Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Problema cartuse lexmark no27 & no16

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
lucian



Data înscrierii: 03/Dec/2007
Mesaje: 11

MesajTrimis: Lun Dec 03, 2007 7:34 pm    Titlul subiectului: Problema cartuse lexmark no27 & no16 Răspunde cu citat (quote)

O mare dilema am si eu: - una bucata imprimanta lexmark z25 cumparata cred ca prin 2003 ( avea inclus doar cartus color no27 ) care si-a facut treaba destul de bine la vremea ei. Cu timpul am mai achizitionat un cartus negru no16 (si acesta a "facut" ce stia el mai bine).
Dupa aproximativ un an de nefunctionare am incercat sa vad ce mai "poate" imprimanta.
Exclamation Acum vine partea interesanta. Exclamation
Am desfundat cartusele cu solutie de desfundat, le-am umplut cu cerneala ( mentionez ca aceste 2 cartuse au mai fost reincarcate de catre alte persoane mai mult sau mai putin competente dar au mers foarte bine - cred ca pe fiecare cartus cate o data ) destinata acestor modele de cartuse, am printat foi de test peste foi de test ( in final a iesit bine-mergeau ambele cartuse). Am printat cat s-a mai putut si a trebuit sa le reincarc din nou. Am repetat aceiasi pasi (pus cerneala in cartus,foi de test...) dar uimire: cu toate ca ele era pline (prin duze curgea cerneala; pe un servetel de hartie ieseau culorile fara probleme), imprimanta imi scoate foaia alba.
Cartusele nu sunt arse ( trebuiau sa palpaie ledurile de la butoanele imprimantei), imprimanta merge perfect cu alte cartuse (imprumutate pt test).
Am investit o caruta de bani in lichid de desfundat, cerneluri si altele (imi luam o alta imprimanta) si tot nu am rezolvat problema. Cred ca a inceput sa ma obsedeze faptul ca nu imi pot da seama ce au.

1.Se mai merita sa mai tin imprimanta sau ma pun cu "toporu' " pe ea?
2.As dori sa stiu unde e problema cu toate ca nu cred ca ma mai ocup de ea doar daca e ceva foarte simplu. (nu prea cred)
3.Intr-un buget de 150 lei (studentia asta Smile ) as vrea sa stiu ce as putea sa imi iau. Precizez ca am citit destule despre cartuse cu cip care trebuieste resetat si nu doresc acest lucru. Nu as mai vrea nici lexmark ca m-am saturat pana peste cap. As dori o imprimanta simpla careia sa ii incarc cartusele si cu care sa nu am probleme de resetat cip-uri sau sa se ajunga la cumparat cartuse noi. In mom de fata decat sa cumpar cartuse pentru imprimanta mai bine imi iau o alta noua.
M-ar tenta un Canon Pixma IP1800 dar as dori sa stiu ce probleme ar putea sa apara un urma refill-urilor (de data aceasta fara a mai lasa cerneala sa se usuce).Are cip sau alte chichite ascunse pe care nu ti le poate spune nici vanzatorul?

In speranta ca nu v-am "obosit" cu povestioara mea, va multumesc anticipat si sper sa ma ajutati cu problemele mele.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Dec 04, 2007 10:20 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

In speranta ca nu te voi "obosi" cu stilul meu extins de a raspunde, s-o luam punctual:
Citat:
cu toate ca ele era pline (prin duze curgea cerneala; pe un servetel de hartie ieseau culorile fara probleme), imprimanta imi scoate foaia alba.
Cartusele nu sunt arse ( trebuiau sa palpaie ledurile de la butoanele imprimantei), imprimanta merge perfect cu alte cartuse (imprumutate pt test).
Am investit o caruta de bani in lichid de desfundat, cerneluri si altele (imi luam o alta imprimanta) si tot nu am rezolvat problema. Cred ca a inceput sa ma obsedeze faptul ca nu imi pot da seama ce au.

Cartusele care nu sunt folosite vreme indelungata, cu atat mai mult cele neutilizate un an intreg Shocked , sunt condamnate la moarte sigura. Ceea ce ai mai putut tu printa cu ele dupa spalari, desfundari si refillari, a fost ca si rasuflarea comatoasa a unui muribund, inainte de a-si da obstescul sfarsit! Mr. Green
Nu te obosesc cu detalii, dar daca esti sigur ca vrei sa le auzi ti le explic; dar trebuie sa intram in detalii privind principiile de functionare ca sa intelegi de ce cartusul nu mai face fata in conditiile descrise de tine, daca te intereseaza ma anunti si intram in profunzimea problemei. Wink
Citat:
1.Se mai merita sa mai tin imprimanta sau ma pun cu "toporu' " pe ea?

Judeca si tu: Personal posed un Lexmark X1130 (multifunctionala) luat in august 2004 la ceva oferta cand s-a deschis Selgros in Timisoara. Imediat dupa ce l-am luat mi-am facut firmele, una dintre ele fiind de consultanta juridica, si X1130-ul asta a mers pe post de Xerox, imprimanta, fax, scanner, incontinuu, de l-am zapacit de cap! Iti cam imaginezi cate acte scoate o societate de consultanta juridica pe zi? Sigur, intre timp firma are echipamente profesionale in domeniu, dar ca la orice inceput, atunci Lex-ul asta a fost tata nost' LOOOL, dar ideea e asta: a mers scula cu cartusele 17 si 27 cu care o cumparasem cat am vrut eu! Si a mers, nu gluma!
Anul trecut m-am plictisit de refillat tot aceleasi cartuse (nu ca nu mai mergeau, dar toate erau patate, vai de mama lor Laughing ) si le-am schimbat cu 16 si 26 compatibil comercializate de noi, sa refillez mai rar, dar ideea e ca mai mergeau dupa doi ani de refillat si frecat pe ele in draci
Sigur, poate am avut eu noroc, dar stii ce face imprimanta aia acum, la finele lui 2008? Printeaza toate etichetele expeditiilor Mediatec din p. de lucru Arad, adica etichete pt marfa data in 10 judete, pt ca mie imi place ca etichetele sa fie color. Daca vreodata iei ceva de la Mediatec ai sa le vezi, judeca si tu cum arata eticheta, decizi pe urma Cool
Sigur, repet, poate ca am avut eu noroc, dar n-as da Lexmark-ul pe nimic din clasa lui.
Citat:
2.As dori sa stiu unde e problema cu toate ca nu cred ca ma mai ocup de ea doar daca e ceva foarte simplu. (nu prea cred)

Ti-am zis, daca vrei intru in detalii dar nu te ajuta cu nimic. Esenta e ca daca merge cu cartuse noi, inseamna ca merge, Doamne-Ti multam ca nu-i imprimanta de vina, ia cartuse ieftine da' bune de la noi sau de unde vrei (la noi aici: http://****mediatec.ro/mt_main.php?st=1&marca=Lexmark&model=Z25&tip= ) si uita-te si tu cat costa un kit, sau mai bine cat costa cerneala la 100 ml, iese printatul pe gratis nene! Nu chip de resetat, refill easy, printre cele mai simple proceduri, citeste ce am scris pe forum despre exploatarea cartuselor ink, te folosesti o viata de scula, nu te baga cu toporu! Laughing
Citat:
M-ar tenta un Canon Pixma IP1800 dar as dori sa stiu ce probleme ar putea sa apara un urma refill-urilor (de data aceasta fara a mai lasa cerneala sa se usuce).Are cip sau alte chichite ascunse pe care nu ti le poate spune nici vanzatorul?

Pixma 1800 nu e o alegere rea. cu titlu informativ ai aici preturi la consumabile http://****mediatec.ro/mt_main.php?st=1&marca=Canon&model=PIXMA%20iP%201800&tip=
La pixme e o singura "hiba" si anume ca dupa refill trebuie anulat indicatorul de nivel, deci NU vei mai avea aceasta facilitate. Nu se poate reseta nivelul de cerneala, nu-i place la pixma decat cu cartus original faza cu indicarea nivelului. Asa ca dupa refill tre' printat cu grija, nu pui 30 de pagini la tiparit si te duci la meci, ca dupa 5~6 pagini fara cerneala poti sa ucizi cartusul golit, ceva de gen ce ai patit cu lex-ul dar si fara sa-l lasi sa stea un an. In rest, e ok scula.
Am mai auzit ca UNELE cartuse pt pixma, dupa 3~4 refillari pur si simplu nu mai sunt vazute de imprimanta, dar am doar 2 sau 3 semnale in acest sens din mii de cartuse refillate de clientii nostri, asa ca se pot incadra in marja de cartuse cu probleme, statistic nu conteaza.

Cam asta e, revino pe capitolele unde vrei detalii, si asa m-am intins. Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lucian



Data înscrierii: 03/Dec/2007
Mesaje: 11

MesajTrimis: Mar Dec 04, 2007 10:47 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc frumos de explicatii. Detalii nu mai vreau; acum tre sa ma hotarasc ce sa fac in continuare (iau imprimanta noua sau cartuse pt asta veche).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Dec 04, 2007 12:10 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

lucian a scris:
Multumesc frumos de explicatii. Detalii nu mai vreau; acum tre sa ma hotarasc ce sa fac in continuare (iau imprimanta noua sau cartuse pt asta veche).


Exclamation Uitasem o mentiune:

Daca se intampla fenomenul similar alta data, sau altora: Exista o modalitate (unele firme serioase de service au scula cu pricina) de a SPALA COMPLET cartusul, in sensul ca se injecteaza solvent sub presiune in burete, se centrifugheaza la viteze f mari pana buretele iese alb ca laptele, dupa care se refilleaza proaspat si... e ca de la mama lui de-acasa! Smile

Nu ramane nimic uscat pe la "filamente" (impropriu spus, dar e buna analogia) care permite functionarea pret de cateva zeci de pagini, dar pana la urma cedeaza, intrucat - desi nu se "arde" - nu mai are in jur cerneala curata si fara particule uscate, conditie absolut obligatorie pentru crearea "bubble-jet"-ului care sta la baza functionarii acestui tip de cartus.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community