Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Probleme cu Lexmark X1170

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> IMPRIMANTE - opinii, raport calitate/pret si costuri pe pagina, discutii generale / Printers - opinions, quality/price ratio, general discussions
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
just



Data înscrierii: 21/Ian/2010
Mesaje: 10

MesajTrimis: Joi Ian 21, 2010 11:12 am    Titlul subiectului: Probleme cu Lexmark X1170 Răspunde cu citat (quote)

Salut! Am o multifunctionala lexmark 1170 foarte buna dar care a cam obosit! am scos in jur de 100.000 de coli cu ea .Problema e ca am cumparat cartus nou si dupa golire l/am refilat dar nu imprima,scotea coala goala iar acum nu il recunoaste. Si nici pe cel vehi nu/l mai recunoaste,spune ca n/are cartus. Am instalat tot,am verificat cabluri,degeaba. Ma puteti ajuta,va rog? Multumesc.
P.S. m/ar interesa una sh.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Ian 21, 2010 11:25 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

1. Curata contactele atat la cartus cat si "acele" care ating contactele de pe cartus din soclu, sa nu fie murdarie pe ele.

2. Cumpara cartuse compatibile daca vrei sa refilezi. De cand ti-ai luat tu imprimanta, Lex a schimbat tactica, adica a intodus in cartusele originale ceara in asa fel incat atunci cand ajunge la duze (la golire) le infunda, facand inutil refill.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
just



Data înscrierii: 21/Ian/2010
Mesaje: 10

MesajTrimis: Joi Ian 21, 2010 12:14 pm    Titlul subiectului: Multumesc Răspunde cu citat (quote)

Multumesc din suflet. Sanatate maxima si fericire vesnica va doresc!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Ian 21, 2010 12:18 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cu placere, tine-ne la curent pls.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Ian 21, 2010 1:01 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

just a scris:
Am curatat si tot nu vrea. Nu recunoaste cartusul negru. Ii dau cautare imprimanta si da eroare>The Directory Service is a currently unavailable.
Multumesc


Nu deschide alt topic ci da aici reply.

Ma uit ce poate fi si revin. Aici. Cool
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Ian 21, 2010 1:05 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Folosesti imprimanta pe PC-il tau sau prin retea?
Si inca ceva: ce sist de operare ai? XP? Vista?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
just



Data înscrierii: 21/Ian/2010
Mesaje: 10

MesajTrimis: Joi Ian 21, 2010 1:41 pm    Titlul subiectului: Lexmark x 1170 Răspunde cu citat (quote)

O folosesc la PC, am XP
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Ian 21, 2010 3:17 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Prietene, de obicei mesajul acesta poate aparea doar daca cauti o imprimanta in retea, respectiv daca ea e atasata la ALT PC si e utilizata si de alte calculatoare din retea (e dat sharing pe ea).

Uite aici un topic pe tema: http://****velocityreviews****/forums/t26347-directory-service-unavailable-for-network-printing.html

Ideea e:

Nu cumva e setata ca fiind principala (default) pe PC-ul tau o imprimanta de retea sau de pe un calculator al unei retele? Acest fenomen apare si cand calculatorul tau e doar unul (deci nu e intr-o retea) dar a fost adus de la o firma unde a fost parte a unei retele, in special daca pe vremea cand era acolo nu avea imprimanta atasata direct la PC ci isi scotea print-urile pe un PC de la alt birou, adica exact situatia in care default era setata la acest PC o imprimanta de pe alt calculator.

Sper sa fi fost destul de explicit.

Ca sa constati asta, intra in
CONTROL PANEL - Printer and Faxes
Ti se deschide o fereastra care arata asa:


si unde poti observa daca imprimanta ta Lexmark este default (adica setata ca principala). Imprimanta principala e cea care are bifa pusa.

Dupa cum vezi, si in poza de mai sus apar imprimante care sunt in retea (aia cu "COPII" si alte doua). Si asta chiar daca imprimanta nu mai e in retea, ele raman in memoria PC-ului daca nu le-a sters nimeni.

Daca e asa, da-i click-dreapta pe imprimanta ta lexmark si seteaz-o principala (vezi poza dedesubt)


daca nici asa nu merge, ma dau batut. Dar eroarea ta n-are nicio legatura cu cartusele, refilate sau nu, asta e clar.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
just



Data înscrierii: 21/Ian/2010
Mesaje: 10

MesajTrimis: Joi Ian 21, 2010 5:10 pm    Titlul subiectului: Lexmark Răspunde cu citat (quote)

Multumesc din suflet. Scuze pt. deranj
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
just



Data înscrierii: 21/Ian/2010
Mesaje: 10

MesajTrimis: Vin Ian 22, 2010 11:20 am    Titlul subiectului: Lexmark x 1170 Răspunde cu citat (quote)

Salut! Am reyolvat-o! Mi-a dat un prieten driveri de pe net si acum...merge.CD ei de instalare nu-si mai face treaba. Multumesc mult. Sper sa ma mai tina 5 ani! Very Happy Very Happy Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Ian 22, 2010 11:28 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Uhhhh, perfect! Va tine!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> IMPRIMANTE - opinii, raport calitate/pret si costuri pe pagina, discutii generale / Printers - opinions, quality/price ratio, general discussions Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community