Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Imprimanta laser SH Oki B4350 ???

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
gxg276



Data înscrierii: 13/Dec/2007
Mesaje: 5

MesajTrimis: Joi Dec 13, 2007 4:14 pm    Titlul subiectului: Imprimanta laser SH Oki B4350 ??? Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua.
As dori sa cumpar o imprimanta laser SH si am gasit Oki B4350 la pretul de 179 RON cu TVA. Am cautat consumabile si am gasit pe site-ul d-voastra pentru modelul B4300 (se potriveste si la B4350 ?). Chiar imprima 7.000 de pagini ? Pe alte site-uri am gasit OKI Toner Negru 1103402 la aprox. 120 Ron cu capacitate de 3.000 de pagini.
Se poate face incarcare la cartus si, daca da, cam cat costa ?

Una peste alta imi puteti spune daca este o alegere buna aceasta imprimanta sau ar trebui sa ma reorientez ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Dec 13, 2007 4:38 pm    Titlul subiectului: Re: Imprimanta laser SH Oki B4350 ??? Răspunde cu citat (quote)

gxg276 a scris:
Buna ziua.
As dori sa cumpar o imprimanta laser SH si am gasit Oki B4350 la pretul de 179 RON cu TVA. Am cautat consumabile si am gasit pe site-ul d-voastra pentru modelul B4300 (se potriveste si la B4350 ?). Chiar imprima 7.000 de pagini ? Pe alte site-uri am gasit OKI Toner Negru 1103402 la aprox. 120 Ron cu capacitate de 3.000 de pagini.
Se poate face incarcare la cartus si, daca da, cam cat costa ?

Una peste alta imi puteti spune daca este o alegere buna aceasta imprimanta sau ar trebui sa ma reorientez ?


De pe site de compatibilitati:
"Okidata B4350 Toner Cartridge
TONER - Compatible Black Toner Cartridge - TYPE C9 - Estimated Yield 6,000 @ 5% sau TYPE 9 - Yield 2500
For Use In: Okidata B4300, Okidata B4350"

Se pare deci, ca tonerul original este de 2500, resp 6000 pagini. Cilindrul rezista la 25 000 pagini, deci e ok, in ceea ce priveste posibilitatea de refill si in general costuri de intretinere si exploatare, il las pe maestrul Zele Wink
B4300 este intr-adevar la fel cu B4000
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
gxg276



Data înscrierii: 13/Dec/2007
Mesaje: 5

MesajTrimis: Joi Dec 13, 2007 5:10 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ca variante ar mai fi HP LaserJet 5M la 150 Ron si HP LaserJet 2100 la 200 Ron. (din informatiile pe care le-am gasit despre ele am inteles ca sunt fabricate de peste 10 ani).
Il astept pe maestrul Zele cu informatii.
Va multumesc pentru ajutor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Dec 13, 2007 6:05 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

gxg276 a scris:
Ca variante ar mai fi HP LaserJet 5M la 150 Ron si HP LaserJet 2100 la 200 Ron. (din informatiile pe care le-am gasit despre ele am inteles ca sunt fabricate de peste 10 ani).
Il astept pe maestrul Zele cu informatii.
Va multumesc pentru ajutor.


Informatii refill:

HP5M = toner EX 340g = cca 34 ron
Dar tinand cont ca cartusul compatibil e rar si piesele asijderea... Crying or Very sad
De mentionat ca nu exista cartus compatibil. Crying or Very sad

HP2100 = toner hp4000/2100 la cca 50 ron (flaconul are 500g, ajunge pt 2 refilluri!) si exista si cartus compatibil (nu cel de la KMP cum apare pe site ci de la TF1, se face corectura astazi, e pe la 110~120 de RON, dar precis vedem maine).

Informatii diverse... maestrul ZELEEEEEEEEEEEEEEEEE!!! Cool
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ZELE



Data înscrierii: 04/Dec/2007
Mesaje: 72
Locație: arad

MesajTrimis: Vin Dec 14, 2007 10:12 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Favorita mea ar fi un HP 5.
Este un tanc de imprimanta; si ca marime si ca fiabilitate.
Am multi clienti care le folosesc fara probleme de ani de zile. Wink
Au un singur defect; mai prind din cand in cand cate o coala de hartie dar este super usor de scos prin deschiderea capacului din spate. Razz
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
ZELE



Data înscrierii: 04/Dec/2007
Mesaje: 72
Locație: arad

MesajTrimis: Vin Dec 14, 2007 10:24 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

In ceea ce priveste usurinta reincarcarii OKI este foarte usor de reincarcat.
La HP 5 din pacate nu ii foarte usor de facut reincarcarea dar pot sa iti explic cum sa faci folosind o metoda mai brutala ( gaurirea ).Noi le desfacem dar ii destul de greu. Crying or Very sad Crying or Very sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
gxg276



Data înscrierii: 13/Dec/2007
Mesaje: 5

MesajTrimis: Vin Dec 14, 2007 10:27 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ZELE a scris:
Favorita mea ar fi un HP 5.
Este un tanc de imprimanta; si ca marime si ca fiabilitate.
Am multi clienti care le folosesc fara probleme de ani de zile. Wink
Au un singur defect; mai prind din cand in cand cate o coala de hartie dar este super usor de scos prin deschiderea capacului din spate. Razz


Am inteles insa tinand cont de faptul ca nu exista cartus compatibil sau se gaseste greu renunt la ea.

Ar mai fi un HP Laserjet 4050N la 220 RON.

Imi cer scuze ca insist dar imi puteti spune costuri de exploatare si intretinere la urmatoarele ?

Oki B4350 (cilindru scump - aprox. 550 RON)
HP LaserJet 2100 ( clindru la aprox. 35 RON ? ! ? )
HP Laserjet 4050N (n-am gasit pretul cilindrului)

Va multumesc pentru ajutor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ZELE



Data înscrierii: 04/Dec/2007
Mesaje: 72
Locație: arad

MesajTrimis: Vin Dec 14, 2007 10:34 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu se gasesc greu deloc compatibile pentru HP 5M
Functioneaza cu HP 92298x (8800 pag) si mai poate fi si reincarcat de 2 ori.
Plus ca acest cartus pe varianta compatibil costa in jur de 145,00 lei TVA INCLUS.
Mie mi se pare f ieftin pentru un cartus cu capacitatea de 8000 pag.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
gxg276



Data înscrierii: 13/Dec/2007
Mesaje: 5

MesajTrimis: Vin Dec 14, 2007 10:53 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ZELE a scris:
Nu se gasesc greu deloc compatibile pentru HP 5M
Functioneaza cu HP 92298x (8800 pag) si mai poate fi si reincarcat de 2 ori.
Plus ca acest cartus pe varianta compatibil costa in jur de 145,00 lei TVA INCLUS.
Mie mi se pare f ieftin pentru un cartus cu capacitatea de 8000 pag.


Asadar :
- cilindru la 28 Ron (imi puteti confirma daca asta este pretul aproximativ sau gresesc eu);
- toner 34 Ron
- cartus compatibil 145 Ron

In cazul asta pare cea mai convenabila. In concluzie sfatul d-voastra (Zele) este sa o cumpar pe aceasta ? Pentru cazul in care nu o mai gasesc imi puteti face un clasament al preferintelor d-voastra cu cele patru modele de mai sus ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ZELE



Data înscrierii: 04/Dec/2007
Mesaje: 72
Locație: arad

MesajTrimis: Vin Dec 14, 2007 12:40 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

1. HP 5 (incearca sa o mai gasesti)
2. hp 2100
3. oki b4350
4. hp 4050
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
gxg276



Data înscrierii: 13/Dec/2007
Mesaje: 5

MesajTrimis: Vin Dec 14, 2007 7:38 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Va multumesc mult pentru sfaturi. Va voi anunta ce am cumparat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
popescu_dtru



Data înscrierii: 30/Noi/2007
Mesaje: 34

MesajTrimis: Vin Dec 14, 2007 9:38 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

gxg276, nu te lua dupa batranii comunisti mediatecar si ZELE, care-si aduc aminte acum ce imprimante existau in tineretea lor si pretind ca-s super etc. Aceste imprimante au fost super (eu insumi am folosit un HP LJ4 plus -- excelenta imprimanta!), dar acum sunt expirate... obosite, cu rolele imbatranite (de aceea trag prost hartia).
O optiune buna ar fi, de exemplu, un HP LJ 1020 -- noua, moderna, robusta; imprimanta nu e chiar ieftina (e vreo 300+ lei), dar te scoti dupa aceea cu cartuse compatibile noi, ieftine si bune (cred ca pot fi si reincarcate).
Sa le lasam pe aceste batrane doamne (LJ 4, 5 etc.) sa iasa la pensie, merita si ele odihna.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Sâm Dec 15, 2007 10:03 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

popescu_dtru a scris:
gxg276, nu te lua dupa batranii comunisti mediatecar si ZELE, care-si aduc aminte acum ce imprimante existau in tineretea lor si pretind ca-s super etc.


Multumesc pentru aprecieri, asa este, am prins cam tot ce e in domeniu. Imi aduc aminte de bunicul meu Flinstone, cum printa pe piatra Laughing hehe, mereu schimba capul de printare, era bucata din roca aia de munte, de aia dura, Zele, ce piatra folosea bunicu? Eh? Rolling Eyes Wink
Ce vremuri! Nu se infundau, nu se ardeau, nu se gata toneru', dada.

D-le Popescu, dragule, nu noi i-am recomandat imprimanta, de ce nu citesti tot thread-u' ?..., ci chiar omu ne-a pus sa alegem intre variante predefinite. Astea le poate lua prietenul nostru, probabil mai ieftin, probabil scoase de prin birou din germania acu 2 ani si ajunse prin Romanica asta necomunista de loc a ta LOL, si noi ii recomandam doar ce e mai bun dpdv al costurilor de exploatare. Repet, ce e mai bun din variantele date de el.

Citat:
Ar mai fi un HP Laserjet 4050N la 220 RON.

Imi cer scuze ca insist dar imi puteti spune costuri de exploatare si intretinere la urmatoarele ?

Oki B4350 (cilindru scump - aprox. 550 RON)
HP LaserJet 2100 ( clindru la aprox. 35 RON ? ! ? )
HP Laserjet 4050N (n-am gasit pretul cilindrului)

Va multumesc pentru ajutor.


si

Citat:
Pentru cazul in care nu o mai gasesc imi puteti face un clasament al preferintelor d-voastra cu cele patru modele de mai sus ?


Si nu-ti fa griji ca e veche. Exploatata corect, ca piese si toner sunt, mai tine 5 ani, stai linistit. Si preturile se refereau la costuri de exploatare, nu de achizitie.

Fii mai atent data viitoare.

Dar recomandarea e buna de aia, intotdeauna e mai buna noua decat veche. Bravo! Cred ca singur nu-mi venea niciodata ideea asta...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ZELE



Data înscrierii: 04/Dec/2007
Mesaje: 72
Locație: arad

MesajTrimis: Dum Dec 16, 2007 9:20 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Imi aduc aminte ca eram copil si seara imi povestea bunicul, cum ca strastrastrastrabunicul lui a inventat masina de scris cu rotativa de sculptat in piatra de moara, cu taste din os de cal si arcuri din coada de porc. Razz Razz Razz Razz Razz Razz Razz Razz Razz Razz Razz Razz Razz Razz Razz Razz Razz Razz Razz Razz Razz

Dupa cum spunea mediatecar, citeste tot, iar sfatul catre hp 5m vine din experienta. Am in intretinere peste 20 buc si inca merg perfect, cu toate ca au in jur de 350mii de pag tiparite, intradevar au nevoie de curatare din cand in cand dar atat. Era vorba doar de o alegere intre mai multe imprimante SH si din toate punctele de vedere HP 5M este cea mai fiabila, adica are cele mai mari sanse sa mai mearga mult si bine. Exclamation
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community