Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

compatibilitate refil CL-38 (/ PG-37) cu CL-41 (/ PG40)?

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
test701



Data înscrierii: 20/Mar/2010
Mesaje: 4

MesajTrimis: Dum Mar 21, 2010 12:57 pm    Titlul subiectului: compatibilitate refil CL-38 (/ PG-37) cu CL-41 (/ PG40)? Răspunde cu citat (quote)

Pe site-ul dvs. am gasit refil inktec pt Canon CL-41 si pt PG-40 .

1. va rog, se poate incarca un cartus CL-38 (/ PG-37) cu cerneala inktec pt CL-41 respectiv (PG-40)?

2. Exista refil ( nu Kit, doar cerneala) pt CL-511/513 si pt PG-510/512. Unde se poate gasi/cumpara? (pe site-ul dvs nu am vazut)-

multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Mar 22, 2010 9:12 am    Titlul subiectului: Re: compatibilitate refil CL-38 (/ PG-37) cu CL-41 (/ PG40)? Răspunde cu citat (quote)

test701 a scris:
Pe site-ul dvs. am gasit refil inktec pt Canon CL-41 si pt PG-40 .

1. va rog, se poate incarca un cartus CL-38 (/ PG-37) cu cerneala inktec pt CL-41 respectiv (PG-40)?

2. Exista refil ( nu Kit, doar cerneala) pt CL-511/513 si pt PG-510/512. Unde se poate gasi/cumpara? (pe site-ul dvs nu am vazut)-

multumesc.


1. Teoretic da, doar ca acele cartuse nu se pereteaza mereu la refill, adica sunt facute slab, s-ar putea sa iti cedeze. Pt refill ia cartusele de capacitate normala CL-41 si PG-40

2. Exista dar nu e din recomandarea Inktec ci din cea a refilatorilor cu care avem relatii comerciale. De aceea nu e pe site. Desi daca stau bine sa ma gandesc, as putea sa o pun si asa... A trecut destula vreme de cand se face deja refill la astea si merge ok cu cerneala de mai jos.
cerneala vrac
c905b http://****mediatec.ro/cauta.php?cauta_string=c905&Submit2=Cauta
si
c908 http://****mediatec.ro/cauta.php?cauta_string=c908&Submit2=Cauta
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
test701



Data înscrierii: 20/Mar/2010
Mesaje: 4

MesajTrimis: Lun Mar 22, 2010 3:34 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

multumesc foarte mult.

Ultima modificare efectuată de către test701 la Mar Mar 23, 2010 12:42 am, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
test701



Data înscrierii: 20/Mar/2010
Mesaje: 4

MesajTrimis: Lun Mar 22, 2010 3:43 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Citat:
"... acele cartuse (CL-38 si PG-37)nu se pereteaza mereu la refill, adica sunt facute slab, s-ar putea sa iti cedeze. Pt refill ia cartusele de capacitate normala CL-41 si PG-40"



Va rog sa nu va suparati insa raspunsul dvs m-a pus in incurcatura. Doream sa imi cumpar o imprimanta Canon Pixma IP 1900 care este livrata cu cartusele CL-38 si PG-37. Pentru a trece la cartuse CL-41 si PG-40 ma costa mai mult decat pretul imprimantei. Daca cartusele cu care este livrata imprimanta nu se preteaza la refil atunci cred ca nu merita sa mai cumpar aceasta imprimanta.

M-am reorientat catre o multifunctionala Canon Pixma MP 250 (are cam acelasi pret cu imprimanta IP1900) si care este livrata cu cartusele CL-511 si PG-510.

1) ce parere aveti de aceste cartuse, se preteaza la refilare? Sau cel putin, comparativ cu CL-38 si PG-37, sunt mai potrivite pt refilare?

2) ce parere aveti de acest multifunctional MP250, apar probleme deosebite dupa refilare, merita banii (unul nou= 140 RON)?

multumesc foarte mult pt bunavointa cu care ne ajutati!


Ultima modificare efectuată de către test701 la Lun Mar 22, 2010 3:47 pm, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Mar 22, 2010 3:43 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu cred ca am explicat pe deplin.
Merg si CL-38 si PG-37 refillate, doar ca fiind de capacitate mai mica, riscul ca dupa refill sa nu mai fie recunoscute de imprimanta este mai mare intrucat trebuiesc refillate mai des. Si CL-41 si PG-40 au acest risc, insa refilland mai rar e limpede ca si probabilitatea apare la un numar mai mare de pagini printate.

In ceea ce priveste CL-511 si PG-510 e cam la fel, in sensul ca riscul scade pentru cartusele de capacitate mai mare (pg-512 si cl-513).

Ar trebui sa aflam raspunsul - daca citeste cineva mai in tema topicul - de la un refilator sau posesor de imprimante de acest tip, zic eu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Apr 06, 2010 4:23 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Resetare PG40/CL41 verificata!

Citat:
lo que necesita es:
- cartucho refilado
- tirro o cinta adhesiva
- tijeras

cartucho PG 41

a) tomas el cartucho ya refilado y le pones un trozo de cinta adhesiva y lo pones en la primera línea exactamente tiene que cubrir los 4 contactos y lo metes a la impresora intenta imprimir cualquier cosa te dará error que no reconoce el cartucho o esta mal puesto


b) saca el cartucho de la impresora sin cancelar nada y ahora en la segunda línea de contactos tapa dos de cada lado tiene que quedar en medio uno libre siempre hazlo con la cinta en este caso serán dos trozos recuerda que no tape otros contactos y lo pones en la impresora te dará error de nuevo


c) lo vuelves a sacar y le quitas la cinta de la primera línea de contactos te aseguras que la segunda línea aun queden tapados los dos contactos de cada lado y lo vuelves a meter te dará error de nuevo


d) lo sacas y le quitas la ultima parte de cinta ahora lo metes y ya lo reconocerá te dirá que as instalado un cartucho dale aceptar y como magia te saldrán llenos



En el caso de los cartuchos 40 es lo mismo la única diferencia es que en la segunda línea tapas todos los contactos


Nu-mi cereti sa va traduc. Cool
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community