Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

cerneala pentru PGI-520BK CLI-521/M/Y/C
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
yoshy262



Data înscrierii: 19/Mai/2009
Mesaje: 6

MesajTrimis: Mie Mai 20, 2009 12:52 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc frumos pt. informatie.
Am sa fac un refill cu cerneala recomandata de dvs.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lyvyoo



Data înscrierii: 06/Feb/2009
Mesaje: 28

MesajTrimis: Joi Mai 21, 2009 6:25 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ce inseamna "timp scurt" ca am albit de cand astept! De frica nu am facut refill nici pana azi Smile Economisesc mereu in asteptarea cernelii dedicate! Inktec a mai transmis vreo noutate?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Mai 22, 2009 8:29 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Timp scurt inseamna pana la primul import. Din pacate ultimul import s-a facut cu cca 1 sapt inainte de lansarea cernelii, deci suntem cu rafturile pline de marfa, crede-ne ca poa sa fie cerneala aur lichid, tot n-o pun pe vapor fara s-o insotesc de alta marfa...

Foloseste cerneala de bci-6 de care am vb, iti garantez ca merge bine. Pe barba MEA! Laughing Care inca nu e chiar-chiar alba de tot! Twisted Evil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Mai 22, 2009 9:34 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

M-am interesat, urmatorul import va fi cel mai probabil in 2~3 saptamani.
Se poate vedea pe ****mediatec.ro in sensul ca atunci cand intra in depozit, va aparea si pe site cerneala.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
yoshy262



Data înscrierii: 19/Mai/2009
Mesaje: 6

MesajTrimis: Vin Mai 29, 2009 8:57 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pina la urma m-am hotarit.

Nu am mai luat Ciss pt. ca am avut ceva experiente neplacute.. sau poate-s eu idiot Smile

Am luat cartuse reincarcabile (fara chip pe ele)

Ideea e ca pot folosi fostul Ciss, daca-l spal bine il pot adapta la un set de cartuse goale si-l pot folosi si pe 4600.

Astept acuma sa vina si cerneala sa le fac inaugurarea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Mai 29, 2009 5:41 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

buna solutie!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Leytto



Data înscrierii: 05/Iun/2009
Mesaje: 10

MesajTrimis: Vin Iun 05, 2009 9:13 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

am si eu o imprimanta IP4600 si folosesc cerneala SKY PRINT,
Pentru negru am SKY PGI 5B/100ml for Canon PGI 5B, SKY CLI8C, SKY CLI8Y, SKY CLI8M.
Astea le folosea cineva care a avut IP4500 si a zis ca se potrivesc si la IP4600.
IP4500 a tinut-o 1 an si ceva si i s-a infundat capul.
Acum si-a luat IP4600 si tot deastea foloseste.

Acum problema care o am eu, am refillat de 3 ori, si de ceva timp imaginile din referate nu mai sunt asa de calitate, negrul arata ca naiba, era o imagine cu mai mult negru si ceva scris cu alb, la printare scrisul ala nu se mai vede.
Cred ca e de la cerneala, mai astept pana apare cea buna.
Nu am incercat sa scot pe hartie foto, dar o sa incerc sa vad cum iese

Sa va arat un exemplu


Si mie mi-a scos asa


Ultima modificare efectuată de către Leytto la Vin Iun 05, 2009 10:01 pm, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
yoshy262



Data înscrierii: 19/Mai/2009
Mesaje: 6

MesajTrimis: Vin Iun 05, 2009 10:20 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Leytto - Banuiesc ca setarile de calitate le-ai lasat asa cum se instaleaza ele "default".
Te sfatuiesc sa umbli la setari si sa dai pe high quality.. da, stiu... o sa pape mai multa cerneala,
dar avand in vedere ca nu folosesti cartuse originale si cu cerneala aferenta..e normal sa se intimple asa.

Si eu tot un ip 4600 am si cam aceeasi chestie am constatat.

Dupa refill cu cerneala facuta de altii trebuie marita calitatea printului..altfel o sa iasa prost..

Incearca si vezi ce iese.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Leytto



Data înscrierii: 05/Iun/2009
Mesaje: 10

MesajTrimis: Vin Iun 05, 2009 10:41 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

las la standard, am dat si la high si se vede putin mai bine, dar nu ca inainte.
Eu nu inteleg de ce a mers bine la primele doua refill-uri.
In fine, acum nu mai am ce scoate asa mult si nu mai scot cu imagini, textul e bun, nu face figuri.
Cand o sa aduceti in magazin cerneala compatibila o sa cumpar primu' Very Happy
Dar sa imi spuneti un reper pe calea Rahovei ca sa stiu exact.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Iun 05, 2009 11:05 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu vreau sa fiu rautaciuos, dar.... ia inktec. Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Leytto



Data înscrierii: 05/Iun/2009
Mesaje: 10

MesajTrimis: Vin Iun 05, 2009 4:38 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

cred ca cele compatibile care or sa vina vor fi InkTec, si e clar ca dinacelea voi lua.
Astea ce am eu sunt varza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
lyvyoo



Data înscrierii: 06/Feb/2009
Mesaje: 28

MesajTrimis: Mie Iun 10, 2009 2:35 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mediatecar a scris:
M-am interesat, urmatorul import va fi cel mai probabil in 2~3 saptamani.
Se poate vedea pe ****mediatec.ro in sensul ca atunci cand intra in depozit, va aparea si pe site cerneala.


Vreo veste?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
Leytto



Data înscrierii: 05/Iun/2009
Mesaje: 10

MesajTrimis: Mie Iun 10, 2009 3:23 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

abia astept sa vina produsele.
Am rezolvat buba, pe foaie foto scoate perfect, dar pe cea normala nu vrea, cred ca am dat eu pe undeva ceva sau este de la cerneala.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Iun 11, 2009 10:54 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu ai setare la printare, pe la advanced, ce hartie sa setezi? Pt ca daca setezi pe foto si printezi pe normala iese varza.

Cauta la "paper" ceva gen "plain" sau "coated", dar in nci un caz "photo" sau "glossy".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Leytto



Data înscrierii: 05/Iun/2009
Mesaje: 10

MesajTrimis: Joi Iun 11, 2009 12:00 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

uite e la plain paper, eu mai bifasem la Effects vivid photo, image optimizer, photo optimizer pro, photo noise reduction, ma gandesc ca de la astea, am mai scos ceva acum cu imagini si negru zici ca e apa, se usuca mai greu
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Iun 11, 2009 1:12 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Auzi? Daca tot printezi imagini, de ce nu folosesti - daca nu hartie foto - macar hartie de rezolutie mare, speciala pt grafica? Vezi pe site mediatec ITP-7210 vezi aici http://****mediatec.ro/Medii-de-imprimare-a4.html
La cca 33 de lei 100 de pagini, zic ca merita.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Leytto



Data înscrierii: 05/Iun/2009
Mesaje: 10

MesajTrimis: Joi Iun 11, 2009 8:25 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

pe hartie foto imi scoate bine, eu scot mai mult text si mai pun si cate o imagine, si pe aia o scoate ca naiba
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Iun 12, 2009 10:39 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Si la text iti merge perfect, doar la foto face probleme? Ciudat.... Foarte ciudat.

Esenta e ca trebuie setata hartia normala si rezolutia la normal, trebuie sa mearga, nu-mi dau seama ce sa mai adaug.

De unde esti? (localitate) Sa vedem ce fel de ajutor mai direct putem sa-ti oferim.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Leytto



Data înscrierii: 05/Iun/2009
Mesaje: 10

MesajTrimis: Vin Iun 12, 2009 10:41 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

asa am zis si eu, ciudat si in special cu negru
sunt din Nehoiu judetul Buzau, dar cred ca se rezolva cu cerneala dinaia buna cand o sa aduceti
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
asqard



Data înscrierii: 12/Iun/2009
Mesaje: 5

MesajTrimis: Lun Iun 15, 2009 5:41 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ati aflat cum sta treaba cu cartusele astea? ma bate gandul sa cumpar un mp 540 si am vazut surprins k inca nici acum nu exista refill kit in oferta mediatec dupa atat amar de vreme pt cartusele cli-521 si pgi-520. merg refilate ca si cli-8 si au aceasi cerneala? a refilat cineva, au fost probleme?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Leytto



Data înscrierii: 05/Iun/2009
Mesaje: 10

MesajTrimis: Lun Iun 15, 2009 9:17 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

asqard a scris:
ati aflat cum sta treaba cu cartusele astea? ma bate gandul sa cumpar un mp 540 si am vazut surprins k inca nici acum nu exista refill kit in oferta mediatec dupa atat amar de vreme pt cartusele cli-521 si pgi-520. merg refilate ca si cli-8 si au aceasi cerneala? a refilat cineva, au fost probleme?

am refilat eu cu cli-8 si nu am avut probleme 6 luni, dar acum face figuri negru.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Iun 15, 2009 9:25 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am mai scris pe acest post ca merge foarte bine cu cerneala de bci-6 (adica c8050 de la inktec) si doar multumitor cu cea de cli-8.

De ce nu cititi atent?... Crying or Very sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lyvyoo



Data înscrierii: 06/Feb/2009
Mesaje: 28

MesajTrimis: Lun Iun 15, 2009 8:10 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Se mai pune urmatoarea problema... Exista vreun risc in faptul ca toamna viitoare cand va veni cerneala pt pgi-520 cartusul va suporta un amestec cu cea de bci-6 folosita pana atunci? Chiar daca se goleste, tot mai raman urme...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
sharkymatei



Data înscrierii: 11/Dec/2008
Mesaje: 9

MesajTrimis: Mar Iun 16, 2009 12:28 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Salutari....din cate am vazut din discutii ar trebuii sa apara cerneala speciala pt IP 4600 la voi pe rafturi....este adevarat???? pe cand prognozati?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Iun 16, 2009 7:44 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

lyvyoo, nu va fi nici o problema in acel sens.
sharkymatei, a aparut deja in Korea, dureaza cat facem noi urmatorul import, care e iminent dar nu pot sa-ti dau data fixa. Cum aflu ceva concret iti spun.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lyvyoo



Data înscrierii: 06/Feb/2009
Mesaje: 28

MesajTrimis: Mar Iun 16, 2009 9:34 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Aici e si anuntul oficial - http://****inktec****/english/news/new_detail.asp?sn=68&i=1
Speram ca Mediatec sa faca fata comenzilor Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
hitmann68



Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 8

MesajTrimis: Mie Iun 17, 2009 2:11 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

in 12-14 zile vor apare pe site,atat kiturile de refill cat si cerneala.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hACKARU



Data înscrierii: 18/Mai/2009
Mesaje: 9

MesajTrimis: Joi Iun 18, 2009 5:44 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Problema sa invechit, intre timp am luat alta imprimanta ip4600. Cartusul a fost seminfundat adika magenta la test print din cele 3 benzi doar una se vedea mai bine cele doua aproape deloc iar cu timpul incercand sa le desfund a inceput si albastru sa lase dungi subtirele.
CISS-ul l-am luat de la power trust un baietas de prin regie si sincer nu stiu ce cerneala a bagat ca le-am primit umplute gata, el zice ca inktec.
Din constatari mi-e frica sa nu bulesc si capul de la noua imprimanta cu tot felul de cerneluri compatibile. Banuiesc ca cerneala a fost de vina ca nu a avut timp sa coaguleze in duze e posibil sa fi ars circuitele de la duze.

Nu am incercat cu ultrasunete dar ca test as incerca sa vad ce iese asa de dragul meseriei poate invatam din greseli
Ca intrebare daca nu coaguleaza poate sa arda circuitele de la duze?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Iun 19, 2009 9:36 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Daca powertrust a spus ca e cerneala Inktec, atunci e Inktec.
Si spun asta pentru ca o ia... de la Mediatec. Deci stiu sigur.

In alta ordine de idei, cerneala nu se arde in duze. Este imposibil dpdv functional din simpul motiv ca ea nu e calda cand iese pe-acolo.

Ce nu stiu, e adevarat (si aici ii trimit link-ul spre topic sa raspunda chiar el!), este ce fel de cerneala Inktec a livrat, pentru ca cerneala cea mai apropiata ca si compozitie este cea de BCI-6, si daca a livrat CISS cu alt tip de cerneala Inktec, e posibil sa se fi infundat din acest motiv. Dar sa vedem ce zice el.

Eu zic sa asteptam opinia lui, dupa care - din cate il cunosc pe d-l Buzduga - daca v-a livrat CISS-ul cu cerneala necorespunzatoare sunt convins ca va lua problema in mana si va rezolva situatia.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Iun 19, 2009 1:36 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Atentie! Pe ****mediatec.ro apar sapt viitoare cartusele COMPATIBILE PGI-520 si CLI-521!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următoare
Pagina 3 din 7

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community