Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Intrebare refill

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
nicuandrey



Data înscrierii: 26/Mai/2010
Mesaje: 41
Locație: Ploiesti

MesajTrimis: Sâm Sep 25, 2010 4:27 pm    Titlul subiectului: Intrebare refill Răspunde cu citat (quote)

Salut , am si eu o intrebare , am cumparat de la dumneavoastra instrumentele de reincarcat cartusele la imprimanta mea canon pixma mp250 , am gasit aici pe forum tutoriale video cum se procedeaza la reaicarcarea unui cartus , dar ce nu inteleg este urmatorul lucru , gaurile pe care le dau in cartus sa introduc cerneala raman asa sau se astupa ?
_________________
****killerhero.ucoz****
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Dum Sep 26, 2010 9:37 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

salutare.faci exacu ca mai jos:
1. pt cartusul negru:
http://****youtube****/watch?v=Tc09PM6g9Nc
2. pt cartusul color:
http://****youtube****/watch?v=sZ6jAIz957Q&feature=related
gaurile nu le faci chiar asa mari incat sa "intre" 3-4 ace de seringa si le poti lasa si neacoperite.conditia este sa-i "dai de lucru" imprimantei ca sa nu se infunde cartusele, macar o pagina cu tricolorul nostru si un patratel negru(in excel, de ex, faci 4 celule cu cyan, yellow, magenta si black si dai comanda sa scoata la imprimanta foaia respectiva.bafta in continuare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicuandrey



Data înscrierii: 26/Mai/2010
Mesaje: 41
Locație: Ploiesti

MesajTrimis: Dum Sep 26, 2010 11:01 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

da am facut exact ca in tutorialele video , imi printeaza bine dar singura problema este ca pe poza imi apar niste dungulite minuscule si parcă pozele sunt prea aprinse la culoare sau mi-se pare mie..... ?
_________________
****killerhero.ucoz****
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
nicuandrey



Data înscrierii: 26/Mai/2010
Mesaje: 41
Locație: Ploiesti

MesajTrimis: Dum Sep 26, 2010 11:48 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

am rezolvat problema cu dungulițele am dat deep cleaning si merge , dar tot imi pare ca pozele sunt prea aprinse la culoare..
_________________
****killerhero.ucoz****
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Sep 27, 2010 9:50 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

daca au disparut dungulite, asta cu culorile prea aprinse nu stiu ce sa spun, dar cred ca din orice program de prelucrare foto poti da mai putina culoare la o imagine (deci cobori saturatia de culori un pic) si poate va printa mai "pastelat" si imprimanta. Incearca si asa.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicuandrey



Data înscrierii: 26/Mai/2010
Mesaje: 41
Locație: Ploiesti

MesajTrimis: Mar Sep 28, 2010 8:09 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am facut o comparatie cu o poza scoasa la imprimanta cu , cartuse originale si cu o alta poza scoasa la imprimanta dupa ce am reîncarcat cartusele , diferenta este foarte mica , deci cred ca asa o sa le las , ok multumesc mult de ajutor.
_________________
****killerhero.ucoz****
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Sep 28, 2010 8:23 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Foarte bine, spor la print! Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicuandrey



Data înscrierii: 26/Mai/2010
Mesaje: 41
Locație: Ploiesti

MesajTrimis: Mar Sep 28, 2010 8:37 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

am o problema am scos o poza , la a doua imi da aceasta eroare ”Error Number 5200” si mi-sa blocat coala in imprimanta , ledurile de pe imprimanta ”C” si ”B” imi palpaie , de cateva ori imi arata ca , cartusul alb/negru nu este in imprimanta, ce sa fac ?
_________________
****killerhero.ucoz****
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
nicuandrey



Data înscrierii: 26/Mai/2010
Mesaje: 41
Locație: Ploiesti

MesajTrimis: Mar Sep 28, 2010 4:27 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mai plusez ca acum imi scoate pozele cateodata in dungi , incomplete , in loc de o culoare scoate alta ..........
_________________
****killerhero.ucoz****
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Sep 29, 2010 12:41 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

s-a mai discutat:

http://****mediatec.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=691&highlight=5200

http://****mediatec.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=427&highlight=5200

http://****mediatec.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=706&highlight=5200

De regula, inainte de a deschide topic nou, aveti un link "Cautare" sus, dati cum ar fi cazul tau dupa expresia "5200" si dupa aceea intrebam, ok? Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicuandrey



Data înscrierii: 26/Mai/2010
Mesaje: 41
Locație: Ploiesti

MesajTrimis: Mie Sep 29, 2010 2:34 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Momentan am rezolvat problema , am scos toata cerneala din cartuse si am reumplut cartusele cu cerneala noua cumparata de la dvs. merge bine acuma , singurele probleme pe care le-am intampinat sunt urmatoarele:

- culorile sunt mai deschise/inchise , culoarea rosu este deschis nu este rosu normal , ca in poza de pe calculator . De imi ies culorile asa sa fie oare de la cerneala ?

- a doua problema este ca pe ,poza imi printeaza niste dungulite cam din cm in cm subtirele , am dat deep cleaning , cleaning degeaba nu gasesc solutia.
_________________
****killerhero.ucoz****
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Sep 29, 2010 2:57 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

nicuandrey a scris:
Momentan am rezolvat problema , am scos toata cerneala din cartuse si am reumplut cartusele cu cerneala noua cumparata de la dvs. merge bine acuma , singurele probleme pe care le-am intampinat sunt urmatoarele:

- culorile sunt mai deschise/inchise , culoarea rosu este deschis nu este rosu normal , ca in poza de pe calculator . De imi ies culorile asa sa fie oare de la cerneala ?

- a doua problema este ca pe ,poza imi printeaza niste dungulite cam din cm in cm subtirele , am dat deep cleaning , cleaning degeaba nu gasesc solutia.


E posibil sa mai fi fost ceva remanente din vechea cerneala si sa mai dureze pana ramae strict doar cu Inktec

E deasemenea pozibil sa aveti duze infundate care nu cedeaza la desfundarea prin cleaning, posibil de la vechea cerneala, caz in care ori trebuie curatate duzele de meseriasi (cu ultrasunete, etc) sau daca te simti destul de "mester" desfunda tu, uneori merge si fara ultrasunete, pentru a vedea cum citeste aici: http://****mediatec.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=3&start=0
Intrucat unele duze sunt infundate, unde e mai grav se vede dunga dar unde nu e f grav afecteaza compozitia culorii, nedistribuind cantitatea optima in amestec pentru crearea nuantei tocmai datorita duzelor infundate...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicuandrey



Data înscrierii: 26/Mai/2010
Mesaje: 41
Locație: Ploiesti

MesajTrimis: Mie Sep 29, 2010 3:01 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

OK , multumesc o sa mai astept mai fac cateva printuri poate isi revine daca nu vad cum fac .....
_________________
****killerhero.ucoz****
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community