Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

reumplere cartuse hp c5180 si valabilitate

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
cost3l



Data înscrierii: 21/Apr/2010
Mesaje: 2
Locație: Focsani

MesajTrimis: Mie Apr 21, 2010 9:28 pm    Titlul subiectului: reumplere cartuse hp c5180 si valabilitate Răspunde cu citat (quote)

Salutare la toti. sunt nou pe forum si vreau sa intreb cate ceva.
am o imprimanta hp photosmart c 5180 all-in-one si doar ce am comandat 3 cartuse de la voi skyhorse. pana acum am avut doar originale.
intrebarea 1 este: daca le reincarc va merge? pt ca am incercat cu unul gol sa ii bag putina apa Very Happy si mi-a spus ca nu contine tus original.
si intrebarea 2: cartusele au termen de valabilitate?cat?1 an? pt ca 2 din ele mai au tus se aude in ele dar imi spune ca au expirat. acum sa vad cum va merge cu aceste 3 cartuse. si ma gandesc pe parcurs sa iau tus.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Apr 22, 2010 11:54 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

1. Cartusele compatibile se comporta la refill exact ca si cele originale. Faptul ca iti atrage atntia ca nu ai cerneala originaa nu trebuie sa te ingrijoreze cata vreme tipareste.

2. Cartusele au valabilitate pentru prima utilizare, nu pentru refill. Si unele cartuse au un fel de serial care il tine minte imprimanta, de aceea iti spune ca au expirat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cost3l



Data înscrierii: 21/Apr/2010
Mesaje: 2
Locație: Focsani

MesajTrimis: Joi Apr 22, 2010 9:05 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

aha..ms pt lamurire. imprimanta e super buna,ce pot spune...am scos si poze pe hartie photosmart super parca sau nu mai stiu si spuneai ca sunt poze kodak scoate exceptional,dar beleaua e ca daca cel putin unul din cartuse nu mai are tus nu imi permite sa mai fac nici o hartie de nici o culoare Sad si ai avut dreptate cred despre serialul de pe cartuse. am citit pe fiecare un fel de data probabil de expirare.
Deci pt o lamurire mai buna,daca sa zic ca un cartus ar fi inca in perioada de valabilitate si eu il reincarc dupa ce s-a golit imi va citi nivelul in el ca fiind plin(ca o inlocuire de cartus)? ca daca tot gol il vede degeaba am mai bagat tus in el Very Happy am inteles ca aceste cartuse au un cip..etc ala trebuie resetat la refill sau cum?? ms pt atentia data post.ului meu
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Apr 23, 2010 9:57 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu stiu exact tehnologia, poate e magnetica, poate de alta natura, dar ce au cartusele acelea nu este chip ci o "semnatura" care indica data fabricatiei, din cauza aceea daca expira nu mai merge, ca e refilat sau nu, e tot aia.

Din cate stiu eu (referitor la nivel), cata vreme nu e expirat poti scrie cu el si daca iti indica nivel zero. Sper sa nu ma insel, poate e cineva care chiar a refilat si stie, sa vedem cine se mai "baga" pe topic...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MariusV



Data înscrierii: 22/Oct/2008
Mesaje: 67
Locație: Urziceni

MesajTrimis: Vin Apr 23, 2010 12:49 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Salut,

Se pare ca are baterie: http://****fixyourownprinter****/forums/inkjet/55609
Mai jos in acel post spune si exact cum poti face operatiunea de reset.
_________________
Nu forța, încearcă un ciocan mai mare!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community