Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Alegere imprimanta color

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
ambra1



Data înscrierii: 25/Mar/2008
Mesaje: 18

MesajTrimis: Mar Mar 25, 2008 11:20 pm    Titlul subiectului: Alegere imprimanta color Răspunde cu citat (quote)

Salut,
Am si eu o rugaminte.
A-si dori sa cumpar o imprimanta color pentru uz domestic - max 50-200 pag/luna.
Ma intereseaza calitatea imprimarii si nu atat viteza. Vreau sa aiba facilitate de retea si duplex. Sigur, varianta inkjet este cea mai ieftina, dar, nu este adegvata pentru mine. Pot sa treaca si saptamani fara sa o folosesc si astfel la imprimanta mea Epson inkjet veche, am avut neplacuta surpriza ca au inceput sa se infunde duzele. De aceea doresc laser. Evident ca pretul nu vreau sa depaseasca 1,5...1,8 k lei.
M-am uitat la HP LJ 2606 DN (1500 lei)sau Lexmark C530DN (1300 lei).
Care din ele ar fi mai potrivit dpv calitate imprimare color(chiar poze) si cost consumabile? Se pot incarca cartusele? Daca da, care din cele variante e mai ieftina?
Exista si altceva mai bun la ordinul acesta de pret si ulterior pretul consumabilelor?
Va multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Mar 25, 2008 11:28 pm    Titlul subiectului: Re: Alegere imprimanta color Răspunde cu citat (quote)

ambra1 a scris:
Salut,
Am si eu o rugaminte.
A-si dori sa cumpar o imprimanta color pentru uz domestic - max 50-200 pag/luna.
Ma intereseaza calitatea imprimarii si nu atat viteza. Vreau sa aiba facilitate de retea si duplex. Sigur, varianta inkjet este cea mai ieftina, dar, nu este adegvata pentru mine. Pot sa treaca si saptamani fara sa o folosesc si astfel la imprimanta mea Epson inkjet veche, am avut neplacuta surpriza ca au inceput sa se infunde duzele. De aceea doresc laser. Evident ca pretul nu vreau sa depaseasca 1,5...1,8 k lei.
M-am uitat la HP LJ 2606 DN (1500 lei)sau Lexmark C530DN (1300 lei).
Care din ele ar fi mai potrivit dpv calitate imprimare color(chiar poze) si cost consumabile? Se pot incarca cartusele? Daca da, care din cele variante e mai ieftina?
Exista si altceva mai bun la ordinul acesta de pret si ulterior pretul consumabilelor?
Va multumesc


In ceea ce priveste posibilitatile de refill pot comenta doar ca depinde de zona in care stai. In sensul ca noi stim care sunt posibilitatile din Bucuresti sau Arad, dar nu putem sa-ti spunem daca opinia noastra vis-a vis de refill este la fel de aplicabila la Gaiesti sau Slobozia, am ales absolut aleator orasele, sper sa nu jignesc pe nimeni.

Dar - revenind la intrebarea ta - aici Zele e guru absolut, astept sfatul sau expert.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ambra1



Data înscrierii: 25/Mar/2008
Mesaje: 18

MesajTrimis: Mie Mar 26, 2008 8:29 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Buna dimineata.
Sunt din Brasov, dar tinand cont de preturile consumabilelor noi, o deplasare la Bucuresti sau chiar Arad (toate rudele mele sunt din Arad) nu cred ca ar fi o problema.
Astept un sfat cat mai rapid ca sa pot sa decid ce sa cumpar.
In principiu, ca neavizat, as merge pe lexmark 530. Caracteristicile din specificatie il dau mai performant, dar nu stiu cum vor fi costurile ulterioare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Mar 26, 2008 11:53 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ambra1 a scris:
Buna dimineata.
Sunt din Brasov, dar tinand cont de preturile consumabilelor noi, o deplasare la Bucuresti sau chiar Arad (toate rudele mele sunt din Arad) nu cred ca ar fi o problema.
Astept un sfat cat mai rapid ca sa pot sa decid ce sa cumpar.
In principiu, ca neavizat, as merge pe lexmark 530. Caracteristicile din specificatie il dau mai performant, dar nu stiu cum vor fi costurile ulterioare.


Daca e graba mare, iaca, am vorbit telefonic cu Zele care n-are vreme de forum decat deseara, aici e raspunsul:

Zele garanteaza pentru calitatea tonerului de refill la HP Color LaserJet 2605DN (sigur nu ai retinut gresit? Tu ai scris 2606 dar nu stiu sa existe decat 2605... Shocked ). Exista si chip pentru cartuse, totul ok, pret refill in Arad este de 95 ron/cartus (tva inclus).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ambra1



Data înscrierii: 25/Mar/2008
Mesaje: 18

MesajTrimis: Mie Mar 26, 2008 5:24 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mediatecar a scris:

Daca e graba mare, iaca, am vorbit telefonic cu Zele care n-are vreme de forum decat deseara, aici e raspunsul:
Zele garanteaza pentru calitatea tonerului de refill la HP Color LaserJet 2605DN (sigur nu ai retinut gresit? Tu ai scris 2606 dar nu stiu sa existe decat 2605... Shocked ). Exista si chip pentru cartuse, totul ok, pret refill in Arad este de 95 ron/cartus (tva inclus).


Da ai dreptate. Din graba am scris 2606. Este 2605 !
Multumesc. Raman indatorat pentru ajutor. Graba este de ordinul zilelor. Vreau sa-l comand de pe net. Pretul este OK pentru consumabile. La Lexmark 530 se face refil ? si daca da, cat costa?
Eu inclinam pentru Lexmark pentru ca are o rezolutie de 1200x1200 iar la color scrie 4.800 Color Quality (2.400 x 600), pe cand la HP2605 scrie 600x600. La rezolutia Lexmarkului , ma gandesc , se poate printa si poze.
Sa vedem, poate domnul Zele stie ceva si despre Lexmark.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Mar 26, 2008 5:29 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Stie cu siguranta, doar ca la refill lexmark Zele nu garanteaza calitatea tonerului, o fi stiind el de ce. Deci nu ca nu se poate refilla, dar de garantat calitativ sa fie similare rezultatele cu cele obtinute cu cartus original, Zele baga mana in foc doar pt HP.

Corect cu rezolutia, btw. Dar, ca si cu toate in viata, nu le poti avea pe toate. Cool
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ambra1



Data înscrierii: 25/Mar/2008
Mesaje: 18

MesajTrimis: Mie Mar 26, 2008 5:57 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mediatecar a scris:
Stie cu siguranta, doar ca la refill lexmark Zele nu garanteaza calitatea tonerului, o fi stiind el de ce. Deci nu ca nu se poate refilla, dar de garantat calitativ sa fie similare rezultatele cu cele obtinute cu cartus original, Zele baga mana in foc doar pt HP.

Multumesc pentru raspunsul rapid. Totusi insist... ca asa e omul... Ce insemna "rezultate similare" ? Calitatea imprimarii color scade sub calitatea celui de la HP cu rez.600x600? Daca da, e o problema. Daca nu, si ramane totusi peste 600x600 de la HP, dar mai slab decat cu cel original, atunci nu ar fi prea rau. Evident daca si refilul se mentine la un pret acceptabil.

mediatecar a scris:
Dar, ca si cu toate in viata, nu le poti avea pe toate. Cool


Nu le poti avea, dar..... macar te lupti sa le ai, chiar daca in final nu reusesti Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Mar 27, 2008 9:57 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ambra1 a scris:
mediatecar a scris:
Stie cu siguranta, doar ca la refill lexmark Zele nu garanteaza calitatea tonerului, o fi stiind el de ce. Deci nu ca nu se poate refilla, dar de garantat calitativ sa fie similare rezultatele cu cele obtinute cu cartus original, Zele baga mana in foc doar pt HP.

Multumesc pentru raspunsul rapid. Totusi insist... ca asa e omul... Ce insemna "rezultate similare" ? Calitatea imprimarii color scade sub calitatea celui de la HP cu rez.600x600? Daca da, e o problema. Daca nu, si ramane totusi peste 600x600 de la HP, dar mai slab decat cu cel original, atunci nu ar fi prea rau. Evident daca si refilul se mentine la un pret acceptabil.

mediatecar a scris:
Dar, ca si cu toate in viata, nu le poti avea pe toate. Cool


Nu le poti avea, dar..... macar te lupti sa le ai, chiar daca in final nu reusesti Laughing


Nu e vorba de rezolutie aici, cat de calitatea tonerului.
Praful acela buclucas are vreo 20 de caracteristici, doar unul dintre ele fiind rezolutia.

Uite aici un exemplu de fisa tehnica a unui toner negru (mai putin pretentios):

Particle Size Average - 7.9 - 8.9 
Population < 5 - < 15%
% > 20  - < 1.0%
% > 32  - < 0.02%
Flow - 14 mm Flodex
Dielectric Constant - 4.9 - 5.3
Melt Flow - 6 - 60g / 10 min 150C, 5 kg
Magnetic properties (Saturation) - 36.0 - 39.0 emu/g
Specific Charge - 15 - 22  C/g
Typical Values Apparent Density (Tapped) - 0.84 - 0.88 gm/cm3
Blocking - None at 40C, 24 hrs
Resistivity - > 1016 Ohm cm
Tg By DSC - 65C midpoint
Print Performance Information
Density/Blockfill - >1.4
Resolution - As OEM
Scatter/Blasting/Fine line definition - "
Background - "
Duplex - "
Fusing - 80 gsm (Xerox 4024 spec) - "
Machine Observations Dusting - As OEM
Fuser roller marking - As OEM
PCR Contamination - As OEM


In cazul tonerului de mai sus (este vorba de tonerul compatibil Canon AX produs de firma Coates Electrographics din Marea Britanie) producatorul are curajul si onoarea de a ne pune fisa produsului pe site ( http://****coateselectrographics****/datasheets/139.pdf ), garantand pentru respectarea parametrilor care in fisa sunt comparati de fapt cu cei ai tonerului original. Lucru pe care nu-l mai prea fac alti producatori de tonere... din pacate.

Revenind insa la refill-ul color, in acest sens zicea Zele ca pt HP garanteaza ca tonerul folosit de el la refill corespunde cu originalul.
La Lexmark nu era vorba de rezolutie neaparat, ci de alte surprize care pot aparea la tonerul color (de la pigment la densitate, potential de electrizare, etcetcetcetc).

Desigur, Zele mai poate avea si alte motive, nu stiu, mai zice si el daca am omis vre-un aspect. Desigur, daca-si invinge criza de timp si se harniceste un pic sa puna umaru', ca vad ca s-a cam lenevit in ultimu timp! Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad

Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ZELE



Data înscrierii: 04/Dec/2007
Mesaje: 72
Locație: arad

MesajTrimis: Joi Mar 27, 2008 10:14 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Problemele mari ce apar la reincarcarea unui toner color nu sunt rezolutia ci cantitatea de toner rezidual si contrastul.
La hp 2600 reincarcarea merge fara probleme, isi pastreaza si rezolutia si are o scadere de contrast de aprox 7-10% cu o marja de rezidual de aprox 30%.Am facut sute de reincarcari pe cartusele 6000,1,2,3 de la hp si merg fara probleme.Surprinzator fiind faptul ca se poate reincarca fiecare cartus de 5-8 ori fara nici o pierdere de calitate in timp.
Pt lexmark nu pot garanta nimic.In general sunt mai pacatoase si mai putin fiabile.Se pot reincarca dar apar destul de multe probleme la recunoasterea cartusului de catre imprimanta dupa refill.Contrastul si cantitatea de rezidual nu o pot estima deoarece nu am avut destule la reincarcat.

P.S. eu mi-am achizitionat in urma cu 2 luni un HP 2600n tocmai din cauza motivelor enumerate mai sus(sunt foarte multumit de ea si costurile ce le am la intretinere si reincarcare).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Mar 27, 2008 10:25 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Thx guru; pe scurt, omu' a pus punctul pe "i", descriind problemele practice la toata teoria mea de mai sus. Foarte bine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ambra1



Data înscrierii: 25/Mar/2008
Mesaje: 18

MesajTrimis: Joi Mar 27, 2008 4:45 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Inca odata mersi pentru sfaturi. Deci raspunsul este: HP 2605 daca raman pe laser. Cochetez un pic si cu inkjet desii mi-e frica de uscarea cernelii daca nu-l folosesc prea des. M-am gandit la un HP D7460 sau Epson R360.
Nu stiu la consumabile cum stau.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ambra1



Data înscrierii: 25/Mar/2008
Mesaje: 18

MesajTrimis: Vin Mar 28, 2008 12:19 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mai am o itrebare. Ce parere aveti de Samsung CLP610ND sau Canon i-SENSYS LBP-5100?
Rezolutia este ca la Lexmark, dar problema e de costurile consumabilelor. Exista comparibile sau se pot reincarca? si cat costa?
Multumesc pentru rabdare, dar o imprimanta laser este o achizitie mai scumpa si nu vreau sa gresesc si sa i-mi para rau dupa aia.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Mar 31, 2008 10:25 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ambra1 a scris:
Mai am o itrebare. Ce parere aveti de Samsung CLP610ND sau Canon i-SENSYS LBP-5100?
Rezolutia este ca la Lexmark, dar problema e de costurile consumabilelor. Exista comparibile sau se pot reincarca? si cat costa?
Multumesc pentru rabdare, dar o imprimanta laser este o achizitie mai scumpa si nu vreau sa gresesc si sa i-mi para rau dupa aia.


Dpdv al "vanzatorului" te pot informa doar ca Samsung e frate de cruce cu Lexmark in sensul ca foloseste tonere de refill cu caracteristici foarte asemanatoare (in general). Deci se supune acelorasi reguli de incertitudine a calitatii dupa refill ca si Lexmark.

In ceea ce priveste cartusele 707 se refilleaza fara probleme cu toner si chip identice cu cele de la HP Q6000/1/2/3, deci costurile sunt ca si la HP. Dar intre Canon si HP te las sa alegi tu, cred ca as inclina totusi usor spre HP... Confused shit! TRebuie sa le cer o sponsorizare la astia, prea le iau apararea pe gratis! Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ambra1



Data înscrierii: 25/Mar/2008
Mesaje: 18

MesajTrimis: Lun Mar 31, 2008 10:59 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mediatecar a scris:

...... intre Canon si HP te las sa alegi tu, cred ca as inclina totusi usor spre HP... Confused shit! TRebuie sa le cer o sponsorizare la astia, prea le iau apararea pe gratis! Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil


Citeam undeva pe un forum ca la HP2605 ar fi o problema cu foile mai groase de 120g/mp. " imprimanta e foarte pretentioasa la hartie: nu ii place hartia lucioasa si cea mai groasa de 120g (chiar daca e xerox colotech+, speciala pentru laser), desi, in specificatii si driver, suporta pana la 200g/mp. Cum se manifesta ? Depune pe toata suprafata colii norisori de toner."
Este adevarata afirmatia de mai sus? Chiar este pretentioasa la carton?
Multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Mar 31, 2008 11:06 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Imprimantele au in specificatii tehnice tipul de hartie suportat, in acest caz chiar nu stiu ce sa-ti spun, trebuie sa fac cateva sapaturi.
Revin cu detalii daca gasesc. Intre timp poate mai sare careva cu informatii, sa vedem.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Mar 31, 2008 11:13 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am gasit.

Asa este, se pare ca nu-i place nimic peste 105g/mp, ceea ce e cam la limita tinutei...

Vezi aici:
http://****pcfactory.ro/periferice/imprimante/imprimante/hp/color-laserjet-2605/

unde scrie ca:

" Greutate mediu printare (g/mp)
60 - 105 "
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community