Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

EPSON stylus DX9400f

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
epson12



Data înscrierii: 19/Mai/2010
Mesaje: 5

MesajTrimis: Mie Mai 19, 2010 11:43 pm    Titlul subiectului: EPSON stylus DX9400f Răspunde cu citat (quote)

Salutare. Am si eu o problema cu EPSON stylus DX9400f nu imi mai recunoste cartusele apare pe ecran ca sa le reincarc ii dau ok apoi da eroare si iar sa le reincarc. In pc scrie ca imprimanta este ocupata, si apar cartusele cu un x la baza.
Poate sa fie capul de printare infundat? daca ii dau sa printeze nu scoate nimic, nici macar nu trage foaia da o eroare apoi imi apare ca sa reincarc cartusele iar cartusele sunt pline.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Mai 20, 2010 8:30 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Iti apare pe ecran sa le pui ca lumea in soclu, nu sa le reincarci! Vezi ca ori n-ai dat jos ceva de pe cartus, o folie sau ceva, ori nu le-ai pus corect (fiecare cartus in soclul lui) ori... nu mai stiu ce ar putea fi.

Doi: zi frate ce nu recunoaste, doamne, generatia asta nu mai stie vorbi!... Ofofff

Deci: Sunt cartuse vechi si brusc imprimanta s-a decis sa nu le mai recunoasca? Sunt cartuse noi? Daca sunt noi, sunt originale Epson sau compatibile? De unde le-ai cumparat?

Vedeti ce patiti daca nu mai cititi carti, in afara de hi5, mess si facebook nu mai aruncati ochii pe altceva? Nu mai stiti face dreaq o descriere a unei probleme, ca va lipsesc cuvintele!....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
epson12



Data înscrierii: 19/Mai/2010
Mesaje: 5

MesajTrimis: Joi Mai 20, 2010 10:23 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Bun, pt inceput nu suntem frati, intradevar exprimarea mea a lasat de dorit, asta din cauza oboseli si a stresului, ca fapt divers te arunci sa vorbesti ceea ce nu cunosti. Sti cati ani am? ca sa sti din ce generatie sunt? Dar nu am intrat aici pe forum pt a ma certa, daca consideri ca putem sa ne intelegem omeneste e ok, esti invitatul meu.
Acum despre imprimanta. Imprimanta a functionat o perioada la firma, apoi nu a mai mers. Cartusele sunt bine puse, din cate vad carusele nu par a fi originale, acum din ce imi aduc eu aminte parca avea o clapa care acoprea cartusele, acum pare sa fi disparut. Mai are ca un fel de contact pe placa circuit de la cartus. Pe escranul ei scrie "Cannot recognize ink cartridges" "error" si cartusele care sunt urmate de niste coduri. Se mai poate face sau cumpar alta?
O seara buna!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
merlingerin



Data înscrierii: 30/Mar/2010
Mesaje: 111
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mai 20, 2010 10:45 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Imprimanta functioneaza cu cartuse T0711, T0712, T0713, T0714. Cele originale nu se incarca ( nu se pot reseta chip-urile originale , iar cele compatibile sunt mai mari ca volumsi nu se aseaza bine pe aceste cartuse). Cel mai probabil va trebuie cartuse noi (exista compatibile si/sau autoresetabile).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
epson12



Data înscrierii: 19/Mai/2010
Mesaje: 5

MesajTrimis: Joi Mai 20, 2010 11:04 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Imprimanta functioneaza pe autoresetabile, cu borcanele de cernela.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Mai 21, 2010 7:41 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

epson12 a scris:
Bun, pt inceput nu suntem frati, intradevar exprimarea mea a lasat de dorit, asta din cauza oboseli si a stresului, ca fapt divers te arunci sa vorbesti ceea ce nu cunosti. Sti cati ani am? ca sa sti din ce generatie sunt? Dar nu am intrat aici pe forum pt a ma certa, daca consideri ca putem sa ne intelegem omeneste e ok, esti invitatul meu.
Acum despre imprimanta. Imprimanta a functionat o perioada la firma, apoi nu a mai mers. Cartusele sunt bine puse, din cate vad carusele nu par a fi originale, acum din ce imi aduc eu aminte parca avea o clapa care acoprea cartusele, acum pare sa fi disparut. Mai are ca un fel de contact pe placa circuit de la cartus. Pe escranul ei scrie "Cannot recognize ink cartridges" "error" si cartusele care sunt urmate de niste coduri. Se mai poate face sau cumpar alta?
O seara buna!


1. Imi pare rau, dar si nefrati si tot am obligatia sa remarc faptul ca daca cineva baguie ceva incoerent si dezlanat, fara a fi in stare sa nareze pe marginea unui fenomen ceva mai detaliat si in buna regula a literaturii descriptive, apoi e ori foarte obosit (ok, mea culpa, asta nu mi-a trecut prin cap!), ori face parte din generatia fiicei mele, care (din pacate!) nu mai stie ordona flexibil si bine articulat cuvintele in asa fel intr-o fraza, incat la capatul acesteia sa fii lamurit asupra fenomenului, evenimentului, persoanei, vietatii sau obiectului in cauza, ce a patit, de ce, in ce imprejurari si la urma care ar fi perspectivele...

Pe scurt, nu ma acuza - atata timp cat ai scris exact ca si ei - ca te-am confundat cu acestia, pentru ca arareori poti mormai ca un urs dar lumea care te aude, toata, sa te creada privighetoare, nici nu poti chitcai speriat si icnit de dupa un cascaval, dar lumea sa se intrebe framantandu-se daca nu cumva esti elefant, ok?

2. Din a doua descriere (multumesc lui Dumnezeu ca ai fost odihnit de data asta!) rezulta ca nu mai ai clapa care acopera cartusele.
Este vorba cumva de clapa vizibila aici http://****dailymotion****/video/x5l1y3_imprimante-epson-dx9400f_tech intre secundele 38 si 44?
Daca da si nu mai ai acea clapa, e trist; pentru ca exact acea clapa este cea care fixeaza cartusele pe capul de printare, asigurand atat contactul mecanic etans intre orificiul de evacuare a cernelii si capul de printare, cat si contactul intre chipul de comanda si control al cartusului cu electronica imprimantei in sine.
Daca acel capac s-a rupt-pierdut-distrus-furat-volatilizat-etc, nu vad cum poate functiona imprimanta. Sigur, cartusele stau acolo si fara capac daca sunt apasate foarte bine, dar... eu stiu ce mai lipseste din imprimanta aceea sau ce mai e nefunctional, daca nu mai exista ditamai capacul?...

3. Din filmuletzul urmator http://****youtube****/watch?v=iakIg54-4NA care arata cum se monteaza un CISS (sistem de alimentare continuua) pe imprimanta ta, poti vedea ca in acel caz chiar se demonteaza capacul cu buna stiinta, tocmai ca sa fie loc pentru CISS (care are tubulete, etc, nu tine sa mai fie si capacul pus). Poate ca ar fi ideal sa achizitionezi si tu CISS pentru imprimanta ta? El arata asa si costa sub 200 lei noi, eu zic ca merita:

Si daca esti si din Bucuresti poti merge cu imprimanta (de exemplu la firma Powetrust http://****ciss-shop.ro/), sa vezi daca merge CISS sau mai are imprimanta si alte hibe... inainte da a da banii efectiv pe sistem, intelegi?

In speranta ca ne vom intalni mereu odihniti si bine-dispusi,

admininstrator forum

Iuliu


Ultima modificare efectuată de către mediatecar la Mar Dec 07, 2010 8:38 am, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
epson12



Data înscrierii: 19/Mai/2010
Mesaje: 5

MesajTrimis: Vin Mai 21, 2010 10:05 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

[quote="epson12"]Imprimanta functioneaza pe autoresetabile, cu borcanele de cernela.[/quote]
Salut, greseala mea nu am stiut cum se numeste sistemul, acum pot spune ca imprimanta functioneaza cu sistem "CISS"
O zi buna!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Mai 21, 2010 10:25 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

N-aveai de unde sa stii, ca nu esti in domeniu. CISS e prescurtare la Continuous Ink Supply System.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Mai 21, 2010 10:29 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Da, e clar ca imprimanta functionand cu CISS nu are cum sa mai aiba capac.

Daca dupa apasarea hotarata a cartuselor autoresetabile nu dispare eroarea cu pricina, mai verifica eventual contactele care fac legatura dintre chipul autoresetabil si imprimanta, ai sa te miri ce pete de cafea-apa cu zahar-suc-praf intarit-etcetc poti gasi uneori acolo!

Daca insa nici dupa curatarea contactelor (atat pe cartuse cat si in imprimanta) nu merge... atunci e cazul sa vorbesti cu uun furnizor de CISS sa itt schimbi autoresetabilele, zic eu.

Tine-ne la curent pls.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cissimprimante



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Mesaje: 240
Locație: iasi

MesajTrimis: Joi Mai 27, 2010 10:30 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Din postul tau de mai sus banui ca sistemul ciss pe care il folosesti are cip combo ( toate cipurile sunt legate printr-un circuit si sunt controlate de catre un singur integrat), resetarea facandu-se prin apasarea unui butonel mic de reset.
Daca e asa ( si presupunand ca le-ai resetat ), Ori ai rupt din greseala butonelul de reset, ori ti s-a ars cipul sau, in ultima instanta nu este destul de bine asezat blocul de cartuse in carul capului de printare.
Daca sistemul tau este cu cartuse individuale scoate cartusele si bagale inapoi in echipament ( urmand pasii necesari schimbarii cartusului, adica apesi butonelul cu picatora de cerneala de pe echipament, scoti cartusele si le pui la loc). Totusi din moment ce nu ti le recunoaste pe toate tind sa cred ca este una din problemele de la primul punct ( cip combo defect sau neasezat bine in car). Este destul de putin probabil sa ti se termine toate in acelasi timp. Mult noroc si sa ne tii la curent.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
epson12



Data înscrierii: 19/Mai/2010
Mesaje: 5

MesajTrimis: Joi Mai 27, 2010 11:56 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Da ai dreptate, sistemul ciss are un contact, nu este rupt, am resetat si tot asa face, contactele intre cap si cartuse sunt curate, am scos furtunasele, am lasat doar cerneala din cartuse, are ceva? (ma incurcam de ele de fiecare data cand desfaceam imprimanta)
Asa arata circuitul, decat ca are 4 cartunse nu 6. http://img.diytrade****/cdimg/307459/2080192/0/1226903588.jpg
O zi buna!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cissimprimante



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Mesaje: 240
Locație: iasi

MesajTrimis: Joi Mai 27, 2010 12:37 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Incearca sa le apesi mai tare in imprimanta. Problema este ca, cablajul acestor cipuri este destul de subtirel, motiv pentru care trebuie folosit cu foarte multa grija, altfel se rupe sau se intrerupe traseulde pe cablaj. Din moment ce nimeni nu o sa-ti vanda doar cipul ci doar sistemul cu totul nu prea vad ce sanse ai sa-ti mai salvezi sistemul. Pe viitor incearca sa cumperi unul cu cipuri separate. Chiar daca pentru reset trebuie scos cartusul de pe car ( doar cat sa se intrerupa legatura dintre contactele carului de printare si cele de pe cip ) macar o sa-l poti folosi pana moare echipamentul. indicat ar fi sa lasi sistemul in echipament asa cum a fost conceput ( cu furtunasele in cartuse). Teoretic cartusele de pe ciss sunt construite sa functioneze cu o presiune ceva mai mare aplicata pe cerneala ( datorita presiunii exercitate de catre cerneala din rezervoarele exterioare - principiul vaselor comunicante), si pe langa asta au si capacitate mai mica cele cu sistem combo ( aprox 6 ml).


Multa bafta, si incearca sa iei legatura cu cei de la care ai cumparat sistemul, eventual poate rezolvi ceva.
_________________
Vanzari si asistenta sisteme ciss.
Yahoo mess: cissimprimante
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community