Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

hp 74 si 75 compatibile pt cartuse hp350/351

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
corneliu



Data înscrierii: 16/Mar/2009
Mesaje: 16

MesajTrimis: Dum Ian 16, 2011 10:29 pm    Titlul subiectului: hp 74 si 75 compatibile pt cartuse hp350/351 Răspunde cu citat (quote)

buna ziua!

am o impreimanta HP Photosmart C5280, totul imi place la ea, afara de treaba cu cartusele.
nu am bani sa iau cartuse noi, cel negru l-am umplut de vreo 20 de ori, cel color de 2 ori, si n-a mai vrut, si din cauza lui imi spune sa consult documentatia. l-am scos de tot... si surpriza... imprimanta.. imprima DOAR cu cartusul negru (imaginile colore le modifica automat in nuante de gri), cu toate ca pe ecran zice sa pun cartusul la loc.

am vazut pe ebay****, cartuse HP 74 si 75 (varianta XL) care se potrivesc la aceasta multifunctionala.
din cate stiu aceste cartuse se comercializeaza pt america.

a incercat cineva acele cartuse? le recunoaste?
daca ar fi sa iau 350XL si 351XL (aici in sv in magazine) m-ar costa aproape 400 lei, de pe net cam 350lei cu transport inclus, de pe ebay (74 si 75XL) pana in 200 lei cu tot cu transport.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Ian 17, 2011 9:18 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

1. Daca le-ai refilat de atatea ori, si-au facut datoria, schimba-le.

2. Cartusele nu sunt atat de scumpe cum afirmi tu. Uta-te aici http://****mediatec.ro/consumabile-si-toner--HP--PhotoSmart%20C%205280.html si vei vedea cartuse compatibile XL care impreuna costa 158,59 lei, transport maxim 20 lei rezulta 178.59, deci mai ieftin decat pe e-bay! Ca sa nu mai mentionez ca de pe e-bay nu stiu cum te descurci cu returnarea sau schimbarea lor, in caz ca nu functioneaza...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
corneliu



Data înscrierii: 16/Mar/2009
Mesaje: 16

MesajTrimis: Lun Ian 17, 2011 10:11 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc Mediatecar, dar eu vorbeam de cartuse originale, nu compatibile.
si da, cel negru si-a facut treaba, cel color nu prea, daca trag cu seringa fortat, inca iese cerneala de aia parca e pasta, originala, deci nu stiu de ce cerneala pusa de mine inca nu a ajuns sa o imprime. (am kit de la mediatecar, si umplu cartuse de vreo 6 ani).

145.45 (351XL) + 134.91 (350XL) + max 20 lei transport = max 300.36 RON (am calculat bine?)

app.
Citat:
Ca sa nu mai mentionez ca de pe e-bay nu stiu cum te descurci cu returnarea sau schimbarea lor, in caz ca nu functioneaza...


am aceasta garantie daca cumpar de la mediatec? ca in caz de nefunctionare le pot returna?

multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Ian 17, 2011 2:14 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Vrei originale... de ce? Smile

1. In caz de defect, originalele nu se pot returna intrucat nu beneficiaza de garantie din partea distribuitorului. Mai concret, cartusele sunt considerate CONSUMABILE si nu ECHIPAMENTE, deci NU AU GARANTIE.
Ca sa fiu mai exact, ele pot fi reclamate de catre noi, distribuitorii, la importator, in termen de 30 de zile de la achizitionarea NOASTRA de la ei. Cat mai sta la noi in depozit, cat mai sta la tine pana se termina cartusul precedent, se fac de regula peste aceste 30 de zile, deci riscant, foarte rscant cu cartuse originale...

Compatibilele insa pot fi schimbate timp de un an de la cumparare la inkjet si 2 ani la laser, cu conditia sa se pastreze ambalajul.

2. Compatibilele se comporta la fel ca si originalele, atat la calitatea printarii cat si la refill. Desigur, ca si pentru originale, nici cartusele compatibile nu ofera garantie in caz de refill, aceasta operatiune depinzand de factori care nu au nimic de-a face cu conditiile de functionare initiale ale cartuselor. (calitate cerneala folosita, indemanare refilator, intretinere corespunzatoare in timpul exploatarii multiple samd)

Nu in ultimul rand, politica Mediatec la cartuse compatibile este urmatoarea: in cazul in care clientul reclama un defect de fabricatie, il rugam sa printeze o foaie de test (daca e posibil) si sa o puna in ambalaj langa cartusul cu probleme, pe care sa-l predea curierului care vine maine cu cartusul de inlocuire (pe costurile noastre desigur). Politica se aplica cartuselor la prima utilizare.

Si acum repet intrebarea:

Vrei originale... de ce? Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
corneliu



Data înscrierii: 16/Mar/2009
Mesaje: 16

MesajTrimis: Lun Ian 17, 2011 4:04 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Citat:
Vrei originale... de ce? Smile


vreau originale pentru ca:
- am avut o alta imprimanta HP PSC 1315 ce functiona cu cartuse 56 si 57, cand luam compatibile, nici macar gauri de umplut nu avea, si nu am chef sa umblu cu bormasina si burghie, sau cuie fierbinti sa le fac eu.
- apoi EXISTA o mica mare diferenta de culoare la tricolor intre original si compatibil, compatibilele nu folosesc VIVERA (si ati spus intr-un alt post ceva timp in urma diferenta intre vivera si alte cerneluri). desigur, asta e valabil doar la prima golire, ca apoi eu umplu cu inktek sau ce-o fi... si tot ca un compatibil printeaza
- apoi, vreau originale pentru ca nu-mi place cum arata cutia/ambalajul de la compatibile si imi creeaza suspiciuni, (stiu ca suna ciudat, lasam gusturile la o parte)
- apoi pentru ca asa vreau eu... nu va pot convinge de ce...

intrebare: de ce faceti asa mare publicitate la compatibile (care sunt mai ieftin si probabil se vand mai bine), in loc sa fie invers?
Citat:
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Ian 17, 2011 5:12 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Culmea e ca am face bani mai multi vanzand originale, ai intuit corect, pentru ca sunt mult mai scumpe. Dar aici e forum nu piata, nu am cum sa nu fiu revoltat de politica firmelor de originale care daca s-ar aplica la masini, Mercedes de ex ti-ar vinde masina cu 2000 eu sa zicem, dar cu conditia cand se termina benzina sa inlocuiesti rezervorul cu totul, si un rezervor ar costa can tot 2000eu... e normal?!

Daca tot faci refill ce mai conteaza ca e original sau compatibil cartusul? In fine...

Pot sa-ti spun doar ca compatibilele vandute de Mediatec Team sunt garantat ok. Am scris mai sus ce politica de returnare in caz de defecte avem.

Deci, fac "publicitate" pentru ca nu mi se pare normal sa platesti cu 100% (in unele cazuri si cu 400%) mai mult pe un cartus doar pt ca scrie HP sau Canon sau Epson etc pe el. Iti dai seama ca in principal diferenta e doar marca? Mediteaza la exemplul cu Mercedesul... Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
corneliu



Data înscrierii: 16/Mar/2009
Mesaje: 16

MesajTrimis: Lun Ian 17, 2011 5:17 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

intr-un fel ai dreptate, doar ca eu nu am reusit niciodata sa umplu un cartus compatibil. fie nu avea gauri pt asa ceva, fie pur si simplu mergea cat timp avea cerneala in el, cum puneam alta.... gata.

apoi, intrebarea pt care am deschis topicul, era cu totul alta, nu era vb ca dece nu originale?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Ian 17, 2011 5:40 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Da.... deschisesem o paranteza in asteptarea raspunsului, nu stiu, sa vedem cine "se baga"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
corneliu



Data înscrierii: 16/Mar/2009
Mesaje: 16

MesajTrimis: Sâm Ian 29, 2011 12:46 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

vad ca nimeni nu are raspuns pentru mine, insa am gasit ceva pe internet, si ce anume vedeti aici http://****prink.ro/on-line/ro/Home/Produse/CARTUESNAPPRINK.html.

ce ziceti de metoda asta? se poate folosi schimband doar rezervorul ala? e mai convenabil? cat tine capul de printare? (avand in vedere ca la cartusele care au norocul sa mearga reumplute tine destul)

cum o sa se descurce cu nivelul de cerneala? adica apare continuu gol sau se reactualizeaza?

as fi interesat de o astfel de metoda.. daca aveti informatii despre aceste produse.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ZELE



Data înscrierii: 04/Dec/2007
Mesaje: 72
Locație: arad

MesajTrimis: Dum Ian 30, 2011 11:21 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Salut
Ce ai gasit tu este vorba despre metoda de a fabrica un compatibil a celor de la PEACH.
Acel cartus este fabricat de PEACH.
Multi au incercat sa le comercialezeze dar fara succes.
Capul de tiparire pe care l-au inventat ei in asa fel incat sa transforme orice printer in ( cap printare + rezervor cerneala ) este o idee f. buna atat ca nu prea functioneaza, se ard, se infunda usor mai pe scurt fiabilitate catre zero.
Raposatul DEPOZIT DE CALCULATOARE au incercat vreo 6 luni sa le promoveze pe magazinele lor dar avand multe probleme cu aceste cartuse au renuntat.
Am prins si eu cateva prin firma si sincer, dezastru.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community