Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Opinii despre imprimanta, + si -

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> IMPRIMANTE - opinii, raport calitate/pret si costuri pe pagina, discutii generale / Printers - opinions, quality/price ratio, general discussions
Subiectul anterior :: Subiectul următor  

CE TIP DE IMPRIMANTA FOLOSESTI?
HP
42%
 42%  [ 15 ]
Brother
2%
 2%  [ 1 ]
Canon
37%
 37%  [ 13 ]
Epson
14%
 14%  [ 5 ]
Kyocera
0%
 0%  [ 0 ]
Lexmark
2%
 2%  [ 1 ]
Minolta
0%
 0%  [ 0 ]
Panasonic
0%
 0%  [ 0 ]
Samsung
0%
 0%  [ 0 ]
Xerox
0%
 0%  [ 0 ]
Voturi totale : 35

Autor Mesaj
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Iun 06, 2008 12:21 pm    Titlul subiectului: Opinii despre imprimanta, + si - Răspunde cu citat (quote)

Ai o imprimanta? Foarte bine! TE ROG VOTEAZA
Deschidem topicul acesta pentru a semnala plusuri si minusuri la echipamente de la care avem informatii prin exploatare directa. Ce e bun si ce mai putin bun la imprimanta ta? Ce ai recomanda altora sau ce i-ai sfatui sa evite cu tot dinadinsul?


Ultima modificare efectuată de către mediatecar la Vin Iun 06, 2008 3:09 pm, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
FantaHackOn!



Data înscrierii: 05/Iun/2008
Mesaje: 4
Locație: Arad,in spatele tau

MesajTrimis: Vin Iun 06, 2008 1:23 pm    Titlul subiectului: HP Răspunde cu citat (quote)

eu am un HP Photosmart C3180 am dat in jur de 2 mil pe ea..da nush` ce sa zic..mi se blocheaza cateodata hartia cand vreau sa scot ceva e naspha` Sad
_________________
Cs.Fnet.Ro |Cs 1.6|
Http://Cs.Fnet.Ro Totul Despre CS
Cs.Fnet.Ro |Zombie Infection|
Cool
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
KingCyan



Data înscrierii: 17/Mar/2008
Mesaje: 34
Locație: Cyan Kingdom

MesajTrimis: Vin Iun 06, 2008 1:24 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nashpa ca nu poti vota 2 imprimante, ca nu am doar una.
Revenind la topic, frec un Canon LBP2900 de 2 ani de-l ia draku si merge impecabil, cartusul compatibil e ieftin (Q2612A), refillul si mai ieftin (toner ax) si o data la 3~4refill schimb cilindrul care nici al nu e o avere.... Nu chip, nu complicatii, totul ssssup!

Trebe sarit pe el pana mai e, mi se pare ca e singura imprimanta produsa inca si azi care fol Q2612A. Si e si relativ accesibila la cei vreo 90eu, zic io.

In alta ordine de idei, pentru inkoshi recomand Canon, orice deservit de PGI-5 si CLI-uri8, merge beton. Deci dp meu de vedere Canon rules! Cool
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Iun 06, 2008 2:35 pm    Titlul subiectului: Re: HP Răspunde cu citat (quote)

FantaHackOn! a scris:
eu am un HP Photosmart C3180 am dat in jur de 2 mil pe ea..da nush` ce sa zic..mi se blocheaza cateodata hartia cand vreau sa scot ceva e naspha` Sad


Ai incercat sa cureti rolele de transport? De obicei acolo e problema.
Cum ti-o blocheaza? Ti-o trage inegal si iti "mototoleste" hartia sau pur si simplu iti opreste hartia pe la jumate si nu mai face nimic, sau cum? Detaliaza un pic te rog notiunea de blocare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
KingCyan



Data înscrierii: 17/Mar/2008
Mesaje: 34
Locație: Cyan Kingdom

MesajTrimis: Vin Iun 06, 2008 3:04 pm    Titlul subiectului: Re: HP Răspunde cu citat (quote)

FantaHackOn! a scris:
eu am un HP Photosmart C3180 am dat in jur de 2 mil pe ea..da nush` ce sa zic..mi se blocheaza cateodata hartia cand vreau sa scot ceva e naspha` Sad


E o imprimanta noua sau nu? Ti-a facut dintotdeauna figura asta sau de la o vreme? Nu cumva "de la o vreme" e cam de cand s-a blocat o data hartia si ai tras mai tare de ea s-o scoti? Pentru ca mecanismele la HP sunt supersensibile si e posibil sa fi compromis ceva acolo...

Cel mai probabil s-a rupt senzorul de paperjam, care e la imprimanta ta ca un carligutz undeva atasat in partea dreapta la tija rolei transportoare. Daca s-a rupt, scuturi imprimanta si il auzi cum suna in ea!... Sad

Daca esti norocos mai e in garantie si o duci la service sa te rezolve, sau incerci sa repari tu da e cu cantec... Mecanica fina, draku gol.

Exista pe net colegi de-ai tai de suferinta carora imprimanta le zice ca-i hartia blocata si cand nu e hartie deloc in imprimanta, din aceeasi cauza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Iul 08, 2008 12:13 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

FantaHackOn!, n-ai mai revenit cu precizari!... Te-a ajutat post-ul lui KingC? Da-ne o veste nu doar cand ai probleme Laughing , ci si dupa ce se rezolva (sau nu), sa vedem daca a contat sau nu "consultanta".

Cool
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Dum Iun 07, 2009 1:19 pm    Titlul subiectului: hp 1125c si hp 1220 c Răspunde cu citat (quote)

cum se poate curata mecanismul interior al acestor imprimante?(sau macar cum se desface cutia, partea de plastic pt.a avea acces la locasul din dreapta unde "stau" cartusele).ce rol are banda aceea de plastic( e subtire si lata de vreo 3-4 mm) care trece prin carul cartuselor si cum se curata?este bun alcoolul izopropilic pentru curatarea mecanismului?cu ce se greseaza apoi partile metalice ale acestor imprimante?cam multe vreau, daca se poate vre-un manual de service sau de intretinere exista pentru aceste imprimante?multumesc pentru rabdare si ajutor.rusalii fericite tuturor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Iun 09, 2009 8:41 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

zarzarel, sper ca "banda aceea de plastic( e subtire si lata de vreo 3-4 mm)" nu e cea care face legatura electrica intre placa de baza a imprimantei si contactele de la cartuse Laughing pt ca aceea, desigur, NU se curata.

In ceea ce priveste restul intretinerii, las pe maestrii sa glasuiasca, pot doar sa marturisesc ca nu prea e cazul. Adica de regula nu se prea preteaza la intretinere alte componente decat cartusele in sine, sau f rar.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Theutzu1010



Data înscrierii: 07/Feb/2010
Mesaje: 2
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Feb 07, 2010 9:18 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eu folosesc un Epson stylus DX4400. Proasta alegere, nu o recomand. Pe langa treaba cu cartusu' cu cip, nu poti sa tragi la imprimanta daca unu din cartuse este gol. de exemplu, daca nu mai ai negru, dar vrei sa combini culorile sa iti traga negru, nu merge... sau sunt eu blonda si nu mi-am dat seama cum, dar mie imi blocheaza printurile daca nu am cartusele pline [Sad] ... lucru care nu mi se intampla la fosta imprimanta, Dell, care btw nu este printre alegerile de mai sus.... [Wink]
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cissimprimante



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Mesaje: 240
Locație: iasi

MesajTrimis: Lun Feb 08, 2010 8:53 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Din punctul asta de vedere Epson e mai pretentios, Dar nu-ti fa griji nici cu hp, lex, sau canon nu mie rusine. Daca ai un cartus ars nici la restul nu-ti merge imprimanta. Iar solutii sunt, cartuse refilabile cu cip autoresetabil, ciss etc.

Din punct de vedere al fiabilitatii iti garantez ca Epson e mult peste restul, si cu putina strofocare il scoti si mai ieftin in uz decat restul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Theutzu1010



Data înscrierii: 07/Feb/2010
Mesaje: 2
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Feb 08, 2010 11:18 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ai dreptate, sunt solutii destule, dar intrebarea este daca merita investitia?
cred ca inainte de a ne spune opinia, ar trebui sa spunem si pentru ce "nevoi" am cumparat imprimanta..
eu una, am de scos multe proiecte, referate, acum licenta ( pentru care imi trebuie numai negru) si de scanat ..cursuri. daca am scos o poza la imprimanta pe luna e muuult.
cu Dell-u 922 era mai simplu, se termina cartusu', bagam cerneala cu siringa, si mergea mai departe sa traga...(costurile erau doar cu cerneala)
acum, cu epsonu', nu am incercat nimic... am luat cartuse originale (negre)pana acum.. (din alea color mai am si pana in ziua de azi.. si e luata de un an jumate) ....dar nu mai merge ca ma duce la un cost, de imi iau mai bine alta imprimanta.
asa ca am inceput si eu sa ma interesez cam care ar fi alternativele..
intrebarea mea este daca cartusu' autoresetabil.. pot sa il iau doar pt cel negru..(am vazut ca pe situri sunt la set)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Feb 08, 2010 12:05 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Intreaba la cei care il comercializeaza daca merge black autoresetabil combinat cu colorurile simple, ei trebuie sa stie. Eventual la http://****powertrust.ro/contact.htm
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mrc1



Data înscrierii: 26/Sep/2009
Mesaje: 5

MesajTrimis: Lun Feb 08, 2010 2:40 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eu am un Canon MP540 de vreo 4 luni pret aproximativ 300 ron, l-am refilat de multe ori, e foarte usor si rapid de refilat.
Eu si sotia il folosim mai mult pt. poze dar si pt. alte feluri de imprimari.
Calitatea imprimarii e foarte buna, multifunctinala e chiar "desteapta" cu multe functii.
La negative as spune doar ca cu programul Easy photo print uneori la imprimarea pe hirtie foto lasa in capat vreo 2mm neimprimat adica cind ar mai fi de imprimat ultimi 2mm din hirtie multifunctionala trimite hirtia afara, ca a terminat, dar foarte rar.
Poate ar trebui sa reinstalez programul pe PC.
Am mai avut si alta imprimanta dar aceea nu as recomanda-o.
_________________
nu postez ca sa ma aflu in treaba ... ci ca sa ajut
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
deyoo



Data înscrierii: 15/Mai/2010
Mesaje: 50

MesajTrimis: Mie Mai 19, 2010 4:14 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

am
-un hp PSC 1215 all in one, pe care il detin de vreo 4-5 ani si care merge la fel ca in prima zi! nu este extrem de rapid, insa nu te lasa balta niciodata. nu am avut absolut nici o problema cu el
-un hp J3600, cam de 1 an si care merge impecabil
-un hp L7590 Pro, cam de 1 saptamana, pana acum aproape nici o problema cu el (l-am cumparat cu cartusele expriate, si s-au blocat putin capetele de printare - problema rezolvata)
-un cannon pixma mp 210, de vreo 2 ani, merge foarte bine, insa ce e nasol la el, este ca nu poti printa decat cu toate cartusele instalate, nu poti doar cu negru spre exemplu
-o konica minolta di 251i, cam de 2 luni, luata second-hand, si care merge incredibil de bine, cu un volum cam de 500 de copii /zi (recomand!)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Mai 19, 2010 4:27 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

E greu de comparat inkjet cu laser.

Doar o mentiune - vezi ca pt Di251 avem si toner pt refill!... Shocked

La 1000g, cost cca 20 lei flaconul (19.84 lei), eu zic ca e superrentabil.

Cred ca nu e inca pe site, pt ca era livrat cam doar firmelor de refill direct, dar daca iti trebuie vorbesti cu arad@mediatec.ro si se rezolva.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
deyoo



Data înscrierii: 15/Mai/2010
Mesaje: 50

MesajTrimis: Joi Mai 20, 2010 6:03 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

stai sa pricep Laughing , cat e 1000g?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Mai 21, 2010 7:44 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

1kg frate, cat sa fie?! Shocked Laughing Laughing Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
deyoo



Data înscrierii: 15/Mai/2010
Mesaje: 50

MesajTrimis: Vin Mai 21, 2010 8:05 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Laughing funny! ziceam la pret
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Mai 21, 2010 8:15 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Foarte funny! 20 lei 1kg inseamna ca 200 g sau cat naiba intra la un refill inseamna 4 lei, iti dai seama? Ce zici, nu-ti deschizi firma de refill? Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
deyoo



Data înscrierii: 15/Mai/2010
Mesaje: 50

MesajTrimis: Vin Mai 21, 2010 8:31 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Smile am crez ca am inteles eu gresit in primul tau post. chiar e super ieftin. tubul are 400 g parca, deci iese cam in 8 lei reincarcarea. zici sa trimit un mail la adresa care ai postat-o mai sus daca vreau sa comand?

p.s. am trimis deja un mail. ms de lamuriri
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Mai 21, 2010 8:47 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Smile da, asa fa ca faci bine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
deyoo



Data înscrierii: 15/Mai/2010
Mesaje: 50

MesajTrimis: Vin Mai 21, 2010 8:50 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

imi place de tine ca persuadezi lumea sa cumpere, insa si tu faci bine ce faci! Very Happy defapt daca ma gandesc mai bine, tot ce faci este sa lamuresti lumea si o indrumi spre solutia corecta. bv. keep on the good work!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Mai 21, 2010 9:16 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

E un pic offtopic, dar in cei 43 de ani de viata am invatat macar o lectie, chiar daca tot prost voi muri, ca asa e regula, deh!.... si anume:

Desi exista "afaceri" din care te imbogatesti extrem de iute si extrem de indestulator, de regula acelea sunt genul de "kestii" care iti profita doar tie. Ceea ce nu e o problema, majoritatea pun capul linistiti pe perna, din inconstienta sau chiar din nesimtire, asta e.

Insa afacerile adevarate sunt cele in care tu, in cautare de o solutie, dai de mine, cel care pe langa solutia ceruta de tine iti mai da 2 sau 3 idei, identificandu-ti de fapt niste shortcut-uri in asa fel incat sa percepi permanent ca primesti mai mult decat ai platit.

Si acelea sunt afacerile cu adevarat bune, care te umple asa de o caldurica la inimioara... acel gen de efect termic imposibil de obtinut, cu toti banii din afacerea pomenita in primul alineat! Cool
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
deyoo



Data înscrierii: 15/Mai/2010
Mesaje: 50

MesajTrimis: Vin Mai 21, 2010 7:31 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

multi inainte.
eu nu trait decat 19 primaveri pana acum, dar stiu exact sentimentul de "caldurica la inimioara" si chiar il traiesc zi de zi! am si eu o mini afacere care chiar ma implineste si imi aduce zambetul pe buze cand vad un client multumit.

p.s. am vorbit cu baiatul de la PR despre tonerul pentru refil. este 72 ron + tva / 1000g, insa tot nu mi se pare mult. nu am facut inca o comanda ferma, pana luni.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Mai 26, 2010 7:18 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

OK. Scuze de pret, tot de la ei (gestiune sau PR, nu mai tin minte pe cine am intrebat atunci) am pretul, or fi gresit ei cand mi-au spus.

Si bravo pt afacere, nici nu-ti dai seama ce avantaj aveti voi sa fi crescut asa si nu contaminati de zeci de ani de comunism, mai ales ca sunt primii din viata! Pai mie mi-au trebuit 37 de ani ca sa ma luminez la cap si sa ies din sistemul de salariat, sa ma apuc de ceva privat... Asta pt ca am fost educat sa fiu loial locului de munca, alea-alea, sa ma zbat sa ma straduiesc sa nu ma las, chiar daca firma (in cazul meu a fost Romtelecom) nu platea pe baza de competenta ci de cele mai multe ori pe cu totul alte criterii... Confused

Cel mai greu este sa sari peste propria umbra, peste felul in care ai fost educat. Tu ai sansa sa nu fi prins nici macar o zi de comunism absurd, idiot si nimicitor de spirit si vointa. Da-i 'nainte, ai varsta fiicei mele la care ma uit ca la un soare, cat de departe e fatza de felul cum vedeam noi lumea la varsta ei.....

Mai putin, e drept, la capitolul cultura generala, unde generatia voastra a virat spre informatia pleasca de pe "goagahle"... Laughing Dar poate astea-s vremurile, cerintele... Nu putem fi cu toate. Cool

Eh, acuma ca ne-am dus de tot din topic, inchei cu dorinta ca oricand daca aveti drum prin Arad, macar pentru un 10 minute de-o cafea sa treceti pe la mine la birou, ok? Spor la munca si contati pe Mediatec Team oricand aveti o problema, uneori si de alta natura decat print&copy, stim si management, si drept, si economie, si... si. Avem colt de offtopicuri (coltul de taclale), acolo e loc de orice intrebare, de viata sau de afaceri ....ca de specialitate sunt rubrici destule, pe tot netul! Cool
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> IMPRIMANTE - opinii, raport calitate/pret si costuri pe pagina, discutii generale / Printers - opinions, quality/price ratio, general discussions Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community