Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

cartus epson T0711

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Reddbull



Data înscrierii: 16/Mar/2009
Mesaje: 2

MesajTrimis: Lun Mar 16, 2009 7:37 pm    Titlul subiectului: cartus epson T0711 Răspunde cu citat (quote)

Salut am si eu o problema cu un cartus nou pentru imprimanta dx4400 epson.Dupa ce m-am chinuit vreo 3 ore ca sa il poata sa il recunoasca...nu printeaza culoarea neagra ...(cartusul nou) ce se poate face? Am scos 5 pagini in care prima a iesit neclar apoi din ce in ce mai neclar pana a ajuns sa scot ultima foaie absolut goala... ce e de facut in aceasta situatie ca eu nu mai stiu ce sa ii fac ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Mar 16, 2009 10:08 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu ne-ai impartasit daca e original sau compatibil, cartusul acesta al tau nou.

Daca e compatibil, ce marca, de unde e cumparat, toate detaliile.

Pare ori ca s-a dus chipul, dar inclin sa cred ca nu e ceva in regula cu cerneala din cartus, sper sa nu-ti fi infundat capul.

Deasemenea, daca e cartus compatibil, sa nu fie pentru imprimantele DX4400 vechi, s-a mai discutat aici, epson a pus un "carlig" in chipurile noi care face sa mearga cartusele noi la imprimantele vechi, dar nu merg cartusele sau compatibile pentru imprimantele vechi la imprimantele noi.

Astept detalii.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Reddbull



Data înscrierii: 16/Mar/2009
Mesaje: 2

MesajTrimis: Mie Mar 18, 2009 1:56 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

cartusul e compatibil pentru dx 4400 epson E-0711 BK l-am cumparat din Iuliu mall CLuj Napoca din magazinul Inkark ( sau asa ceva )
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Mar 18, 2009 2:31 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Daca produsul nu are pe el scris Inktec sau Jettec, inseamna ca nu e vre-un distribuitor al Mediatec Team. Nu ma interesa cum se numeste firma de la care ai cumparat, ci firma producatoare. Adica ce scrie pe cartus.

Ce pot sa-ti spun este ca dupa semnalmente e aproape sigur ca cerneala din cartus era prea putin fluida, uscata in limbaj obisnuit, si asta ti-a infundat capul.

Repet deci intrebarea:
Cartusul este original (deci scrie pe cutie si pe cartus ca e facut de firma Epson) sau e compatibil (adica pe cartus sau cutie scrie "for use in Epson...")?
Si daca e compatibil, ce marca de cartus compatibil este, adica ce scrie pe cutie/cartus in afara de "for use in Epson"?

Da si tu toate detaliile, ce Dumnezeu, eventual copiaza tot ce scrie pe cutie sau pe cartus, sa putem sa ne dam seama despre ce e vorba.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
maraspataru



Data înscrierii: 16/Iun/2009
Mesaje: 3

MesajTrimis: Mar Iun 16, 2009 7:52 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Reddbull a scris:
cartusul e compatibil pentru dx 4400 epson E-0711 BK l-am cumparat din Iuliu mall CLuj Napoca din magazinul Inkark ( sau asa ceva )


Buna,
Aceeasi problema am avut-o si eu, am cumparat 2 cartuse compatibile (bad idea!), si nu am mai putut scrie. Am fost cu imprimanta la service, si mi-au spus ca, de obicei, cartusele compatibile infunda capul de scriere, si tot de obicei, reparatia asta nu intra in garantia imprimantei, fiind neglijenta utilizatorului. Precizez ca acele cartuse compatibile erau marca "Printer maniak". Twisted Evil
De atunci iau doar originale, iar Mediatec (fara falsa reclama), sunt si prompti si ieftini!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Iun 17, 2009 7:52 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Daca tot ai atata incredere in Mediatec cei prompti si ieftini, ai te rog incredere si in recomandarea lor (adica a mea) si fii convins ca compatibilelele de la noi merg bine.

Culmea e ca interesul nostru e sa iti vindem produse mai scumpe, dar totusi!... imi plange sufletul cand vad cati bani costa originalele, asadar:

Ia compatibilele de la noi, nu arunca banii pe fereastra! Daca nu iti merg bine iti garantez ca Mediatec ti le inlocuieste in maxim 2 zile ori cu altele compatibile ori excange cu originale si platesti doar diferenta de pret, costurile de transport in cazul defectelor suportandu-l noi integral, deci.... nu risti nimic.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
maraspataru



Data înscrierii: 16/Iun/2009
Mesaje: 3

MesajTrimis: Mie Iun 17, 2009 10:53 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mediatecar a scris:
Daca tot ai atata incredere in Mediatec cei prompti si ieftini, ai te rog incredere si in recomandarea lor (adica a mea) si fii convins ca compatibilelele de la noi merg bine.

Culmea e ca interesul nostru e sa iti vindem produse mai scumpe, dar totusi!... imi plange sufletul cand vad cati bani costa originalele, asadar:

Ia compatibilele de la noi, nu arunca banii pe fereastra! Daca nu iti merg bine iti garantez ca Mediatec ti le inlocuieste in maxim 2 zile ori cu altele compatibile ori excange cu originale si platesti doar diferenta de pret, costurile de transport in cazul defectelor suportandu-l noi integral, deci.... nu risti nimic.


Multumesc pentru sfat, dar compatibile nu mai folosesc, cel putin cat timp imprimanta e in garantie. Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Iun 17, 2009 11:27 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Scuze dar trebuie-musai sa te contrazic! Ia fa un calcul simplu:

1 bucata imprimanta DX-4400 e pe undeva pe la 200 de ron

Un set de cartuse originale = 44.43 X 4 = 177.72
Un set cartuse compatibile = 14.63 X 4 = 58.52
Diferenta d epret intre ele = 177.72 - 58.52 = 119.20 ron (!!!)
_________________________________________________________

Deducem de-aici ca din 2 ture de cartuse compatibile ai scos de fapt o economie care e mai mare decat toata imprimanta, deci dupa ce folosesti 2 ture de cartuse poti sa-ti bagi picioru-n ea garantie si daca se strica ceva la imprimanta (ceva mecanic, ca la cartusele de la noi sigur nu se strica nimic la capul de printare!) si cei de la Epson fac gura ca ai fol cartuse compatibile, iti iei alta noua si TOT E MAI RENTABIL decat sa folosesti cartuse originale.

Corect? Cool
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
maraspataru



Data înscrierii: 16/Iun/2009
Mesaje: 3

MesajTrimis: Mie Iun 17, 2009 10:55 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mediatecar a scris:
Scuze dar trebuie-musai sa te contrazic! Ia fa un calcul simplu:

1 bucata imprimanta DX-4400 e pe undeva pe la 200 de ron

Un set de cartuse originale = 44.43 X 4 = 177.72
Un set cartuse compatibile = 14.63 X 4 = 58.52
Diferenta d epret intre ele = 177.72 - 58.52 = 119.20 ron (!!!)
_________________________________________________________

Deducem de-aici ca din 2 ture de cartuse compatibile ai scos de fapt o economie care e mai mare decat toata imprimanta, deci dupa ce folosesti 2 ture de cartuse poti sa-ti bagi picioru-n ea garantie si daca se strica ceva la imprimanta (ceva mecanic, ca la cartusele de la noi sigur nu se strica nimic la capul de printare!) si cei de la Epson fac gura ca ai fol cartuse compatibile, iti iei alta noua si TOT E MAI RENTABIL decat sa folosesti cartuse originale.

Corect? Cool


Hai sa nu ne ambalam cu compatibilele (cu care scrii mai putin decat cu un original), ca si originale tot de la voi le iau si nu cu cat ai scris, ci cu ceva mai putin (prietenii stiu de ce!! ), iar de stat cu ea in service... nu-mi permite timpul!
Pe de alta parte, nu mi-am luat o imprimanta (pardon, multifunctional) ca sa-mi "bag picioarele", in primul rand pentru ca sunt o doamna, si in al doilea rand nu cumpar lucruri ca sa-mi bat joc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Iun 18, 2009 9:01 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

1. Imi cer scuze, dar la ritmul in care raspund pe forum nu mai am timp sa stau sa analizez nick-ul sa ma gandesc daca cel care scrie e un el sau o ea, deci iertare unei doamne pentru impolitetea mea, sper sa imi acceptati cainta.

2. Atat originalele cat si compatibilele au capacitatea de 7.4ml cerneala, deci scrii tot atata cu ele.

3. Daca iei originalele de la noi la pret mai mic, inseamna ca le ieie la pret de reseller, probabil ca ai firma si comercializezi produsele noastre, dar in acest caz iei si compatibilele mai ieftin, deci logica ramane aceeasi, ba chiar cred ca diferenta de pret creste intrucat pe originale discountul e mult mai mic decat pe compatibile.

4. Si nu in ultimul rand, eu tocmai ziceam ca, daca se strica ceva in perioada de garantie, din 2 ture de compatibile ai scos pretul intregii imprimante (care si ea are alt pret ptr reselleri!...), deci NU trebuie s-o mai bagi in service, ci iti iei pur si simplu alta noua.

Logica mea e deci, sintetizata asa:

Varianta 1: Cumperi originale la imprimanta si din 2 ture ai dat cu pretul unei imprimante intregi mai mult decat daca luai originale, nu mai vorbesc cat e diferenta dupa 4, 5 sau m multe ture de cartuse originale!...

Varianta 2: Cumperi cartuse compatibile si dupa 2 ture (nu mai vorbesc dupa mai multe) de cartuse utilizate ai facut o asemenea economie incat iesi mai ieftin chiar si daca iti iei o imprimanta noua la fiecare sa zicem 3~4 ture de cartuse! E simplu, e matematica, aici nu incape loc de discutii.

Cea ce nu inseamna ca nu e ok sa cumperi cartuse originale! Foarte bine, se bucura toata lumea: noi ca cumperi produse scumpe de la Mediatec, Epson ca au client pe consumabile... doar tu nu prea ai motive de bucurie, platind cat de-o imprimanta noua la fiecare 2 sau 3 ture de cartuse originale!
Asta era ideea, si era un calcul facut mai mult pentru ceilalti cititori ai acestui topic decat pentru tine, care vad ca esti fan cartuse originale, ceea ce e foarte bine, tu decizi in fond. Dar matematica e matematica, plus ca de 2 ani de cand exista T071X (cartusele de acest tip) inca nu am auzit de nimeni sa i se fi stricat imprimanta in perioada de garantie folosind cartusele livrate de Mediatec Team.

Daca e cineva, il invit sa isi expuna pe forum problema.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
claudiu



Data înscrierii: 17/Iul/2009
Mesaje: 1

MesajTrimis: Vin Iul 17, 2009 7:06 pm    Titlul subiectului: Cap de imprimare infundat de la cartusele Sky Răspunde cu citat (quote)

Si eu am avut o problema cu cartusele compatibile Sky Print imi infunda capul de printare acum folosesc catusele compatibile Printer Maniak si merg perfect am schimbat 3 seturi pana acum si nu mi s-a infundat capul de printare, imprimantele pe care am folosit cartusele Stylus DX9400F si Stylus DX4450 si cred ca le voi folosi in continuare
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Sâm Iul 18, 2009 8:27 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Te rog trimite-mi un mail pe iuliu.ciupe-vaida@mediatec.ro cu detalii, numele, cand ai comandat, etc; daca s-a infundat capul cu cartuse livrate de Mediatec sa iau masuri. Personal!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community