Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Cartus PG40 level ink low

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Ghiocel



Data înscrierii: 28/Ian/2009
Mesaje: 144
Locație: Râmnicu-Sărat

MesajTrimis: Joi Mar 19, 2009 2:32 pm    Titlul subiectului: Cartus PG40 level ink low Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua,
va rog sa ma ajutati, pentru a sterge eroarea level ink low[/b] la un fax Canon , Fax-JX200
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Mar 19, 2009 3:05 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Din pacate, intrucat faxul tau e un echipament "stand-alone", adica nu e legat la un calculator, nu exista posibilitatea de a intra in softul lui si de a-l reseta. Cel putin nu din cate stiu eu, si am intrebat si pe-afara, pe alte forumuri.

Deci, cam ghinion, va trebui sa cuperi la cartuse pana te ia cu greata...

Sau schimba faxul, da' intreaba inainte si pe altii ce sa iei, nu ulterior te trezesti ca nu ai cum reumple... Crying or Very sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
georgescustefan2004



Data înscrierii: 17/Mar/2009
Mesaje: 12
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 19, 2009 10:55 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eu am o altă idee: Așteaptă până când te anunță că este cartușul gol și te întreabă dacă vrei să continui cu printarea. Uneori îți spune cum să dezactivezi nivelul de monitorizare al cernelii. Nu e sigur dar nu ai ce pierde.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Mar 20, 2009 9:14 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

nu iti spune nimic, stefane, ca e fax de sine statator, care doar iti afiseaza ca e dus dreaq cartusu, nu e ca la PC cand ai pe ecran mesaje samd.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mausica



Data înscrierii: 16/Dec/2008
Mesaje: 26
Locație: Arad

MesajTrimis: Vin Mar 20, 2009 1:46 pm    Titlul subiectului: probabil am eu o solutie Răspunde cu citat (quote)

Nu am o solutie inca pentru modelul asta de fax dar am o solutie pentru MX300 tot de la canon si functioneaza. s-ar putea sa fie asemanatoare, merita incercat. o sa revin cu postul imediat!
_________________
Sunt praf pulbere fina, si conduc un Focus! Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ghiocel



Data înscrierii: 28/Ian/2009
Mesaje: 144
Locație: Râmnicu-Sărat

MesajTrimis: Mie Mar 25, 2009 6:57 pm    Titlul subiectului: Re: probabil am eu o solutie Răspunde cu citat (quote)

mausica a scris:
Nu am o solutie inca pentru modelul asta de fax dar am o solutie pentru MX300 tot de la canon si functioneaza. s-ar putea sa fie asemanatoare, merita incercat. o sa revin cu postul imediat!

Salut Mausica,
referitor la faxul Canon fax-jx200 care afiseaza "level ink low" am reusit sa intru in service mode/low level,( nu stiu care din aceste doua stari poate sa fie) tinind apasate butoanele (amandoua) de on/off +cancel, introducand stecherul in priza si apasand de trei ori butonul cancel;in acest moment apare "Default Factory1 " apoi cu sagetile am ajuns la un meniu care propune un fel de initializare a faxului, pe care bineinteles ca am efectuat-o, dar degeaba,aceasta procedura a sters toata setarea user-ului (adica nr.telefon, denumire, nr.de ring-uri etc.)neschimband statutul cartusului. In aceasta situatie am apelat la forum
multumesc pentru ajutor si urmeaza sa mai discutam
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Sâm Iun 06, 2009 10:08 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

eu am rezolvat-o altfel.am pus o eticheta din aceea de preturi(rosie sau galbena sau portocalie de mici dimensiuni) pe primul rand de contacte dinspre capacul superior(pe unde se refileaza)si am introdus cartusul in fax.a aparut mesajul please insert cartridge sau cam asa ceva.am scos cartusul (atentie!fara sa iau eticheta de pe contacte) si l-am introdus din nou in locas si am inchis capacul fax-ului.am repetat faza asta de 3 ori si a functionat faxul in continuare dar de atunci clipeste led-ul galben in continuu dar fara sa mai dea nici un mesaj de eroare.faza asta trebuie facuta ori de cate ori refilati cartusul.spor la treaba
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Dum Iun 07, 2009 12:48 pm    Titlul subiectului: despre pg40 si cl41 Răspunde cu citat (quote)

ce urmeaza mai jos, am gasit "prin alte service-uri" de la persoane care au avut amabilitatea sa-mi raspunda la intrebari.poate va va ajuta.

LA IMPRIMANTELE CARE UTILIZEAZA CARTUSE CL 40/41 ESTE FOARTE IMPORTANT SA NU INSTALATI DRIVERELE IN VARIANTA FULL. NU MAI INSTALATI DRIVERELE IN VARIANTA FUL SI VETI PUTEA UTILIZA CARTUSE REUMPLUTE SI COMPATIBILE. ACEST SUBIECT A MAI FOST ABORDAT PE FORUM. INSTALAREA DRIVERELOR FULL NU ESTE INDICATA LA NICI UN TIP DE IMPRIMANTA INDIFERENT DE PRODUCATOR-ASTA IN CAZUL IN CARE DORITI SA UTILIZATI CARTUSE REUMPLUTE SAU COMPATIBILE. DRIVERUL INSTALATE IN VARIANTA FULL CONTINE UN PROGRAM DE SUPRAVEGHERE AL GRADULUI DE UTILIZARE A CONSUMABILELOR COMBINAT CU CEEA CE PRODUCATORUL MASCHEAZA SUB DENUMIREA ''FIRMWARE''-REZULTA UN FOARTE AVANSAT PROGRAM SPION CARE CONTINE DATE DESPRE IDENTIFICAREA SI BLOCAREA CONSUMABILELOR DUPA CONSUMARE. CA SA INTELEGETI MAI BINE ESTE UN FEL DE BLACK LIST DE LA WINDOWS. DEZINSTALAREA SI REINSTALAREA DRIVERELOR NU VA AVEA NICI U EFECT. TREBUIE SA REINSTALATI WINDOWS SI APOI DRIVEREL IN VARIANTA CUSTOM DEOARECE DRIVERELE INSTALATE ANTERIOR AU O LEGATURA CU REGISTRII WINDOWS...
In cazul imprimantelor canon cauzele pentru nefunctionarea cartuselor sunt 2. instalarea incorecta a driverelor-unde se instaleaza si programele de supraveghere( VA ROG SA RETINETI CA DACA CODUL UNUI CARTUS ESTE CITIT DE SOFTURILE DE SUPRAVEGHERE ESTE FOARTE POSIBIL CA ACESTA SA NU MAI FUNCTIONEZE-SPRE DEOSEBIRE DE ALTE BRANDURI SOFTUL CANON UTILIZEAZA O SCRIERE BINARA EEPROM BAZATA PE UN COD INTREBARE RASPUNS ACEST SOFT VINE UPDATAT PE CD-UL DE INSTALARE ASTFEL INCAT CHIAR DACA NU EXISTA CONEXIUNE LA NET EL SA POATA FUNCTIONA. IN MOMENTUL IN CARE CARTUSUL DUMNEAVOATRA SA ZICEM ARE DENUMIREA ''XX'' UNDE PENTRU SOFT XX=200 DE PAGINI IAR DUMNEAVOATRA UTILIZATI ACESTE 200 DE PAGINI -CAND VETI REINTRODUCE CARTUSUL IN IMPRIMANTA EA VA SPUNE XX=200 DE PAGINI DE UNDE REZULTA XX=CONSUMAT- DE AICI INCOLO EU AM DOAR PRESUPUNERI -CEA MAI SUMBRA ESTE CA IMPRIMANTA TRANSMITE UN IMPULS ELECRIC CATRE CARTUS LA DETECTAREA ACESTEI ERORI -CEEA CE DUCE LA ARDEREA CARTUSULUI-DAR ESTE INCA O PRESUPUNERE...) si reumplerea efectiva a cartuselor-sau ceea ce inteleg unii prin ''reumplere''
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community