Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Problema Multifunctionala Canon Pixma MP250

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
nicuandrey



Data înscrierii: 26/Mai/2010
Mesaje: 41
Locație: Ploiesti

MesajTrimis: Mie Mai 26, 2010 6:21 pm    Titlul subiectului: Problema Multifunctionala Canon Pixma MP250 Răspunde cu citat (quote)

Salut , am si eu o problama cu imprimanta o am de putin timp cam o luna nu am scos cine stie ce la ea deci nu avea cum sa mi-se termine cartusele , problema mea este ca ieri dupa ce am scos 2 poze alb negru si unu color a inceput sa mi-le scoata in dungi , adica putin din poza o scoate normal sa zic cam 5 cmm iar restul in dungi , nu stiu care ar fi problema , dupa care ma mancat pe mine undeva sa scot cartusul alb/negru si sa il curat cu alcool medicinal ca am zis ca poate s-au infundat habar nu am si nu imi mai merge nici asta cica nu ar fi cartus in imprimanta , va rog daca ma puteti ajuta v-as fi foarte recunoscator . Multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
deyoo



Data înscrierii: 15/Mai/2010
Mesaje: 50

MesajTrimis: Mie Mai 26, 2010 6:30 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

scoate iar cartusul negru din imprimanta si asigura-te ca zona cu circuitele este perfect curata. sterge-o incet cu un servetel inmuiat in spirt, iar apoi cu unul uscat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicuandrey



Data înscrierii: 26/Mai/2010
Mesaje: 41
Locație: Ploiesti

MesajTrimis: Mie Mai 26, 2010 6:32 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

te referi la cartus acum ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
deyoo



Data înscrierii: 15/Mai/2010
Mesaje: 50

MesajTrimis: Mie Mai 26, 2010 6:33 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

da, la cartusul cu cerneala neagra.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicuandrey



Data înscrierii: 26/Mai/2010
Mesaje: 41
Locație: Ploiesti

MesajTrimis: Mie Mai 26, 2010 6:36 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

o sa fac cum ai spus , dar problema mea mai mare este ca imi scoate pozele in dungi , si color si alb/negru , asta pana sa stric eu cartusul
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
deyoo



Data înscrierii: 15/Mai/2010
Mesaje: 50

MesajTrimis: Mie Mai 26, 2010 6:41 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

voiam sa revin la problema asta dupa ce imi spuneai daca ai scapat sau nu de eroarea cu nerecunoasterea cartusului.
trebuie sa ai undeva la printing preferences, sectiunea de mentenanta a imprimantei. acolo vei gasi "clean printhead" si "align printhead". incearca-le pe amandoua, dupa care vezi daca iti mai printeaza in dungi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicuandrey



Data înscrierii: 26/Mai/2010
Mesaje: 41
Locație: Ploiesti

MesajTrimis: Mie Mai 26, 2010 6:55 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

am facut cum ai zis dar tot asa imi apare la cartus , ca nu ar fi ... nu stiu ce sa mai fac doar sa cumpar alt cartus
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
deyoo



Data înscrierii: 15/Mai/2010
Mesaje: 50

MesajTrimis: Mie Mai 26, 2010 6:57 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

nu cumpara inca alt cartus, stai sa isi dea cu parerea si cineva mai avizat. Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicuandrey



Data înscrierii: 26/Mai/2010
Mesaje: 41
Locație: Ploiesti

MesajTrimis: Mie Mai 26, 2010 6:59 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

dar sa i dau reset la imprimanta , zic si eu ca habar nu am
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
deyoo



Data înscrierii: 15/Mai/2010
Mesaje: 50

MesajTrimis: Mie Mai 26, 2010 7:01 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

nu stiu exact cum ii da reset (cred ca este un tutorial undeva pe forum). incearca sa o scoti din priza si sa o conectezi inapoi, poate rezolvi ceva. Rolling Eyes

Ultima modificare efectuată deyoo la Mie Mai 26, 2010 7:24 pm, modificat de 5 ori în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicuandrey



Data înscrierii: 26/Mai/2010
Mesaje: 41
Locație: Ploiesti

MesajTrimis: Mie Mai 26, 2010 7:02 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

nu exista alta optiune ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
deyoo



Data înscrierii: 15/Mai/2010
Mesaje: 50

MesajTrimis: Mie Mai 26, 2010 7:04 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

chiar nu stiu ce sa te mai indrum sa faci. scoate-o din priza, bag-o inapoi si vezi ce zice.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicuandrey



Data înscrierii: 26/Mai/2010
Mesaje: 41
Locație: Ploiesti

MesajTrimis: Mie Mai 26, 2010 7:12 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

am incercat asa am scoso din priza dar degeaba nimic , ok multumesc pentru intentie , o sa mai astept si alte raspunsuri ..
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
deyoo



Data înscrierii: 15/Mai/2010
Mesaje: 50

MesajTrimis: Mie Mai 26, 2010 7:20 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

arunca o privire si la celelalte topicuri de pe forum, poate gasesti solutie la problema ta. (daca nu ma insel) este pe undeva si un topic despre cum sa resetezi un MP250, desi nu cred ca e nevoie de reset.
vezi aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Mai 27, 2010 10:53 am    Titlul subiectului: Re: Problema Multifunctionala Canon Pixma MP250 Răspunde cu citat (quote)

nicuandrey a scris:
Salut , am si eu o problama cu imprimanta o am de putin timp cam o luna nu am scos cine stie ce la ea deci nu avea cum sa mi-se termine cartusele , problema mea este ca ieri dupa ce am scos 2 poze alb negru si unu color a inceput sa mi-le scoata in dungi , adica putin din poza o scoate normal sa zic cam 5 cmm iar restul in dungi , nu stiu care ar fi problema , dupa care ma mancat pe mine undeva sa scot cartusul alb/negru si sa il curat cu alcool medicinal ca am zis ca poate s-au infundat habar nu am si nu imi mai merge nici asta cica nu ar fi cartus in imprimanta , va rog daca ma puteti ajuta v-as fi foarte recunoscator . Multumesc


Scuze pentru intarzierea cu care raspund.

Imprimanta ta nu are nevoie de nici un reset, ci are duzele infundate. Asta pentru ca ai printat cu ea prea rar sau cu cartuse vechi sau neoriginale de calitate indoielnica. (Pt ca exista si compatibile excelente)

Aici http://****mediatec.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=3&start=0 ai instructiuni de exploatare si dedesubt cum se desfunda capetele de printare infindate, adica exact astea de lasa dungi.

Citeste si fa ca si acolo. Daca nupoti sau esti mai nesigur pe tine, du imprimanta la un centru de refill sa ti-l desfunde, de regula au aparat cu ultrasunete, solutii, etc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicuandrey



Data înscrierii: 26/Mai/2010
Mesaje: 41
Locație: Ploiesti

MesajTrimis: Vin Mai 28, 2010 7:10 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cartusele sunt cele pe care le-am primit cand am cumparat imprimanta cam o luna , vechi nu sunt , metoda pe care mi-ai expus-o mai jos poate rezolva si problema a-2-a pe care am scris-o , adica am incercat sa curat eu cartusele cu alcool medicinal si acum nu imi mai citeste cartusul alb/negru ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Mai 28, 2010 7:26 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Daca nu sunt vechi nu inteleg cum de s-a infundat capul de printare.
Mai ales daca le-ai primit odata cu cumpararea imprimantei, trebuiau normal sa fie cartuse originale.

Sunt cartuse originale, apropo, sau compatibile? Wink
Asta ar fi culmea, sa fi primit imprimanta noua cu cartuse compatibile vechi! Shocked

In ceea ce priveste nerecunoasterea cartusului negru, desigur desfundarea de duze nu rezolva asta. Daca contactele cartusului nu au prins ceva impuritati, nu-mi dau seama ce s-a intamplat acolo, alcoolul nu desfunda cartusul ce-i drept, dar nici nu-l distruge...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicuandrey



Data înscrierii: 26/Mai/2010
Mesaje: 41
Locație: Ploiesti

MesajTrimis: Vin Mai 28, 2010 8:07 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Asta nu o stiu nu ma pricep daca sunt originale sau compatibile , zic ca sunt originale doar le-am primit cu imprimanta , am sa incerc metoda pe care mi-ai prezentat-o mai jos poate merge daca banuiesc ca trebuie alte cartuse , cum am facut de nu imi mai citeste cartusul negru , am imuiat un servetel in alcool medicinal si am dat pe cartus pe partea unde iese tusul , l-am lasat sa se usuce , l-am introdus in imprimanta , a mers sa scot o poza dar tot asa in dungi dupa care sa bulit nu mi-l mai citea .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Mai 28, 2010 8:16 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

OK, schimba cartusul negru, asta e n-ai ce sa-i mai faci.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicuandrey



Data înscrierii: 26/Mai/2010
Mesaje: 41
Locație: Ploiesti

MesajTrimis: Vin Mai 28, 2010 8:22 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mai intai o sa incerc sa fac cum mi-ai spus poate o vrea domnul daca nu alt cartus , ai aici cartuse pentru modelul asta de imprimanta ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Mai 28, 2010 8:54 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Desfundatul duzelor n-are absolut, dar absolut nimic de-a face cu recunoscutul cartusului de catre imprimanta, crede-ma e pierdere de vreme. Sula cu Prefectura.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicuandrey



Data înscrierii: 26/Mai/2010
Mesaje: 41
Locație: Ploiesti

MesajTrimis: Vin Mai 28, 2010 9:25 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Atunci o sa incerc doar la cartusul color , cartuse alb/negru ai pentru modulmul asta de imprimanta pe care o am eu ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Mai 28, 2010 9:35 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Aici e tot ce-ti trebuie pt imprimanta ta http://****mediatec.ro/inkjet/1/Canon/PIXMA_MP_250.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicuandrey



Data înscrierii: 26/Mai/2010
Mesaje: 41
Locație: Ploiesti

MesajTrimis: Sâm Mai 29, 2010 1:36 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

OK , multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
florin74



Data înscrierii: 28/Mar/2011
Mesaje: 2

MesajTrimis: Lun Mar 28, 2011 12:17 pm    Titlul subiectului: imprimanta Răspunde cu citat (quote)

Va rog sa ma ajutati daca puteti.Am o imprimanta.Am o imprimanta multifunctionala canon mp 250,care tot imi arata un cod de eroare p10.Nu pot sa fac nimic cu ea .Nu vrea sa mearga deloc .Are curent imprimanta dar sta pe loc si nu se misca deloc nici la stnga nici la dreapta.Dati-mi un sfat daca puteti este urgent daca este posibil.Multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Lun Mar 28, 2011 5:02 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

salutare.poate va ajuta ceva de mai jos:
. Carriage error P02 An error occurred in the carriage encoder signal.
1) Confirm that no foreign material is in the area where the carriage moves.
2) Clean the timing slit film.
3) Replace the following items:
- Timing slit film
- Carriage unit
- Logic board
- Carriage motor
2. Line feed error P03 An error occurred in the LF encoder signal.
Replace the following items:
- Timing slit disk film
- Logic board
3. ASF cam sensor error P05 This error takes place when feeding paper
from the rear tray after an error occurred in the rear tray cam sensor.
eplace the following items:
- ASF/PE sensor unit
- Drive unit
- Logic board
4. Internal temperature error P06 The internal temperature is not normal.
Replace the following item:
- Logic board
5. Ink absorber full Japan: Others: P07 The ink absorber becomes full.
Replace the ink absorber (ink absorber kit), and reset the ink absorber counter.
6. Print head temperature rise error P08 The print head temperature exceeded the specified value.
Replace the following items:
- Ink cartridge
- Logic board
7. EEPROM error P09 A problem occurred in reading from or writing to the EEPROM.
Replace the following item:
- Logic board
8. VH monitor error P10 The print head voltage is abnormal.
Replace the following items:
- Ink cartridge
- Logic board
9. USB VBUS overcurrent P15 The USB VBUS is overloaded.
Replace the following item:
- Logic board
10.Other hardware error P20
Replace the following item:
- Logic board
11 Scanner error P22 The scanner unit is faulty.
Replace the following items:
- Scanner unit
- Logic board

toate cele bune.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zzozzo
Site Admin


Data înscrierii: 12/Ian/2009
Mesaje: 324
Locație: Arad

MesajTrimis: Mie Mar 30, 2011 8:38 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

deci conform celor spuse de zarzarel:
"8. VH monitor error P10 The print head voltage is abnormal.
Replace the following items:
- Ink cartridge
- Logic board "
va recomanda sa faceti rost de undeva cartusele (imprumut, ca sa nu cumparati cartuse noi si sa nu fie acestea de vina) si sa verificati cu ele.
daca eroarea se pastreaza si cu alte cartuse, atunci e defecta placa electronica din imprimanta si (parerea mea) e ca nu merita reparata, ca e mai scumpa decat o imprimanta noua (exceptie daca e pe garantie, si atunci se trimite la service autorizat, si de fapt, daca intradevar mai e in garantie, trimiteti-o direct, sa o rezolve ei)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community