Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Probleme cartus HP 15 (pentru HP DJ 920C)

 
Crează un subiect nou   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
hash



Data înscrierii: 13/Dec/2007
Mesaje: 3

MesajTrimis: Joi Dec 13, 2007 6:31 pm    Titlul subiectului: Probleme cartus HP 15 (pentru HP DJ 920C) Răspunde cu citat (quote)

Salut, am un cartus negru hp 15 original care a venit cu imprimanta. L-am reumplut de 2 ori, iar de la a doua reumplere a inceput sa faca figuri, se aprinde becul de atentionare low ink, dupa care iar merge cateva zile, printeaza ok, dupa care iar face figuri.

De obicei dupa ce il scot si il curat cu apa distilata pe contacte si nozzle e ok 2-3 zile, dupa care iar zice imprimanta ca nu are cerneala. Refill-ul l-am facut de ceva timp, am printat 4-500 de pagini de atunci, chiar sa nu mai aiba cerneala sau e ceva in neregula cu cartusul/imprimanta?
Mentionez ca al doilea refill l-am facut dupa ce chiar nu mai avea cerneala, printa doar linii. Atunci nu mi-a afisat imprimanta cum ca nu ar avea cerneala.

Vreau sa stiu daca e posibil sa se fi ars ceva din el sa nu mai cheltui pe un refill degeaba daca tot o sa faca figuri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Dec 14, 2007 9:02 am    Titlul subiectului: Re: Probleme cartus HP 15 (pentru HP DJ 920C) Răspunde cu citat (quote)

hash a scris:
Salut, am un cartus negru hp 15 original care a venit cu imprimanta. L-am reumplut de 2 ori, iar de la a doua reumplere a inceput sa faca figuri, se aprinde becul de atentionare low ink, dupa care iar merge cateva zile, printeaza ok, dupa care iar face figuri.

De obicei dupa ce il scot si il curat cu apa distilata pe contacte si nozzle e ok 2-3 zile, dupa care iar zice imprimanta ca nu are cerneala. Refill-ul l-am facut de ceva timp, am printat 4-500 de pagini de atunci, chiar sa nu mai aiba cerneala sau e ceva in neregula cu cartusul/imprimanta?
Mentionez ca al doilea refill l-am facut dupa ce chiar nu mai avea cerneala, printa doar linii. Atunci nu mi-a afisat imprimanta cum ca nu ar avea cerneala.

Vreau sa stiu daca e posibil sa se fi ars ceva din el sa nu mai cheltui pe un refill degeaba daca tot o sa faca figuri.


Vestea buna: cartusul nu e ars, intrucat la cartusele inkjet "bubble jet" nu exista decat "e ars" sau "nu e ars", nu poate exista varianta intermediara gen "e ars, dar mai merge un pic". Smile E posibil sa fie cartus "demo" cum le zicem noi la astea, puse in imprimanta cu cativa ml de cerneala in ele doar sa ia ochii cumparatorului, cine stie? Dar de ars nu e ars.

Vestea proasta e ca exista alte 2 posibilitati:
1. Ai o lipitura imperfecta ("rece") la contacte, care o misti cand cureti contactele. Desi HP are calitate impecabila de obicei... In acest caz iti recomand sa schimbi cartusul, oricum e bine sa o faci pentru a vedea daca problema e la cartus sau la imprimanta, dupa cum voi descrie in varianta 2. Gasesti cartus aici http://****mediatec.ro/cauta.php?cauta_string=hp+15&Submit2=Cauta dupa cum vezi compatibilul e la 1/3 din pretul originalului, si are si capacitate extinsa (mai multa cerneala in cartus).
2. A doua cauza posibila e in imprimanta... Uda-ti degetul cu alcool si plimba-l pe patul de ace din capul de printare, acolo unde introduci cartusul da?, ace care culca pe contactele de pe cartus! Vezi sa nu ai acolo vreo scama, hartie, impuritate sau ceva. Apoi apasa-le, misca-le, e posibil sa fie vreo-unul usor blocat, sa nu revina din arcul din spate si sa apese mai slab pe contactele cartusului. daca e vreun ac usor blocat, daca apesi pe toate, uor, de cateva ori, se va debloca.

Daca fenomenul continua, risca investitia pe cartusul compatibil, macar delimitezi problema si afli daca e de la cartus sau de la imprimanta, nu?
Vedem pe urma ce e de facut.

Hai, tine-ne la curent te rog! Smile


Ultima modificare efectuată de către mediatecar la Vin Dec 14, 2007 2:22 pm, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
popescu_dtru



Data înscrierii: 30/Noi/2007
Mesaje: 34

MesajTrimis: Vin Dec 14, 2007 11:22 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

hahaha! raspunsul lui mediatecar e ok (probabil ca, intr-adrvar, e vorba de un contact imperfect), totusi:
- ne pare bine ca "vestea buna e cacartusul nu e ars" dar, tinand cont de ce spunea hash, nici nu se punea problema asta
- curatarea contactelor cu degetul muiat in vodca e un sfat ciudat: daca degetul e murdar de cerneala sau de altele si-l mai bagi si in alcool, se obtine o solutie care mai mult murdareste decat curata; nu cu degetul, ci cu o carpa curata si fara scame trebuie lucrat; daca nu da rezultate curatarea, inlocuirea cartusului e intr-adevar singura rezolvare solida.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ZELE



Data înscrierii: 04/Dec/2007
Mesaje: 72
Locație: arad

MesajTrimis: Vin Dec 14, 2007 12:43 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Un cartus compatibil ar fi cea mai buna varianta.
Ii ieftin oricum si merita cumparat si daca problema persista, macar se exclude cartusul din ecuatie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Dec 14, 2007 2:29 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

popescu_dtru a scris:
hahaha! raspunsul lui mediatecar e ok (probabil ca, intr-adrvar, e vorba de un contact imperfect), totusi:
- ne pare bine ca "vestea buna e cacartusul nu e ars" dar, tinand cont de ce spunea hash, nici nu se punea problema asta
- curatarea contactelor cu degetul muiat in vodca e un sfat ciudat: daca degetul e murdar de cerneala sau de altele si-l mai bagi si in alcool, se obtine o solutie care mai mult murdareste decat curata; nu cu degetul, ci cu o carpa curata si fara scame trebuie lucrat; daca nu da rezultate curatarea, inlocuirea cartusului e intr-adevar singura rezolvare solida.


1. Evil or Very Mad Daca ai sti in ce viteza ti-am raspuns pe la 7:30 dimineata, ai scuza cacofonia Laughing . Am corectat, merci oricum.
2. Nu e nimic ciudat, presupuneam desigur ca degetul e curat, nu ca-l scoti din niscaiva gaura LOOOOOLL sau borcanu' cu untura a lu' buna! Laughing Surprised Laughing In aceeasi ordine de idei, un deget curat umezit cu alcool e numa' bine decapat de eventuale grasimi sau impuritati, devenind lavetutza din piele (sic!), care EXACT da jos anumite impuritati FIX de pe firful acelor. Cu o carpa, oricat e ea de buna, nu poti fi sigur ca nu lasi o scama acolo, eventual ai nevoie de una tot din piele, gen cele de sters ochelari. Pe de alta parte, daca ai tu in dotare, de ce sa mai omori caprioara?
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hash



Data înscrierii: 13/Dec/2007
Mesaje: 3

MesajTrimis: Dum Dec 16, 2007 11:36 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc mult pentru sfaturi, dar din pacate tot ce am incercat a fost in zadar... Sad

Acum mi-am adus aminte ca prima oara cand am reumplut cartusul negru imprimanta nu prea a mai functionat... nu stiu sigur daca erau aceleasi simptome, dar cei ce mi-au facut refill-ul au zis ca nu e de la cartusul negru, ci cel color s-ar fi ars. Mi-au dat un cartus 'dummy', fara cerneala (oricum nu printez color) ca sa il pun si sa-l recunoasca imprimanta si a mers. Ma gandesc ca este aceeasi situatie, dar imprimanta cand o deschid imi arata clar ca cel fara cerneala e cartusul negru.

Cred ca o sa iau totusi un cartus nou compatibil. Mediatec are vreo sucursala pe langa Obor? Ca pana in rahova nu prea m-as duce Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Dum Dec 16, 2007 12:42 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

hash a scris:
Cred ca o sa iau totusi un cartus nou compatibil. Mediatec are vreo sucursala pe langa Obor? Ca pana in rahova nu prea m-as duce Smile


N-are sucursala langa Obor, ci are "sucursala" in toate casele din Romania Laughing . Fa comanda online si contra unei sume nu foarte mari, ti-l aduce curierul acasa.

Dar sa nu transformam thread-ul in discutie comerciala. Bafta, si ne tii la curent.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hash



Data înscrierii: 13/Dec/2007
Mesaje: 3

MesajTrimis: Dum Dec 30, 2007 10:25 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Salutari din nou, am fost ocupat cu sarbatorile si am uitat sa va spun ce am mai facut Smile

Pana la urma am fost la un dealer local de cartuse (suna ciudat...) si am luat unul nou echivalent, l-am pus si merge ok, se pare ca vinovatul era cartusul vechi care intr-adevar se arsese.

Multumesc inca o data pentru sfaturi, sa aveti un an nou fericit!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Feb 18, 2008 12:21 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

hash a scris:
Salutari din nou, am fost ocupat cu sarbatorile si am uitat sa va spun ce am mai facut Smile

Pana la urma am fost la un dealer local de cartuse (suna ciudat...) si am luat unul nou echivalent, l-am pus si merge ok, se pare ca vinovatul era cartusul vechi care intr-adevar se arsese.

Multumesc inca o data pentru sfaturi, sa aveti un an nou fericit!


Merci de urari. Inchidem thread-ul.
Te asteptam oricand pe forum!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community