low-Level Mode ").
After that green and orange light-emitting diodes will blink and will go out, then orange will light up constantly and the printer will pass in "Low-Level" a mode. To leave this mode it is possible only having disconnected{having switched-off} the printer from a network.

Poate stie cineva sa-l manevreze in modul Low-Level.


Ultima modificare efectuată de către sir gilles la Dum Mar 02, 2008 2:14 pm, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
martec



Data înscrierii: 01/Mar/2008
Mesaje: 6

MesajTrimis: Sâm Mar 01, 2008 3:37 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Slutare.
Am un MP 180 si am reusit resetarea la ambele cartuse cu metoda mai sus mentionata.
Idee e sa intri in modul low level si apoi sa folosesti butonul reset black sau color din programel. Programul citeste si scrie EPRO-mul numai in modul low level al imprimantei.
O mica adaptare a traducerii de mai sus ar fi inlocuirea cuvintului network cu priza(220V) nicidecum cablu USB al imprimantei sau de retea al calculatorului.
Dupa aceasta resetare imi vede ambele cartuse pline ca si cum ar fi noi.Inainte sa le resetez cu toate ca erau refilate le vedea goale.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sir gilles



Data înscrierii: 26/Feb/2008
Mesaje: 5
Locație: Piatra Neamt

MesajTrimis: Dum Mar 02, 2008 3:39 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Martec,frate esti norocos.Am facut corecturile necesare...Spune-mi,te rog,ai avut Error E5 sau erau doar descarcate cartusele?Eu i-am dat reset black,color,dar degeaba(nu scap de E5).
In modul Low-level ai scos cumva cartusele?Merci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
martec



Data înscrierii: 01/Mar/2008
Mesaje: 6

MesajTrimis: Dum Mar 02, 2008 6:39 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

MP 180 are afisaj LCD si mi-a dat urmatorul mesaj doar : BLACK INK LOW si COLOR INK LOW. Doar atit nu altceva.
Am scos cartusele in mod normal cind deschizi scanerul si ti se plimba capul de scriere in pozitia pentru schimbarea cartuselor.
Dupa ce-am refilat cartusele si am vazut ca persista mesajele m-am apucat de sapat pe net sa caut solutia, si a mers fara sa mai umblu la cartuse.
Nu folosesti decit doua taste si stecherul de bagat in priza si anume tasta on/off si tasta stop/reset ,cea cu triunghiul rosu intors intr-un cerc de linga tasta on/off. Dupa ce faci combinatia de taste si bagat in priza, se aprinde ledul portocaliu alarm lamp ( pozitia 5 de pe panoul de control la MP160 din ghidul utilizatorului on line) si imprimanta ramine blocata.
Lansezi programelul MPTool si apesi pe rind butoanele din cimpul Ink counter respectiv reset black astepti sa citeasca EEPROM-ul si sa-l scrie apoi aceasi treba si cu reset color.Dupa ce a terminat treba, pur si simplu scoti inprimanta din priza o bagi la loc si ii dai drumul. Sper sa ai o surpriza placuta si sa vezi ca sunt cartusele pline.
La mine au disparut acele mesaje si in utilitarul inprimantei apar amindoua cartuse pline si nu goale, cu semnul exclamarii galben desupra cum aparea inainte.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sir gilles



Data înscrierii: 26/Feb/2008
Mesaje: 5
Locație: Piatra Neamt

MesajTrimis: Dum Mar 02, 2008 7:21 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu merge.Am repetat de mai multe ori...Tocmai din acest motiv te-am intrebat daca ai avut E5.Situatiile sunt diferite.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
martec



Data înscrierii: 01/Mar/2008
Mesaje: 6

MesajTrimis: Dum Mar 02, 2008 8:23 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Imi pare rau, naspa.
Cind faci combinatiile de taste, XP-ul iti vede imprimanta ca si cum abia ai conectato la calc si ti-o instaleaza. In momentul cind lansezi MPTool trebuie sa-ti apara la cimpul Port Name- USB 002. Daca imprimanta nu ii intrata in modul low level la port Name apare USB 001.
In on-sreen manual zice ca E 5 iseamna ca nu e instalat bine cartusul sau ca nu-i compatibil.
Nu stiu ce sa mai zic sper sa o scoti la capat.

L.E.
In urma unor sapaturi mai aprofundate pe alte forumuri am gasit un singur raspuns pentru E 5- alte cartuse, problema nu are rezolvare decit prin inlocuirea lor. Incearca sa gasesti de imprumut la cineva si vezi daca iti dispare eroarea,
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mirflo



Data înscrierii: 02/Mar/2008
Mesaje: 4

MesajTrimis: Dum Mar 02, 2008 11:44 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Buna. Am oproblema cu un mp 160, dupa a sasea reincarcare imi apare E42.Am incercat toate metodele de resetare gasite pe net dar eroarea nu dispare.Stie cineva alta metoda?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
martec



Data înscrierii: 01/Mar/2008
Mesaje: 6

MesajTrimis: Lun Mar 03, 2008 11:09 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

E 42 are legatura cu scanerul nu cu cartusele. Vezi ce e in neregula cu scanerul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mirflo



Data înscrierii: 02/Mar/2008
Mesaje: 4

MesajTrimis: Lun Mar 03, 2008 7:38 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc.Intradevar scanerul nu a functionat nici inainte de eroare[scaneaza pe un fond albastru]lumina aceea care trebuia sa fie mai puternica e slaba si albastra.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Mar 04, 2008 6:15 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mirflo a scris:
Multumesc.Intradevar scanerul nu a functionat nici inainte de eroare[scaneaza pe un fond albastru]lumina aceea care trebuia sa fie mai puternica e slaba si albastra.


Sunteti offtopic. Cool Pentru probleme referitoare la functionarea imprimantelor deschideti un thread la "Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri, filme (video) refill" - link aici:
http://****mediatec.ro/phpBB2/viewforum.php?f=4

...pe viitor, desigur.

btw - merci martec!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ZELE



Data înscrierii: 04/Dec/2007
Mesaje: 72
Locație: arad

MesajTrimis: Mie Mar 12, 2008 12:19 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Sa nu punem mp 180 in aceasi oala cu restu mp-urilor
mp 180 nu da eroare vede cartusele fara probleme in orice conditii si necesita reset numai pt ink level.Printeaza in continuare indiferent daca vede cartusele pline sau goale.
La restu mp-urilor (150-160) ii problema.
Eroarea E5 (nu mai recunoaste cartusul si gata).
Ii o adevarata loterie in care te joci la noroc cu 2-3 pg-40 refilate si unul pana la urma merge; intr-un final le vede pe toate dar treptat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
ZELE



Data înscrierii: 04/Dec/2007
Mesaje: 72
Locație: arad

MesajTrimis: Mie Mar 12, 2008 12:27 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Crying or Very sad

La mp 150,160 nu scapi de E5 fara sa schimbi cartusul.
Trust me.Am incercat tot ce se poate, mai putin si spargeam imprimanta aia imputzita dar a trebuit sa ma abtin,era a clientului.

Exclamation Exclamation feritiva de canon cu pg si cl cat puteti Exclamation Exclamation
Nu am mai vazut atatea probleme la nishte amarate de inkjeturi de cand am desfacut primu printer si a cam trecut 8 ani de atunci.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
cucu



Data înscrierii: 27/Mar/2008
Mesaje: 5

MesajTrimis: Joi Mar 27, 2008 2:44 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Hehe, daca as fi dat peste forumul asta acum doua zile...

Ei bine, la mine lucrurile stau cam asa:

Azi... adica ieri, ca e doua jumate dimineata... am achizitionat cu mandrie un Canon Pixma MP210. Dupa cum probabil stiti, si modelul asta "umbla" cu cartuse PG si CL. Dupa ce am citit tot threadul am cam ramas pe ganduri (si cu un gust cam amar in gura, tare am impresia ca m-am tzepuit singur). Ce vreau sa stiu eu este - modelul asta de deprimanta are SIDA, la fel ca 150, 160 etc? O sa trebuiasca sa ma omor cu modalitati de resetare/vidare de garantie s.a.m.d. ? Sau nu sunt probleme chiar asa de grave la el?

In afara de asta, pe modelul asta/cartuse de genul asta as putea pune CISS sa scap de grijile refill-ului?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ZELE



Data înscrierii: 04/Dec/2007
Mesaje: 72
Locație: arad

MesajTrimis: Joi Mar 27, 2008 10:18 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

La mp210 nu prea ai probleme.
Daca nu recunoaste cartusul dupa refill ti apasat butonul de resume 5sec si gata.
Pe display la printer scrie ceva teorie cum ca nu ai montat un cartus original dar functioneaza fara probleme.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Mar 27, 2008 10:23 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

cucu a scris:
.....
In afara de asta, pe modelul asta/cartuse de genul asta as putea pune CISS sa scap de grijile refill-ului?


Da, exista CISS pentru MP210. Mediatec Team nu comercializeaza echipamente, dar stiu sigur ca exista.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cucu



Data înscrierii: 27/Mar/2008
Mesaje: 5

MesajTrimis: Joi Mar 27, 2008 3:00 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Aha, m-am mai linistit un pic.

Un singur lucru vreau sa mai stiu. Cartusele originale PG/CL costa vreo 30 de milioane de lei bucata sau ceva de genu' asta, oricum, sunt mai scumpe decat o sedinta de ghicit la baba Floarea. Se gasesc (,) cartuse compatibile, la preturi ceva mai rezonabile? Sau cipurile fac din gasirea lor o problema?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Apr 02, 2008 8:54 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

cucu a scris:
Aha, m-am mai linistit un pic.

Un singur lucru vreau sa mai stiu. Cartusele originale PG/CL costa vreo 30 de milioane de lei bucata sau ceva de genu' asta, oricum, sunt mai scumpe decat o sedinta de ghicit la baba Floarea. Se gasesc (,) cartuse compatibile, la preturi ceva mai rezonabile? Sau cipurile fac din gasirea lor o problema?


Cartusele originale PG/CL sunt 140.31 lei varianta capacitate normala si 109.83 capacitate mica. Si tiparesc, pe cand baba Floarea inventeaza, deci la cartuse platesti ceva palpabil. Cool Laughing

Nu exista cartuse compatibile pentru PG/CL. Nicaieri. Exista insa kit de refill si Zele tocmai zicea ca nu sunt probleme la mp210, deci treaba e ca si rezolvata.

Get on it! http://****mediatec.ro/inkjet/1/Canon/PIXMA_MP_210.html ai aici tot ce-ti trebuie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Outfit-IT&C



Data înscrierii: 17/Dec/2007
Mesaje: 5

MesajTrimis: Mar Mai 27, 2008 1:27 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am eu sisteme CISS pt mp210 cucu daca esti interesat pm. Apropo, la multe canon merge sa tii butonu de RESUME/CANCEL 5 secunde apasat si printeaza fara probleme.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cconstantin



Data înscrierii: 06/Iul/2008
Mesaje: 2

MesajTrimis: Dum Iul 06, 2008 12:52 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cum am reusit eu sa resetez ink level la MP210 - si cred ca rezolva si E5, dar n-am incercat (inca).

Intri in service mode:
-scoti imprimanta din priza - sau cablul de curent din spatele imprimantei, apesi si tii apasat Power si bagi cablul in imprimanta, apoi apesi scurt resume si ridici Power
- instalezi driverul imprimantei pentru "copia" imprimantei in service mode (are alt KEY de asta este vazuta diferit)
- rulezi MPTool - citesti EEPROMUL pe disk - copie de siguranta! altfel e posibil sa te frigi Smile
- cu MPTOOL scrii in memoria imprimantei un EEPROM salvat de cand imprimanta era noua -> cerneala apare la nivelul de atunci.

Eu am un EEPROM bin salvat de cand aveam cartusele PG40 / CL41 proaspete -> ca cele Pg37 / CL38 - n-au tinut prea mult sa le reincarc si am vazut E5, rosu in fata ochior si am cumparat PG/CL (140 RON impreuna).
Fisierul este aici: (cititi lamuriri.txt, apoi instalati driverul imprimantei manual in Service Mode - doar asa va fi vazuta de MPtool - sa speram ca urmatorul update de la MPTool va sti sa reseteze counter-ul de cartuse la MP210 - momentan am reusit doar sa scriu iar memoria de cand erau cartusele noi).

http://rapidshare****/files/128655303/Canon_MP210.zip.html

ciureanu_constantin pe yahoo -> daca aveti nelamuriri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
KingCyan



Data înscrierii: 17/Mar/2008
Mesaje: 34
Locație: Cyan Kingdom

MesajTrimis: Lun Sep 15, 2008 1:31 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mptool merge perfect, doar sa respectati cu sfintenie instructiunile:

Metoda de resetat cartusele pg 40 si cl 41 de la multifunctionalele MP150, MP160, MP170, MP180, MP450, MP460. MP150, MP160, MP170, MP180, MP450, MP460
soft necesar: driverul imprimantei (pt ca va fi reinstalata) si softul pe care-l descarcati de la adresa : http://tricks-collections****/2008/04/mptool-canon-printers-mp-series/

Cum se face?
1 scoateti multifunctionalul din priza
2 apsasati power
3 fara sa dati drumul la tasta power conectati priza
4 cand indicatorul de power s-a aprins apasati o data pe butonul resume
5 eliberati butonul power
In acest moment ar trebui sa fie aprins led-ul warnning (portocaliu)
pe ecranul calculatorului ar trebui sa apara un hardware nou instalandu-se.
Dupa instalare (driverele sunt pe CD-ul de la canon) porniti softul mp tool
selectati multifunctionalul dvs. si da-ti clik pe resetare cartuse black/ color
dupa rescrierea eeprom opriti softul mptool si scoateti mp-ul din priza
reconectati retaua 220v si porniti multifunctionalul
cartusele vor arata ca noi (pline)
Soft verificat pe mp140/150/160/180 si functioneaza ok

ATENTIE:

daca scoateti cartusele din aparat si puneti altele trebuie sa reluati procedura de mai sus la reintroducerea caruselor resetate!!!
nu functioneaza cu cartuse care au ink counter-ul oprit (a-ti apasat copy black / color 3 sec pt continuarea tiparirii)
merge numai la cartusele care au un nivel de cerneala afisat diferit de "unknown ink level" adica status-ul afiseaza in cel mai rau caz semnul mirarii deasupra cartusului!!!

Este si soft pt seria IP aici: http://tricks-collections****/2008/04/iptool-canon-printer/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cconstantin



Data înscrierii: 06/Iul/2008
Mesaje: 2

MesajTrimis: Lun Sep 15, 2008 1:42 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ba la MP210 si MP220 - nu mai merge MPTool.

De fapt eu l-am 'hackuit' sa mearga (am activat butonul de Reset Black ink level cu un software de pe net).
A citit EEPROMUL, a incercat sa-l modifice (unde stia el ca este retinut nivelul de cerneala), apoi l-a scris iar in memoria imprimantei.
Rezultatul este ca n-a mai mers imprimanta (am rescris eu EEPROMul cu fisierul BACKUP salvat de mine inainte - e IMPORTANT sa faci backup !!! )

Deci, pana fac rusii un update la MPTOOL sa suporte si MP2xx ... asteptati...
Poate totusi se prinde cineva cum se modifica corect EEPROMUL (cu un HEX Editor ceva) asa incat sa se reseteze cantitatea de cerneala.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Sep 15, 2008 1:49 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Citat:
Ba la MP210 si MP220 - nu mai merge MPTool.


...pai KingCyan nici n-a zis ca ar merge la MP210 si MP220.

Remarca te rog faptul ca in insiruirea a ceea ce merge resetat cu MPTOOL nici nu apare MP210 si MP220, deci e sigur ca ai dreptate, mai ales ca vorbesti "la prima mana".
Daca afli ceva tine-ne la curent pls.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următoare
Pagina 1 din 4

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community