Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Canon MP460 - Imprimanta atipica ???

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Dinoxx



Data înscrierii: 28/Iul/2010
Mesaje: 15

MesajTrimis: Mie Iul 28, 2010 9:27 pm    Titlul subiectului: Canon MP460 - Imprimanta atipica ??? Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua.
Recunosc ca accesez relativ des acest forum, desi pana acum nu m-am inregistrat. Dar niciodata nu e prea tarziu.
Sa trec la subiect. Am o imprimanta, mai rar intalnita, deh "limited edition", un Canon MP460. Buna, nimic de zis.
...
Si ca tot am postat, aveti ceva informatii in legatura cu procedura de resetare a cartuselor la acest tip de imprimanta (MP460), alte solutii, alte recomandari ???
Chiar eventual linkuri. Orice mi-ar fi de folos.
Cu multumiri !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zzozzo
Site Admin


Data înscrierii: 12/Ian/2009
Mesaje: 324
Locație: Arad

MesajTrimis: Joi Iul 29, 2010 9:51 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

legat de aceasta problema, puteti incerca resetarea manuala:

Reset Ink Level Canon Pixma MP460 (Manual Methode)


1.Disconnect the power cable
2.Hold down power button
3.Reconnect the power cable
4.With the power button still down, press twice the “Cancel/Stop” red button
5.Release the power button
6.The printer is now in factory mode…(wait about 30 seconds until it says “idle”)
7.Press the down arrow (next to the “OK” button) until it says “Shipping Mode 1”
8.Press the “OK” Button
9.Now with it displaying “Without Cleaning” press the power button
10.A test page should print
11.Now open cover
12.Disconnect the power again
13.Take both cartridges out like normal
14.Close cover
15.Reconnect power cable
16.Press power button
17.Replace cartridges


sau pe cea soft (cu MPtool software), binenteles daca MPTool recunoaste imprimanta dvs. (MP460)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Dinoxx



Data înscrierii: 28/Iul/2010
Mesaje: 15

MesajTrimis: Joi Iul 29, 2010 4:54 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc si pentru acest sfat. Sper sa functioneze.
Apreciez promptitudinea in raspunsuri !!!
Nice day !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zzozzo
Site Admin


Data înscrierii: 12/Ian/2009
Mesaje: 324
Locație: Arad

MesajTrimis: Mar Aug 03, 2010 10:59 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

sa ne spuneti si noua daca a functionat sau nu... Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Dinoxx



Data înscrierii: 28/Iul/2010
Mesaje: 15

MesajTrimis: Joi Aug 12, 2010 9:06 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

zzozzo a scris:
sa ne spuneti si noua daca a functionat sau nu... Wink


Cu siguranta. Numai ca inca mai are ceva cerneala, iar experimente nu vreau sa fac deocamdata. Daca ceve merge, nu te chinui sa vezi de ce merge.
Sper sa merga, mi-ar fi de mare ajutor acel algoritm.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dinoxx



Data înscrierii: 28/Iul/2010
Mesaje: 15

MesajTrimis: Joi Aug 12, 2010 9:08 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cu siguranta. Numai ca inca mai are ceva cerneala, iar experimente nu vreau sa fac deocamdata. Daca ceve merge, nu te chinui sa vezi de ce merge.
Sper sa merga, mi-ar fi de mare ajutor acel algoritm.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dinoxx



Data înscrierii: 28/Iul/2010
Mesaje: 15

MesajTrimis: Mar Aug 17, 2010 11:48 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am revenit.
Am primit coletul cu cernelurile comandate. De laudat promptitudinea.
Pana aici totul a fost OK, am incercat sa incarc cartusul color, din pacate nu l-a mai recunoscut imprimanta. Am incercat conform algoritmului trimis, sa resetez cartusul (imprimanta), n-a mers. La pasul 6, a intrat in Factory Mode 1, si am asteptat cu mult peste 30 sec, nimic. N-a mai aparut nici un alt mesaj, iar imprimanta era "tepana" nu mai raspunde ala nici o comanda. Doar scaoterea de priza o mai resuscita, dar tot in moarte clinica din pacate.
Am repetat operatiunile, acelasi rezultat dupa aceleasi simptome. Vad de unde rup 1 milion pentru un CL 51 nou. Asta cred ca l-am incartat de maxim 4 ori. Doar atat "duce " ???
Am remarcat ca este diferenta de cerneala ca si calitate. Recunosc, ce am folosit pana acum, nu avea o asa consistenta. SI NU FAC RECLAMA !!!
Se curata mult mai greu de pe "ustensile", parca e mai densa, mai concentrata.Sper ca pana la urma sa se "descopere" o metoda "infailibila" pentru resetarea cartuselor. Nice day !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dinoxx



Data înscrierii: 28/Iul/2010
Mesaje: 15

MesajTrimis: Mie Aug 18, 2010 1:53 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Si totusi ... .
Avand ceva de lucru la computer, aveam ceva de scanat, dupa ce am terinat operatia de scanare in sine, mi-am zis, ce-ar fi sa mearga sa printez ce am scanat. Si surpriza ... a mers. Am mai facut 2-3 probe, totul OK. Apoi nimic, nici macar de scanat nu mai vrea. Mesajul care il afiseaza este :

PRINTER MAINTENANCE IN PROGRESS. SCAN AFTER IT IS COMPLETE!
CODE:2,114,0


Acest mesaj mi-a aparut si prima data, dar dupa restart a mers. Acum ... nu mai misca deloc. Si eu care sperasem ca am gasit solutia "inafailiibila" de a pacali chipul !!!Tot unul nou (cartus)este solutia !!!

Alte pareri,, opinii, poate de alte imprimante "inrudite" ???
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community