Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

HP LJ 1600 - dunga neagra pe pagina tiparita

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
oldboy



Data înscrierii: 07/Ian/2008
Mesaje: 17
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Sep 23, 2009 8:10 pm    Titlul subiectului: HP LJ 1600 - dunga neagra pe pagina tiparita Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua,

Am achizitionat un set nou (OEM) de cartuse pentru imprimanta mea . Seria Q600x).

Cand tiparesc documente editate numai cu black, pe fiecare pagina tiparita imi apare cam la 2 cm de marginea din stanga a coli de hartie o dunga verticala neagra. Dunga nu apare pe toata inaltimea pagini tiparite ci doar spre sfarsitul paginii...sa zicem in treimea inferioara.

Ce se intampla?

Multumesc anticipat
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Sep 24, 2009 6:38 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cartus OEM cu lamela de stergere defecta.

Du cartusul cu pagina de test inapoi la magazin sa ti-l schimbe. Idem pt magazine online, ia legatura cu ei si schimba rapid cartusul, ca daca trec 30 de zile de cand l-a luat magazinul de la importator e posibil sa nu-l mai poata schimba la randul lor, deci graba maxima.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
corsar



Data înscrierii: 29/Mai/2009
Mesaje: 58
Locație: iasi

MesajTrimis: Joi Sep 24, 2009 8:43 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

asa am banuit si eu.....lamela defecta.....dar din ce spune ca dunga e pe unltima treime din pagina m-a pus pe ganduri...daca s-ar putea pune o poza cu o pagina alba ca sa se vada clar acea dunga ne-am da seama mai usor de defect
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Sep 24, 2009 1:21 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Fenomenul se petrece cam asa:

Incepe sa stearga bine, ca nu e ditamai groapa in lamela ci o microfisura, dar undeva dupa jumatate se incarca cu toner acolo si departeaza marginile fisurii, permitand tonerului sa ramana pe cilindru in asa fel incat urmatoarea imagine se "scrie" si se incarca cu toner cu dunga aia ramasa acolo.

Dar sigur ca oldboy ar putea scana o poza de aia... si daca nu stie cum se ridica aici (unde poti ridica doar linkuri catre poze pe net incadrate de "Img", deci prima oara pui poza pe un blog ceva...) poa sa o trimita pe mailul meu si o public eu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
corsar



Data înscrierii: 29/Mai/2009
Mesaje: 58
Locație: iasi

MesajTrimis: Joi Sep 24, 2009 2:16 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

nu prea am inteles eu pe unde e dunga....dar daca scoate 3 pagini o data dunga e in acelasi loc pe paginile respective?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Sep 24, 2009 2:33 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

oldboy ...?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mihai



Data înscrierii: 23/Dec/2009
Mesaje: 14
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar Feb 16, 2010 1:15 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua,
Vreau sa va intreb , tot pentru acest gen de toner Q6000A , oare de ce dupa reincarcare tot ce se listeaza apare cu un fond gri.Mentionez ca tonerul vechi a fost inlaturat prin aspirare.

Mersi
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Feb 16, 2010 2:35 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

probabil ca nu ai refillat prin gaurire.
Cartusele seria Q600X sunt extrem de sensibile la demontare, m mult k sigur nu mai culca bine lamela de sterbere.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mihai



Data înscrierii: 23/Dec/2009
Mesaje: 14
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar Feb 16, 2010 2:39 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Buna ,
Am 2 tonere , unul l-am desfacut si am scos tonerul rezidual prin inlaturarea lamelei , iar umplerea am facut-o prin gaurire , iar cel de-al doilea ambele operatiuni le-am facut prin gaurire. Aceasi problema la ambele.Identic
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Feb 16, 2010 2:40 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ce toner pt refill ai folosit? Achizitionat de la Mediatec?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mihai



Data înscrierii: 23/Dec/2009
Mesaje: 14
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar Feb 16, 2010 2:41 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

da. atat toner cat si cip
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Feb 16, 2010 2:47 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

De la guru Zele venire:

Daca dupa incarcare prin gaurire sau demontare lasa fond gri, atunci e obligatorie curatarea rolei de incarcare si a lamelei, dar nu prin aspirare ci curatire cu carpa umeda.

Incearca asa si comunica-ne rezultate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mihai



Data înscrierii: 23/Dec/2009
Mesaje: 14
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar Feb 16, 2010 4:18 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

din pacate tot asa.sa fie din cauza tonerului oare?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Feb 16, 2010 4:21 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ai fi singurul... trebuie sa vedem cum tipareste.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mihai



Data înscrierii: 23/Dec/2009
Mesaje: 14
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar Feb 16, 2010 4:31 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

am trimis pe mail , scanat . Multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Feb 16, 2010 4:54 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am publicat. Sper sa se vada (mai jos)

Este intr-adevar ca o umbra pe fundal, in special la margini...

Pare ca ai supraincarcat, sau acel caz de igiena rolei de transfer... astept insa si alte opinii. daca nu si nu... ar fi super sa poti trimite la Arad cartusul, de unde esti?

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mihai



Data înscrierii: 23/Dec/2009
Mesaje: 14
Locație: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar Mar 16, 2010 5:09 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Tot legat de acest model de toner Q6000A , dupa refill pe Hp2600 merge perfect dar pe 2605 tot dupa o rotatie a cilindrului nu imprima nimic.Cu un toner nou in 2605 merge bine. Aveti idee ce ar putea fi?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community