Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

alegere imprimanta laser (2009)

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
vlad



Data înscrierii: 07/Mai/2008
Mesaje: 3

MesajTrimis: Joi Mai 14, 2009 10:19 am    Titlul subiectului: alegere imprimanta laser (2009) Răspunde cu citat (quote)

n-as fi deschis un topic nou, dar cel vechi a fost deja inchis. acolo se discuta despre hp 1012, 1015, 1020....asta as fi vrut sa cumpar, dar pe site-ul hp arata ca nu mai sunt in productie.

pana acum am avut inkjet

.un hp 845c - exceptional, m-a tinut vreo 4 ani cu nenimarate refill-uri
.pixma 3500 care a crapat de curand - intai capul de scriere si apoi si hardware - doar 2-3 refill-uri cu inktek - fix la 1 zi dupa ce iesise din garantie

acum caut un laser alb negru bun/fiabil, volumul de printare o sa fie destul de mic (maxim 200 pagini/luna). evident as vrea sa pot face refill singur sau cartusul sa nu fie foarte scump.

am gasit :

.hp p1005/p1006
.canon i -sensys 3010
.samsung 1640 (am vazut metoda de refill )
.xerox 3124 (3000pag/cartus dar cartusul foarte scump)

vreau sa o folosesc macar 2-3 ani asa ca sper sa nu dispara cartusul de pe piata pana atunci.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Mai 14, 2009 10:57 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eu zic sa alegi intre HP si Samsung, tinand cont ca:

La HP exista si toner de refill si chip (chip trebuie daca tii sa nu-ti mai afiseze toner low, dar nu e obligatoriu), dar exista si cartus compatibil!

La Samsung exista toner refill si exista metoda de reset, dar nu avem cartus compatibil.

Nu uita ca dupa 2~3 refilluri va aparea uzura la lamele si cilindrii, eu zic sa faci altfel, asculta aici:

Trimite un mail la arad@mediatec.ro in care te prezinti frumos, date de contact., etc, si ceri:

Va rog sa-mi trimiteti o oferta cu preturi de cumparator pentru:
- toner refill
- replacement chip (unde e cazul)
- cilindrii
- lamele de stergere
pentru urmatoarele tipuri de imprimante:
- hp p1005/p1006
- canon i -sensys 3010
- samsung 1640
- xerox 3124


De bune sunt bune toate, deci e clar ca vei judeca dupa pretul consumabilelor, nu?

A, si sa nu uit: INAINTE DE A TRIMITE MAILUL inscrie-te ca si cumparator pe site-ul ****mediatec.ro , altfel e mai greu cu datul relatiilor. Adica nu ca nu ti se dau, dar daca altul vine si e inscris, are ala prioritate, ma intelegi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vlad



Data înscrierii: 07/Mai/2008
Mesaje: 3

MesajTrimis: Vin Mai 15, 2009 10:50 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

multumesc pentru informatii. pe mine m-ar interesa sa fac de 3-4 ori refill si apoi sa iau alt cartus compatibil sau original. astfel reduc pretul cartusului.

de exemplu am citit ca la canon cilindrul e garantat pentru 13000 de pagini, iar cu un refill faci 1500...asa ca daca la 4 refill/6000 pag daca iau un cartus nou e ok.

toate cartusele contin cilindru+lamele sau exista si imprimante care au aceste elemente separat ? tot de canon am citit ca un cartus nou are si cilindrul inclus....se intelegea de acolo ca asta ar fi exceptia.

de ce nu exista pe site si preturi pentru toner pentru refill ? nici preturi pentru cipuri de resetare nu am vazut.

am gasit la diverse magazine online din sua/uk ca au si pentru laser kit-uri de refill ca la inkjet.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Mai 15, 2009 10:55 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu cred ca tine 13000 de pagini cilindrul canon.
Totusi, daca zici ca ei garanteaza... asa o fi.

Exista unele imprimahte care au cilindrul separat, exemplu Minolta, dar de regula orice cartus are cilindrul inclus, indif ca e original sau compatibil.

In ceea ce priveste chip, nu toate contin. De ex ML1640 nu are, din ate stiu nici xerox dar cel mai bine iti zic cei de la vanzari, scrie-le asa cum te-am sfatuit.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community