Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Intrebare ?

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
thalia
Vizitator





MesajTrimis: Joi Ian 24, 2008 10:35 am    Titlul subiectului: Intrebare ? Răspunde cu citat (quote)

Am cumparat o multifunctionala HP deskjet F380, cartusele au capacitate foarteeeeeeeeeeeee mica.
As dori sa-mi spuneti ce este mai bine sa cumpar ?
-un kit refill HP 21 sau
-un cartus inkjet capacitate extinsa (are aceiasi forma se potriveste?)+ refill negru 100 ml.

Acelasi lucru pentru cartusul color HP 22.
Va multumesc
Sus
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Ian 24, 2008 2:09 pm    Titlul subiectului: Re: Intrebare ? Răspunde cu citat (quote)

thalia a scris:
Am cumparat o multifunctionala HP deskjet F380, cartusele au capacitate foarteeeeeeeeeeeee mica.
As dori sa-mi spuneti ce este mai bine sa cumpar ?
-un kit refill HP 21 sau
-un cartus inkjet capacitate extinsa (are aceiasi forma se potriveste?)+ refill negru 100 ml.

Acelasi lucru pentru cartusul color HP 22.
Va multumesc


Evident va recomandam sa cumparati kit de refill pt hp 21 si 22, dar ca sa nu tot refillati cate 5 ml (de vi se va uri la cat de des trebuie facuta umplerea) va recomand sa achizitionati si cartusele de mare capacitate compatibile productie Jettec (23ml la black si 25ml color).
Desigur, la procedura de refill nu veti mai umple cu 5ml la black cum scrie in indicatii, ci 20ml, si cate 6~8ml per culoare.

Singura rezerva este ca momentan nu sunt pe stoc cartuse jettec intrucat occidentul are prostul obicei sa se dezmeticeasca din somnul sarbatorilor doar din a doua jumatate a lunii ianuarie, asta inseamna ca asteptam urmatorul import sa ne intre efectiv in depozite doar la inceputul lui martie! Sad

Pana atunci insa va descurcati refilland cartusele originale, si noi promitem ca vom dimensiona in decembrie anul acesta importurile mai bine, ca sa nu ne prinda ian-feb descoperiti, din pacate (de fapt din fericire Smile ) cererea a depasit cu mult previziunile, din acest motiv am ramas cu zero pe stoc de vreo saptamana si ceva...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dragosh07



Data înscrierii: 05/Feb/2008
Mesaje: 31
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Mie Mar 12, 2008 7:47 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

postez si eu aici pentru a nu deschide un topic nou...
detin o imprimanta brother mfc215c si as vrea sa va intreb daca exista posibilitatea de a reumple cartusele... daca este cerneala compatibila cu acest tip de imprimanta si...mai ales cum???
nu demult am auzit de un sistem "ciss" - sistem de alimentare continua de cerneala... care dupa spusele celor ce il detin, te scuteste de muuuuulta bataie de cap.
este adevarat? ati auzit de asa ceva? firma dumneavoastra comercializeaza acest produs?
va multumesc...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Mar 13, 2008 12:30 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

dragosh07 a scris:
postez si eu aici pentru a nu deschide un topic nou...
detin o imprimanta brother mfc215c si as vrea sa va intreb daca exista posibilitatea de a reumple cartusele... daca este cerneala compatibila cu acest tip de imprimanta si...mai ales cum???
nu demult am auzit de un sistem "ciss" - sistem de alimentare continua de cerneala... care dupa spusele celor ce il detin, te scuteste de muuuuulta bataie de cap.
este adevarat? ati auzit de asa ceva? firma dumneavoastra comercializeaza acest produs?
va multumesc...


Nu comercializam sisteme de alimentare continua, si la LC-900 (cod cartuse) nu exista kit de refill.

Dar intrebarea mea este: oare pentru banii aia, merita sa te complici?
Uite aici preturile la cartusele compatibile:
http://****mediatec.ro/mt_main.php?&st=1&marca=Brother&model=MFC%20215%20C&tip=inkjet
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dragosh07



Data înscrierii: 05/Feb/2008
Mesaje: 31
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Mie Mar 19, 2008 10:27 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

da... am comandat deja...
mai am o intrebare...la brother MFC215 am posibilitatea de a curata orificiile (diuzele) de printare?
o face el automat?
am observat cand am schimbat cartusele, a lasat mai multa cerneala pe primele foi printate...
dupa care imi printa slab (cu liniute orizontale), iam dat un claning, dupa care sa zicem ca printeaza normal...dar nu la calitatea cartuselor originale...
vorbesc aici de negru (text), cele color merg perfect!
multumesc mult...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Mar 19, 2008 10:50 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

dragosh07 a scris:
da... am comandat deja...
mai am o intrebare...la brother MFC215 am posibilitatea de a curata orificiile (diuzele) de printare?
o face el automat?
(...)


Doar daca demontezi capul de printare, si daca bine tin eu minte de la locul unde pui cartusele spre cap sunt niste capilare care duc cerneala, deci e cam complicat...

Dar propun sa-i mai dai cateva cicluri de curatare, ar trebui s-o ia teoretic, nu cartusul determina in cazul brother daca duzele sunt infundate sau nu deci nu poate fi vina compatibilelor. Pentru ca duzele din cap trebuie sa fi fost deja usor uscate cand ai schimbat cartusul.

Cat timp nu ai printat, de cand s-a terminat cerneala si pana ai achizitionat cartusele?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dragosh07



Data înscrierii: 05/Feb/2008
Mesaje: 31
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Mie Mar 19, 2008 11:06 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

pai tocmai asta e...
am avut cartusele noi si nu a stat deloc fara cerneala...
mi s-a terminat prima data galbenul, apoi rosul si cand am schimbat negrul am simptomele astea...
acum sunt toate schimbate (compatibile), dar numai la negru am probleme.
ce sa zic...o fi de la imprimanta, oricum cand ajung acasa am sa-i mai dau cateva cicluri de curatare...
nu afecteaza imprimanta intr-un fel daca o fortez asa?
aaa inca ceva...imprimanta e noua... venita cu cartusele originale...
oricum multumesc mult de raspunsuri... Rolling Eyes

si inca ceva... poate si imprimanta nu e cine stie ce... d.p.d.v. caliatativ...
Question Question Question
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Mar 19, 2008 11:10 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ciclurile de curatare nu uzeaza imprimantele cu cerneala de nici un fel, fiind de fapt doar o fortare a iesirii cernelii prin duze. Asadar singurul lucru care se petrece in timpul curatarii este ca consuma cerneala.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Kristian



Data înscrierii: 06/Mai/2008
Mesaje: 3

MesajTrimis: Mar Mai 06, 2008 9:34 am    Titlul subiectului: HP Officejet Pro L 7580 Răspunde cu citat (quote)

Cartusele acestei imprimante contin un cip. Stie cineva daca acesta contorizeaza nr. de pagini printate sau cantitatea de cerneala ?
As vrea sa le reincarc dar daca cip-ul contorizeaza nr. de pagini printate atunci cumpar cerneala degeaba. Poate ma ajuta cineva cu un raspuns! Multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Mai 06, 2008 9:58 am    Titlul subiectului: Re: HP Officejet Pro L 7580 Răspunde cu citat (quote)

S-a vorbit in acest topic despre HP-21/22 si despre LC-900; la care imprimanta te referi tu?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Mai 06, 2008 1:33 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pana ne spui daca te referi la Brother sau HP, ideea e cam asta:

HP contorizeaza numar de pagini, dar n-are chip ci o face din soft-ul imprimantei, uneori chiar din firmwareu-l acesteia.

Brother masoara nivelul de cerneala, in sensul ca are un "umar" lateral care se intercaleaza acolo in locasul cartusului, intre un emitator si un receptor optic, astfel incat sesizeaza golirea cartusului, dar pana la golire tot estimativ indica nivelele de cerneala, dupa nr. de pagini tiparite si procentul de acoperire, ca si la HP.

In consecinta, nici un cartus n-are senzor de nivel cinstit. Ci doar o estimare functie de cat si ce printezi, dublate la Brother de senzor cartus gol (cu 1mm cerneala pe fund) si la Epson de blocarea sistemului piezoelectric de evacuare prin duze cand mai este, tot asa, un pic de cerneala in cartus. Zic ei, pentru a evita ramanerea pe uscat. Wink

Cam in asta ar consta teoria.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Kristian



Data înscrierii: 06/Mai/2008
Mesaje: 3

MesajTrimis: Lun Mai 12, 2008 7:15 am    Titlul subiectului: HP OFFICEJET PRO L 7580 Răspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru raspuns, imprimanta este HP OFFICEJET PRO L 7580. Am vazut ca la cartuse exitsta o placuta de cablaj cu 3 - 4 contacte. Nu am desfacut sa vad daca este un cip sau altceva. Deci intrebarea este pot sa il incarc fara sa am probleme sau nu se mai incarca datorita expirarii numarului de pagini printate. Multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Mai 12, 2008 8:59 am    Titlul subiectului: Re: HP OFFICEJET PRO L 7580 Răspunde cu citat (quote)

Kristian a scris:
Multumesc pentru raspuns, imprimanta este HP OFFICEJET PRO L 7580. Am vazut ca la cartuse exitsta o placuta de cablaj cu 3 - 4 contacte. Nu am desfacut sa vad daca este un cip sau altceva. Deci intrebarea este pot sa il incarc fara sa am probleme sau nu se mai incarca datorita expirarii numarului de pagini printate. Multumesc


Ai aici consumabilele pentru imprimanta ta:
http://****mediatec.ro/inkjet/1/HP/OfficeJet_Pro_L_7580.html

Trebuie doar sa umpli cu o seringa luata de la farmacie cartusele (atentie, nu capul de printare, in acela intra doar 1ml de cerneala! Laughing ) si daca apare avertisment de low ink sau asemanator sa ii dai ignore sau cancel, ce apare pe-acolo ca si optiune ca nu le stiu pe toate la fix, ideea e ca poti printa fara probleme si fara indicator de nivele cerneala.

Placuta aceea cu contacte nu are chip ci doar transmite semnalul electric catre interiorul cartusului in vederea evacuarii pe duze a cernelii pentru printari, numaratoarea de pagini o face soft-ul prin estimare, nu e un chip sau senzor de nivel.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Kristian



Data înscrierii: 06/Mai/2008
Mesaje: 3

MesajTrimis: Dum Mai 25, 2008 3:01 pm    Titlul subiectului: Salut Răspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru raspuns. Merge. Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community