Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

hp color laserjet 2600,murdareste

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse toner copiator - probleme de exploatare / Copier toner cartridges - operational problems
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
viorel.20cm



Data înscrierii: 15/Sep/2010
Mesaje: 166
Locație: Rm.Valcea

MesajTrimis: Vin Oct 15, 2010 10:13 am    Titlul subiectului: hp color laserjet 2600,murdareste Răspunde cu citat (quote)

Salutare,
am un color 2600,i-am golit rezidurile,fiindca curgeau Pe transfer belt.Aum constat ca din nou este beltul murdar. Rolling Eyes dar de unde ,nu stiu,ca cilindrii sunt curati.Apropo transfer beltul asta are cumva si el pe undeva o lamela de stergere,si un loc pt.reziduri???
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
viorel.20cm



Data înscrierii: 15/Sep/2010
Mesaje: 166
Locație: Rm.Valcea

MesajTrimis: Vin Oct 15, 2010 10:51 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

cartusele au mai fost refillate o data.Ma gandesc ca sunt lamelele uzate,si curge tonerul din ele.Daca sterg beltul cateva pagini scoate ok,dupa asta daca verific beltul e murdar,si paginile care le mai scoate sunt murdare,.....totusi acceptabil.Problema e ca nu stiu ce e devina;beltul?sau cartusele?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Oct 15, 2010 12:21 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

viorel.20cm a scris:
Salutare,
am un color 2600,i-am golit rezidurile,fiindca curgeau Pe transfer belt.Aum constat ca din nou este beltul murdar. Rolling Eyes dar de unde ,nu stiu,ca cilindrii sunt curati.Apropo transfer beltul asta are cumva si el pe undeva o lamela de stergere,si un loc pt.reziduri???


Ii zice dr.blade si e ca o lamela, da mai ingusta.

Tonerul de pe rola de incarcare cade in compartimentul de toner, pt ca acela nu e toner rezidual. E toner cinstit, netrecut pe cilidru sau ceva.

Dr. blade pt acest model gasesti aici: http://****mediatec.ro/consumabile-si-toner--HP--Color%20LaserJet%202600.html


Ultima modificare efectuată de către mediatecar la Vin Oct 15, 2010 3:57 pm, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
viorel.20cm



Data înscrierii: 15/Sep/2010
Mesaje: 166
Locație: Rm.Valcea

MesajTrimis: Vin Oct 15, 2010 1:23 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

am desfacut transfer beltul si nu am gasit nici un compartiment de adunat toner.NU ESTE CA LA HP LASERJET CP 1215.
Merci,oricum.
Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Oct 15, 2010 3:57 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

viorel.20cm a scris:
am desfacut transfer beltul si nu am gasit nici un compartiment de adunat toner.NU ESTE CA LA HP LASERJET CP 1215.
Merci,oricum.
Rolling Eyes


Adica exact ce ziceam eu, ca nu cade intr-un comp special ci in acela in care se pune toner in mod normal.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
viorel.20cm



Data înscrierii: 15/Sep/2010
Mesaje: 166
Locație: Rm.Valcea

MesajTrimis: Vin Oct 15, 2010 4:13 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Se pare ca nu ma intelege nimeni Rolling Eyes Shocked Shocked Shocked Shocked
Carusele STIU ca au tanc de toner,si tanc de reziduri,pe care le-am golit,fiinca nu mai facea fata la stergere,ramanea pe cilindru,apoi i-l depunea pe foaie.Eu am intrebat da Transfer beltul are si el ceva unde se sterge si se aduna tonerul de pe el.
Oricum multumesc din nou ca ati incercat sa i-mi dati un ajutor,dar am rezolvat problema. Cool Cool Cool
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
merlingerin



Data înscrierii: 30/Mar/2010
Mesaje: 111
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Oct 15, 2010 11:55 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Transferul belt-ul nu are tanc de rezidual.Beltul e OK.Nu te mai lega de el !
Tonerul ce cade pe el provine de la cartuse.
La refill nu ai reglat lamela de dozaj.
Si in ritmul acesta se va murdari unitatea laser, in special magenta , fiind cea mai de jos.
_________________
0747.454.998
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Sâm Oct 16, 2010 11:19 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Vezi, viorel, ca-s doi deja care-ti zic acelasi lucru: NU la faza cu transfer belt-ul, deci ori tu nu explici ce vrei ori noi chiar nu pricepem.

Personal am inteles ca intrebi daca tonerul curatat de dr.blade de pe rola de incarcare are compartiment propriu unde cade, si am raspuns cu cateva postari mai sus destul de clar ca NU ARE, pentru ca tonerul de pe rola de transfer este toner virgin, nedepus pe cilindru inca, deci nu e rezidual ci normal, deci cade INAPOI IN COMPARTIMENTUL LUI OBISNUIT, pe partea aia e si lamelutza aia subtire Dr.Blade da?

Cred ca aia ai vrut sa afli, dar poate nu m-am exprimat eu destul de limpede.

Si merlingen a pus bine pct pe i.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
viorel.20cm



Data înscrierii: 15/Sep/2010
Mesaje: 166
Locație: Rm.Valcea

MesajTrimis: Lun Oct 18, 2010 8:14 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

OK.Am inteles acum.Am fost putin derutat fiindca am mai patit la un hp color laserjet cp1215,ceva asemanator.La asta am gasit o lamela gen periuta si un locas unde se strangea toner.Daca stergeam folia si o roteam.tot murdara se intorcea,asta pana am aspirat tonerul stans acolo in locasul asta.
Dar la 2600, nu este asa ceva.
VA MULTUMESC,pt.lamuriri.
Si spre rusinea mea nu stiu cum se regleaza lamela se dozaj....???
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse toner copiator - probleme de exploatare / Copier toner cartridges - operational problems Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community