Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Cartuse PGI 520bk si CLI 521
Du-te la pagina Anterioară  1, 2
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
yovlad91



Data înscrierii: 01/Feb/2010
Mesaje: 6
Locație: Tecuci, Galati

MesajTrimis: Dum Feb 14, 2010 3:54 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Salut. Incearca sa schimbi culoarea scrisului , rosu, albastru... daca vrei sa printezi text. Nu stiu sigur daca o sa functioneze da macar incearca.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CapnJackSparrow



Data înscrierii: 23/Ian/2010
Mesaje: 12

MesajTrimis: Dum Feb 14, 2010 5:25 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Salutare! Multumesc pentru sfat, dar nu e cazul! Si eu m-am gandit la asta, eu folosesc un program in care completez niste date, iar fisierul se genereaza exact atunci cand initializez printarea, deci nu am nicio putere asupra fisierului!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Feb 18, 2010 9:37 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu poti. Sunt cartuse care amesteca culorile si dau negru, nu e cazul la imprimanta ta.

Cel mai bine e sa ai la indemana mereu cartus-tampon sau kit de refill.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CapnJackSparrow



Data înscrierii: 23/Ian/2010
Mesaje: 12

MesajTrimis: Joi Feb 18, 2010 4:00 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Salutare! Acum s-a rezolvat! Am comandat de la dumneavoastra un litru de cerneala neagra si un kit de refill! Din pacate a sosit prea tarziu si a fost nevoie sa cumpar un cartus original datorita restrictiei temporale! Multumesc! O zi buna!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
viocosti



Data înscrierii: 27/Mar/2010
Mesaje: 1

MesajTrimis: Sâm Mar 27, 2010 4:09 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cat dureaza livrarea produselor prin curier? O zi, doua?
_________________
Frumusete si sanatate de fier cu farmacie online
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Sâm Mar 27, 2010 2:17 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

viocosti a scris:
Cat dureaza livrarea produselor prin curier? O zi, doua?
Dacă sunt pe stoc, oficial 48h și în fapt a doua zi le ai în poartă. Dar e offtopic. După comandă bagă un fir la depozitul de care aparții dacă nu ești sunat într-o ora...tel pe schimb contact.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
chira



Data înscrierii: 05/Oct/2010
Mesaje: 5

MesajTrimis: Mar Oct 05, 2010 10:15 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am si eu o intrebare. Tocmai am achizitionat un canon mp 550. Initial ma gandeam sa cumpar un ciss, dar nu cred ca o sa am atat de mult d printat asa ca am zis ca mai bine incerc mai intai cu refill. Asadar as dori sa aflu (dat fiind ca sunt total novice in domeniu Very Happy ):

1. Se poate face refill atat la cartusele originale cat si la cele compatibile?

2. Momentan in imprimanta am cartusele cu care a fost livrata si din cate am inteles acestea au o cantitate mai mica de cerneala decat un rand de cartuse originale normale. Este indicat sa fac refill la aceste cartuse sau trebuie sa cumpar mai intai cartuse normale i.e. capacitate maxima posibila.

3. Am inteles citind pe forum ca cartusele compatibile seamana cu cele originale, in sensul ca au deja un cip p ele.

a. Asta inseamna ca atunci cand cumpar compatibile nu o sa am probleme cu citirea nivelului de cerneala?
b. Daca fac refill la aceste cartuse compatibile o sa apara totusi probleme cu citirea nivelului de cerneala?
c. Vor trebui resetate la fiecare refill daca vreau sa vad nivelul de cerneala?

Sper ca am fost destul de clara Smile , va multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Oct 07, 2010 8:42 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

1. Da

2. De preferat cartuse cu capacitate mare, dar fa refilul la astea cu care a venit imprimanta, sa te inveti Smile

3.
a) - corect
b) - da
c) - da
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Mar Noi 09, 2010 10:38 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

salutare.ca si la cartusele oarecum surori(PGI5 si CLI8), la cartusele de acest tip(520 si 521) imi permit o intrebare domnului admin sau celor mult mai priceputi: se poate face resetarea si la compatibile? pt ca la pgi5 si cli8 nu se face resetarea cu reseterul lor(stiu ca reseterul pt 520 si 521 "nu se pupa" la pgi5 si cli8).multumesc pt.lamuriri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Noi 09, 2010 10:41 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

resetatoarele merg atat la originale cat si la compatibile, cu cond sa aiba acelasi cod. Adica PGI-5 si CLI-8-urile merg cu resetterul adevcvat indif daca sunt compatibile sau OEM-uri
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Bamis



Data înscrierii: 12/Dec/2010
Mesaje: 2

MesajTrimis: Dum Dec 12, 2010 6:04 pm    Titlul subiectului: MP550 Răspunde cu citat (quote)

Salut! Am si eu acest model de multifunctionala. Toate bune si frumoase pana acum cateva zile. Multifunctionala are 2 luni, timp in care am imprimat cel putin la 2 zile. Toate cartusele au fost reincarcate o singura data si totul a functionat perfect. Dintr-o data negrul a inceput sa nu mai alinieze corect liniile verticale. Se observa mai putin la documente text cu font mic, dar la cele cu font mare, la tabele, la linii verticale se vede clar problema. Am alineat capul de imprimare si din softul de pe pc si din cel al multifunctionalei. Dar fara rezultat! Ce solutii mai am? Multumesc!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cissimprimante



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Mesaje: 240
Locație: iasi

MesajTrimis: Dum Dec 12, 2010 8:27 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

dai un print head cleaning.
_________________
Vanzari si asistenta sisteme ciss.
Yahoo mess: cissimprimante
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Bamis



Data înscrierii: 12/Dec/2010
Mesaje: 2

MesajTrimis: Lun Dec 13, 2010 1:23 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru raspuns! Inainte de primul post am dat si Clean si Deep Clean. Ce alte solutii mai am?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
viorel.20cm



Data înscrierii: 15/Sep/2010
Mesaje: 166
Locație: Rm.Valcea

MesajTrimis: Lun Dec 13, 2010 1:57 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

scoate-i capul de printare si pune-l la jet de apa calduta...
Bafta Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Dec 13, 2010 1:58 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Citeste si primele 2~3 postari aici, sunt convins ca ti se vor parea extrem de utile! http://****mediatec.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=3&start=0
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
viorel



Data înscrierii: 06/Ian/2011
Mesaje: 2

MesajTrimis: Joi Ian 06, 2011 7:11 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Salut. Am o MP55o si ma aflu la primul refill, pe cartusele originale.
Cerneala - INKTEC la 100 ml de la Mediatec Bucuresti.
Metoda - cu acul de seringa infipt in apropierea duzei, trecut prin burete pana la rezervor
Problema - totul a mers foarte bine pentru Negru 520, Magenta si Cian (Negru foto mai are inca jumatate cerneala originala), ajungand la cartusul Galben inca de la primele picaturi introduse a inceput sa curga pe la aerisire. Am asteptat un timp, am reluat- la fel! Am incercat sa acopar cu degetul aerisirea, dar curge pe la duza chiar daca o tin deasupra si, repet, rezervorul fara burete este practic gol. Se comporta ca un cartus supraumplut! Pare ca aerul nu are pe unde iesi fara sa impinga cerneala mai intai. Chiar si cerneala care a apucat sa se absoarba in burete nu ramane acolo, acesta o lasa sa curga daca duza este in jos. Parca buretele nu are aceleasi proprietati ca la celelalte cartuse. Mentionez ca nu cred sa fi fost uscat pentru ca inca mai puteam printa cu el. Daca aveti vreo idee despre ce as mai putea incerca ,v-as ramane indatorat!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Ian 07, 2011 8:47 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu ai cumparat (inainte de a lua cerneala la 100ml) kit refill bki-9020d pentru negru si bki-9021(c si d) pentru color si negru subtire?!? Shocked

Uite cum trebuia facut refill:
http://****youtube****/watch?v=aLydBDH1ilg si
http://****youtube****/watch?v=7VkatsaKY40

Daca nu ai facut EXACT asa (si fara kit nu ai avut cum sa faci...), iti recomand cu caldura sa iti iei un set nou de cartuse si KIT-urile de refill (contin si acelea cerneala de start, dupa cum vezi in filmulete) si cand se golesc sa respecti la milimetru procedura din filme (o gasesti si in kit, tiparita)

Pagina cu tot ce iti trebuie pt imprimanta ta, inclusiv kit-uri refill:
http://mediatec.contentspeed.ro/consumabile-si-toner--Canon--PIXMA%20MP%20550.html

Offfffffffff..... Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
viorel



Data înscrierii: 06/Ian/2011
Mesaje: 2

MesajTrimis: Vin Ian 07, 2011 3:40 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc frumos pentru raspunsul rapid. Eu ma bucurasem ca metoda de injectare direct in rezervor, printr-o gaura fix cat acul si care nu necesita dop, nu presupune folosirea unui kit. A functionat perfect la trei cartuse... Acum probabil ca o sa cumpar kituri sau cartuse compatibile!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community