Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Resetare Multifunctional Canon MP190

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
vali_marinaru



Data înscrierii: 17/Mar/2010
Mesaje: 3

MesajTrimis: Mie Mar 17, 2010 12:44 am    Titlul subiectului: Resetare Multifunctional Canon MP190 Răspunde cu citat (quote)

Stie cineva cum se poate reseta celebra eroare E5 la un Canon MP190?
Am incercat procedura pentru 160/180 si nu merge...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Mar 17, 2010 8:09 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Singura metoda de care am dat (dar nu specifica f clar daca e pentru resetare nivele cerneala sau pentru eroare E5) este aceasta, mentionez ca nu am testat-o:

Citat:
Turn off the printer.

Press and hold the RESUME button, then press and hold the POWER button.

While still holding the POWER button, Release the RESUME button, then press and release the RESUME button two more times in succession.

The printer mechanics will move momentarily. You are now in Service mode. (pe display apare cifra zero).

Release the Power Button.

Pressing the RESUME key will select a function; for example, pressing RESUME 4 times will select the clear waste ink counter function. The lamp will alternate color with each key press.

1. Service/factory test printout, including ink sensor check
2. EEPROM info printout
3. EEPROM initialization
4. Clear the waste-ink counter
5. Printer model setting. (more selections beyond this- leave this alone)

After selecting mode, press the POWER button to commit the change, and return to the top of the function selection menu. Pressing the POWER button again turns off the printer for a restart.


Pe de alta parte stiam ca E5 iti indica defect cartus color (nerecunoscut) iar E6 defect cartus negru (nerecunoscut), eroare din cared doar un alt cartus te poate salva.

Tine-ne la curent pls.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vali_marinaru



Data înscrierii: 17/Mar/2010
Mesaje: 3

MesajTrimis: Mie Mar 17, 2010 10:04 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc mediatecar. Mai incercasem procedura asta, fara succes. Dupa pasul cu "Release the Power Button" led-ul Alarm clipeste in serii de cate 5 flash-uri. Apasarile ulterioare pe RESUME nu par sa determine intrarea in vreun meniu pentru ca apasarea lui POWER (pentru confirmare) nu face apoi decat sa opreasca printerul.

Am gasit pe net "MPTool 0.9.6", vede printerul dar nimic altceva (port name, nivel cerneala in cartuse) iar butoanele sint toate inactive. Poate merge pentru alte tipuri, nu si pentru MP190.

Ciudat ca nu prea se gasesc informatzii pentru tipul asta, pe cind pentru alte tipuri e plin net-ul de thread-uri. Chiar sa nu-i fi dat nimeni de cap? M-as oftica sa cumpar cartuse noi la fiecare 2 luni, cu banii astia imi cumpar un printer nou. Si probabil n-o sa mai fie Canon...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Mar 17, 2010 10:17 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ai incercat sa vezi daca nu "vezi" mai multe in mptool INAINTE de a se goli cartusele?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vali_marinaru



Data înscrierii: 17/Mar/2010
Mesaje: 3

MesajTrimis: Mie Mar 17, 2010 3:51 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu am incercat; pana sa-mi apara situatzia asta habar nu aveam ca asa ceva se poate intampla; ignorant total...

De-abia dupa ce m-am lovit cu capul de pragul de jos am inceput sa fac cercetez problema si am aflat de coduri de eroare, cartuse nerecunoscute, metode de reset, mptools etc etc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Mar 17, 2010 4:05 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Acum zic si eu, daca ii dai de cap bine de bine, daca nu gaseste un dusman sa-i faci cadou o imprimanta (sic!) si ia-ti alta dupa ce consulti sectiunea http://****mediatec.ro/phpBB2/viewforum.php?f=11 a forumului, te mai lipesti la un topic mai "umblat", ca din 2 ture de consumabile faci pretul la alta noua.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community