Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Cartuse MLT-D2092

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
scoop



Data înscrierii: 25/Noi/2010
Mesaje: 22

MesajTrimis: Mie Dec 15, 2010 6:45 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Intrebare: tonerul in general se potriveste de la un producator la altul sau chiar exista diferente intre ele ?

ma refer la tonerul care il gasim pentru refill in butelcile alea de plastic.

Mai exact, pot sa incarc cartuse samsung cu toner de refill pentru hp ?

multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
viorel.20cm



Data înscrierii: 15/Sep/2010
Mesaje: 166
Locație: Rm.Valcea

MesajTrimis: Joi Dec 16, 2010 8:54 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Samsung e unu, hp e altul,minolta e altul,kyocera e altul,etc.
Sunt exceptii,la compatibilitati intre cartuse,unde evident se potriveste si tonerul(EX-toner de hp,e echivalent si cu aproape majoritatea cartuselor canon).Pentru samsung gasesti toner refill,la 80g,care la randul lui e echivalent cu xerox si lexmark,da nu toate,doar unele cartuse...
Poate nu am fost destul de concludent,dar sper sa intervina si altcineva sa -i spuna si domnului scoop ca ''benzina este una iar motorina este alta'' Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Dec 16, 2010 10:22 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu incarca vre-un cartus cu alt toner decat este furnizat de cei care chiar se pricep in domeniu.
Ca de exemplu Mediatec Team! Smile , desigur!!!

Nu glumesc, nu glumesc deloc! Tonerul are zeci de caracteristici, de la potential electrostatic la granulatie, ca daca-ti arat un data sheet la tonerul cel mai banal, ai sa intelegi de ce firmele de compatibile se chinuie sa faca replica dupa original la praful acela, pentru ca asa e facut cartusul sa mearga cu acela si nu cu altul. Alt toner raspunde la alte electrizari, la alte campuri samd, e complicat dar daca vrei purtam o discutie pe skype, mi-e lene sa scriu atat...

Pana atunci, un datasheet la un toner HP produs de firma Coates Electrographics, ca sa te prinzi ca daca ar merge orice toner la orice cartus, naiba crezi ca ar mai face atata cercetare si fise ale produsului doar ca sa arate ce bine imita ei calitatile tonerului original, de fapt caracteristicile acestuia:

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
scoop



Data înscrierii: 25/Noi/2010
Mesaje: 22

MesajTrimis: Joi Dec 16, 2010 10:42 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru raspunsuri, eu asteptam doar un da sau nu de la voi, era suficient pentru mine, va cred, ca altfel nu ma mai oboseam sa scriu aici.

Intrebarea mea a venit urmare a faptului ca am achizitionat de la firma pro....n toner refill pentru HP36A si mi-au dat o cutie pe care scrie pt lexmark.

Mi-am dat seama ca exista o teorie privind compozitia acelui toner dar m-am gandit ca merge cum merg multe lucruri la noi in romania Smile ( lasa ma sa merge-asa).

Acum am inteles, o sa folosesc numai tonere recomandate. Problema e ca pentru cartusele Samsung 2092L si S nu aveti pe site decat compatibile si originale, nu aveti toner de vanzare, cilindru, lame si nici chip-uri. De incarcat pare sa fie incredibil de usor, dar nu am gasit nicaier cantitatile de toner pentru L si S. Din ce am citit pe net L are 5000 pag. pe cand S are 2000 pag. Tot de pe net am citit ca un 100g de toner ar duce 1800-2000 pag iar un 140g ar duce 2700-3000 pag. Matematic ar rezulta pentru cartusul 2092L un 200 g ? e corect ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
viorel.20cm



Data înscrierii: 15/Sep/2010
Mesaje: 166
Locație: Rm.Valcea

MesajTrimis: Joi Dec 16, 2010 11:36 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

nu e nici o problema...E bine ca putem invata unu de la altul,ceva util.
Si e bine ca stii ce e ala toner,nu le incurci ca altii; ba tus,ba ribon,ba cerneala Laughing
Bafta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
scoop



Data înscrierii: 25/Noi/2010
Mesaje: 22

MesajTrimis: Joi Dec 16, 2010 3:17 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

apropos, domnilor de la mediatec, aveti pe stoc toner pentru samsung ? eu nu am gasit pe site. multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
viorel.20cm



Data înscrierii: 15/Sep/2010
Mesaje: 166
Locație: Rm.Valcea

MesajTrimis: Joi Dec 16, 2010 3:23 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pt.asta discuta cu D-L.administrator mediatecar...Eu nu sunt de la mediatecar.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zzozzo
Site Admin


Data înscrierii: 12/Ian/2009
Mesaje: 324
Locație: Arad

MesajTrimis: Joi Dec 16, 2010 3:58 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

incepand de azi le avem si pe acestea Wink , aveti aici linkul pt. toner, chip, cilindru si lamela :
http://****mediatec.ro/consumabile-si-toner--Samsung--SCX%204824%20FN.html

dar discutia despre aceste cartuse ar trebui continuata separat, nu aici la SCX-4300...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
scoop



Data înscrierii: 25/Noi/2010
Mesaje: 22

MesajTrimis: Joi Dec 16, 2010 9:24 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc mult pentru raspunsuri, scuze pentru offtopic. O sa dau comanda pentru toner dar am o nelamurire: 2092L are 5k pag, 2092S are 2k pagini, tonerul acela are 140gr adica exact la mijloc. Imi trebuie 2 tuburi sau e ok cu unul ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zzozzo
Site Admin


Data înscrierii: 12/Ian/2009
Mesaje: 324
Locație: Arad

MesajTrimis: Vin Dec 17, 2010 9:24 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

la Samsung (si evident cartusele Lexmark, respectiv Xerox echivalente) e putin altfel fata de HP/Canon (si oricum e functie de model) :
de exemplu:
la Samsung ML1010/1020M/1210/1220M/1250/1430 Xerox Phaser 3110/3210 Lexmark E210/212 se folosesc (cel putin teoretic) 70 gr. pt. 3000 pagini (evident, la 5%),
la Samsung ML1610/2010/2510/2570/2571N;SCX4521/4521F/4321/4500; Xerox 3117;Dell 1100 se folosesc 80 gr. pt. 3000 pagini (tot la 5%),
sau Samsung ML4520/4720F - 130 gr. pt. 5000 pagini
sau Samsung SF5800 series/5905P - 140 gr. pt. 5000 pagini

acuma, desi e un toner mai nou decat tonerul folosit la refilarea cartuselor din exemplele de mai sus, parerea mea e ca un flacon de 140 gr. ar trebui sa va ajunga (daca dvs. listati cu mai mult de 5% incarcare pe pagina, evident ca numarul de pagini listate va scadea)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
scoop



Data înscrierii: 25/Noi/2010
Mesaje: 22

MesajTrimis: Joi Dec 30, 2010 11:45 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pretul la chip e gresit ? mi se pare cam mult 80 ron pentru un chip...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zzozzo
Site Admin


Data înscrierii: 12/Ian/2009
Mesaje: 324
Locație: Arad

MesajTrimis: Joi Dec 30, 2010 8:07 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

din pacate atat e pretul pentru end-user, toate chip-urile pt. modelele noi de Samsung sunt scumpe (si acesta, si cel de MLT-D1052), cel putin acuma la aparitie...
vedem la anul daca se mai ieftinesc, pana atunci va doresc An nou Fericit!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
scoop



Data înscrierii: 25/Noi/2010
Mesaje: 22

MesajTrimis: Lun Ian 03, 2011 6:38 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ultimul offtopic - apropos de chip, macar la pretul acela, este autoresetabil ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
merlingerin



Data înscrierii: 30/Mar/2010
Mesaje: 111
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 03, 2011 11:32 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Chip-urile acxestea sunt de unica folosinta.
Dupa consumare nu mai pot fi reutilizate.
Nu se pot reseta. (Si nici autoreseta Laughing )
_________________
0747.454.998
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community