Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Problema cu cartusul hp 350

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
cipin



Data înscrierii: 11/Oct/2008
Mesaje: 47

MesajTrimis: Joi Ian 08, 2009 10:20 pm    Titlul subiectului: Problema cu cartusul hp 350 Răspunde cu citat (quote)

Salut! La multi ani!
Am o imprimanta HP C4480. Am facut acum refill - cu kitul de la voi - la cartusul negru (350) si tot imi apare "low ink". Precizez ca am folosit imprimanta pana cand mi-a scos o coala pe jumatate imprimata iar cealalta jumatate era cu intreruperi (cartusul era aproape gol).
Ce sa fac sa-l vada plin?
Multumesc!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Ian 09, 2009 9:20 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nivelul de cerneala nu se poate reface, printezi asa, fara nivel. Poti printa dupa refill fara grija cca 150 pagini (text) dupa care mai cu grija, dai drumul la lucru dar nu dai drumul la 50 de pagini si pleci la piata, stai acolo sa opresti imprimanta daca se gata cerneala sa nu mearga pe uscat ca iti crapa cartusul.

Stiu ca tu (si eu, si toti) ai vrea si cu inima-n rai si cu...refill facut... Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil da' nu se poate pretene. se poate la modele mai vechi de imprimanta, chiar si HP-uri, la astea cu 350 inca nu se stie cum.

Bine, ca in fond asta e un fel de... hai sa le facem la astia de fac refill ziua mai grea, ca de facut refill nu putem sa-i impiedicam, nu-i bai, macar sa nu vada nivelul... ce sa zic!... Sper sa gasim si la astea cat de iute cum sa resetam nivelul, numa de-al dracu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cipin



Data înscrierii: 11/Oct/2008
Mesaje: 47

MesajTrimis: Vin Ian 09, 2009 11:24 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ok.
Multumesc de raspuns. Sunt ingrijorat nu atat de faptul ca nu il "vede" plin, ci de o eventuala nerecunoastere a cartusului si implicit de faptul ca ar trebui sa cumpar altul (altele) nou (noi).
Sunt sigur ca veti gasi o rezolvare. Doar suntem romani, nu? Astept, rabdator, solutia (solutiile).
Toate cele bune!
P.S. Corect este "...cu sufletul in rai" Twisted Evil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Ian 09, 2009 11:31 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Stai cool, solutiile cele mai tari de refill le scot altii, nu romanii. Si prin altii inteleg, culmea, pe aia care au bani, respectiv nemti, americani, etc.
De fapt, nu mai au nici astia bani, ca au intrat in criza .....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cipin



Data înscrierii: 11/Oct/2008
Mesaje: 47

MesajTrimis: Vin Ian 09, 2009 11:47 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Da? Nu stiam. Probabil "nationalismul" din mine... Oricum, spune-mi, te rog, exista posibilitatea sa nu-mi mai accepte cartusul? De cate ori merge sa fac refill?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Ian 09, 2009 12:32 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pei tocmai asta e, ca nu stiu! In mod normal si cum se plangea lumea, nu mai vedea cartusul nici dupa primul refill.

Parerea mea - da' aici imi dau cu presupusul - e sa tii cat mai mult de cartusul acela caci s-ar putea cand vei fi nevoit sa-l schimbi, cel care il iei nou sa nu mai mearga refilat. Dar nu stiu, e doar o parere.

Ne tii la curent dupa cateva refiluri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cipin



Data înscrierii: 11/Oct/2008
Mesaje: 47

MesajTrimis: Vin Ian 09, 2009 12:44 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc.
Sper din tot sufletul sa nu ai dreptate... dar parca vad ca o sa fie cum ai zis.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
biskuitul



Data înscrierii: 12/Ian/2009
Mesaje: 10

MesajTrimis: Mar Ian 13, 2009 6:20 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cati ml intra intr-un cartus 350 de la hp c4280?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Ian 13, 2009 6:25 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

biskuitul a scris:
Cati ml intra intr-un cartus 350 de la hp c4280?


Toate raspunsurile pe ****mediatec.ro Cool
Mai precis aici:
http://****mediatec.ro/inkjet/1/HP/PhotoSmart_C_4280.html
(sunt scrise si capacitatile in ml)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
biskuitul



Data înscrierii: 12/Ian/2009
Mesaje: 10

MesajTrimis: Mar Ian 13, 2009 6:26 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Thank you
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andreiovidiu



Data înscrierii: 16/Ian/2009
Mesaje: 1
Locație: Iasi

MesajTrimis: Vin Ian 16, 2009 5:05 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Salutare! Am si eu o problema. S-a golit cartusul negru de la imprimanta HP Photosmart C4280. Am refilat cartusul cu kit de refil Ink-mate made in korea si am tras cu el dupa aceea cam 40-50 foi dupa care cand am vrut sa printez in alta zi ceva cand am deschis imprimanta mi-a afisat pe display "Print cartridge(s ) missing or not detected". Cum as putea face sa rezolv acesta problema? Va multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Sâm Ian 24, 2009 10:10 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

andreiovidiu a scris:
Salutare! Am si eu o problema. S-a golit cartusul negru de la imprimanta HP Photosmart C4280. Am refilat cartusul cu kit de refil Ink-mate made in korea si am tras cu el dupa aceea cam 40-50 foi dupa care cand am vrut sa printez in alta zi ceva cand am deschis imprimanta mi-a afisat pe display "Print cartridge(s ) missing or not detected". Cum as putea face sa rezolv acesta problema? Va multumesc.


Cel mai adesea se murdaresc contactele de pe cartus sau cele tip arici unde culca cartusul cu contactele cand il bagi in imprimanta.

In cazul tau, mai mult ca sigur in timpul refilului ai murdarit (cu cerneala sau poate ai avut praf sau ceva pe un deget, etc) CONTACTELE CARTUSULUI, deci:

1. scoate cartusul din imprimanta
2. curata prima oara contactele cartusului cu alcool tehnic sau spirt sanitar, totul cu servetel fin sau carpa de bunbac.
3. ia o piele din aceea de curatat sticla de la ochelari (sau fie si o batista curata) si trece-o peste "acele" acelea unde culca partea cu contacte a cartusului cand il bagi in imprimanta. In felul acesta, daca e ceva pe acele varfuri (urma de cerneala, praf, scama sau altceva) o vei inlatura.

Apoi reintrodu cartusul in soclu, misca-l usor (cat permite toleranta) ca sa faca bine-bine contact partea electrica a cartusului cu "acele", apoi inchide tot si start.

Desigur, mai e problema ca C4280 tine minte serialul cartusului si e posibil sa o faca din acea cauza. S-a mai discutat aici pe foruim, uita-te un pic prin el si vei gasi.

Dupa discutii se pare ca la C4280 solutia e sa ai 3 cartuse si sa le pui pe rand in imprimanta, mereu cel mai vechi, pt ca cica imprimanta tine minte doar 2 cartuse. daca nu merge dupa curatare contacte, incearca sa iei alt cartus (si asa trebuia luat) dar ia 2 nu 1, si golesti pe ala, apoi pe urmatorul si pe urma reintrodu-l pe asta, vezi daca ti-l recunoaste.

Deci sa ai 3 cartuse pe care sa le rotesti, da? Te-ai prins...

Revino cu noutati, anunta-ne ce solutie a functionat, da?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community