Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

refill Epson t0711-4
Du-te la pagina Anterioară  1, 2
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
baban sergiu



Data înscrierii: 26/Sep/2010
Mesaje: 15
Locație: Baia Mare

MesajTrimis: Mie Sep 29, 2010 8:31 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

revin cu o problema sa nu deschid topic nou.
in cartusele 711-714 am cerneala DYE si vreau sa o inlocuiesc cu cerneala PIGMENT. Cum fac sa golesc cartusele de cerneala DYE si sa pun cerneala PIGMENT, fara sa am probleme de compatibilitate intre cerneluri si sa imi distrug capul de printare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
cissimprimante



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Mesaje: 240
Locație: iasi

MesajTrimis: Joi Sep 30, 2010 6:47 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Teoretic cureti cartusul foarte bine , bagi solutie de cuuratat capul de print intern dai clean pana scoate foaia alba si dupa bagi pigmentul. Dar pe ce imprimanta vrei tu sa pui pigment?
_________________
Vanzari si asistenta sisteme ciss.
Yahoo mess: cissimprimante
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
baban sergiu



Data înscrierii: 26/Sep/2010
Mesaje: 15
Locație: Baia Mare

MesajTrimis: Joi Sep 30, 2010 7:16 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

pe Epson DX4450 si Epson D92
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
cissimprimante



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Mesaje: 240
Locație: iasi

MesajTrimis: Joi Sep 30, 2010 1:26 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

pe D92 ar trebui sa mearga, pe dx nu cred. Totusi pentru poze, cerneala pigment in combinatie de patru culori nu e recomandata. Are o paleta de culori mai restransa fata de Dye, si v-a estompa efectul de glosy al hartiei.
_________________
Vanzari si asistenta sisteme ciss.
Yahoo mess: cissimprimante
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
baban sergiu



Data înscrierii: 26/Sep/2010
Mesaje: 15
Locație: Baia Mare

MesajTrimis: Joi Sep 30, 2010 1:56 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Si eu m-am gandit ca o sa fie problema la culori... dar nu inteleg dece sa fie probleme.
Imprimanta DX4450 si D92 folosesc cartusele T0711-T0714 care sunt cu cerneala DuraBrite si este pe baza de pigment.
chiar si cerneala de refil de la Inktec recomandata pe situl lor este tot pe baza de pigment.... deci ar trebui sa functioneze.

nu as trece de la cerneala Dye la pigment daca nu as avea probleme cu culoarea rosu (magenta). si am si 250ml din fiecare culoare
marea problema este ca printeaza prea rosu.
inca o chestie ce nu reusesc sa o rezolv este: printez din Corel o pagina de test cu culorile, verde, albastru, cyan, rosu, magenta si galben.
inafara de culoarea galbena restu culorilor din test sunt printate prin combinatie de culoare. Normal ar fi ca si Cyan si Magenta sa fie printate fara sa amestece 2 culori.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
cissimprimante



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Mesaje: 240
Locație: iasi

MesajTrimis: Joi Sep 30, 2010 6:21 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Vezi la profilul de culoare ( din setarile de driver ale imprimantei sa nu fie setat pe Epson vivid. La aceasta setare face rosul prea aprins. Iar daca te deranjeaza in continuare mai taie din magenta ( tot din setari). Oricum imprimantele pe 4 culori nu sunt pentru poze. Pentru tonuri de rosu mai blande incearca o imprimanta pe 6 culori. Cam pe maine ar trebui sa ajunga la tine plicul cu pozele printate pe P50. Asteapta sa ajunga la tine si mai vedem dupa.
_________________
Vanzari si asistenta sisteme ciss.
Yahoo mess: cissimprimante
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
baban sergiu



Data înscrierii: 26/Sep/2010
Mesaje: 15
Locație: Baia Mare

MesajTrimis: Joi Sep 30, 2010 6:37 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

- imprimanta nu o folosesc pe vivid, am incercat si prin reducerea nivelului de magenta si imi ies pozele cu tenta de verde.. deci presupun ca nu nivelul de cerneala este problema ci cerneala in sine
- ceea ce nu inteleg este dece cand ii dau un patrat de culoare cyan sau magenta nu il printeaza folosind doar cyan sau magenta si combina culorile respective cu galben
- stiu ca la o imprimanta in 4 culori nu pot sa am foarte mari pretenti... dar eu fac co,[aratie intre pozele facute cu cartuse originale si cu cele in care am cerneala Dye

- maine sunt un pic mai relaxat cu programul si o sa am timp sa ma uit mai atent la modul de combinare al culorilor cand ii dau sa imi printeze anumite culori
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
cissimprimante



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Mesaje: 240
Locație: iasi

MesajTrimis: Joi Sep 30, 2010 7:55 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

vezi in corel cauta sai dai din paleta pantone si selecteaza acolo sa fie cyan 100%
atunci ar trebui sa ia cum trebuie
pe langa asta la setarile de profil culoare ale corel selecteaza no color management. Atunci ar trebui sa ia doar cyan, magenta yelow. In ceea ce priveste inktec, diferenta de nuanta apare la tonurile moi de magenta spre portocaliu. Aici, in nuantele de portocaliu apare un pic de roz, dar diferenta nu e maimare de 5-7 %. Sau cel putin asa mi se pare mie.
_________________
Vanzari si asistenta sisteme ciss.
Yahoo mess: cissimprimante
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
baban sergiu



Data înscrierii: 26/Sep/2010
Mesaje: 15
Locație: Baia Mare

MesajTrimis: Vin Oct 01, 2010 11:30 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am incercat si cum ai spus tu.. dar din pacate fara nici un rezultat
pentru Cyan foloseste Cyan + galben
pentru magenta foloseste Cayan + magenta
cred ca singura varianta ar fi sa reusesc sa imi fac rost de undeva un dispozitiv pentru calibrat imprimanta si monitorul.
in acest fel culorile vor fi listate cum trebuie
as cumpara unul da parca nu as da 1.700 lei pe el.... cel putin nu inca
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
stefan23ovidiu



Data înscrierii: 02/Oct/2010
Mesaje: 22
Locație: PASCANI

MesajTrimis: Dum Oct 03, 2010 10:01 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

un sfat pt cumpararea unei imprimante epson. acum am epson dx 4000 cu cartuse autoresetabile V6.0 SI CERNEALA INK-MATE. si vreau sa cumpar unul dintre urmatoarele modele epson: dx 9400 f,sx 210 si sx 410. + un ciss la ea.si cerneala compatibila (am inteles ca inktec e recomandata) dar sunt 3 feluride cerneala inktec daca nu gresesc care ar trebuii sa o iau.imprimanta
nu am sa o folosesc scos pt (poze pe hartie foto) ,in general toate operatiunile pe hartie normala. astept indrumari Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stefan23ovidiu



Data înscrierii: 02/Oct/2010
Mesaje: 22
Locație: PASCANI

MesajTrimis: Dum Oct 03, 2010 10:05 am    Titlul subiectului: un sfat achizitionare imprimanta Răspunde cu citat (quote)

un sfat pt cumpararea unei imprimante epson. acum am epson dx 4000 cu cartuse autoresetabile V6.0 SI CERNEALA INK-MATE. si vreau sa cumpar unul dintre urmatoarele modele epson: dx 9400 f,sx 210 si sx 410. + un ciss la ea.si cerneala compatibila (am inteles ca inktec e recomandata) dar sunt 3 feluride cerneala inktec daca nu gresesc care ar trebuii sa o iau.imprimanta
nu am sa o folosesc scos pt (poze pe hartie foto) ,in general toate operatiunile pe hartie normala. astept indrumari
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
baban sergiu



Data înscrierii: 26/Sep/2010
Mesaje: 15
Locație: Baia Mare

MesajTrimis: Lun Oct 04, 2010 7:13 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Imprimantele de care zici tu folosesc cartuse originale cu cerneala de tip pigment... ceea ce iti recomand sa folosesti acelasi tip de cerneala
Eu am un d92 ci ciss di un dx4450 cu cartuse resetabile si am mai avut un d62 cu ciss
acuma urmeaza da mai imi iau una ori un p50 cu 6 culori ori un sx410 cu 4 culori.
Indiferent de optiunea care o sa o aleg o sa aleg cartuse resetabile si nu ciss si asta pt simplul motiv ca nu mai vreau furtunase si rezervoare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
baban sergiu



Data înscrierii: 26/Sep/2010
Mesaje: 15
Locație: Baia Mare

MesajTrimis: Joi Oct 07, 2010 10:24 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Acum din nou la cartuse... am comandat cerneala Inktec si azi trebuie sa imi ajunga. Am golit cartusele de cerneala vechie si le-am spalat cu solutie de curatat cartuse... in principDaca iu sunt curate. In cartus pe sita a ramas un ful de mazga care am eliminat-o destul de greu... motiv pt care cred ca din aceasta cauza sa infundat si capul.
Problema... se intampla cand printez dupa un anumit timp sa nu mai imi recunoasca cartusul magenta... am observat ca daca schimb intre galben si magenta, functioneaza si nu mai sunt probleme. Cipurile sunt V5.1 ARC:
1 - sa schimb cipul de pe maenta cu unul nou?
2 - daca pun cip de versiune mai noua ex: V6.1 este posibil sa nu le recunoasca?
3 - daca cine vinde astfel de cipuri il rog frumos sa imi trimita pe privat versiunea si pretul pt un cip, sau pentru toate 4 cipurile daca nu sunt compatibile versiunile intre ele.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Oct 07, 2010 12:05 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Te rog pe vioitor sa cureti cartusele Epson exclusiv cu solutie MCS, ea va aparea in curand pe site asociata cu imprimantele Epson, solutie TCS s-a translatat de pe vechiul pe noul site din eroare si la imprimantele Epson.
Solutia MCS o gasesti aici la acelasi pret:

http://****mediatec.ro/product--solutie-inkjet-piezo-mcs-100ml-uz-intern-si-extern-pentru-diluare-cerneala-uscat--11753.html

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
baban sergiu



Data înscrierii: 26/Sep/2010
Mesaje: 15
Locație: Baia Mare

MesajTrimis: Joi Oct 07, 2010 12:09 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mercy pt sfat... dar tocmai ce azi tre sa-mi ajunga coletul de la voi...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Oct 07, 2010 4:18 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Sorry!.. Sad Asa-i cand muti o baza de date de asemenea volum.... apar tot felul de aiureli, multumesc de intelegere...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
baban sergiu



Data înscrierii: 26/Sep/2010
Mesaje: 15
Locație: Baia Mare

MesajTrimis: Vin Oct 08, 2010 6:33 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

si acum inapoi la problema..
- am primit pachetul - ac curatat cartusele cu solutie TCS si am pus DHR pe buretele unde parcheaza capu de printare
- am umplut cartusele cu cerneala de la Inktec pe baza de pigment
- am dat 2 clean-uri la cap si a inceput sa scrie
- negru si magenta - merge perfect
- galben si cayn - nu scoate inca perfect, dar da semne de revenire

va tin la curent
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Sâm Oct 09, 2010 3:00 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

ziua buna.sa inteleg cum ca ar fi "oarecum" recomandata si pt cartusele de tip HP 21,22,27,28, etc?ma refer la solutia asta noua MCS...poate asa nu imi mai bat capul sa incerc sa le demontez....scuzati daca este off topic.toate cele bune in continuare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
baban sergiu



Data înscrierii: 26/Sep/2010
Mesaje: 15
Locație: Baia Mare

MesajTrimis: Sâm Oct 09, 2010 3:51 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

nu stiu ce sa zic.. dar cred ca cea mai indicata este tcs care este pt termal
din cate stiu tehnologia de la hp este termal, epson - piezo, canon buble
acuma diferentele intre tehnologi nu le stiu dar cred ca pot sa imi imaginez din denumire
hp - termal - ceva cu ceva rezistente ce se incalzesc - de aici si defectarea capului daca printeaza fara cerneala
epson - piezo - cred ca ii un fel de camp elecro-magnetic
canon - buble - cred ca foloseste sapunsa faca bule

asta asa mai in gluma mai in serios
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
cissimprimante



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Mesaje: 240
Locație: iasi

MesajTrimis: Sâm Oct 09, 2010 7:12 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Epson piezo ( elemente de cristal), HP, Canon, Lexmark, Brother etc capete de print termale. Indiferent ca i-l cheama Thermal inkjet, bouble jett sau cum so chema tot termal e. Singura exceptie sunt capetele de printare Epson ( nu degeaba echipeaza ploterele outdor de la Roland, Mutoh, etc. ).
_________________
Vanzari si asistenta sisteme ciss.
Yahoo mess: cissimprimante
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
cissimprimante



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Mesaje: 240
Locație: iasi

MesajTrimis: Sâm Oct 09, 2010 7:32 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ar trebui as incerci si cu dhr dar ar trebui sa stii de la inceput ca amoniacul o sa manace traseele electronice. Deci ori merge ori alta.
_________________
Vanzari si asistenta sisteme ciss.
Yahoo mess: cissimprimante
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
zzozzo
Site Admin


Data înscrierii: 12/Ian/2009
Mesaje: 324
Locație: Arad

MesajTrimis: Lun Oct 11, 2010 12:05 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

corect, DHR-ul e foarte agresiv...
de preferat e sa se pozitioneze capul in solutia DHR astfel incat sa NU ajunga solutie pe contacte, si de preferat pe cat mai putine trasee... (pt. a micsora riscul distrugerii traseelor)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community