Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Problema Cap de printare Canon MP520

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
nana



Data înscrierii: 03/Iun/2009
Mesaje: 9
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iun 03, 2009 6:11 pm    Titlul subiectului: Problema Cap de printare Canon MP520 Răspunde cu citat (quote)

De curand am facut un refill la cartusele de cerneala, toate. Nu doar la cel negru, si am folosit kitul de refill de la InkTec cu codul BKI-9050D la negru si BKI-9080C color. Insa a aparut o problema cand printeaza cu negru, de exemplu in loc sa am un dreptunghi plin de negru, imi apare un dreptunghi negru cu mici lini de alb ca si cum linile de printat nu ar fi una langa alta.

Dand un nozzel check pattern imi apare ca si cum ar trebui curatat capu de printare, am curatat de 3 ori acest cap de printare dar tot nu reusesc sa printeze calumea.

Mentionez ca aceasta problema este doar la negru, restul culorilor se comporta la fel !!

Ceva raspunsuri cum as putea curata capu de printare sau duzele ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Iun 03, 2009 6:51 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Gasesti aici totul despre desfundare http://****mediatec.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=3&start=0
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nana



Data înscrierii: 03/Iun/2009
Mesaje: 9
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iun 03, 2009 10:07 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am urmarit pasti indicati de tine in postul in care ai descris cum se curatza capul de printare insa nici un rezultat !! tot mai apar acele dungi albe unde ar trebui sa fie negre.

Stii cumva vre0o solutie de curatare a capetelor. pe care as putea sa o pun in cartuse cand acestea se golesc si sa printez cu ea ca sa curatz capul de printare, sau vre-o alta metoda ?!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Iun 04, 2009 8:03 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Da, solutiile Inktec TCS sau Head Recovery Fluid, oricare, nu apar pe site dar se pot solicita la dep vanzari Mediatec Team pe mail.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MariusV



Data înscrierii: 22/Oct/2008
Mesaje: 67
Locație: Urziceni

MesajTrimis: Joi Iun 04, 2009 11:01 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Unisol,solutie antistatica...e pe baza de alcool
_________________
Nu forța, încearcă un ciocan mai mare!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Iun 04, 2009 11:26 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

MariusV, ai grija ca nu ai dreptate in aceasta recomandare, sa ma explic:

Solutiile destinate desfundari cartuselor, asa-zisele "head recovery fluids", nu sunt ideale pentru diluarea cernelii ingrosate prin evaporare. Acele solutii, fie pe baza de alcool izopropilic, tehnic sau alti solventi, se preteaza la eliberat duzele de impuritati, dar nu sunt recomandate pentru diluari.

Mai departe:
Ce este TCS de la Inktec, impropriu numit de noi "solvent"?
Pai e pur si simplu lichidul care sta la baza fabricarii cernelii... inainte de a i se adauga colorantul!
Adica ai in acea sticluta un lichid care NU ESTE SOLVENT PROPRIUZIS ci este fix lichidul din care, prin adaugare de pigment/dye/etc se, obtine cerneala in sine.

Si acum, spune-mi te rog, in momentul in care ai un bidon cu cerneala ingrosata de pe urma evaporarii, nu e normal sa completezi nu cu solvent, ci fix cu lichidul care e de fapt cel care s-a evaporat?

Asadar, pentru cerneala devenita prea vascoasa sau pentru cerneala "innoroiata" in burete recomand solutia TCS de la inktec.

Pentru desfundare si curatare capete printare recomand head recovery fluid, care este insa ALTCEVA.

Ambele se pot comanda de la Mediatec si sunt garantate de insasi faptul ca sunt comercializate de noi, dupa cum v-ati obisnuit deja. Doar sa specificati in mail daca doriti solutie TCS sau Head Recovery Fluid.

Sper ca am explicat suficient de clar, astept intrebari daca mai sunt.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nana



Data înscrierii: 03/Iun/2009
Mesaje: 9
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iun 04, 2009 11:37 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

M-ai spart omule cu explicatia deci eu am cateva duze infundate din cap de printare pentru ca imi apar ti-am zis de exemplu liniutze albe daca printez un dreptunghi negru. aceste intreruperi sunt f f fine nu pot sa zic ca ma deranjeaza ... dar vreau sa fie perfect. am incercat metoda explicata de tine in care am folosit servetel si apa fierbinte dar nu a dat nici un rezultat.

Deci la urma urmei care solutie trebuie sa o cumpar ca sa dea eficienta maxima in curatarea capului si cum procedez exact sa le desfund.
daca se poate sa imi spui si pretul ei.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Iun 04, 2009 12:55 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Head recovery fluid, dar ma indoiesc ca este pe stoc, am inteles ca nu am mai primit de cca 2 saptamani, pretul te rog vb cu cei de la vanzari mediatec, ai datele pe pagina de contact.
Atentie, la vanzari nu la management. Zi vezi suna-i pe cei de care apartii.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nana



Data înscrierii: 03/Iun/2009
Mesaje: 9
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Iun 14, 2009 8:22 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

am reusit sa imi dau seama care e problema !! cred ca cerneala neagra e prea vascoasa de exemplu imi ramane pe pereti cartusului de cerneala neagra pete negre nu se mai prelinge ... si se optureaza cartusu ca si cand sa-ar usca cerneala in el. Iar buretele se usuca la nivelul duzelor si trebe sa pic cateva picaturi de cerneala ca sa il umezesc dupa care incepe iara sa printeze bine capul ... mentionez ca, cartusul este tot timpul plin de cerneala.
Inca nu am incercat sa iau solutie de curatzat capetele pentru ca nu am avut inca nevoie !! daca a mers asa am zis sa nu il stric acum ca aveam nevoie sa printez destul de mult !! probabil o sa urmeze sa cumpar din nou niste cerneala ca mi se termina ceea din kitul de refill si dupa am sa cumpar de toate !!

Oricum iti multumesc de sfaturi !!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community