Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

dX4400

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
MihaiDin84



Data înscrierii: 22/Ian/2010
Mesaje: 8

MesajTrimis: Vin Ian 22, 2010 3:26 pm    Titlul subiectului: dX4400 Răspunde cu citat (quote)

Am primit recent o veche imprimanta DX4400; treaba este urmatoarea : nu stiu cand a fost folosita ultima data, cert este ca mi se aprinde "picatura" deci presupun ca ceva e in neregula cu cartusele/tusul.M-ar interesa sa cumpar niste cartuse compatibile+tusul de rigoare.Am ce sa ii fac inainte sa fiu sigur ca mai merge(sunt mai "beginner" in domeniul imprimantelor) sau comand direct si le incerc pe alea cand ajung ?
Multumesc

ps: daca ma hotarasc sa cumpar numai cartusul negru original o sa imi mearga fara sa inlocuiesc si celelalte cartuse?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Ian 22, 2010 4:13 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Aveti aici
http://mediatec.ro/inkjet/1/Epson/Stylus_DX_4400.html
toate consumabilele pentru imprimanta dvs.

Atentie, ca la tipul dvs de cartus sunt doua aspecte in ceea ce priveste refillul facut acasa:
1. Necesita pricepere, in special pentru etansarea dupa refill a cartusului, dar si in ceea ce priveste umplerea corecta a retelei de canale interioare ale cartusului epson.
2. Refill e bine sa fie facut inainte de epuizarea cartusului, cand mai este max.10% din cerneala in acesta.
3. Dupa refill NU SE VEDE CARTUSUL PLIN daca nu este resetat chip-ul de pe cartus, motiv din care aveti nevoie de chip resetter (e si el pe pagina de mai sus)

Tinand cont de toate astea, e de prefereat sa utilizati cartuse noi, chiar daca compatibile. La 14,15 lei cu tot cu TVA, nu merita sa va complicati cu refillul (parerea mea)

Nu stiu daca merge doar cu negru, cert e ca comanda minima e de 50 de lei la mediatec, deci eu zic sa nu va complicati si sa luati tot setul, nu e o avere.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MihaiDin84



Data înscrierii: 22/Ian/2010
Mesaje: 8

MesajTrimis: Vin Ian 22, 2010 4:34 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Asta as vrea: sa cumpar tot setul(cartuse+cerneala pentru fiecare) dar inainte sa dau banii pe ele as vrea sa stiu (daca am cum) daca functioneaza imprimanta cu cartusele de pe site,avand in vedere ca nu stiu cand a fost folosita ultima data...
Deci costul total ar fi : 4*14.15+4*17.13+30.99, corect?
ps: dv spuneti ca ar fi de preferat sa cumpar de fiecare cand se termina cartusul/cartusele altul/altele noi ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Ian 22, 2010 4:41 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

La cat e de nashpa refilarea la ele, crede-ma, mai bine noi. 14 lei cartusul, crede-ma, nu merita refill.

Daca merge sau nu, asta nu stiu dar la urma urmelor ce poti pierde? Cei 60 de lei pe cartuse?

Dar, desigur, daca este cineva de la o firma de service sa raspunda la postare, poate stie daca merge sau nu cu color goale. Personal stiu ca nu merge.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MihaiDin84



Data înscrierii: 22/Ian/2010
Mesaje: 8

MesajTrimis: Vin Ian 22, 2010 4:47 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

1.Cam cate pagini pot scoate cu un cartus,mai mult text;poze mai rar?
2.Nu stiu cat de rentabil e sa platesc 56 lei+curier de fiecare data cand se termina....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Ian 22, 2010 5:01 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

cca 200, depinde de acoperire

Frate, e simplu, daca crezi ca esti in stare de refill, ia cartuse originale un set sa fii sigur de o treaba, resetator, cerneala si da-i bataie.

Dar iti poate confirma si refilatori vechi ca e cotoiala clara la epson.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MihaiDin84



Data înscrierii: 22/Ian/2010
Mesaje: 8

MesajTrimis: Dum Ian 24, 2010 8:24 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am dat comanda de 4 cartuse,or sa vina luni sau cel mai probabil marti, daca intampin ceva probleme sper sa ma ajutati...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Ian 25, 2010 8:56 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

OK, asteptam cu nerabdare vesti de la tine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MihaiDin84



Data înscrierii: 22/Ian/2010
Mesaje: 8

MesajTrimis: Mar Ian 26, 2010 6:57 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mda, mi-a sosit coletul azi.Am gasit in el : 1 cartus galben,1 magenta si 2 negre in loc de 1 negru si 1 cyan.Cele negre au 2 coduri diferite :E- T0711BK si T0711 (asta din urma arata diferit de celelalte 3). Ce fac in cazul asta? Imprimanta inca are "picatura" aprinsa (ledul de la tus).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Ian 27, 2010 8:23 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Luati in primul rand legatura cu dep. vanazari sa vedem de ce vi s-au livrat 2 negre in loc de unul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MihaiDin84



Data înscrierii: 22/Ian/2010
Mesaje: 8

MesajTrimis: Mie Ian 27, 2010 1:11 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am vorbit cu cei de la departamentul vanzari, maine trimit cartusul care lipseste si eu il returnez pe cel negru care e in plus.O sa revin maine cu un mesaj.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MihaiDin84



Data înscrierii: 22/Ian/2010
Mesaje: 8

MesajTrimis: Joi Ian 28, 2010 6:32 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ok, mi-a venit cartusul care trebuia,am returnat pe cel gresit.Problema e ca ....ceva e in neregula,ledul sta tot aprins si nu imi printeaza nimic ...
le: Ink cartridges not recognized!
Ce pot face?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Ian 29, 2010 8:47 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Daca ai pus cartusele corect in imprimanta si tot iti mai arata ca nu ai cartus, e clar ca unul din cartuse are chipul defect. Regret sa te anunt ca esti ghinionist Crying or Very sad , Mediatec livreaza zeci de cartuse la utilizatori finali si sute la magazine, dar asa ceva se intampla undeva in procent de sub 1%...

Nu te incalzeste asta, dar trebuia sa-ti spun.

Deci, ia lergatura cu dep vanzari, spune-le care e problema, ei vor trimite alt set de cartuse si pe asta vei fi rugat sa-l pui inapoi in ambalajul lor si sa-l dai la curierul care aduce setul nou.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MihaiDin84



Data înscrierii: 22/Ian/2010
Mesaje: 8

MesajTrimis: Vin Ian 29, 2010 11:58 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Been there,done that Smile. Luni imi ajunge coletul, sa presupunem prin absurd ca nici cu celelalte nu fac "treaba".E caz de targa?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosminake



Data înscrierii: 25/Ian/2010
Mesaje: 23

MesajTrimis: Vin Ian 29, 2010 12:56 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

da, eu zic sa suni la 112!
s-a comis cel putin o infractiune! fie cei care ti-au vandut imprimanta au vrut sa te insele, fie cei care ti-au vandut cartusele (mediatec, bineinteles) ti-au vrut raul! dca nu chiar amandoi agentii economici!

glumesc Smile

daca nu o sa mearga cu noul set, du imprimanta la garantie, probabil ca s-a bulit ceva parte electrica de la capul de printare
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Ian 29, 2010 4:14 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

da du imprimanta la service cu cartuse originale altfel fac aia gat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse inkjet - probleme de exploatare/ Inkjet cartridges - operational issues Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community