Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Problema Epson SX600FW

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
adysan



Data înscrierii: 09/Iun/2010
Mesaje: 7

MesajTrimis: Mie Iun 09, 2010 4:02 pm    Titlul subiectului: Problema Epson SX600FW Răspunde cu citat (quote)

Am o imprimanta Epson SX600FW careia i-am pus un set de cartuse autoresetabile cu cerneala Inktec . Problema este ca dupa ce scot 2-3 fotografii 10*15 imi dispare culoarea albastra , pur si simplu imi scoate o fotografie perfect si urmatoarea o scoate fara nici o linie de albastru . Acest lucru se intampla chiar si cu pauze de un minut intre printuri . Daca ii dau verificare duze nu scoate nici o liniuta de albastru . Metoda care am gasit-o pentru remediere este sa ii dau schimbare cartuse , ii scot cartusul de albastru si il bag imediat la loc , imprimanta alimenteaza capetele cu cerneala si dupa aceea merge perfect sau sa ii dau curatare capete si isi revine . Daca ma poate ajuta cineva cu o sugestie ca imi consuma o gramada de cerneala cand curata capetele . Multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Mie Iun 09, 2010 9:32 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

salutare.pai, dupa explicatiile tale, cred ca ai o problema cu capul de printare, respectiv cu duza culorii albastru.indicat este sa duci "aparatul" la o firma de service pentru remedierea defectului, asta daca nu ai mai curatat capete de imprimare de tip Epson.in al 2-lea rand, eu unul, la cartusele TO711-714 folosesc la refilare cerneala din sticlute pe care este inscriptionat textul "DuraBrite", nu am incercat alt tip de cerneala;poate InkTek-ul produce acest tip de cerneala, nu stiu sigur asta...poate ne raspund colegii de pe acest forum despre acest aspect.
modalitatea de curatare a unui cap de scriere Epson:
http://****mediatec.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=583
sau citeste si mai jos:
http://****mediatec.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=452
spor la treaba si sa auzim numai de bine
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Iun 10, 2010 8:03 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu pare totusi problema de cap de printare, e imposibil sa se opreasca atat de brusc alimentarea cu albastru!....

Deci e chestie de chip, are ceva probleme cel de la albastru! Ce nu stiu este daca merge la culori chipurile inversate intre cartuse, ar merita sa vezi daca pui chipul de rosu pe albastru, daca nu se muta fenomenul la culoarea rosie?... Confused

In fine, clar nu e de la capul de printare, acolo incepe cu dungulite, etc, nu asa deodata, si la hard-resetul tau cu scos cartus si replantat n-ar avea cum sa se desfunde brusc!... Nu e ok ceva, dar sigur nu capul de printare!

Cerneala Inktec nu e DuraBrite, dar astea sunt pure denumiri comerciale. Ce e sigur e ca cerneala Inktec e copiata 1 la 1 dupa cerneala originala. De aceea lucreaza la Inktec 25% din personal doar la Research&Developpment.

O ultima posibilitate ar fi sa fi ajuns (dar nu-mi imaginez cum!) ceva corp strain IN CARTUS si acesta sa blocheze de tot evacuarea cernelii albastre? Si cand replantezi se misca de-acolo, si revine dupa o pagina...? In fine, e prea SF asta...

Eu zic ca e chipul, ia vezi, ori schimba chip, ori cumpara alt autoresetabil cyan, ZI-NE SI NOUA CE-A FOST PANA LA URMA!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adysan



Data înscrierii: 09/Iun/2010
Mesaje: 7

MesajTrimis: Joi Iun 10, 2010 8:15 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eu m-am gandit ca poate fi o obturare partiala a traseului care alimenteaza cu cerneala capul de printare sau o lipsa de aerisire ( dopurile de aerisire ale cartuselor sunt scoase ) , sau cerneala Inktec este mai "grosuta " cum s-a exprimat cineva pe forum , ca dupa ce aplic una din solutiile descrise mai sus testul de verificare duze iese perfect . In privinta cernelii , eu stiam ca "Durabrite" nu fabrica decat Epson , pe sticla cu cerneala folosita de dvs nu este specificat producatorul ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Iun 10, 2010 12:09 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Exisista in lume 3 tipuri de cerneala: Dye, pigment si inca una care are ceva ulei in loc de lichid, ceva mai noua treaba nu-s acasa cu produsul.

Durabrite nu e tip de cerneala ci denumire comerciala, cum as zice Addidas "torsion", asa e aia "durabrite".

Si cerneala inktec nu e nici mai groasa si nici mai subtire decat cea originala. Pe incercate? Cool
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adysan



Data înscrierii: 09/Iun/2010
Mesaje: 7

MesajTrimis: Vin Iun 11, 2010 8:45 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mediatecar a scris:


Durabrite nu e tip de cerneala ci denumire comerciala, cum as zice Addidas "torsion", asa e aia "durabrite".

Si cerneala inktec nu e nici mai groasa si nici mai subtire decat cea originala. Pe incercate? Cool

Eu sunt novice in domeniul imprimantelor , poate gresesc , dar parerea mea in legatura cu cerneala " Durabrite " este ca aceasta cerneala are si o formula chimica mai deosebita ( nu este cerneala pigment obisnuita ) pe care producatorii de cerneala pentru refill nu o reproduc , ceva de genu' particula de pigment este intr-un invelis protector din nu stiu ce rasina ... de aceea Epson o garanteaza 80 de ani .
In privinta fluiditatii cernelei Inktec parerea ( de fapt a fost mai mult o intrebare ) a venit ca urmare a citirii unui post al userului " Liviu " pe un forum de specialitate http://copierservice.3xforum.ro/post/707/1/cernala_de_calitate_pt_cartushe_pls_/ , user care banuiesc ca lucreaza intr-un service de imprimante , din cate mi-am dat eu seama .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Sâm Iun 12, 2010 11:25 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

sau o fi cartusul fara cerneala in el....?am patit-o si eu de cateva ori...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Dum Iun 13, 2010 2:36 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

zarzarel a scris:
sau o fi cartusul fara cerneala in el....?am patit-o si eu de cateva ori...


Am patit-o o singura data la un Lex original 27, comaprtimentu de magenta era cu buretele alb ca laptele Laughing ... Bagat Inktec in el si a mers perfect.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community