Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

probleme la hp c 5280
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
pablo1984



Data înscrierii: 29/Aug/2009
Mesaje: 4

MesajTrimis: Sâm Aug 29, 2009 3:25 pm    Titlul subiectului: probleme la hp c 5280 Răspunde cu citat (quote)

am cumparat un cartus tricolor 351 si negru 350 s-au descarcat am cumparat cerneala de la sky printer care scria pentru cartuse 22 respectiv 21 am incarcat si surpriza negru cand scrie cand nu scrie si tricolor la fel cand printez o poza printeaza cu dungi rosi si fetele sau culori mai deschise cu verde .are momonte cand imi palpaie toate becurile imprimantei si spune sa o inchid si sa o redeschid .am nevoie urgent de ajutorul vostru .multumesc anticipat!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marian78jr



Data înscrierii: 07/Iun/2009
Mesaje: 11

MesajTrimis: Dum Aug 30, 2009 10:17 am    Titlul subiectului: Terminator HP351 Răspunde cu citat (quote)

Incearca sa scoti 1ml de cerneala, ma gandesc ca ai dispozitivul pentru extragerea cernelii,curata contactele cartusului cu un servetel. Foloseste cerneala InkTec. Daca tot nu merge poti sa il tii pentru colectie, si eu am 4 cartuse HP 351 (tricolor) - defecte, am auzit ca sunt cele mai "sinucigase" cartuse. Am montat pe ele un CISS iar dupa ce am printat cam 60 de pagini full A4 - intr-o luna, a inceput sa imi scoata cu dungi albe pe rosu , am incercat sa scot cerneala dar nu a mers. Am avut un cartus care l-am scos din uz ca imi printa dungi albe pe galben, dupa vreo 2 saptamani l-am bagat iar si imi scoatea cu dungi albe pe toate culorile , am incercat sa-l defund cu un compresor , am folosit apa distilata - am introdus apa cu siringa in culori si apoi am folosit compresorul sa scot apa, dupa ce am scoso am introdus cerneala (rosu, albastru, galben) iar albastru si rosu si-a dat drumul ... dar galbenul tot cu dungi printa ... eu cred ca asa sunt facute cartusele HP 351, isi fac seppuku - dar culmea, doar pe o singura culoare (galben sau rosu). La alt cartus, la un moment dat imi printa rosu cu dungi albe, am oprit imprimanta si i-am dat drumul dupa vreo 5 sec si apoi nu mi-a mai scos cu dungi albe, dar dupa vreo 5 pagini de printare deja sa stricat, rosu a inceput sa printeze cu dungi albe am incercat sa il incarc, tot felul de "resuscitari" dar nu am rezolvat nimic. Cu cartusul negru HP 350 nu am treaba pe el am montat un rezervor de CISS si merge fara probleme de 6 luni . Deci aveti grija cu cartusele HP 351.Nu va mai luati imprimante ce folosesc cartusul "Terminator HP 351".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Dum Aug 30, 2009 1:02 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Corect. marian; 350-351 sunt construite dinadins slabe sa tina doar 2~3 TURE DE REFILL CEL MULT.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Dum Aug 30, 2009 6:46 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu deschideti 2 subiecte pe aceeasi tema! Pablo, ai un buton numit "raspunde", pe ala apesi sa scrii IN ACELASI TOPIC ok?

Copiez aici ce ati scris dincolo si sterg pe urma dublura:

pablo1984 a scris:
aseara am scos cartusul tricolor si l-am lasat pe cel negru si merge foarte bine Problema e alta adica printez un text cu cartusul negru si le printeaza bine cand il bag si pe cel tricolor imi scoate rosu textul.Cand sunt amndoua en dezastru .Bun cand il las decat pe cel tricolor imi scoate doar rosu si galben albastru fiid tot rosu adica nu scoate .cand le scot din imprimanta si le sterg pe foaie merg toate adica imi ies toate culorile cum ar trebui cand incerci un cartus , dar in imprimanta sta altfel situatia cum am mai zis .poate esti in masura sa imi spui ce se intampla .eu am luat tus pentru ele si a zis vanzatorul ca pentru cartusele astea trebuie cerneala 21 respectiv 22.e ok? si am luat sky printer


marian78jr a scris:
Cartusul e "mort" poti sa il arunci la gunoi, eu zic sa nu iti mai pierzi timpul cumparati un cartus HP 351 original + cerneala hpi-5075c - InkTec ,teoretic poti incarca cu acest kit un cartus HP 351 de 8 ori/practic maxim de 4 ori(moare cartusul) sau poti sa iti cumperi cartus SKY compatibil 351 e mai ieftin dar nu iti scoate calitate foto ca cel original si te tine mai multe incarcari. Incarcarea se face cu acul de siringa bagat pana la fund si apoi introduci cerneala cat mai incet pana cand incepe sa iasa pe partea de sus, repeti si pt. celelate culori si apoi extragi cu siringa 1ml de cerneala. La HP 351 intra 3ml iar la HP 351XL -4ml, asta asa ca informatie, dar tu introdu pana cand iti da afara sa mentii buretele cu cerneala umed; daca se usuca in partea de sus, bye-bye HP 351.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
pablo1984



Data înscrierii: 29/Aug/2009
Mesaje: 4

MesajTrimis: Dum Aug 30, 2009 9:45 pm    Titlul subiectului: problema nu s-a rezolvat Răspunde cu citat (quote)

aseara am scos cartusul tricolor si l-am lasat pe cel negru si merge foarte bine Problema e alta adica printez un text cu cartusul negru si le printeaza bine cand il bag si pe cel tricolor imi scoate rosu textul.Cand sunt amndoua en dezastru .Bun cand il las decat pe cel tricolor imi scoate doar rosu si galben albastru fiid tot rosu adica nu scoate .cand le scot din imprimanta si le sterg pe foaie merg toate adica imi ies toate culorile cum ar trebui cand incerci un cartus , dar in imprimanta sta altfel situatia cum am mai zis .poate esti in masura sa imi spui ce se intampla .eu am luat tus pentru ele si a zis vanzatorul ca pentru cartusele astea trebuie cerneala 21 respectiv 22.e ok? si am luat sky printer
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Aug 31, 2009 8:41 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

AULEO!

De ce ar pune cineva cerneala de hp21 intr-un cartus cand exista cerneala FIX pentru acel cartus?! Shocked

Si anume aici:
http://****cartuseonline.ro/inkjet/1/HP/PhotoSmart_C_5280.html
ai atat kit de refill, care contine tot ce trebuie (de la cerneala, suport, seringi, instructiuni... pana si manausi sa nu te patezi!), cat si cerneala la 100ml cand se termina cea din kit...

Deci, ai refilat fara instructiuni, fara kit si nu cu cerneala inktec?... Ma rog, nu aia-i problema ca nu e de la inktec, fie si de la sky dar de ce nu bagi in 350/351 cerneala de 350/351?... Crying or Very sad

Nu-i de mirare ca ti se duce cartusul si apar fenomene ciudate.

Inca o rugaminte te rog: poti si tu scrie mai ingrijit, cu litera mare la inceput de fraza, semne de punctuatie, poate mai desparti si tu frazele in propozitii? E extrem de greu de inteles ce scrii in stilul asta al tau. Merci.

Concluzie:

Ia-ti 2 cartuse noi si kit de refill EXACT pentru imprimanta ta, daca dupa refill facut EXACT cum scrie in instructiuni ai probleme, discutam. OK?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
pablo1984



Data înscrierii: 29/Aug/2009
Mesaje: 4

MesajTrimis: Lun Aug 31, 2009 11:31 am    Titlul subiectului: Scuze si o ultima intrebare Răspunde cu citat (quote)

Eram la serviciu desta am scris cum am apucat, scuze pentru text si merci mult pentru ajutor.Dar asa mi-au zis astia de la magazinele de calculatoare ca pentru cartusele astea trebuie tus tip 21 respectiv 22.Oricum asta e, este al 3-lea pe care il cumpar.Dar nu le mai pot remedia in deloc ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Aug 31, 2009 11:40 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Greu de spus, nu stiu ce s-a intamplat acolo, poate e cerneala prea densa, poate doar s-a uscat, poate, poate...

Dar de ce sa iei delcou de Dacie la un Renault, daca poti lua de Renault? Nu zic, poate merge, dar crezi ca la fel de bine?

Una peste alta, e posibil sa se poata desfunda (vezi aici cum http://****mediatec.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=3&start=0 metoda desfundarii la cald si cu ultrasunete) dar cel mai sigur e sa incepi "curat" - cartuse noi, kit chiar conceput pt cartusele alea (nu iei doar cerneala si o bagi pur si simplu, sunt niste pasi de respectat, scule de folosit, vezi absorbtie prin duze etc, citeste si recomandarile de exploatare tot de-acolo) si vezi pe urma daca ai rezultate ok sau nu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
pablo1984



Data înscrierii: 29/Aug/2009
Mesaje: 4

MesajTrimis: Lun Aug 31, 2009 11:44 am    Titlul subiectului: merci Răspunde cu citat (quote)

Merci mult sper sa ne mai auzim dar fara chesti dastea .Merci incodata !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Aug 31, 2009 11:48 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Tine-ne la curent
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
harap



Data înscrierii: 25/Sep/2009
Mesaje: 7
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 25, 2009 10:13 pm    Titlul subiectului: Cartus 351 Răspunde cu citat (quote)

Salut, recent am incarcat ambele cartuse (350&351, hp Photosmart C5280), cartusul negru functioneaza perfect, problema e la cel tri-color 351, imi scoate doar galben la printare, tamponand pe servetel lasa toate cele trei culoari.
Specific ca incarcarea a fost facuta la un service unde imi incarc in general cartusurile, am curatat circuitele cartusului si slotul la imprimanta conform ****hp****/support, am incercat si cu functia de curatare cartuse al imprimantei de cateva ori si am observat ca o data scoate galben, o data nu, restul culorilor deloc.
Intrebarea mea este daca e vina cartusului sau al imprimantei constand ca pe servetel lasa amprenta celor trei culori
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Sâm Sep 26, 2009 10:17 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

E vina cartusului.
Faptul ca iti lasa dungi pe servetel e irelevant, intrucat hartia de servetel e superabsorbanta, culoarea migrand de la duzele neinfundate spre pozitiile de pe servetel unde ar fi trebuit sa imprime cele infundate, creand iluzia ca dungile sunt neintrerupte.
De fapt ai duze infundate, 351 e kamikadze, s-a mai discutat, asta e.
Iti recomand cartuse compatibile sau CISS.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
harap



Data înscrierii: 25/Sep/2009
Mesaje: 7
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm Sep 26, 2009 12:35 pm    Titlul subiectului: Merci Răspunde cu citat (quote)

Merci pentru lamurire, imi era frica sa cumpar un cartus nou si sa nu mearga din vina imprimantei.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
volcinsche



Data înscrierii: 10/Iul/2009
Mesaje: 77

MesajTrimis: Sâm Sep 26, 2009 5:27 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Este dificila instalarea uni CISS 350/351? Se poate achizitiona de la dv?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
harap



Data înscrierii: 25/Sep/2009
Mesaje: 7
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm Sep 26, 2009 5:28 pm    Titlul subiectului: Ciss Răspunde cu citat (quote)

Sincer nu stiu ce este un CISS, daca imi puteti explica cu siguranta nu va fi dificila instalarea Very Happy.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
harap



Data înscrierii: 25/Sep/2009
Mesaje: 7
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Sâm Sep 26, 2009 5:36 pm    Titlul subiectului: Ciss Răspunde cu citat (quote)

Gata m-am documentat (google Very Happy). Sincer nu stiu daca ar ajuta din moment ce este posibil ca duzele sa fie devina pentru problema mea.
Si la cat costa un kit imi cumpar un cartus XL, ca refil am unde sa fac.
Oricum merci pentru ajutor
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Dum Sep 27, 2009 12:31 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

CISS vine cu toate instructiunile de instalare, deci nu e greu de pus pe o imprimanta.
Mediatec Team nu vinde CISS, dar poate sa te reorienteze spre firma in domeniu. http://****powertrust.ro/ciss.htm
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
harap



Data înscrierii: 25/Sep/2009
Mesaje: 7
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Sep 27, 2009 3:56 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am cumparat deja cartus 351, dar e bine de stiut de aceste CISS-uri pentru viitor Very Happy.
Merci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Dum Sep 27, 2009 4:02 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

A, am uitat:

Cand iei CISS primesti si niste cartuse, care desigur au duzele lor (in cazul HP), deci se schimba treaba.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
harap



Data înscrierii: 25/Sep/2009
Mesaje: 7
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Sep 27, 2009 4:19 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mediatecar a scris:
A, am uitat:

Cand iei CISS primesti si niste cartuse, care desigur au duzele lor (in cazul HP), deci se schimba treaba.


Am citit pe site-ul dat http://****powertrust.ro/ciss.htm. pe viitor ma voi reorienta catre un kit ciss
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
sorinc



Data înscrierii: 04/Feb/2010
Mesaje: 4

MesajTrimis: Joi Feb 04, 2010 3:44 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Salut,

Am si eu o problema cu cartusul color 351 XL in cazul meu. Cand printez pagini color ,pe culoarea rosie imi scoate dungi albe . Cartusul este unul SkyPrint nou, l-am cumparat ieri iar imprimanta c5280. Stie cineva de unde vine problema ?

Mentionez ca pana recent am folosit cartuse hp originale refilate la service-uri care se ocupa cu asa ceva si nu am avut probleme de genul asta insa dupa 3 refilui cartusul s-a stricat si am cuparat unul nou cu care am urmatoarea problema Confused
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Feb 04, 2010 3:55 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

sorinc a scris:
Salut,

Am si eu o problema cu cartusul color 351 XL in cazul meu. Cand printez pagini color ,pe culoarea rosie imi scoate dungi albe . Cartusul este unul SkyPrint nou, l-am cumparat ieri iar imprimanta c5280. Stie cineva de unde vine problema ?

Mentionez ca pana recent am folosit cartuse hp originale refilate la service-uri care se ocupa cu asa ceva si nu am avut probleme de genul asta insa dupa 3 refilui cartusul s-a stricat si am cuparat unul nou cu care am urmatoarea problema Confused


Nu mai printa cu cartusul;
Sper ca mai ai ambalajul original! Pune cartus in ambalaj dupa ce faci un testpage unde se vede ca e infundata duza la rosu, pune cartusul in cutia lui si cu foaia de test intr-un coletzel si ia legatura cu departamentul vanzari de unde ti s-a trimis cartusul, sa ti-l schimbe.
Dai curierului cartusul defect in schimb la coletul cu cel de schimb.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sorinc



Data înscrierii: 04/Feb/2010
Mesaje: 4

MesajTrimis: Joi Feb 04, 2010 5:01 pm    Titlul subiectului: hp 351 linii albe Răspunde cu citat (quote)

Multumesc pt raspuns.

Atasez mai jos o scanare cu un print la cele 3 culori ale cartusului ca sa se vada despre ce e vorba.

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Feb 04, 2010 5:29 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Aproape bine. mai da un print la rezolutie maxima pls, acolo ai dat pe normal cred ca.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sorinc



Data înscrierii: 04/Feb/2010
Mesaje: 4

MesajTrimis: Joi Feb 04, 2010 5:47 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

imi pare rau dar am dus deja cartusul la ei , au spus ca il trimit in service si maine ma anunta . Oricum o sa revin cu pareri dupa ce primesc inapoi cartusul Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Feb 05, 2010 9:33 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Vroiam sa vad comparativ... Oricum, daca asa iti scrie pe normal, atunci pe rezolutie foto iti merge sigur fata dungi.
Poza de mai sus pe ce rezolutie e tiparita?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fiordm



Data înscrierii: 06/Feb/2010
Mesaje: 12
Locație: Ploiesti

MesajTrimis: Sâm Feb 06, 2010 12:56 pm    Titlul subiectului: Re: Terminator HP351 Răspunde cu citat (quote)

marian78jr a scris:
Incearca sa scoti 1ml de cerneala, ma gandesc ca ai dispozitivul pentru extragerea cernelii,curata contactele cartusului cu un servetel. Foloseste cerneala InkTec. Daca tot nu merge poti sa il tii pentru colectie, si eu am 4 cartuse HP 351 (tricolor) - defecte, am auzit ca sunt cele mai "sinucigase" cartuse. Am montat pe ele un CISS iar dupa ce am printat cam 60 de pagini full A4 - intr-o luna, a inceput sa imi scoata cu dungi albe pe rosu , am incercat sa scot cerneala dar nu a mers. Am avut un cartus care l-am scos din uz ca imi printa dungi albe pe galben, dupa vreo 2 saptamani l-am bagat iar si imi scoatea cu dungi albe pe toate culorile , am incercat sa-l defund cu un compresor , am folosit apa distilata - am introdus apa cu siringa in culori si apoi am folosit compresorul sa scot apa, dupa ce am scoso am introdus cerneala (rosu, albastru, galben) iar albastru si rosu si-a dat drumul ... dar galbenul tot cu dungi printa ... eu cred ca asa sunt facute cartusele HP 351, isi fac seppuku - dar culmea, doar pe o singura culoare (galben sau rosu). La alt cartus, la un moment dat imi printa rosu cu dungi albe, am oprit imprimanta si i-am dat drumul dupa vreo 5 sec si apoi nu mi-a mai scos cu dungi albe, dar dupa vreo 5 pagini de printare deja sa stricat, rosu a inceput sa printeze cu dungi albe am incercat sa il incarc, tot felul de "resuscitari" dar nu am rezolvat nimic. Cu cartusul negru HP 350 nu am treaba pe el am montat un rezervor de CISS si merge fara probleme de 6 luni . Deci aveti grija cu cartusele HP 351.Nu va mai luati imprimante ce folosesc cartusul "Terminator HP 351".


Dungile albe care apar la printarea color sau black se datorează nefuncționării duzelor. Adică mai multe duze nu funcționează din cauza că sînt ori arse ori înfundate. Dacă la duzele arse nu avem ce le face, la duzele înfundate este recomandabil să le țineți pe un servețel sau hîrtie igienică cu apă caldă sau distilată dacă aveți posibilitatea - recomandată de producători. Exclus folosirea spirtului sau al oricărui fel de alcool sau alți dizolvanți. Dacă este posibil încercați să procurați soluții speciale pentru desfundat duzele pentru exterior de la magazinele sau furnizorii specializați. De asemenea dungile albe mai pot apărea la printarea pe hîrtie normală (adică nu se folosește hîrtie foto) prin hîrtia normală înțelegînd hîrtie de copiator cu 80grame pe metrul pătrat și la o viteză de printare mare, exemplu: fast sau draft. O soluție paleativă ar fi că să printați cu regimul de printare cel mai lent (best etc) care consumă mai multă cerneală, imprimanta este mai lentă dar cartușul trecînd de două sau trei ori prin același loc este posibil să acopere și urmele duzele care nu funcționează, dar cînd aceste duze nu sînt într-un număr mare.
Interesant folosirea compresorului pentru desfundatul duzelor
Sad Nu am mai auzit așa ceva, dar poți să strici duzele...dar mă rog, cîte capete atîtea idei Smile
Numai bine.
_________________
legile lui Murphy : "Cînd ți-ai luat un echipament nou și nu ști să-l pornești sau să-l folosești citește-i cartea tehnică."
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Sâm Feb 06, 2010 2:04 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Compresor cu filtru adecvat (ca sa arunce pe duze strict aer, fara particole de praf samd) nu are cum strica duzele.

Dar mai eficient e aparat de curatat cu abur sau (cum s-a zis in alt thread) generatorul de aburi de la un aparat meseriash de expresso, situat in laterala dreapta de obicei.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fiordm



Data înscrierii: 06/Feb/2010
Mesaje: 12
Locație: Ploiesti

MesajTrimis: Dum Feb 07, 2010 6:49 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mediatecar a scris:
Compresor cu filtru adecvat (ca sa arunce pe duze strict aer, fara particole de praf samd) nu are cum strica duzele.

Dar mai eficient e aparat de curatat cu abur sau (cum s-a zis in alt thread) generatorul de aburi de la un aparat meseriash de expresso, situat in laterala dreapta de obicei.


Problema cu compresorul este discutabilă. Nu particulele de praf pot strica duzele ci debitul de aer. Dar dacă ne gîndim că aerul trece prin buretele sau pîsla, care constituie mediul de depozitare al cernelei în cartușelor moderne, cam scade eficiența aerului, zic eu. Nu l-am încercat ca și echipamentele cu ultrasunete. Cu aburul merge bine. Dar dacă sînt "stătute" rău cele cartușe nu mai ai decît posibilitatea să dai cu ele de pămînt.
Numai bine.
_________________
legile lui Murphy : "Cînd ți-ai luat un echipament nou și nu ști să-l pornești sau să-l folosești citește-i cartea tehnică."
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
sorinc



Data înscrierii: 04/Feb/2010
Mesaje: 4

MesajTrimis: Dum Feb 07, 2010 6:54 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mediatecar a scris:
Vroiam sa vad comparativ... Oricum, daca asa iti scrie pe normal, atunci pe rezolutie foto iti merge sigur fata dungi.
Poza de mai sus pe ce rezolutie e tiparita?


salut, printarea a fost facut la 600dpi dar am printat si o poza pe foaie foto semi-glossy (max dpi ) insa calitate foarte proasta . Oricum am dus cartusul , astept sa ma sune si o sa revin cu niste printuri Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community