Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Imprimari cu pauza la HP 1315 dupa refill

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
PotraZaina



Data înscrierii: 22/Iun/2009
Mesaje: 3
Locație: BUCURESTI

MesajTrimis: Lun Iun 22, 2009 7:38 pm    Titlul subiectului: Imprimari cu pauza la HP 1315 dupa refill Răspunde cu citat (quote)

Saliu! Am si eu o problema cu imprimanta.

O am de vreo 4 ani si sunt multumita de ea, in mare. Mi-a papat nervi si vreo 3 cartuse negre, dar in rest ok.

Am incarcat pana acum cu Inkmate, iar acum mi-am luat de la "concurenta" cum zicea cineva, o sticluta de tus Certo Vivid. Cartusul este 56. Problema este ca inca de dinainte de refill a inceput sa-mi printeze cu pauze. Trei sferturi de pagina printa foarte frumos, apoi incepea cu cate un rand lipsa sau decolorat/striat. Am incercat sa dau Align, Clean, tot ce are ea in optiuni. Incepeam sa printez, printa o pagina (in cel mai bun caz 3) si apoi iar incepea. Am scos cartusul, l-am curatat, l-am pus inapoi, iar Align si toate cele. Nimic.

Mi-am pierdut rabdarea si am lasat-o moarta pentru cateva zile.
Azi am incercat iar. A printat ce-a printat (vreo 5 pagini) si tot nu si-a revenit. Imi zisese cineva sa incerc s-o las sa printeze, ca-si revine dupa un numar de pagini. Nimic. Ba mai mult, incepuse sa scoata paginile albe. M-am gandit ca poate am pus putina cerneala (initial am incarcat cu vreo 5 ml) si am mai pus vreo 5. Cand sa printez, tot albe. Am citit pe un forum o solutie mai "neortodoxa": sa tragi tus prin duza de iesire prin...suctie. Am ras si am incercat. Surprinzator, a iesit cerneala, am pus cartusul inapoi. A inceput sa printeze! Eram asa de incantata. Vedeam pagina care iesea ....era fara pauze....culmea fericirii. Desigur ca la sfarsit bucuria s-a dus, ultimele randuri erau "dinte, pauza, lipsa, gaura", unul printat, 2 nu, 3 da, 1 nu....si am renuntat.

Mentionez ca respectivul cartus este la a 4-a reincarcare. De fapt doar teoretic 4, pentru ca ultima a fost mai mult de siguranta. Prima a fost a lui, a doua la o firma, iar a 3-a si a patra cu Certo.

Am intrat pe aici si am vazut ca se incearca diferite rezolvari la diferite probleme. Are careva vreo solutie? Multumesc anticipat.


P.Z.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Iun 22, 2009 11:05 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

1. Dupa cum poti vedea aici http://****mediatec.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=3&start=0 , extragerea a cativa ml de cerneala prin duze nu este un moft ciudat ci chiar un "must", daca-mi permiti calamburul. Problema e ca ea are efect la refill cu cerneala de calitate, care eventual prin neutilizarea cartusului timp indelungat poate indeparta eventuale urme incipiente de cerneala uscata pe marginea duzelor (sau doar preventiv).
La tine insa, din ce descrii, cerneala cu care ai facut reumplerea a facut "cocolooase" in cartus, in burete; de aceea cand faci absorbtia iti merge oleaca, pana ajung urmatoarele "cocoloase" la duze. Ceea ce ma aduce la pct urmator...

2. Imi pare rau sa iti dau vestea proasta, nu ma impusca, ca-s doar mesagerul... Rolling Eyes :
Ai folosit pentru refill o cerneala slaba calitativ, doar o cerneala de rang doi sau trei se intareste in burete sau are particule in suspensie care in final ajung la duze si sfarsesc prin a le infunda. Acum ti-au ramas doua solutii:
a) Duci frumos cartusul la o firma de specialitate cu rugamintea sa ti-l spele. La propriu. Aia iti scot buretele cu totul, ti-l spala si zvanta de-l lasa alb k laptele, iti baga duzele la ultrasunete, aburi, etc, dupa care le pun toate iar laolalta si fac refill cu cerneala de calitate, si refilatori cu experienta pot sa-ti confirme ca Inktec e cam singura cerneala care nu-ti va face surprize neplacute.
b) Arunci cartusele la gunoi (asta daca in zona ta nu este firma care sa faca pct.a) si iei un set nou, dupa care faci refill respectand sfaturile din linkul de mai sus, dar si dupa instructiunile din kit (care daca e Inktec stipuleaza chiar obligativitatea extractiei de care radeai tu...!). Si aminteste-ti de vorba batranilor si nu mai lua lucruri ieftine, ca suntem prea saraci sa ne permitem acesr lux.

Sigur, pot fi acuzat ca partinesc Inktec in defavoarea altor marci de cerneala, dar crede-ma, de atatia ani aud atatea grozavii produse de marcile pomenite de tine, incat, n-am ce face, imi fac datoria sa te pun in tema.

Sigur, astept si alte opinii.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Iun 22, 2009 11:30 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ca sa nu fie doar opinia Mediatec despre acele cerneluri, uite alt topic inrudit:
http://****mediatec.ro/phpBB2/viewtopic.php?p=1958#1958
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PotraZaina



Data înscrierii: 22/Iun/2009
Mesaje: 3
Locație: BUCURESTI

MesajTrimis: Mie Iun 24, 2009 6:43 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mediatecar a scris:
1. Dupa cum poti vedea aici http://****mediatec.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=3&start=0 , extragerea a cativa ml de cerneala prin duze nu este un moft ciudat ci chiar un "must", daca-mi permiti calamburul. Problema e ca ea are efect la refill cu cerneala de calitate, care eventual prin neutilizarea cartusului timp indelungat poate indeparta eventuale urme incipiente de cerneala uscata pe marginea duzelor (sau doar preventiv).
La tine insa, din ce descrii, cerneala cu care ai facut reumplerea a facut "cocolooase" in cartus, in burete; de aceea cand faci absorbtia iti merge oleaca, pana ajung urmatoarele "cocoloase" la duze. Ceea ce ma aduce la pct urmator...

2. Imi pare rau sa iti dau vestea proasta, nu ma impusca, ca-s doar mesagerul... Rolling Eyes :
Ai folosit pentru refill o cerneala slaba calitativ, doar o cerneala de rang doi sau trei se intareste in burete sau are particule in suspensie care in final ajung la duze si sfarsesc prin a le infunda. Acum ti-au ramas doua solutii:
a) Duci frumos cartusul la o firma de specialitate cu rugamintea sa ti-l spele. La propriu. Aia iti scot buretele cu totul, ti-l spala si zvanta de-l lasa alb k laptele, iti baga duzele la ultrasunete, aburi, etc, dupa care le pun toate iar laolalta si fac refill cu cerneala de calitate, si refilatori cu experienta pot sa-ti confirme ca Inktec e cam singura cerneala care nu-ti va face surprize neplacute.
b) Arunci cartusele la gunoi (asta daca in zona ta nu este firma care sa faca pct.a) si iei un set nou, dupa care faci refill respectand sfaturile din linkul de mai sus, dar si dupa instructiunile din kit (care daca e Inktec stipuleaza chiar obligativitatea extractiei de care radeai tu...!). Si aminteste-ti de vorba batranilor si nu mai lua lucruri ieftine, ca suntem prea saraci sa ne permitem acesr lux.

Sigur, pot fi acuzat ca partinesc Inktec in defavoarea altor marci de cerneala, dar crede-ma, de atatia ani aud atatea grozavii produse de marcile pomenite de tine, incat, n-am ce face, imi fac datoria sa te pun in tema.

Sigur, astept si alte opinii.




Uhm...ok. O fi slaba, nu zic nu. Asta mi-au recomandat-o cei de la firma unde i-am facut prima reincare. Pana acum am mai avut probleme cu alte cartuse, dar stiu sigur ca era vina mea, pentru ca printam din an in paste. Cerneala folosita pana la porcaria asta de Certo venea din kituri de reincarcare Inkmate si ce-i drept nu mi-a facut figuri.


Am totusi o intrebare de ....blonda sub acoperire. Cum naiba se trage cerneala din cartus cu seringa dupa reincarcare? In instructiuni scrie ca dupa introducerea cernelii in cartus trebuie extras 1 ml prin orificiul de jos al suportului. Nu am reusit si nu am vrut sa fortez, am zis ca-i mai bine sa intreb.


O sa-l duc la curatat si va tin la curent. Multumesc pentru raspuns.

Inca ceva: Recomandari de tus de calitate in cantitati mai mari? (de la 100ml in sus)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
grusu



Data înscrierii: 24/Oct/2008
Mesaje: 49

MesajTrimis: Mie Iun 24, 2009 8:14 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ai aici instructiuni detaliate:
http://****cartuseonline.ro/InkTec_pic/hpi-0001nd.pdf
si aici toate consumabilele "care este":
http://****cartuseonline.ro/inkjet/1/HP/PhotoSmart_1315.html

Mai sus ai scris ca ai tras cerneala din cartus prin suctie... Pe unde ai facut asta daca nu stii care e orificiul??!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Iun 25, 2009 8:35 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

si aici instructiuni video!
http://****inktec****/english/movie/HPI-0001ND.wmv
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PotraZaina



Data înscrierii: 22/Iun/2009
Mesaje: 3
Locație: BUCURESTI

MesajTrimis: Sâm Iun 27, 2009 10:35 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

grusu a scris:


Mai sus ai scris ca ai tras cerneala din cartus prin suctie... Pe unde ai facut asta daca nu stii care e orificiul??!



Pai .. pe unde iese cerneala la printat. Dar ceea ce cred ca nu s-a inteles este "procedeul" prin care s-a facut "suctia" si anume... "buchon la buchon". Tocmai de aceea am scris ca mi s-a parut amuzanta solutia cand am citit-o. Nu mi-am facut dintii negri, slava Domnului.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Sâm Iun 27, 2009 11:22 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

...ceea ce demonstreaza punctul de vedere al celor care tin la marcile de calitate.
Pentru ca orice tentativa de a cumpara cerneala vrac de la Mediatec se soldeaza invariabil cu intrebarea (mai ales daca e prima comanda pe respectivul nume) "ok, dar aveti kit-ul de refill aferent?". Dupa care incep explicatiile in acest sens, date telefonic sau online de cei mai buni consultanti ai firmei, aratand ca in "trusa" exista seringi, suport special de refill si absorbtie si ce rost are, ca in acel kit exista pana si manusi de nailon pentru a preveni murdarirea mainilor,, etc...

OK, ajunge cu lauda de sine! Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community