Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Printhead Canon IX4000

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Cosminake



Data înscrierii: 25/Ian/2010
Mesaje: 23

MesajTrimis: Lun Ian 25, 2010 4:19 pm    Titlul subiectului: Printhead Canon IX4000 Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua,

Stie cineva cam cate pagini rezista un printhead de Canon IX 4000?

Multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Ian 25, 2010 4:33 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu exista acest tip de caracteristica tehnica pentru cap printare.
Din simplul motiv ca un cap de printare se arde doar daca este suprasolicitat, scrie fara a fi alimentat sau ii dai 100 de pagini fara pauza, samd.

La utilizare normala si respectand reguli elementare de exploatare, poti scrie cu acelasi cap de printare zeci de mii de pagini.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Ian 25, 2010 4:35 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Citez:

Citat:
Why would the printhead have problems?

After hours of printing, the heating elements may fail after being turned on and off hundreds of thousands of times. The printhead can also become clogged or blocked with paper debris or solidified ink. If your print quality is poor or your printer will not print at all, it may be time to change your printhead.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Ian 25, 2010 4:38 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

si am mai gasit ceva:

http://forums.whirlpool.net.au/forum-replies-archive.cfm/714250.html

E exact intrebarea ta acolo Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosminake



Data înscrierii: 25/Ian/2010
Mesaje: 23

MesajTrimis: Lun Ian 25, 2010 4:47 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mediatecar, multumesc frumos pentru raspunsurile prompte!

sunt intr-o mare dilema ...
ce sa aleg intre HP K5400n si Canon IX 4000?
Exceptand faptul ca una este A4 si una A3, dintre cele 2, care este cea mai usor si ieftin de intretinut?
Voi printa mult, sa zicem 10.000 pagini pe luna. Voi folosi cartuse refillabile cu chipuri autoresetabile, sau CISS, inca nu m-am hotarat.

Insa cel mai important aspect este cel legat de schimbarea printheadurilor. Considerand pretul cernelurilor acelasi pt ambele modele, ce varianta ma sfatuiti sa aleg pentru un cost minim si o rezistenta in timp a imprimantei, fara insa a neglija si factorul calitate?

Cum as putea sa calculez costuri pentru sa zicem 100.000 pagini? Costurile sa includa cerneala si printheadurile.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Ian 25, 2010 5:18 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ix 4000 e cea mai buna alegere
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosminake



Data înscrierii: 25/Ian/2010
Mesaje: 23

MesajTrimis: Lun Ian 25, 2010 5:35 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

la ix4000 ma sperie un singur lucru: printarea cu pauze. am nevoie si de viteza, acel volum lunar l-am calculat la lucrari mari, 2000 - 3000 de printuri continue. poate face fata?
si eu inclinam tot spre ix4000, imi aduce mai multe avantaje fata de k5400
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Ian 25, 2010 9:57 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ai sigur nevoie si de print color? Daca iti trebuie doar text, am o alta sugestie...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosminake



Data înscrierii: 25/Ian/2010
Mesaje: 23

MesajTrimis: Lun Ian 25, 2010 10:22 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

sigur sigur, ba chiar color de calitate foarte buna.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosminake



Data înscrierii: 25/Ian/2010
Mesaje: 23

MesajTrimis: Mar Ian 26, 2010 10:32 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

de astazi dimineata sunt fericitul posesor al unui Canon IX 4000.
Sper sa imi satisfaca cerintele. Am gasit si capete de printare in afara mai ieftine, ma sfatuiti sa imi iau de rezerva de pe acum 1-2, sau sa astept pana da semne de oboseala apoi sa comand? Adica ... expira sau se altereaza stand degeaba?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Ian 26, 2010 3:46 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nici gand, nu comanda nimic, capul te va tine cel putin 1 an la uzura intensa si 2~5 ani la uzura medie sau mica.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosminake



Data înscrierii: 25/Ian/2010
Mesaje: 23

MesajTrimis: Mar Ian 26, 2010 4:33 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

imprimanta am luat-o la mana a doua, are 1 an si jumatate si are printate aproximativ 5500 de pagini

nici macar unul de rezerva? Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Ian 27, 2010 8:22 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

E clar, vrei tu siguranta LOL - OK, ia un cap de rezerva, sigur nu face rau! Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosminake



Data înscrierii: 25/Ian/2010
Mesaje: 23

MesajTrimis: Mie Ian 27, 2010 7:22 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mediatecar, daca ai timp si rabdare, te-as ruga sa imi dai cateva argumente pentru care mi-ai recomandat ix4000 Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Ian 28, 2010 9:21 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cosminake a scris:
mediatecar, daca ai timp si rabdare, te-as ruga sa imi dai cateva argumente pentru care mi-ai recomandat ix4000 Smile


1. Consumabile extrem de accesibile, in sensul ca exista si cartuse compatibile (vezi consumabile aici http://mediatec.ro/inkjet/1/Canon/PIXMA_iX_4000.html)

2. Cartuse usor de refilat, tot acolo ai si kiturile de refill jos in pagina

3. Cerneala (pt ca dupa ce se termina cea din kit nu mai iei alt kit, ci doar cerneala la 100ml sau la litru, depinde de consum) ieftina si la indemana, permanent pe stocurile noastre.

3. Imprimanta are performante bune, nu vad nicio problema. Si capul de printare trebuie protejat doar prin a nu tipari de nebun 100 de pagini fara pauza. recomandat e 5~10 pagini - pauza 2 min. In ritmul asta no problem pe veci la capul de printare!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosminake



Data înscrierii: 25/Ian/2010
Mesaje: 23

MesajTrimis: Joi Ian 28, 2010 10:26 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

si eu care ma gandeam la print 1000 de pagini fara pauza ...
dar asta e, o sa fac pauze mici intre printuri, daca asta imi salveaza portofelul de la cura de slabire.
as vrea sa incerc si eu cerneala inktec, pana acum am folosit numai nazdar de care am fost multumit.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Ian 28, 2010 10:31 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Prietene... 1000 de pagini? Nici la laser nu e recomandat sa dai 1000 fara pauza! Cartusele LASER au unele capacitate de 1500 pagini cu totul!! Shocked

Esti sigur ca printezi si mult color? Ca in cazul ca nu... mai bine ia-ti o imprimanta laser!

La ce folosesti concret imprimanta? ce printezi?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosminake



Data înscrierii: 25/Ian/2010
Mesaje: 23

MesajTrimis: Joi Ian 28, 2010 10:34 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

foi cu antet, carti de vizita, brosuri, fotografii, postere, de-astea

nu o sa dau 1000 de printuri dintr-un foc, daca stau bine sa ma gandesc nici nu am dat niciodata. vroiam doar sa stiu daca pot da, in caz ca voi avea vreodata nevoie. dar am aflat raspunsul: IN NICIUN CAZ!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Ian 28, 2010 10:46 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Corect. IN NICI UN CAZ.

Varianta de print non-stop in domeniul imprimantelor cu cerneala este apanajul exclusiv al marcii Epson, ale caror cartuse au la baza functionarii un principiu diferit de cel al celorlalte marci.

Si anume:

Daca Lex, HP, Canon etc functioneaza pe baza principiului bubble-jet (temperaturi f inalte dilata o "bula" de aer care forteaza impingerea cernelii prin duze), Epson foloseste un cristal piezoelectric concav care sub actiune unui impuls electric se "netezeste" brusc, impingand cerneala. Deci FARA TEMPERATURI INALTE ci o miscare mecanica. De aceea Epson poate printa non-stop pana se termina cerneala.

In acest sens te sfatuiesc sa iei legatura cu firma POWERTRUST http://****powertrust.ro/contact.htm si sa-ti recomande un Epson pentru care ei au CISS (set cartuse autoresetabile in care intra tubulete venind dinspre rezervoare de cate 100ml pozitionate in exteriorul imprimantei). Dupa ce iei imprimanta recomandata de ei si CISS (Sistem de alimentare continua) chiar de la ei, atunci sa vezi tu print fara dureri de cap!

Mentioneaza eventual ca vrei CISS livrat cu cerneala Inktec (ei cumpara de la noi cerneala) sau ca il doresti fara cerneala, ca sa pui nazdar sau ce doresti in sistem. Ideea e sa nu le amesteci.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosminake



Data înscrierii: 25/Ian/2010
Mesaje: 23

MesajTrimis: Joi Ian 28, 2010 10:50 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

niciodata nu amestec.

sistemele CISS imi sunt foarte familiare, am golit vreo 2 plinuri pana acum la un hp C5380 Smile

stiam de epson si tehnologia lor piezoelectrica, insa nu stiam nimic despre viata capetelor de printare ale imprimantelor epson, si nici daca se gasesc in comert pentru schimbare. ai ceva informatii despre asta?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Ian 28, 2010 10:52 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu am intalnit inca cap de printare epson defect in 5 ani de cand ma ocup de aceasta afacere. Deci nu stiu. Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community