Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Probleme la kitul de refill pt PGI5bk

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
masist



Data înscrierii: 19/Iun/2008
Mesaje: 14
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 25, 2009 5:29 pm    Titlul subiectului: Probleme la kitul de refill pt PGI5bk Răspunde cu citat (quote)

Am o ip4500 careia i-am facut refill cu kituri inktec. Pozele sunt ok, chiar daca culoare bate un pic spre rece (albastru).
Cu negrul text (pgi) am ceva probleme. Negrul nu e atat de intens precum negrul foto. Asta n-ar fi fost o mare problema dar au inceput sa se infunde duzele aferente acestui cartus. O alta problema a fost ca furtunele care duc cerneala de sub capul de printare la waste ink tank s-au infundat si a trebuit sa desfac imprimanta sa le desfund.
Deci aparent cerneala asta se usuca mai repede decat cea originala canon. Sa fie o problema doar pt kitul meu sau asa se comporta toata cerneala pigment black de la inktec?
Si ce solutii as avea? Un cartus original iese din discutie pentru ca este prea scump. Sad Aparent singura solutie ar fi sa folosesc negru foto si pentru pgi.
Astept si ideile voastre.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Ian 26, 2009 9:27 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Sunt extrem de trist sa aud ca cerneala Inktec iti face probleme, asta in conditiile in care kit-ul (si cerneala vrac C905) se vand ca painea calda, nu avem plangeri, toata lumea-i multumita...

Auzi? Ia uita-te la data cand expira valabilitatea kit-ului te rog. Si spune-mi din ce localitate esti.

In al doilea rand, spune-mi cat de des fol imprimanta, ca sa-mi dau seama de rulaj.

Si nu in ultimul rand da, poti folosi cerneala C908 de la CLI-8BK la PGI-5BK, invers nu-i voie.

Oricum nu am explicatie pentru cerneala ta, in special tinand cont de faptul ca provine din kit-ul de refill. Hai, daca era la 100ml, ma gandeam ca s-o fi intamplat ceva la ambalarea la suta... dar asa...?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
masist



Data înscrierii: 19/Iun/2008
Mesaje: 14
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 26, 2009 12:33 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Kitul expira in iulie 2011. Sunt din Bucuresti si in caz ca nu aveam nimic de printat, o data la 2 saptamani ii dadeam un check pattern, inaintea caruia isi facea singura un head cleaning automat. Daca 2 saptamani e prea mult o sa reduc intervalul la o saptamana.

Stiu ca pigment in loc de dye(cerneala foto) nu e voie. Smile

Si ceea ce ma mira este urmatorul fapt: cand mai aveam cerneala originala in cartuse am facut un test pe hartie normala. Am scris un text cu caractere foarte mici, o data cu pgi negru(din setarile imprimantei hartie normala si calitate maxima) si a doua oara, acelasi text cu cli negru(setari hartie foto si calitate maxima). Pe hartie normala, dupa cum era de asteptat, textul scris cu pgi era mai clar, pentru ca hartia normala suge cerneala dye.

Am repetat acest test cu ambele cartuse negre refilate cu kituri inktec si de data asta textul tiparit cu negru foto a fost mai clar. Confused
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Ian 26, 2009 2:04 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Text tiparit cu negru foto, clar sau nu, e irelevant. Negrul acela e folosit pentru a nuanta culorile. Ideea e sa-ti mearga PGI-ul.

Ce sa zic eu acum...?
Cert e ca nu trebuie printat la interval mai des decat cel mentionat de tine si ca cerneala in general NU face probleme, dovada stau miile de firme si si mai multii clienti persoane fizice care se alimenteaza continuu de la noi si nu au probleme, in special la PGI/CLI unde merge perfect totul... Crying or Very sad

Acum, sa devin pragmatic, ar trebui sa vezi ce mai poti "lega" de o comanda sa faci de 50 de ron si sa iei o sticluta la 100ml pt PGI-5BK, in mod normal fenomenul nu are voie sa se repete.

Si mai bine ar fi sa comanzi si o sticluta de "solutie inkjet" cod TCS100ML, nu e pe site dar bagi la comentariu client sau suni si adaugi telefonic la comanda, bagi prima oara 5ml solutie sau 10 si printezi pana trece solutia prin tubulete-cap-etc, sa se curete. Apoi refill cinstit si eu zic ca scapi de problema.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community