Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Doresc sfat cu privire la IP 4500 sau IP 4600

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> IMPRIMANTE - opinii, raport calitate/pret si costuri pe pagina, discutii generale / Printers - opinions, quality/price ratio, general discussions
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
sharkymatei



Data înscrierii: 11/Dec/2008
Mesaje: 9

MesajTrimis: Lun Mai 18, 2009 8:54 pm    Titlul subiectului: Doresc sfat cu privire la IP 4500 sau IP 4600 Răspunde cu citat (quote)

Salutare la toata lumea.... Domnilor de cateva zile m-am hotarat sa imi curat capul de imprimare la un Canon IP 4500 vechi de exact 1 an la care am reumplut cartusele de vreo 4 ori.La pagina de test totul era bine, dar stiti cum e...dc astepti sa se infunde apoi totul merge mult mai nasol.Imprimez cateva poze pe saptamana si cateva dvd-uri la colectie, deci o tin activa si nu se usca cerneala pe cap. Usoare semnale de depunere de reziduuri pe cap erau vizibile cand printam la calitate standard poze.Am cumparat alcool izopropilic si am pus 3 masuri de apa si 1 de alcool intr-un vas si l-am lasat 2 ore. pe urma cu seringa am dat cu jet in diuze si a mai iesit o gramada de vopsea. Am urmat sfaturile de curatare de pe forumuri , ca la carte.Totul a mers bine. Pana cand l-am lasam la uscat pana a doua zi. Aici incepe calvarul....deci am un caine din ala ridat si foarte rozator...sharpei...ca in publicitatea aia cu crema de fata. Am pus capul de printare pe pervaz unde m-am gandit ca nu ajunge...dar draq ca a doua zi cand ma trezesc catelul era cu capul meu de printare la el in patutz...rodea.Fiind din plastic tare ,nu prea a suferit , dar mi-a zgariat diuzele si acuma printeaza cu dungi groase, si textul numai pe high se vede bine.Pozele is dezastru.
Intrebarea mea este : sa imi cumpar alt cap de imprimare care l-am gasit pe net la 270 + taxe transport, sau sa imi cumpar o IP 4600. Din ce am vazut pe net noua varianta nu ii reusita , are cartuse mai mici, nu este inca vopsea la noi in tara care sa se reumple, in 11 mai parca a aparut in Coreea vopseaua la Inktec, nu sunt cartuse compatibile, si am mai si auzit ca la unii care au reincarcat cu vopsea de IP4500, ca au avut nesansa sa nu le recunoasca cartusele dupa ce le-au reumplut.Mie de faza ai mi-e teama, pt ca sunt obisnuit sa le reumplu destul de des mai nou si nu e nici o problema.Pana acuma aceasta imprimanta ma satisfacut din toate punctele de vedere ale printarii
Acuma va rog sa imi raspundeti la urmatoarele intrebari :

1. Sa imi iau alt cap de imprimare ( 300 RON) sau sa iau IP 4600 care ii undeva la 395ron ???
2.Cat costa un cap de imprimare de IP 4500 la voi pe site ca nu am gasit....e modelul QY6-0061-000 sau QY6-0067-000 cred ca voi stiti mai bine.
3. Imi sta gandul sa cumpar ceva de la HP care tot asha sa fie photo si sa printeze si dvd-uri, ar fii la acelasi pret .Ar fii vorba de HP Photosmart D5460.Dar din cate am vazut si aceasta inca nu are cartuse compatibile sau vopsea vrac compatibila.Nu stiu cum sta treaba cu HP...se pot reincarca cartusele??? sunt mai slabe ca si Canon?? au puncte slabe si care sunt acelea???
4.Va rog cineva cu experienta sa imi sugereze si alt model de imprimanta foto care printeaza si dvd( deci sa fie ca si IP 4500) la care sa se poata reincarca cartusele originale.
5.Poate are cineva o imprimanta IP 4500 functionabila care vrea sa o vanda,(macar capul sa fie bun) sa imi spuna un pret.

Va multumesc si va rog raspunsuri cat mai lamuritoare, nu caterinca....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sharkymatei



Data înscrierii: 11/Dec/2008
Mesaje: 9

MesajTrimis: Mie Mai 20, 2009 11:04 am    Titlul subiectului: Nu imi vine sa cred ca nu a raspuns inca nimeni...... Răspunde cu citat (quote)

Ma asteptam sa fie ceva raspuns macar din partea la cineva de la Mediatec.... inca mai astept
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Mai 20, 2009 11:43 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

I. Scuze, ai trimis intrebarea pe 18 dupamasa, eu am fost plecat din localit inclusiv toata ziua de 19 deci nu aveam cum sa-ti raspund, reparam acum. Ideea e ca nu pot nici eu fi 365 de zile pe an calare pe forum, dar m mult de 1~2 zile nu sta nimic neraspuns pe-aici. Ms de intelegere.

II. La chestiune

1. Condoleante pentru capul de printare Laughing , acuma iti dai seama cat costa cainele Twisted Evil , dar asta e.
Mediatec inca nu are din pacate capul de printare pt tine in oferta. Daca poti sa faci rost la pretul ala, eu zic sa ramai la imprimanta ta, ai pt ea cerneala buna de la inktec, inca nu schimba imprimanta. Apare in curand cerneala dedicata si pt cartusele lui 4600 si mai vezi pe urma, dar daca esti multumit de asta de ce sa schimbi?

2. La noi costa inestimabil, pt ca nu-l avem. Wink

3. La HP au fost probleme pe refill la multe modele, in sensul ca HP incepe sa vada serialele cartuselor si nu se pot refila decat dupa munca laborioasa, resetari de epproame si altele. Echipa ta e buna, nu schimba jucatorii.

4. Repet, recomandarea mea e sa schimbi capul de printare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sharkymatei



Data înscrierii: 11/Dec/2008
Mesaje: 9

MesajTrimis: Mie Mai 20, 2009 11:48 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc pt raspuns...cred ca eram cam presat de faptul ca nu pot printa... nu am vrut sa par nesimtit...
Am tot incercat sa caut poate gasesc ceva magazin care sa mai aiba pe stoc un IP 4500 ca ar fii aproape la pretul unui cap de printare. Dar nu am gasit...
Ai tu habar sau stii tu undeva unde as gasi o bucata ca sa o cumpar?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Mai 20, 2009 12:00 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu, a iesit de multisor din productie, mira-m-as sa mai gasesti pe undeva.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sharkymatei



Data înscrierii: 11/Dec/2008
Mesaje: 9

MesajTrimis: Mie Mai 20, 2009 12:04 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Inteleg... dar problema e ca eu am nevoie de imprimanta cam acuma ca am de printat la liceenta, si capul de printare nu vine numa peste 3 sapt ca nici aia nu il au pe stoc deci poate dureaza 1 luna pana vine la mine. Ma gandeam la IP 4600, dar cam toata lumea pe net se plange de ea... nu din privinta calitatii ci a faptului ca nu este cerneala, nu sunt cartuse compatibile si mai ales ca cika noile cipuri sunt mai al draqu. E adevarat.... sau sa o iau tu ce zici???
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Mai 20, 2009 12:22 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Citeste acest topic:
http://****mediatec.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=192&postdays=0&postorder=asc&start=0

Pe ultima pagina din topic e cerneala corecta pt noile cartuse, cerneala de bci-6, este link acolo.

Eu zic ca merge ok.


Plus ca in curand apare cerneala specifica, a aparut deja la Inktec dar nu am ce aduce acum ca-s cu stocurile ok, la urmatorul import aducem si de aia.

Dar citeste topicul cu atentie, in special ultimele pagini. Pe urma, e decizia ta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Mai 20, 2009 12:23 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

si aici e f interesant:
http://****mediatec.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=298
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sharkymatei



Data înscrierii: 11/Dec/2008
Mesaje: 9

MesajTrimis: Mie Mai 20, 2009 6:44 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Deci sa inteleg ca dupa ce apare si vopseaua compatibila... totul o sa fie la fel ca si cu IP 4500, doar ca vom reumple cartusele mai des??? Mie mi-e frica doar de cipurile de pe aceste cartuse, sa nu fie mai '' inteligente'' si sa nu le mai putem folosi dupa cateva reumpleri.... am mai citit si aici pe forum cum ca deja sunt persoane care fac reumpleri si nu au probleme din partea cartuselor
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Mai 21, 2009 9:06 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu numai ca nu vor fi probleme (nu sunt nici acum cu cerneala de bci-6) dar vor aparea si cartuse compatibile, plus ca poti sa adaptezi CISS la imprimanta care e destul de accesibil la 280~350 lei, aprox, samd.

Doar ca pe cand sunt toate aparute, dispare imprimanta! Si apare din nou, ce crezi?... alt tip de imprimanta, cu alt tip de cartus! Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
strumf



Data înscrierii: 13/Mai/2010
Mesaje: 10

MesajTrimis: Joi Mai 13, 2010 8:48 am    Titlul subiectului: ip 4500 Răspunde cu citat (quote)

ma intereseaza o imprimanta ip 4500 cu capul de imprimare defect.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Mai 13, 2010 9:12 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Fa solicitarea la sectiunea "piata print&copy" a forumului.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
strumf



Data înscrierii: 13/Mai/2010
Mesaje: 10

MesajTrimis: Joi Mai 13, 2010 9:16 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mersi!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> IMPRIMANTE - opinii, raport calitate/pret si costuri pe pagina, discutii generale / Printers - opinions, quality/price ratio, general discussions Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community