Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

IMI CUMPAR IMPRIMANTA!!! Cat ma costa consumabilele/refill ?

 
Crează un subiect nou   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Dec 10, 2007 10:16 am    Titlul subiectului: IMI CUMPAR IMPRIMANTA!!! Cat ma costa consumabilele/refill ? Răspunde cu citat (quote)

Exclamation NU CUMPARA IMPRIMANTA INAINTE DE A AFLA CAT TE VA COSTA REFILLUL, CARTUSUL COMPATIBIL SAU (IN CEL MAI RAU CAZ) CARTUSUL ORIGINAL!!! Exclamation

Arrow Intrebati-ne AICI cat te costa refill-ul, indiferent ca e laser sau ink, cat e compatibilul, de cate ori se poate refilla inainte de a ceda alte componente (cilindru, etc), trebuie sau nu chip-ul schimbat... ca sa nu te trezesti dupa ce ai echipamentul ca te omoara consumabilele, ok?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ZELE



Data înscrierii: 04/Dec/2007
Mesaje: 72
Locație: arad

MesajTrimis: Lun Dec 10, 2007 3:20 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Sfaturi pt achizitionarea unei imprimante ieftin de intretinut, laser doar negru.
Preferatele mele vor ramane pt mult timp HP seria (1010,1012,1018,1020) functioneaza cu consacratul cartus HP Q2612A care se gaseste foarte ieftin compatibil , cartus la care nimik nu costa mult, de la reumplere si pana la service(schimbare cilindru si lamela).
Pt utilizatorii care vor sa isi faca singuri reumplerea alegerea ideala ar fi SAMSUNG ML1610 si ML2010, cartusul este nu simplu ci foarte simplu de reincarcat. Laughing Laughing Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Dec 10, 2007 3:55 pm    Titlul subiectului: PROPUNERI LA INK? PROPUNERI LA COIATOARE? Răspunde cu citat (quote)

Wink Bun raspunsul cu imprimanta laser, astept propuneri si la ink si copiatoare.
Si astept intrebari in acest sens, dam raspunsuri concrete pt exemple la fel de concrete de echipamente. Cool
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lucian



Data înscrierii: 03/Dec/2007
Mesaje: 11

MesajTrimis: Lun Dec 10, 2007 7:32 pm    Titlul subiectului: LEX or BRO Răspunde cu citat (quote)

Inca nu am cumparat acea imprimanta. Mai am cateva zile pana sa imi vina comanda timp in care as putea sa ma orientez spre altceva.
optiunile mele:
1.Lexmark optra e312 SH-80lei 150lei toner 50lei incarcarea
2.Brother hl1240/hl1250 SH-90/110lei 130lei toner 52lei incarcarea
3.lexmark optra s1255 SH-120lei 530lei toner

Imprimantele sunt sh si precizez faptul ca m-am gandit la optiunea de a achizitiona un toner nou. Pt lexmarku e312 am vazut la voi pe site ca este 150 lei unul compatibil pe cand pentru brother este 130 lei.
M-ar interesa pe aceste 3 variante care ar fi mai indicat referitor la cost. Nu inteleg partea cu schimbatul chip-ului. Nu la toate este la fel( sau doar la lexmark)?
Acestea sunt optiunile pentru moment si pe una din ele tot o sa ma duc; stiu ca sunt si chestii naspa la o imprimanta laser dar m-am saturat de cele inkjet. Va rog un raspuns promt sa stiu ce am de facut pe viitor(daca schimb comanda sau nu)
La brother odata cu reincarcarea tonerului mai trebuie schimbat si chipul (cheltuiala suplimentara cum vad eu)?

Multumesc,
Lucian
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Dec 11, 2007 12:21 pm    Titlul subiectului: Re: LEX or BRO Răspunde cu citat (quote)

lucian a scris:

1.Lexmark optra e312 SH-80lei 150lei toner 50lei incarcarea
2.Brother hl1240/hl1250 SH-90/110lei 130lei toner 52lei incarcarea
3.lexmark optra s1255 SH-120lei 530lei toner

M-ar interesa pe aceste 3 variante care ar fi mai indicat referitor la cost. Nu inteleg partea cu schimbatul chip-ului. Nu la toate este la fel( sau doar la lexmark)?


1.Lexmark optra e312 (3000 pagini) = 27.25 RON tonerul pt refill + 21.00 RON replacement chip 6000 pagini (trebuie schimbat la fiecare al 2-lea refill daca ai cartus de capacitate normala) = 37.76 RON/refill + 51.98 RON cilindru
REZULTA COST DE CCA. 0.018RON/pagina (180 lei vechi)

2.Brother hl1240/hl1250 (3000 pagini) = 31.52 RON tonerul pt refill (nu are chip) + 354.39 RON cilindru DR6000 care tine 20000 pagini (douazeci de mii)
REZULTA COST DE CCA. 0.028RON/pagina (280 lei vechi)

3.lexmark optra s1255 (7500 pagini!) = 37.13 RON tonerul pt refill (nu are chip) + 40.48 RON cilindru
REZULTA COST DE CCA. 0.009RON/pagina (90 lei vechi)

Preturile sunt de end-user. Calculul pretului/pagina tine cont si de pret cilindru.
La acest pret se mai adauga (daca e cazul) si pretul lamelei de stergere, dar nu l-am mai adaugat intrucat e nesemnificativ si uneori nici nu trebuie schimbata la inlocuirea cilindrului. Ca idee, o lamela de stergere ajunge la cca 15~20 de RON, deci incarca costul/pagina cu cca 0.003 RON (30 de lei vechi).

Din calcul reiese clar ca OPTRA S e superavantajos.
Din punct de vedere al refillului, cel mai simplu e refill la Brother. Dar tinand cont de diferenta de pret/pagina...! Mai bine esti mai migalos la refill Lexmark Optra S, nu? Laughing


Ultima modificare efectuată mediatecar la Mie Dec 12, 2007 9:07 am, modificat de 10 ori în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lucian



Data înscrierii: 03/Dec/2007
Mesaje: 11

MesajTrimis: Mie Dec 12, 2007 12:28 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Zele:

"Il poti umple si singur dar nu este simplu.
Din pacate nu ai facut o alegere f buna cu lexmark.Trebe sa ii schimbi si chip-ul o data cu reumplerea.
In general se poate reumple de 2 ori.O sa iti dai seama ca ii "pe duca" dupa ce o sa inceapa sa iti faca dungi pe margini la printare, care incet-incet incep sa devina tot mai late."

Partea cu rosu ma intereseaza. Unu zice ca-i "alba" unu zice ca-i "neagra".
As dori un raspuns si cat mai repede ( nu o luati ca o porunca Very Happy ) ca astazi ( miercuri 12 dec 2007 ) ar trebui sa dau confirmarea si sa stiu ce sa le zic.

Inca o data multumesc si felicitari pt forumul acesta. Aveti numai de castigat ( pe mine ca viitor client )
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Dec 12, 2007 8:16 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

lucian a scris:
Unu zice ca-i "alba" unu zice ca-i "neagra".
As dori un raspuns si cat mai repede ( nu o luati ca o porunca Very Happy ) ca astazi ( miercuri 12 dec 2007 ) ar trebui sa dau confirmarea si sa stiu ce sa le zic.

Inca o data multumesc si felicitari pt forumul acesta. Aveti numai de castigat ( pe mine ca viitor client )


Sad Shocked Embarassed Embarassed Embarassed
Mii de scuze, cred ca eram cam pe final de program, creieru' varza si circumvolutiunile netezite, am corectat si completat post-ul in cauza, Zele a spus corect, ai si pretul la chip acolo.

Am postat iute pretul la chip, in caz ca te uiti la Forum cu noaptea-n cap de dimineata, dar mai sap un pic sa construiesc pret/pagina pt fiecare echipament pomenit de tine, ca asa doar costul tonerului refill + eventual chip sunt nerelevante daca nu cunosti nr de pagini (capacitate cartus) si costuri componente care se uzeaza cel mai iute (cilindru de ex).

Adaug tot la post-ul de mai sus, cel corectat da?

OK. Si inca o data scuze. In general Zele are dreptate! Wink
Intre timp am vb cu el si despre refill, post-ul e revizuit si complet acum, tine-ne la curent cu decizia ta si cum merge echipamentul.

BAFTA! Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lucian



Data înscrierii: 03/Dec/2007
Mesaje: 11

MesajTrimis: Mie Dec 12, 2007 12:08 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc de raspuns si stai linistit cu scuzele alea ( dar sa stii ca m-am simtit bine Razz ).

Am optat pentru Brother HL1240.
Motive:
1. NU are chip. Idea
2. Refill destul de ieftin si usor (in comparatie cu celelalte variante).
3.CILINDRU schimbat de ei - deci ma tine vreo 20 000 pagini
4.Cartus toner compatibil = 128,39 RON http://****mediatec.ro/mt_main.php?st=1&marca=Brother&model=HL-1240&tip=toner

Partea cu rosu reprezinta punctule forte care m-au indemnat sa o aleg pe aceasta ( in plus ca nu mai aveau Lex-ul S1255 Sad )

Sper sa fii facut alegerea cea buna si sa vedem cum merge "masinaria"!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Dec 12, 2007 2:55 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

lucian a scris:
Multumesc de raspuns si stai linistit cu scuzele alea ( dar sa stii ca m-am simtit bine Razz ).

Am optat pentru Brother HL1240.
Motive:
1. NU are chip. Idea
2. Refill destul de ieftin si usor (in comparatie cu celelalte variante).
3.CILINDRU schimbat de ei - deci ma tine vreo 20 000 pagini
4.Cartus toner compatibil = 128,39 RON http://****mediatec.ro/mt_main.php?st=1&marca=Brother&model=HL-1240&tip=toner

Partea cu rosu reprezinta punctule forte care m-au indemnat sa o aleg pe aceasta ( in plus ca nu mai aveau Lex-ul S1255 Sad )

Sper sa fii facut alegerea cea buna si sa vedem cum merge "masinaria"!


Corect, dar noteaza faptul ca calculul cost/pagina l-am facut tinand cont de schimbatul cilindrului la 20 000 pagini! Bafta, ne tii la curent.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lucian



Data înscrierii: 03/Dec/2007
Mesaje: 11

MesajTrimis: Mie Dec 12, 2007 3:06 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mediatecar a scris:


Corect, dar noteaza faptul ca calculul cost/pagina l-am facut tinand cont de schimbatul cilindrului la 20 000 pagini! Bafta, ne tii la curent.


Exact asta am luat in calcul. Avand cilindru nou ma tine 20 000 de pagini (si 15 000 tot e bine) deci nu l-am mai pus la socoteala.
Oricum ideea e ca ati ajutat mult si pentru asta un MULTUMESC si tot asa sa o tineti.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ZELE



Data înscrierii: 04/Dec/2007
Mesaje: 72
Locație: arad

MesajTrimis: Mie Dec 12, 2007 9:16 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Sper doar sa nu ai o surpriza neplacuta.Acele 3 timpuri de imprimate second hand circula cam de vreo un an pe la noi prin diferiti vanzatori.Eu am comercializat brother HL 1240 in urma cu vreo 4-5 luni si am avut surpriza ca cilindrul sa nu fie nou si sa se duca dupa vreo 4mii de pagini; am cam ramas cu buza unflata in fata clientului care a trebuit sa plateasca dublu pt cilindru nou fata de cat a costat imprimanta.
SPER SA NU SE MAI REPETE

SCUZE PENTRU INTARZIERE DAR IN GENERAL STAU TARE TARE PROST CU TIMPU
Sad
Nu iti fa probleme si daca nu va tine mai mult cilindrul cu care ai cumparat imprimanta, unul nou nu ii exagerat de scump plus ca (20000 pag) o grija mai putin pe viitor dupa schimbare(daca va fi cazul).

ALEGEREA TA A FOST ORICUM CEA MAI BUNA DIN CELE 3 ECHIPAMENTE.
Si eu asta am ales. Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
lucian



Data înscrierii: 03/Dec/2007
Mesaje: 11

MesajTrimis: Mie Dec 12, 2007 10:58 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

O intrebare ca de necunoscator ce sunt mai am. Cilindrul respectiv face parte din ansamblul imprimantei, nu? Adica nu are nicio legatura cu tonerul.
Pe viitor daca se poate as vrea sa stiu daca ma puteti ajuta cu un manual de service sau niste instructiuni de refill. As ramane recunoscator.
Doresc chestiile mai sus mentionate ca in momentul cand m-oi lovi de ceva anume sa stiu unde sa caut si sa nu o las in paragina ( de obicei asa fac - daca vad ca nu gasesc ce caut relativ repede ma las pagubas )

@ZELE , Mediatecar
Multam frumos pentru detalii; o sa va mai stresez de cate ori oi avea vreo problema si sper sa fii facut alegerea cea buna.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ZELE



Data înscrierii: 04/Dec/2007
Mesaje: 72
Locație: arad

MesajTrimis: Joi Dec 13, 2007 3:09 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cand deschizi capacul frontal ca sa scoti cartusul, el iese afara cu cilindru cu tot. Cartusul se monteaza pe un ansamblu pe care ii cilindru. Cand cumperi cartus nu o sa iti vina decat partea cu toner, fara ansamblu complet; ansamblul complet este cel carevine cu un clindru nou. Mai pe scurt toneru este doar un recipient de plastic cu praf si rola de transfer.
Sper ca ai inteles dar nu stiu cum sa explic altcumva. Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
dragos



Data înscrierii: 19/Dec/2007
Mesaje: 2

MesajTrimis: Mie Dec 19, 2007 7:39 pm    Titlul subiectului: Re: LEX or BRO Răspunde cu citat (quote)

Citat:

3.lexmark optra s1255 (7500 pagini!) = 37.13 RON tonerul pt refill (nu are chip) + 40.48 RON cilindru
REZULTA COST DE CCA. 0.009RON/pagina (90 lei vechi)

Preturile sunt de end-user. Calculul pretului/pagina tine cont si de pret cilindru.
La acest pret se mai adauga (daca e cazul) si pretul lamelei de stergere, dar nu l-am mai adaugat intrucat e nesemnificativ si uneori nici nu trebuie schimbata la inlocuirea cilindrului. Ca idee, o lamela de stergere ajunge la cca 15~20 de RON, deci incarca costul/pagina cu cca 0.003 RON (30 de lei vechi).


Vreau sa achizitionez si eu un Lexmark Optra S1255 si totodata sa iau un cilindru si toner pentru refill.... mediatecar, unde gasesc cilindru la pretul ala ( 40.48 RON ) si cat costa un toner compatibil ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Dec 20, 2007 8:01 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Citat:
Vreau sa achizitionez si eu un Lexmark Optra S1255 si totodata sa iau un cilindru si toner pentru refill.... mediatecar, unde gasesc cilindru la pretul ala ( 40.48 RON ) si cat costa un toner compatibil ?


Prin "toner" presupun ca te refereai la "cartus", nu la "tonerul pt refill", la care ti-am spus pretul, corect?

Cartus compatibil nu exista pt. acest tip de cartus.

Produsele se pot achizitiona de la noi. Sper ca stii pe ce forum esti! Laughing
De siguranta iti spun: ****mediatec.ro , intri pe pagina de contact si suni de cine apartii, scrie acolo. (Bucuresti sau p.l. Arad) Zici ce itz trebuie, zici ca ai preturile de pe forum de la moderator, si ca vrei. Te descurci cumva.

Pe mine personal ma gasesti tot pe-acolo, la Zona Vest, management, marketing, consultanta produse.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dragos



Data înscrierii: 19/Dec/2007
Mesaje: 2

MesajTrimis: Joi Dec 20, 2007 6:24 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Citat:
Cartus compatibil nu exista pt. acest tip de cartus.


Am gasit intr-o oferta pe un site romanesc asa ceva: CARTUS TONER ECONOPRINT 17,6K LEXMARK OPTRA S 184.93 RON si CARTUS TONER CERTO 17,6K LEXMARK OPTRA S 209.92 RON .La descrierea lor scria cartus compatibil... totusi ceva e "dubios" ... acel 17,6K se refera la numarul de pagini care teoretic pot fi listate ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Dec 21, 2007 9:59 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

dragos a scris:
Citat:
Cartus compatibil nu exista pt. acest tip de cartus.


Am gasit intr-o oferta pe un site romanesc asa ceva: CARTUS TONER ECONOPRINT 17,6K LEXMARK OPTRA S 184.93 RON si CARTUS TONER CERTO 17,6K LEXMARK OPTRA S 209.92 RON .La descrierea lor scria cartus compatibil... totusi ceva e "dubios" ... acel 17,6K se refera la numarul de pagini care teoretic pot fi listate ?


Corect pt "se refera la numarul de pagini care teoretic pot fi listate"; probabil ca este cartus compatibil construit cu capacitate mai mare.

Mie imi suna "certo" mai bine, dar in fond si la urma urmei ar trebui testata orice alta marca, in fond de ce n-ar fi bune?

Mediatec Team s-a axat pe firme de compatibile consacrate (Katun, TelForce One, KMP, etc) din alte motive, chiar nu ne permitem sa experimentam pe pielea magazinelor si distribuitorilor pe care-i aprovizionam, dar tu poti sa incerci un cartus, daca nu merge bine oricum are garantie si acela (ca si orice produs), deci nu ai nimic de pierdut.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
popescu_dtru



Data înscrierii: 30/Noi/2007
Mesaje: 34

MesajTrimis: Vin Dec 21, 2007 2:42 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Probabil ca e o greseala de tipar pe site-ul baietzilor cu Econoprint. Cartus de toner care sa scrie 17600 de pagini?? Suna extraterestru.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Dec 21, 2007 2:54 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

popescu_dtru a scris:
Probabil ca e o greseala de tipar pe site-ul baietzilor cu Econoprint. Cartus de toner care sa scrie 17600 de pagini?? Suna extraterestru.


Nu stiu... am mai vazut si pe alt site, tot cu 17.6k...
Si nu is din Romanica Smile
http://****superwarehouse****/Lexmark_Black_Toner_Cartridge_for_Optra_S_Series/1382920/p/40495
citez:
"our standard cartridge and an industry-leading, money-saving 17,600 pages on the long-life cartridge"

Deci, se poate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
popescu_dtru



Data înscrierii: 30/Noi/2007
Mesaje: 34

MesajTrimis: Vin Dec 21, 2007 3:24 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ce-i drept e drept -- intre timp am vazut poze cu acest cartus, are un rezervor f. mare, ar putea sa scrie 17,6k.

Motto:
"Sa nu cazi prada primei impresii!"
Shocked
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Dec 27, 2007 10:08 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

popescu_dtru a scris:

Motto:
"Sa nu cazi prada primei impresii!"
Shocked


Comentariu la Motto:
Sa nu cazi prada primei impresii... da' sa nu cumva sa n-o bagi in seama!!! Laughing Laughing Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
florin_chem



Data înscrierii: 19/Ian/2008
Mesaje: 1
Locație: cluj

MesajTrimis: Sâm Ian 19, 2008 5:09 pm    Titlul subiectului: Reincarcare Samsung ML2010 Răspunde cu citat (quote)

Buna tuturor,
Imi poate intinde careva o mana de ajutor si sa-mi spuna cum imi pot reincara cartusul de la samsung ML2010? Am cumparat un bidon de 140g de toner dar nu is prea sigur cum sa reincarc cartusul. Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Ian 21, 2008 11:13 am    Titlul subiectului: Re: Reincarcare Samsung ML2010 Răspunde cu citat (quote)

florin_chem a scris:
Buna tuturor,
Imi poate intinde careva o mana de ajutor si sa-mi spuna cum imi pot reincara cartusul de la samsung ML2010? Am cumparat un bidon de 140g de toner dar nu is prea sigur cum sa reincarc cartusul. Laughing


Ai aici indicat pe unde se reumple :
http://lib.store.yahoo.net/lib/abc-ink/dell-1100-samsung-ml-2010-scx4521.pdf
si alte 2 locatii cu instructiuni, chiar daca ceva mai putin detaliate:
http://****tximedia.co.uk/html/samsung_ml-1610___ml1610___ml_.html
http://****inkfilling****/tonerrefillinstructions/toner-c-29.html

Doar ca pentru tonerele de la Katun, Elfotec (Amteq) si Certo prima oara trebuie demontat si curatat cartusul la sange, inclusiv rola de transfer (care scoate tonerul din compartiment spre cilindru) intrucat se pare ca tonerul original cu cel compatibil nu se inteleg bine, primele print-uri in cazul in care NU faci asta fiind fara contrast sau cu "umbra" pe toata pagina, depinde...

Inteleg de la Zele ca tonerele refill de la Isoline nu produc acest fenomen.

Da-ne de stire cum a mers eventual fara curatare, mentionand si producatorul de toner.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adypopa



Data înscrierii: 14/Feb/2008
Mesaje: 2

MesajTrimis: Joi Feb 14, 2008 2:25 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

As dori sa stiu costurile pentru multifunctionalul Lexmark X1190.
Multumesc!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Feb 14, 2008 4:20 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

adypopa a scris:
As dori sa stiu costurile pentru multifunctionalul Lexmark X1190.
Multumesc!


E offtopic intrucat imprimanta ta e cu cerneala si nu laser, dar ok, ai aici costurile: http://****mediatec.ro/mt_main.php?consumabile-cartuse-toner-inkjet&st=1&marca=Lexmark&model=X%201190&tip=inkjet

Daca mai ai ceva intrebari referitoare la tema te rog pune-le la capitolul "cartuse inkjet"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community