Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Reumplere toner

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse toner copiator - probleme de exploatare / Copier toner cartridges - operational problems
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
lucian



Data înscrierii: 03/Dec/2007
Mesaje: 11

MesajTrimis: Sâm Dec 08, 2007 4:43 pm    Titlul subiectului: Reumplere toner Răspunde cu citat (quote)

Sper ca m-am exprimat destul de ok. Dupa mult timp de reflectat, stors creieri si altele m-am orientat catre un lexmark optra e312. Vroiam sa stiu daca imi pot reumple/incarca singur "cartusul" cu toner (asta pana trec la achizitionarea unuia nou compatibil) si vroiam sa mai stiu cam de cate ori pot incarca un toner si cand imi dau seama ca a "murit".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ZELE



Data înscrierii: 04/Dec/2007
Mesaje: 72
Locație: arad

MesajTrimis: Dum Dec 09, 2007 11:27 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Il poti umple si singur dar nu este simplu.
Din pacate nu ai facut o alegere f buna cu lexmark.Trebe sa ii schimbi si chip-ul o data cu reumplerea.
In general se poate reumple de 2 ori.O sa iti dai seama ca ii "pe duca" dupa ce o sa inceapa sa iti faca dungi pe margini la printare, care incet-incet incep sa devina tot mai late.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Dec 10, 2007 10:08 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

... dunga pe margine care indica uzura cilindrului. Nu ca nu poate fi schimbat si acesta (si lamela, si orice de fapt) dar, cum bine spus-a maestrul Zele, 90% din cumparatori fac o gresela fundamentala:
CUMPARA IMPRIMANTA DUPA CARE INTREABA DACA E BINE CE AU FACUT DPDV AL CONSUMABILELOR Shocked

Uite, mi-ai dat o idee buna, sa deschid un topic unde sa ne intrebati ce imprimanta sa luati I N A I N T E DE A O CUMPARA, nu dupa! Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stabu06



Data înscrierii: 12/Iun/2008
Mesaje: 6
Locație: Arad

MesajTrimis: Lun Aug 18, 2008 12:36 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ZELE a scris:
Il poti umple si singur dar nu este simplu.
Din pacate nu ai facut o alegere f buna cu lexmark.Trebe sa ii schimbi si chip-ul o data cu reumplerea.
In general se poate reumple de 2 ori.O sa iti dai seama ca ii "pe duca" dupa ce o sa inceapa sa iti faca dungi pe margini la printare, care incet-incet incep sa devina tot mai late.


AICI CAM GRESESTI PRIETENE. CARTUSUL SE POATE UMPLE FOARTE USOR SI CHIAR DE MAI MULT DE 5 ORI . PROBLEMA ESTE UNITATEA DE IMAGINE CARE ESTE SEPARAT DE CARTUS.
_________________
si eu pe aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Aug 19, 2008 9:32 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

stabul06 draga, Zele nu a scris ca reumplerea se face greu.

Zele a scris doar ca odata cu reumplerea trebuie schimbat si un chip si ca in general (chiar daca tu ai avut norocul sa poti reumple de 5 ori) un cilindru tine 2~3 refilluri, ceea ce e foarte adevarat.

In alta ordine de idei, draga prietene, am rugamintea sa nu mai scrii cu capslock-ul pus, deci renunta la a scrie doar cu majuscule, si asta din doua motive:

1. Este deranjant pentru forumisti, intrucat este greu de citit;
2. Pare ca vrei sa atragi atentia indeosebi asupra opiniei tale (este ca si cum ai striga, ma intelegi?), si zicem noi ca nu este cazul, chiar iti vom citi cu atentie post-urile si daca nu scrii totul cu litere mari ok? Smile

Merci pentru intelegere, si asteptam in continuare comentariile tale.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stabu06



Data înscrierii: 12/Iun/2008
Mesaje: 6
Locație: Arad

MesajTrimis: Mar Aug 19, 2008 10:25 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mediatecar a scris:
stabul06 draga, Zele nu a scris ca reumplerea se face greu.

Zele a scris doar ca odata cu reumplerea trebuie schimbat si un chip si ca in general (chiar daca tu ai avut norocul sa poti reumple de 5 ori) un cilindru tine 2~3 refilluri, ceea ce e foarte adevarat.

In alta ordine de idei, draga prietene, am rugamintea sa nu mai scrii cu capslock-ul pus, deci renunta la a scrie doar cu majuscule, si asta din doua motive:

1. Este deranjant pentru forumisti, intrucat este greu de citit;
2. Pare ca vrei sa atragi atentia indeosebi asupra opiniei tale (este ca si cum ai striga, ma intelegi?), si zicem noi ca nu este cazul, chiar iti vom citi cu atentie post-urile si daca nu scrii totul cu litere mari ok? Smile

Merci pentru intelegere, si asteptam in continuare comentariile tale.


Scuze pentru scrisul cu majuscule, dar chiar vreau sa va spun un lucru . ceea ce nu intelegeti voi este ca cartusul este una iar unitatea de imagine este alta. Iar cilindrul se afla pe unitatea de imagine nu pe cartus Shocked
asta vroiam sa spun
_________________
si eu pe aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Aug 19, 2008 11:40 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am inteles exact care e pozitionarea cilindrului (respectiv ca se afla in unitatea de imagine si nu in cartus ca la Q2612 de ex), asta nu inseamna insa ca el tine mai mult de 2~3 refilluri, asta vroia sa spuna Zele si cu mine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sinless



Data înscrierii: 23/Ian/2009
Mesaje: 1

MesajTrimis: Vin Ian 23, 2009 11:59 am    Titlul subiectului: Reumplere sau Regenerare Răspunde cu citat (quote)

Problema este daca vrei sa reumplii sau sa regenerezi. Reumplerea se face foarte simplu, dar mai mult de 2 ori (depinde si de cum il utilizezi, ce tip de hartie folosesti) si alte alea...
In ceea ce priveste regenerarea, eu o fac, dar trebuie sa te gandesti ca regenerarea este mult mai scumpa decat simpla reumplere, pentru ca prin regenerarea se schimba absolut orice componenta supusa uzurii, prin urmare iti dai seama ca va costa mult mai mult. Iar la cartusul asta regenerarea este ata de simpla ca nici nu iti ia mai mult de 10 minute daca lucrezi cu cap. Cipul, depinde de unde il iei, daca cumva este rosu inseamna ca este de la SCC si vezi pe undeva pe margine are o dunga neagra ce trebuie intrerupta altfel nu iti face reset-ul.
Bafta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Sâm Ian 24, 2009 10:50 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

... la regenerare (de fapt depinde de zona, aici in Ardeal ii spunem remanufacturare, ca in fond aia e nu?) schimbi toate piesele supuse uzurii daca sunt uzate desigur, si daca vrei sa faci treaba ca lumea nu te agiti sa termini in 10 minute, ca asa avem record de desfacere completa, stergere completa, armare si remontare aici la Arad, ceva gen 3 sai 4 minute nu mai stiu exact.

Ideea e sa nu te grabesti, eu de exemplu nu as merge la un grabit. E ca si ceasornicarul, stii? Ala e bine sa nu fie grabit, ce zici? Cool
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse toner copiator - probleme de exploatare / Copier toner cartridges - operational problems Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community