Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

toner konika minolta bizhub162

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse toner copiator - probleme de exploatare / Copier toner cartridges - operational problems
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Mie Iun 03, 2009 12:34 pm    Titlul subiectului: toner konika minolta bizhub162 Răspunde cu citat (quote)

buna ziua.este compatibil tonerul din acest cartus cu tonerul pt.refill de la unul dintre tipurile de toner de refill pt.imprimantele laser :LBP2900, samsung ml1640 sau hp 1010?va multumesc anticipat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Iun 03, 2009 2:57 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nuuuu, zarzareeel, nu fa crime de astea! Bizhub 162 merge cu cartusul TN114, cativa producatori au incercat sa promoveze ceva tonere de refill dar s-au dovedit a fi de absolut porc, deci uita. Si oricum, una e una si alta e alta, adica Bizhub e COPIATOR si ce ziceai tu erau tonere de IMPRIMANTA, n-au nimic in comun prietene...

Da... da-mi voie!... la 150 de lei cat e un cartus original, si care te tine 11.000 de pagini (!!!), la ce vrei sa te complici cu refill?! Fa si tu un calcul, schimbi la 4 ture developerul, deci inseamna ca (rotunjim)
4 cartuse + 1 developer te tin 40.000 de pagini, adica
150x4 tonere = 600, plus 92 lei un developer rezulta
692 lei pt 40.000 pagini, adica cost/pagina = 0.017 lei !!!

Pai un LBP2900 costa 100 de lei cartusul compatibil si tine 1500 pagini, deci
0.060 lei/pagina, deci de 3.5 ori mai scump.

Mai departe, refill la Q2612A costa la end-user:
1 flacon toner = cca. 13 lei
o treime de cilindru+lamela (ca le schimbi tot la cca 3 reumpleri) = cca 12 lei
deci 13+12 lei la 1500 de pagini rezulta 25/1500= 0.016 lei

Concluzia?
Abia dupa ce te chinui, faci refill, manopera de schimbat lamele si cilindrii, etc, abia ajungi cu o farama de ban sub costul per pagina pe care ti-l da bizhub162 cu cartuse si developer originale!

Si te asigur ca am mai mare interes sa vand tonere pentru refill decat cartuse originale, dar n-am cum sa nu remarc asemenea lucruri evidente.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Joi Iun 04, 2009 6:29 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

nu cred ca m-ati inteles.dar, in primul rand, va multumesc pt.acest calcul economic facut "la rece" de dvs.de fapt, voiam sa stiu daca pot folosi acel toner(din cartusul de xerox konica-minolta bizhub162) pantru un refill la (macar) imprimanta hp laser jet 1010 sau q2612.va multumesc pentru rabdarea de care dati dovada si pt.sfaturile utile pe care le-am primit de la dvs.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Iun 05, 2009 7:30 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

OK, in esenta a reiesit clar ca nu se poate, sper.


Dar din cum ai intrebat tu arata cum ca vrei sa pui toner de LBP in Minolta, ca altfel de ce intrebai daca "este compatibil tonerul din acest cartus cu tonerul pt.refill de la unul dintre tipurile de toner de refill pt.imprimantele laser :LBP2900, samsung ml1640 sau hp 1010'"?...

OK, acuma ca ai precizat, e clar ce ai vrut.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Sâm Iun 06, 2009 10:00 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

tot respectul pt.dvs, domnule admin, dar problema mea este exact invers dupa cum vad ca ati inteles dvs.vreau sa pun praful din cartusul TN114 intr-un cartus de hp(q2612).pot face asta?multumesc pentru rabdarea acordata inca odata.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ZELE



Data înscrierii: 04/Dec/2007
Mesaje: 72
Locație: arad

MesajTrimis: Lun Iun 15, 2009 5:35 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nici vorba.
Tonerul pt imprimanta nu merge la copiator sau invers.
Mai pe scurt.
1. tonerul pt imprimanta este magnetizat.
2. tonerul pt copiator nu, de aceea copiatoarele au nevoie si de developer pt functionare.

Daca introduci tonerul de bizhub in carusul q2612 nu va functiona deloc, plus va si curge afara pe langa rola magnetica.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Mar Iun 16, 2009 7:33 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ZELE a scris:
Nici vorba.
Tonerul pt imprimanta nu merge la copiator sau invers.
Mai pe scurt.
1. tonerul pt imprimanta este magnetizat.
2. tonerul pt copiator nu, de aceea copiatoarele au nevoie si de developer pt functionare.

Daca introduci tonerul de bizhub in carusul q2612 nu va functiona deloc, plus va si curge afara pe langa rola magnetica.


acum am pricipit in sfarsit cum sta treaba.noroc ca dl."guru" zele mi-a raspuns la nivelul meu de pricepere.atunci ce fac cu tonerul de la konika-minolta bizhub162?are cineva nevoie de el?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Iun 24, 2009 12:14 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Se pare ca nimeni... Cine e producatorul la tonerul asta al tau de bizhub?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Vin Iul 03, 2009 11:36 am    Titlul subiectului: date cartus konica minolta toner TN114 Răspunde cu citat (quote)

scuze de intarziere,am avut niste examene de dat. pe cartus scrie :
toner TN114, >PE-HD<, MADE IN JAPAN,
Ingredients: polyester resin, carbon black(I333-86-4),polyolefin wax, magnetite, titanium compound.
KONICA MINOLTA BUSINESS TECHNOLOGIES, INC
TOKIO, JAPAN
NET 413 g, US Pat.5, 296, 900
US Pat.5, 528, 349
US Pat.D364, 184
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse toner copiator - probleme de exploatare / Copier toner cartridges - operational problems Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community