Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

CL41/51 MAGENTA missing in action dead in explosion

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Shofa



Data înscrierii: 21/Apr/2009
Mesaje: 50

MesajTrimis: Joi Iun 11, 2009 12:25 pm    Titlul subiectului: CL41/51 MAGENTA missing in action dead in explosion Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua domnilor.
Se intampla ceva ciudat cu aceste doua modele, si anume: dintr un lot de 100 de bucati CL51, 100 ies toate culorile pe hartie absorbanta iar cand listez pe imprimanta 40% din cartuse nu listeaza magenta sau in cel mai bun caz listeaza cu dungi, ce se intampla daca pe hartie absorbanta/servetel iese magenta iar pe imprimanta nu, modelele respective le testez pe Canon IP2200.

Is foarte curios daca are cineva vreo idee, ma gandesc ca e ceva electronic.....

Multam.
_________________
K♠AED
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Iun 11, 2009 1:16 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ce marca? Adica, originale sau compatibile?
La prima utilizare, sau dupa refill?
Daca sunt noii, indif daca OEM sau compatibile, sunt in termenul de valabilitate?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Shofa



Data înscrierii: 21/Apr/2009
Mesaje: 50

MesajTrimis: Joi Iun 11, 2009 2:45 pm    Titlul subiectului: ups Răspunde cu citat (quote)

Sunt originale canon ( virgine ) si asta se intampla dupa refil.
_________________
K♠AED
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Iun 12, 2009 10:37 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mda.

Vezi ca problemele la refill a cartuselor in cauza s-a mai discutat amplu aici pe forum. Solutia este o resetare de epprom a imprimantei, cum exact se face pt fiecare model de imprimanta nu am o baza de date, pot sa iti sugerez sa il rogi pe mausica sa te asiste in aceasta privinta, in masura in care are timp sa mai intre pr forum, ca omu' e al naibii de ocupat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Shofa



Data înscrierii: 21/Apr/2009
Mesaje: 50

MesajTrimis: Vin Iun 12, 2009 10:55 am    Titlul subiectului: ????? Răspunde cu citat (quote)

pai toate imprimantele au fost saptamana trecuta in service si oamenii aia de acolo zic ca au resetat eppromu l, si de ce moartea caprioarei celelalte culori ies? si de ce unele cartuse functioneaza si altele nu?
_________________
K♠AED
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Iun 12, 2009 11:49 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

DACA LISTEAZA U DUNGI (in cel mai bun caz, cum ziceai in deschiderea topicului), atunci e clar ceva la duze, dar asa brusc sa nu mai listeze deloc...?! Auzi, ce cerneala s-a bagat la refill? Marca.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Shofa



Data înscrierii: 21/Apr/2009
Mesaje: 50

MesajTrimis: Vin Iun 12, 2009 12:29 pm    Titlul subiectului: !!!!! Răspunde cu citat (quote)

UCN 120/140/162 de la Sensient, nu are cum sa fie diuzele, prea mare coincidenta ca 100 de cartuse sa nu listeze nici unu pe magenta. Repet, pe hartie ies corile impecabil, deci ar trebui sa listeze macar un rosu sters sau ceva acolo, nu stiu cum sa pun poza ca va scanez si postez sa vedeti si voi cum iasa.
_________________
K♠AED
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Iun 12, 2009 1:41 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pui poza pe blogul tau (daca nu ai iti faci iute unul), te duci pe ea cu mouse, dai click-dreapta si dai "Properties", ti se deschide un pop-up de unde copiezi adresa (URL) pozei; apoi vii la postare, dai "paste" la adresa (URL-ul) proaspat copiata de-acolo. Apoi o selectezi (adresa) dupa care apesi butonul "Img", si gata, cand dai previzualizare ai sa vezi poza!








In Opera e si mai simplu, daca dai click-dreapta ai acolo optiunea "Copy Image Adress" Wink

Spor!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Shofa



Data înscrierii: 21/Apr/2009
Mesaje: 50

MesajTrimis: Vin Iun 12, 2009 2:12 pm    Titlul subiectului: !@#!$ Răspunde cu citat (quote)

habar n am cum se face un blog si mai grav cum sa pun poze pe sau in el, azi ii vineri in 13 minute am zburat, ramane pe luni.

Pace
_________________
K♠AED
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Iun 12, 2009 2:36 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Laughing Laughing Laughing
OK, trimite pozele pe mailul meu iuliu.ciupe-vaida@mediatec.ro si le public eu.
Costa una bere, da' nu de aia "Noroc" Twisted Evil Twisted Evil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Shofa



Data înscrierii: 21/Apr/2009
Mesaje: 50

MesajTrimis: Sâm Iun 13, 2009 9:06 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Buna dimineata!
Bineinteles, io sunt dispus 10 Very Happy, are Aradu tersase faine?
Ok, luni trimit mail.
_________________
K♠AED
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Sâm Iun 13, 2009 9:21 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Are - citez! - "al doilea ștrand ca mărime din Europa situat lângă o apă curgătoare", CARE E DE FAPT O INLANTUIRE DE DISCOTECI, BARURI, TERASE, ETC, TOTUL INTR-O AMBIANTA IMPECABILA, GAZON, ALEI, FLORI, SI STRAND.

Scuze capslock.

Uite detalii:

http://****welcometoromania.ro/Arad/Arad_Strandul_Neptun_r.htm

Asta ca sa nu-ti faci griji LOL
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Shofa



Data înscrierii: 21/Apr/2009
Mesaje: 50

MesajTrimis: Lun Iun 15, 2009 8:06 am    Titlul subiectului: inul Răspunde cu citat (quote)

Buna sa va fie dimineata.

Am trimis mail cu paginile alea 2.
_________________
K♠AED
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Iun 15, 2009 9:29 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

pozele lui Shofa
http://1.bp.blogspot****/_OhrHZ1d0qSM/SjX4AkMLm4I/AAAAAAAAAEs/DgjE3qimgYM/s1600-h/Picture10+004.jpg
http://1.bp.blogspot****/_OhrHZ1d0qSM/SjX35SHoh2I/AAAAAAAAAEk/mPEA5lrbgC8/s1600-h/Picture10+003.jpg


Ultima modificare efectuată de către mediatecar la Lun Iun 15, 2009 10:03 am, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Shofa



Data înscrierii: 21/Apr/2009
Mesaje: 50

MesajTrimis: Lun Iun 15, 2009 9:57 am    Titlul subiectului: poze? care poze??? Răspunde cu citat (quote)

Nu vad nici o poza postata sau vreun link, ii ceva neinregula cu compu meu?
_________________
K♠AED
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ZELE



Data înscrierii: 04/Dec/2007
Mesaje: 72
Locație: arad

MesajTrimis: Lun Iun 15, 2009 5:16 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mda
Nu tipareste o culoare.
Simplu nu are nici o legatura cu reset-ul de eprom sau alte detalii aferente resetarii de imprimanta.
Problema e clara, diuzele pe acea culoare au o problema, ori ai folosit alt tip de cerneala pt refill decat pe celelalte culori, ori tiparesti in general predominant magenta si de aceea apare problema asta, acele diuze fiind si cele mai solicitate.
Trebuie doar curatate bine si gata.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Shofa



Data înscrierii: 21/Apr/2009
Mesaje: 50

MesajTrimis: Mar Iun 16, 2009 8:14 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu, nu ati inteles, nu e vorba de un cartus ci de un lot intreg de 100 de cartuse, si nu le folosesc eu, cartusele sunt testate si apoi merg spre vanzare, ii prea de tot ca la mai mult de 40 % din aceste cartuse sa nu iasa magenta ( pe servetel ies toate culorile foarte bine ) si nu folsesc alta cerneala, de cand is in firma asta ( 4 ani ) nu am schimbat cerneala.
_________________
K♠AED
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Iun 16, 2009 8:48 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am inteles ca se intampla la o groaza de cartuse, dar asta nu schimba datele problemei. Nu poate fi alta cauza. De ce se intampla asta la toate cartusele, e deja un mister pt noi, dar alta cauza decat o problema cu duzele nu poate fi.
Poate nu am retinut eu, dar... ce marca de cerneala folosesti pt refill?

Banuiesc ca e o problema cu lotul de cerneala magenta.

In acest sens imi aduc aminte ca a existat un lot, din pacate chiar de la Inktec (pe vremuri) la care cerneala (dar era vorba de cea neagra atunci, de hp, h0005b-100ml) era foarte vascoasa, am fost nevoiti sa retragem vreo 300 de sticlute de pe piata, nebunie curata. S-a dovedit ca la ambalarea la 100ml din bidoanele de 20L nu s-a amestecat inainte corect cerneala si bidonul de 20L statuse vreo 2 luni nemiscat in depozit, sedimentand.

Asadar primele sticlute erau cam apa chioara si ultimele erau foarte vascoase. Dar asta a fost acum vreo 4 ani, de-atunci pe linia de ambalare s-a introdus un agitator care uniformizeaza continutul bidoanelor de 20L indiferent ca sunt de 1 zi sau de 1 an pe raft...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Shofa



Data înscrierii: 21/Apr/2009
Mesaje: 50

MesajTrimis: Mar Iun 16, 2009 10:57 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

UCN 120/140/162 de la Sensient, si se poate sa iasa pe hartie absorbanta dar la listare nu? am luat 2 cartuse din lotul respectiv si le am incarcat cu cerneala de la ink tec ( kit de reincarcare BKI-9041C ), acelasi rezultat pe hartie iese, la listare nu iese.........sa mia schimb cerneala? doar magenta?
_________________
K♠AED
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Iun 16, 2009 11:11 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Stai sa inteleg, deci:

Toate cartusele cu pricina au fost prima oara refilate cu UCN 120/140/162 de la Sensient, dupa care au prezentat fenomenul descris de tine cu magenta, adica se vede la tamponare dar nu iese la printare decat in cel mai bun caz cu "dungi", corect?

In cazul in care magenta de la Sensient a avut probleme, degeaba mai incarci ulterior cu Inktec sau orice altceva, raul e facut.

Propun sa incarci un alt cartus de prima oara cu Inktec si sa ne spui daca se comporta tot asa, asta e relevant zic eu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Shofa



Data înscrierii: 21/Apr/2009
Mesaje: 50

MesajTrimis: Mar Iun 16, 2009 11:13 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ok, o sa incerc si va tin la curent ( 220V) Very Happy

PI ES.
Dar cartusele alea doua au fost spalate foarte bine, asta nu conteaza?
_________________
K♠AED
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Iun 16, 2009 11:24 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mediatecar a scris:
Stai sa inteleg, deci:

Toate cartusele cu pricina au fost prima oara refilate cu UCN 120/140/162 de la Sensient, dupa care au prezentat fenomenul descris de tine cu magenta, adica se vede la tamponare dar nu iese la printare decat in cel mai bun caz cu "dungi", corect?

In cazul in care magenta de la Sensient a avut probleme, degeaba mai incarci ulterior cu Inktec sau orice altceva, raul e facut.

Propun sa incarci un alt cartus de prima oara cu Inktec si sa ne spui daca se comporta tot asa, asta e relevant zic eu.


CONFIRMA TE ROG DACA E ASA CUM PRESUPUN MAI SUS, SAU NU. DACA NU, CUM E?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
madmaus



Data înscrierii: 11/Feb/2010
Mesaje: 8

MesajTrimis: Joi Feb 11, 2010 1:02 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Imi cer scuze pt reanvierea topicului, dar problema ce o am e asemanatoare.

Mai exact, pe un Canon MP190 cartusul color (CL-38 ) a luat-o razna.
Dupa refill nu mai scoate pe foaie magenta si galben. Cyan merge fara nici o problema.
In momentul in care pun cartusul pe servetel (am incercat de mai multe ori) lasa amprenta CMY normala (dungi complete, nu puncte intrerupte).
Ce naiba are? Confused

Materiale refill: kit Inktec BKI-9041C (cerneala folosita e cea venita in kit).
Istoric refill: Asta e al 2-lea refill. Se terminase galben, asa ca am bagat ~3ml galben si am completat 2ml magenta, respectiv ~1,5ml cyan.
La primul refill se terminase cyan; am bagat ~3ml cyan si am completat 2ml galben, respectiv 1,5-2ml magenta (dupa refill a lasat amprenta CMY normala pe servetel si a scos fara probleme pe foaie).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
corsar



Data înscrierii: 29/Mai/2009
Mesaje: 58
Locație: iasi

MesajTrimis: Joi Feb 11, 2010 9:41 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

salut

ma bag si eu in discutie....
se stie bine cum functioneaza cartusele de cerneala, si mai ales la canon cu tehnologia lor de la PG-uri si CLI-uri..
nu stiu cati au inteles ca daca cartusul ramane fara cerneala, si se listeaza cu el se distruge, se arde...de aceia e recomandat ca la acest gen de cartuse, si nu numai, sa se faca refil inainte de a se goli complect

daca acelesi cartuse nu merg nici pe alta imprimanta si simtomele sunt la fel, situatia e clara, defecte duzele pe culoarea respectiva. in cazul de fata se intampla mai mult pe magenta...e o simpla coincidenta
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
madmaus



Data înscrierii: 11/Feb/2010
Mesaje: 8

MesajTrimis: Mar Apr 06, 2010 11:12 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am uitat sa spun ce s-a intamplat pana la urma cu cartusul ala (CL-38 de care vorbeam acum 2luni).

L-am pus pe:
-MP160
-MX300
-IP1800

Pe toate prezenta aceeasi problema (magenta si galben lipsa). Presupun ca s-au defectat/ars duzele respective.

Singura rezolvare a fost alt cartus.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Apr 07, 2010 7:17 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Resetare PG40/CL41 verificata!

Citat:
lo que necesita es:
- cartucho refilado
- tirro o cinta adhesiva
- tijeras

cartucho PG 41

a) tomas el cartucho ya refilado y le pones un trozo de cinta adhesiva y lo pones en la primera línea exactamente tiene que cubrir los 4 contactos y lo metes a la impresora intenta imprimir cualquier cosa te dará error que no reconoce el cartucho o esta mal puesto


b) saca el cartucho de la impresora sin cancelar nada y ahora en la segunda línea de contactos tapa dos de cada lado tiene que quedar en medio uno libre siempre hazlo con la cinta en este caso serán dos trozos recuerda que no tape otros contactos y lo pones en la impresora te dará error de nuevo


c) lo vuelves a sacar y le quitas la cinta de la primera línea de contactos te aseguras que la segunda línea aun queden tapados los dos contactos de cada lado y lo vuelves a meter te dará error de nuevo


d) lo sacas y le quitas la ultima parte de cinta ahora lo metes y ya lo reconocerá te dirá que as instalado un cartucho dale aceptar y como magia te saldrán llenos



En el caso de los cartuchos 40 es lo mismo la única diferencia es que en la segunda línea tapas todos los contactos


Nu-mi cereti sa va traduc. Cool
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community