Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Vreau sa imi cumpar imprimanta!

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> IMPRIMANTE - opinii, raport calitate/pret si costuri pe pagina, discutii generale / Printers - opinions, quality/price ratio, general discussions
Subiectul anterior :: Subiectul următor  

CE PRODUCATOR DE IMPRIMATE PREFERI?
HP
25%
 25%  [ 5 ]
Brother
10%
 10%  [ 2 ]
Canon
50%
 50%  [ 10 ]
Epson
10%
 10%  [ 2 ]
Kyocera
5%
 5%  [ 1 ]
Lexmark
0%
 0%  [ 0 ]
Minolta
0%
 0%  [ 0 ]
Panasonic
0%
 0%  [ 0 ]
Xerox
0%
 0%  [ 0 ]
Voturi totale : 20

Autor Mesaj
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Iun 06, 2008 12:11 pm    Titlul subiectului: Vreau sa imi cumpar imprimanta! Răspunde cu citat (quote)

Vrei sa-ti cumperi o imprimanta? VOTEAZA, dupa care hai sa vorbim!

Ce fel de imprimanta corespunde cel mai bine nevoilor tale specifice;
Vrei sa o folosesti la firma? Sau acasa? Iti trebuie pentru text sau pentru poze? Vrei costuri scazute pe pagina sau tii mai mult la rezolutie si fiabilitate? Cum combinam toate aceste elemente (si altele) in concretizarea intentiei de cumparare catre un tip sau altul de echipament?


Ultima modificare efectuată de către mediatecar la Vin Iun 06, 2008 3:10 pm, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
KingCyan



Data înscrierii: 17/Mar/2008
Mesaje: 34
Locație: Cyan Kingdom

MesajTrimis: Vin Iun 06, 2008 1:26 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Dupa ani de ink si laser alb-negru, cinsider ca tehnologia a ajuns destul de accesibila pentru a ma gandi la o imprimanta color. Ce ar merge cel mai bine raportat la calitate/pret, eventual sa se poate refilla desigur?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Iun 06, 2008 1:35 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

KingCyan a scris:
Dupa ani de ink si laser alb-negru, cinsider ca tehnologia a ajuns destul de accesibila pentru a ma gandi la o imprimanta color. Ce ar merge cel mai bine raportat la calitate/pret, eventual sa se poate refilla desigur?


Primele imprimante care imi vin in minte sunt cele deservite de cartusele HP Q6000/6001-2-3, resp imprimantele
HP Color LaserJet 1600
HP Color LaserJet 2600
HP Color LaserJet 2600 N
HP Color LaserJet 2605
HP Color LaserJet 2605 DN
HP Color LaserJet 2605 DTN
HP Color LaserJet CM 1015 MFP
HP Color LaserJet CM 1017 MFP

Stiu ca tonerul refill e ok calitativ si exista chip pt ele.
Ca si o curiozitate, cartusele Canon 701 care deservesc imprimantele
Canon LBP 5200 LaserShot
Canon MF 8180
se refill cu acelasi toner si merg... cu acelasi tip de chip! Laughing

Ceva de genul imprimantei lui KingCyan care desi e Canon merge cu cartusul de HP.

Mai sunt si altele cred, hai sa vedem dupa ce se baga Zele, el reparand si refilland in draci imprimante stie ce merita si ce merita mai putin, ca sa nu mai zic de ceilalti forumisti care sper sa vina cu experientele proprii.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
silvia



Data înscrierii: 25/Mar/2009
Mesaje: 7

MesajTrimis: Mie Mar 25, 2009 6:58 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua!

Inainte de a cumpara o imprimanta, caut pe net posibilitati de procurare de consumabile.
Avand nelamuriri am scris un mail spre sectiunea de contact.
http://****mediatec.ro/contact
Am primit raspuns lamuritor si indrumare acest forum. Multumesc!

Am dat o raita prin forum. Din cate observ, mai mult ca sigur, veti putea sa ma ajutati.

Am de imprimat o carte vreo 2200 de pagini.
Este scris marunt-marunt si nu se pot mari caraterele pentru ca ar ajunge diform tot textul.
Cuprinde text in proportie de 70% (din care jumate sunt tabele, organigrame, scheme) iar restul sunt fotocopii alb-negru reprezentand fotocopii, ecografii, tehnici/manevre medicale. E necesar ca acestea sa iasa foarte bine la imprimat.

Am sa postez niste poze sa vedeti cam despre ce e vorba. Culorile folosite sunt negru, nuante diferite de gri si ….roz.
http://img150.imageshack.us/my.php?image=poz.png
http://img150.imageshack.us/my.php?image=poz1.png
http://img150.imageshack.us/my.php?image=poz2.png
Asadar, m-am gandit la foarte multe.
Sa utilizez o imprimanta monocrom. Insa … nu stiu care mi-ar asigura o calitate buna a imprimarii pozelor. Ar fi fost o varianta buna, daca “rozul” (sau ciclam) nu ar fi fost folosit doar la capitole si titluri. Din pacate, exista desene-grafice in care “rozul” reprezinta o parte importanta in schema.

Apoi, am inceput sa caut imprimante color la care sa gasesc pe net cartuse de schimb si/sau kit de refill.
Asa am ajuns la cele Canon, care au si un pret cat de cat rezonabil.
(Initial m-am orientat spre doua tipuri de imprimanta Pixma IP2500 si IP3600.
Intrebarea mea s-a referit la kiturile de refill pentru acestea. S-a lamurit.)

Majoritatea acestora sunt imprimante foto color cu jet de cerneala. Bun! Dar eu nu vreau sa imprim poze si nici nu voi folosi hartie speciala pentru asa ceva.
Oare cum o sa imi imprime acele fotocopii pe hartie normala A4?
Plus ca, frecvent, pe aceeasi pagina nu exista grafice de aceeasi densitate. (adica, spre ex. o fotocopie si o schema sau o poza si o ecografie)
Si …daca ma gandesc bine … Dintre toate culorile (cartuse sunt pentru Y/C/M/B) eu voi folosi la greu negru si …pink.

Cartea nu se gaseste in comert. Am vazut un exemplar scos de o tipografie, la comanda, in 6 volume. Arata destul de bine. Dar unele tabele, dupa ce ca-s mici si caracterele la fel, se vad anapoda si de abia se poate citi informatia.
(de aceea as avea nevoie de imprimanta sa pot insera, pe o pagina urmatoare, astfel de tabele – separat – marite)
Nu este o simpla carte de beletristica si nu-mi permit sa pierd informatie pretioasa doar pentru ca la tipografie “asa iese” sau pentru ca acela care a tehnoredactat cartea nu s-a gandit ca cineva trebuie sa o citeasca si sa si aplice corect cele invatate.
Partea proasta este ca nu imi permit o imprimanta laser color. Din cautarile mele, cea mai ieftina ar in jur de 1000-1500 de ron, iar tonerul …

Are cineva vreo idee ce tip de imprimanta as putea folosi, astfel incat sa aiba un raport pret/calitate rezonabil, dar sa si gasesc consumabile (cartus, toner, kit de refill) pentru?
Tot ce reprezinta foto/scheme ar trebui sa se vada clar si concis.
M-am adresat voua pentru ca orice cautare as fi dat pe net dupa consumabile, orice fel de tip, aici am fost directionata in cele mai multe cazuri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Mar 26, 2009 9:17 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Tinand cont ca vei folosi majoritar black si pink, roz care e de fapt o combinatie intre rosu si alb, deci vei folosi in esenta black si magenta.

Cea ma buna varianta la ora asta de imprimanta cu cerneala care sa poata fi si usor refilata este Canon pixma mp-190 - consumabile aici:
http://****mediatec.ro/inkjet/1/Canon/PIXMA_MP_190.html
Exista kit de refill, exista cerneala separat dupa ce se termina cea din kit, ba mai mult, echipamentul e de fapt multifunctional (adica e si scanner, poti face cu el copii, etc). Pana aici foarte bine.

Ce va fi pentru tine neplacut nu va fi ca nu-ti va printa cu acuratete sau ca pozele nu vor iesi bine daca hartia nu e foto. Nicidecum! Pentru ca la setarea printarii, undeva in proprietatile imprimantei se seteaza daca printezi pe plain paper, pe coated, glossy sau nu, etc., apoi setezi si calitatea printarii, care o dai in sus la calitate foto, deci nu asta e problema.
Ai aici exemplu la lexmark:


Vezi acolo, la "Type"? OK, foarte bine. Deci ai setat ca tiparesti pe plain paper, iti va tipari foarte bine pe plain paper.
Parerea mea personala este ca in cazul tau ar fi mai bine sa folosesti hartie inkjet de rezolutie inalta, special pentru brosuri, pliante samd, o hartie de calitate excelenta desi nu e hartie foto, dar acel tip de hartie iti va permite sa tiparesti cu contrast incomparabil mai bne definit acele portiuni de scris marunt de care vorbeai, plus ca si pozele si imaginile se vor vedea mult mai bine.
Uite pagina: http://****mediatec.ro/Medii-de-imprimare-a4.html
Cauta codul ITP-7210.
OK, daca l-ai gasit, aceea nu e hartie chiar foto, ci e de inalta rezolutie. Vezi acolo? Scrie asa:
Citat:
• Hartie foto A4 de inalta rezolutie pentru inkjet, 1440dpi, 105g/mp, 100coli/top
E o hartie de uz general, pentru toate imprimantele cu cerneala.
Deoarece e relativ subtire (105g/mp) si are o suprafata neutra (nici mata, nici lucioasa), e foarte buna pentru imprimat documente care contin imagini si text, destinate prezentarii (de exemplu: brosuri informative, cataloage de produse, lucrari stiintifice); se poate lamina.

Deci exact ce-ti trebuie tie. Alegi rezolutia de printare la maxim ce poate tipari imprimanta, hartia e in asa fel facuta incat fiecare picatura, cat de infima, de cerneala sta FIX unde a fost proiectata de cartusul imprimantei, ca de aia e hartie de rezolutie mare, si treaba va merge foarte bine zic eu.

Revin, problema ta nu va fi claritatea. Si nici ca printezi doar cu doua culori. Si ce daca printezi doar cu 2 culori? Vei avea de facut refill doar la negru si magenta , foarte bine.

Nu, pe tine te va enerva faptul ca:

1. Merge incet. Foarte incet! O pagina A4 tiparita la rezolutie maxima de o imprimanta cu cerneala dureaza patru, cinci minute pe pagina, nu pot sa-ti spun din cap, dar dureaza.

2. Nu e recomandat sa tiparesti mai mult de 10~15 pagini la rezolutie normala, sau cca 5 la rezolutie maxima cum vrei tu, si sa nu faci pauza. Asta pentru ca daca-i dai un set de sa zicem 50 de pagini la rezolutie maxima si pleci, unu, s-ar putea sa se termine cerneala si s te pomenesti ca tipareste "pe uscat", si asta "prajeste" cartusul (pentru ca dupa refill NU vei mai avea indicator de nivele de cernela, trebuie sa stai acolo, sa vezi cand se termina si sa intrerupi rapid totul cand apar primele semne ca nu mai e cernela) si doi, chiar daca nu se termina cerneala, un cartus ink nu e facut sa reziste la solicitari de acest gen, adica imprimantele cu cerneala sunt facute sa tipareasca la acoperire 5% text si 50 de pagini la o tura, dar nu la rezolutii mari, acolo e munca multa si poate sa cedeze un cartus suprasolicitat...

Poti sa-i ceri sa-ti faca treaba, dar ceva de genul tiparesti 5~6 pagini A4 full color (ca si rezolutie, nu conteaza daca e negru, roz sau toate culorile) dupa care ii dai o pauza, un 2~3 min, apoi iar tiparesti, etc. Pentru ca un cartus ink se poate praji oricum daca il suprasoliciti (vezi reguli de exploatare si intretinere cartuse in general aici: http://****mediatec.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=3&start=0 ).

Intrebarea mea este alta:
De ce vrei, pentru 1 (una!) bucata brosura/carte, ce e ea, sa iti cumperi o imprimanta?
Nu ma intelege gresit, foarte bine ca iti iei o imprimanta, oricum e si scanner si "xerox" (cum se zice la noi), dar intreb si eu, de ce nu mergi la orice firma de media, publicitate, copy center, ceva, o firma care scoate pe banda rulanta prin vara lucrari de diploma, etcetc, stii genul da?, si da-le lor sa-ti faca treaba.
Uite, daca n-ai acolo, trimite-mi mie fisierul electronic, presupun ca-l ai in pdf sau word, ceva, si iti spun cat te-ar costa. Nu eu iti fac treaba, dar clienti de-ai mei sunt foarte buni in domeniu, au scule profesioniste, etc. Iti dau o oferta de pret, sa vedem ce-ar insemna, firma iti si coperteaza, lamineaza daca vrei, etcetc, hai sa vedem ce-ar insemna ca si pret aici in Arad si decizi pe urma ok?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
silvia



Data înscrierii: 25/Mar/2009
Mesaje: 7

MesajTrimis: Joi Mar 26, 2009 2:41 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc frumos pentru raspuns si mai ales pentru rabdare!

Asa cum am scris, ar fi cine sa-mi imprime. Exista tipografii (cei de la Tranger) si stiu ca ei ar putea sa-mi scoata cartea la un pret si calitate destul de bune. Am mai colaborat cu ei pentru altele.
Am vazut cum arata un astfel de exemplar.
Ideea era ca unele tabele/scheme vor trebui marite.
Si …m-am gandit ca poate-poate reusesc sa imprim eu tot.
La ce nu m-am gandit eu este prajitul cartuselor si hartia speciala pentru poze, respectiv costul hartiei. (care, totusi nu e de neglijat – 20-30% din 2200 de pagini)
Aseara, dupa ce am postat mesajul de mai sus, am dat o raita prin forum.
Stiam ca se pot produce astfel de lucruri (arsul cartuselor) insa ….nu mi-am imaginat ca ceea ce eu sunt pe cale sa fac este un gest de instant-killer pentru ele.

Acum vreo 10 ani am lucrat cu matriceale Epson, una cu 24 si una cu 9 ace.
Apoi, am avut un Lexmark Z617. De care m-am folosit foarte mult. (mai bine zis, enorm de mult) Plus ca are un soft foarte usor de folosit si cu multe optiuni.
S-a cam dus deoarece nu stiam eu cum sa curat corespunzator cartusele. Am aspirat asa cum scria in instructiunile de utilizare (am procedat, in tot, exact asa cum scria acolo), dar nu stiam de ce incape tot mai putina cerneala. Faza cu curatatul buretilor nu cunosteam. Totusi, am refilat la greu si-am imprimat sute de pagini pe zi.
O perioada nu am avut nimic deosebit de imprimat. Inca ma folosesc de un Epson LX-400. Pentru o tipizata, o cerere sau un tabel este ideala imprimanta respectiva.

Oricum, nevoie de o imprimanta am. Astfel ca, voi mai avea nevoie de indrumare.

Cu stima,
Silvia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Mar 26, 2009 2:59 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

De mentionat ca imprimantele cu cerneala Epson nu se supun regulii "printezi in draci se arde cartusul" intrucat la tehnologia cu pricina e pe baza de deformare a unei foite de cristal piezolelectric care impinge cerneala afara, la imprimantele lex/Canon/hp (tehnologia bubble-jet) creandu-se prin incalzirea rapida o bula care se dilata instant si la temp enorme, dislocand prin aceasta dilatare exact volumul de cerneala din cartus care iese prin duza.

Dar, revenind la Lex-ul tau vechi. OK, ai printat sute de pagini, dar NU toate high rez, pline cu poze, si nu deodata. Probabil ca ai printat peste 60~80% text, pai ala e acoperire 5%, nu simte imprimanta, poti da si 30 de pagini deodata text no problem. Desigur, daca ai citit pe forum, ideal e sa faci pauza dupa max 10 pagini, nu ca se arde instantaneu dar protejezi viata cartusului, adica te va tine m mult la refill.

Si eu am exp buna cu lex, am avut un X1130 care a fost peste un an si fax, si copiator, si imprimanta, si toate, si asta cand am inceput cu o firma de consultanta juridica, pai copiam si scoteam la acte in draci. Am refilat de sute de ori cartusele!
Intre timp insa lex a smecherit cartusele originale cu o foita de ceara (sau asa ceva) care la golire cartus se depune frumos pe duze si salut printare! Si nu iese la curatat-desfundat-etc cu nici o metoda.

Momentan mai folosesc multifunctionala cu pricina pentru etichetele color si pt scanari-copii etc la depozitul Mediatec de la Arad, dar cu cartuse compatibile, ca sa le pot refila, ca originalele nu merg, ti-am spus de ce....

Mai am si un Lexmark Z640 la mine in birou, pe post de sa am ceva pe care sa scot si eu o foaie, sa nu tot fug de la mine la depozit sau la secretariat cand am un rahat de ceva o pagina de tiparit. Merge bine, ce sa zic...? Dar sa printezi 2500 de pagini..... Confused

In fine, ti-am recomandat Canon pt ca stiu ca merg refilate fara probleme si cart originale, se comporta bine, acela e si multifunctional, deci e momentan cea mai buna optiune de imprimanta color MF zic eu, pret excelent... Si nu ai praji instantaneu cartusele daca ai printa cu bagare de seama la instructiunile de exploatare la care te-am trimis data trecuta.

In ceea ce priveste hartia, incearca si tu vezi cum merge pe hartie normala, eu am sugerat hartia speciala pentru scrisul acela de furnicutze de care ziceai, pai daca vezi ca se vede pe hartie xerox normala, nu iei speciala, clar! Dar aia e pe incercate, vezi si tu...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> IMPRIMANTE - opinii, raport calitate/pret si costuri pe pagina, discutii generale / Printers - opinions, quality/price ratio, general discussions Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community