Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

probleme (si alternative) epson dx4400 / T071x

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
qweasd



Data înscrierii: 21/Iun/2008
Mesaje: 7

MesajTrimis: Lun Noi 23, 2009 2:04 pm    Titlul subiectului: probleme (si alternative) epson dx4400 / T071x Răspunde cu citat (quote)

Salut,

Acum 1 an am luat de nevoie si in viteza, o imprimanta Epson DX4400 cu cartuse cu chip care nu se pot incarca. Ca si altora, cele initiale s-au consumat rapid si a trebuit sa cumpar altele.
Dupa ce am tras linia si am vazut cati bani dau pe consumabile, am ajuns la concluzia ca trebuie sa gasesc alta solutie decat cea pe care o am acum.

Legat de oferta mediatec (http://****cartuseonline.ro/inkjet/1/Epson/Stylus_DX_4400.html):

1. cartusele compatibile se pot reumple sau nu? Daca da, cam cate reumpleri pot fi aplicate fara ca sa fie afectata calitatea imprimarii?

2. resetterul de chipuri - este o oferta foarte buna dar din cate am citit, chipurile epson sunt aproape imposibil de umplut (cu atat mai mult de catre un amator ca mine).

3. exista o alta solutie de reumplere pentru aceste tipuri de cartuse in afara de cumpararea de cartuse autoresetabile (cu sau fara sistem continuu de incarcare)?

Puteti sa-mi recomandati un tip de cartuse sau o alta marca de imprimanta care sa fie usor de re-umplut? Am inteles ca multi-functionalele Canon ar fi indicate.
Intreb fiindca desi exista si pentru epson sisteme de refill, costul acesta e destul de mare si devine mult mai rentabil si mai simplu de achizitionat o alta imprimanta pentru un cost similar.

Multumesc anticipat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Noi 24, 2009 9:36 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

1. Daca ai resetator, acesta poate fi folosit atat pe cartuse originale cat si pe cele compatibile. De oricate ori vrei.

2. "chipurile epson sunt aproape imposibil de umplut" ?? Nu inteleg, chipurile nu se umple ci se reseteaza. De umplut se umple in schimb cartusele, si da, umplerea e un pic mai anevoioasa la Epson dar nu pentru ca are chip ci pentru ca trebuie sa ai grija sa fie cartusul etans inchis dupa umplere si alte detalii, intr-adevar mai grele pentru un amator.

3. pai exista, chip reseter si stiinta de cum sa umpli cartusele, daca nu atunci cartuse resetabile sau sisteme de alimentare continuua CISS (care au tot cartuse resetabile in capat)

In legatura cu alte recomandari, exista topicuri speciale in acest sens pe forum, te rog citeste recomandarile de la setiunea "IMPRIMANTE - opinii, raport calitate/pret si costuri pe pagina, discutii generale", in special postarile care se refera la ce imprimanta este recomandata care sa mearga si reumplute cartusele, etc.

Personal zic sa cauti orice imprimanta HP care merge cu cartusele hp21 si hp22.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
qweasd



Data înscrierii: 21/Iun/2008
Mesaje: 7

MesajTrimis: Mar Noi 24, 2009 12:06 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Merci pentru raspunsuri si recomandare.

Stii cumva dc cartusele compatibile sunt "refill friendly" sau nu? Este combinatia unui chip resetter + 4 cartuse compatibile Skyhorse viabila pentru un amator sau nu? Costul este considerabil mai mic fata de cel mai ieftin set de cartuse resetabile ceea ce ar putea salva imprimanta curenta dar nu am lucrat cu ele ca sa imi dau seama daca sunt o solutie de durata sau nu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Noi 24, 2009 12:13 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Daca tot frei sa reziste la refill, ia originale. Le iei o data, resetezi de cate ori vrei si esti sigur de calitate.

Pe de alta parte, repet, refill la epson e mai pretentios. As opta pentru imprimanta HP sau Canon.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
qweasd



Data înscrierii: 21/Iun/2008
Mesaje: 7

MesajTrimis: Mar Noi 24, 2009 5:38 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Merci.
Am citit pe forum diferite pareri si au ramas in cursa HP 2280 (cartuse HP 21/22) si Canon MP 190 (PG-37, CL-3Cool pe care am vazut ca l-ai recomandat acum ceva timp.
Pretul cartuselor compatibile la HP sunt mai mari ca cele de la canon dar la refill, preturile sunt similare.

In afara costului de achizitie, exista vreo alta diferenta intre cele doua (gen calitate, fiabilitate, viteza imprimare, usurinta umplere)?

Intreb fiindca daca tot dau banii din nou pe o imprimanta, incerc sa ma asigur ca nu o sa ajung in aceeasi situatie in 6 luni de acum incolo.

Multumesc,
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Noi 24, 2009 5:46 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

pe orice site care prezinta aceste produse poti vedea cate pagini pe minut (ppm) printeaza, rezolutia, etcetc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Sâm Mai 15, 2010 1:05 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

servus.exista in depozitul Mediatec kituri de intretinere pt. capul de scriere ale acestui tip de multifunctional? as fi interesat de asa ceva si cred ca nu numai eu.pt.ca am incercat cu diverse "improvizatii" acasa si nu prea sunt multumit de rezultate.
in atentia domnului Iuliu videoclipul de mai jos:
http://****youtube****/watch?v=6XZ2RceutYI
as vrea sa mai si zambim un pic si sa intreb de unde pot face rost de un ciocan asemanator?multumesc pt rabdare si toate cele bune.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Mai 17, 2010 9:57 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu exista kit-uri intretinere pet capete de printare. Exista doar atat de des pomenitele metode de exploatare si intretinere a acestuia, scrise cu ani in urma aici http://****mediatec.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=3&start=0 (in 2007 parca), foarte actuale si-acuma.

In ce priveste videoul acela, e genial, i-am si scris omului cerandu-i permisiunea sa-l titrez in romana. Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Joi Mai 27, 2010 10:32 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ziua buna.la un set de cartuse (pline) cu chip autoresetabil (to711-to714) care, datorita softului multifunctionalului, indica un nivel de max.25% din capacitatea maxima a cartuselor se poate folosi resetterul pentru a "aduce" nivelul de cerneala indicat de soft la nivelul maxim? cartusele au venit fara cerneala si le-am umplut cu cerneala de tip dye si au fost luate de aici:
http://cartusereincarcabile.ro/magazin/index.php/Cartuse-Epson/225-Epson-TM.html
clientul este deranjat de nivelul de cerneala aratat dupa introducerea setului de cartuse in multifunctional. multumesc pentru ajutor si sa dea "entitatea" din straturile inalte sa mearga afacerile cat mai bine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Mai 27, 2010 10:55 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Chiar nu stiu daca autoresetabilul merge resetat cu resetatorul... ma indoiesc, pentru ca tocmai aia e chestia la autoresetabil, ca o face singur... S-ar putea buli daca ii bagi resetatorul in freza... Confused

Clientul cam vrea si cu inima-n rai, si cu strumuleagu-n dos, ceea ce nu se prea poate. Spune-i dreaq SA-SI IA ORIGINALE, acolo se afiseaza perfect nivelul de cerneala etc. Cool Cool Cool
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Joi Mai 27, 2010 3:48 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

pai a avut originale in aparat dar l-a "mancat" curiozitatea" sa dea gauri la cartuse (din auzite) si a cam umplut MF-ul cu cerneala...si a folosit cerneala vrac de HP (21,22) ... asta dupa ce le-a desfacut si apoi le-a "lipit" cu poxipol....asta e...poate e o chestie ciudata...sa vedem cum se comporta cartusele in continuare...rabdare si tutun...respectele mele si sa auzim numai de bine
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Dum Mai 30, 2010 7:19 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

salutare.e clar.(scuzati caps-ul): NU SE FOLOSESTE RESETATORUL LA CARTUSELE CU CHIP AUTORESETABIL (PT.IMPRIMANTE EPSON).incercata treaba de mine si am raspuns la intrebarea mea de mai sus.am "pirlit" un chip, dar gasesc eu altul.asta e....bine ca am aflat o treaba, ...respecte tuturor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community