Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Cartuse refilabile vs ciss

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
ervineee



Data înscrierii: 26/Iul/2010
Mesaje: 12
Locație: Zalau

MesajTrimis: Joi Iul 29, 2010 2:33 am    Titlul subiectului: Cartuse refilabile vs ciss Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua, urmeaza sa cumpar un Canon mp 640 (din cate am vazut sper ca va fi OK) si vreau sa stiu cu care dintre metode este mai avantajos si in special mai sigur, ce probleme pot aparea ?
Si nu in ultimul rand, ciss-ul de la powertrust este mult mai scump decat la alte firme, stie cineva o explicatie logica, este de doua ori mai buna calitativ ? Si aici nu ma refer la cerneala !
Va multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Iul 29, 2010 10:02 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Prima reactie a fost ca i-am trimis link-ul de la topic celor de la Powertrust.

Pot insa (pana intra ei sa-ti raspunda) sa te asigur ca si kit-uri de refill, cartuse compatibile, cerneluri, tonere, componente, etcetc... pe scurt, tot ce comercializam pe ****mediatec.ro gasesti in alte parti (alte marci de produse desigur sau no-name-uri) la jumatate de pret!
Cu toate astea, Mediatec Team este cel mai accesat site de consumabile si componente pentru imprimante si copiatoare, cat despre vanzari, cand treci prin Arad iti arat cifrele! Wink Clar ca e chestie de calitate, seriozitate, dar mai ales consilierea extrem de apropiata pe care o acordam clientilor.

In ceea ce priveste CISS, sunt convins ca situatia e asemanatoare, daca nu chiar identica, dar sa-i lasam pe ei sa-si "apere" produsele.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cissimprimante



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Mesaje: 240
Locație: iasi

MesajTrimis: Joi Iul 29, 2010 12:59 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

In ceea ce p[riveste functionalitatea sistemlor ciss, in general numai de bine se pot spune. In schimb pe Canon eu personal recomand folosirea cartuselor refilabile cu ARC ( Auto Resetable Chip ).
Sistemele ciss se preteaza cel mai bine pe imprimantele care suporta cartuse fara burete ( in timp buretele din interiorul cartuselor se intareste si fluxul de cerneala catre capul de print este obturat ). Pe langa asta, trebuie sa ai grija ca nivelul de cerneala din sistemul ciss sa nu coboare mai jos de 35 % ( din totalul cernealii cu care vine sistemul ), altfel, datorita lipsei unei camere de compensare a presiunii din cartusul cu care vine dotat sistemul ( spre deosebire de Epson, unde sunt si cartuse fara burete si exista si camera d compensare ), o sa traga aer prin capul de print si astfel se usuca.
Practic nivelul de cerneala din rezervoarele mari ale sistemului nu trebuie sa coboare mai jos fata de nivelul la care se afla cartusele in imprimanta.

Daca vrei sa printezi volume mari pe imprimanta aceasta it recomand sa iei niste cartuse refilabile. Daca vrei sa mergi cu ciss ia-ti un Epson.
_________________
Vanzari si asistenta sisteme ciss.
Yahoo mess: cissimprimante
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
ervineee



Data înscrierii: 26/Iul/2010
Mesaje: 12
Locație: Zalau

MesajTrimis: Vin Iul 30, 2010 3:43 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cartusele originale se mai pot refila ?
Cartusele refilabile cu cipuri autoresetabile, inseamna ca se pot reseta din imprimanta sau doar la un centru de refil ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cissimprimante



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Mesaje: 240
Locație: iasi

MesajTrimis: Vin Iul 30, 2010 4:37 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

trebuie scoasa imprimanta de sub tensiune sau scos cartusul din imprimanta pentru resetarea cip-urilor autoresetabile
_________________
Vanzari si asistenta sisteme ciss.
Yahoo mess: cissimprimante
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
ervineee



Data înscrierii: 26/Iul/2010
Mesaje: 12
Locație: Zalau

MesajTrimis: Dum Aug 01, 2010 3:52 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc, cred ca voi merge prima data pe cartuse refilabile, si in functie de numarul de refiluri/perioada de timp ma voi decide daca voi trece pe ciss.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community