Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Imprimanta HP 5280

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> IMPRIMANTE - opinii, raport calitate/pret si costuri pe pagina, discutii generale / Printers - opinions, quality/price ratio, general discussions
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
ralucel81



Data înscrierii: 08/Sep/2010
Mesaje: 4

MesajTrimis: Mie Sep 08, 2010 8:19 am    Titlul subiectului: Imprimanta HP 5280 Răspunde cu citat (quote)

Buna

As vrea sa dezbatem un subiect important pentru multi dintre cei care printeaza frecvent acasa si detin o imprimmanta HP 5280.

Am avut 2 cartuse color originale si unul negru. De curand am achizitionat un sistem CISS de reincarcare, am facut singuri instalatia acasa dupa filmulete de pe youtube, totul mergea bine pana la culoarea rosie. Daca aveam nevoie sa printez o pagina care sa contiina culoarea rosie sau orice combinatie cu rosu este un dezastru. Pur si simplu nu vrea sa imprime aceasta culoare, ba chiar scoate galben in loc de rosu.
Stie cineva vreo solutie la aceatsa problema? Am nevoie urgenta sa imprimanta (am de printat mai multe planse si poze si nu stiu ce sa ma fac cu nebunia asta).
Multumesc si astept parerile voatre!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cissimprimante



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Mesaje: 240
Locație: iasi

MesajTrimis: Mie Sep 08, 2010 11:07 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Scoate o pagina de test din driverul imprimantei si vezi cum iese partea rosie. e posibil sa fie infundat cartusul.
_________________
Vanzari si asistenta sisteme ciss.
Yahoo mess: cissimprimante
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
ralucel81



Data înscrierii: 08/Sep/2010
Mesaje: 4

MesajTrimis: Mie Sep 08, 2010 11:30 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

cissimprimante a scris:
Scoate o pagina de test din driverul imprimantei si vezi cum iese partea rosie. e posibil sa fie infundat cartusul.


Am scos si a iesit mai sters la inceput si apoi a doua oara nu a mai iesit deloc. Rolling Eyes Rolling Eyes
Cum pot desfunda cartusul?

Si inca o intrebare: am observat pe poze ca scoate niste dungulite f subtiri albe. Ai idee care ar fi cauza?

Merci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cissimprimante



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Mesaje: 240
Locație: iasi

MesajTrimis: Mie Sep 08, 2010 12:35 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

In acest caz nu este cartusul infundat. Nu ajunge suficienta cerneala in capul de print, sau din cauza mixturii de cerneala s-au format pernute de cerneala coagulata, caz in care trebuie spalati buretii din interiorul cartusului ( de preferat cu solvent de curatare interna ).

In ceea ce priveste dungulitele albe: una din situatiile de mai sus.

P.S. Imprimanta pe care o detii nu va merge pentru printuri foto cu sistem ciss. In cel mai bun caz o sa reusesti sa faci doua pana la patru refiluri la un set de cartuse, pana sa inceapa sa moara diuze. Asta cu conditia sa folosesti cerneala de cea mai buna calitate. Spun asta din propria experienta, fiind ,,fericitul" posesor al unei inprimante hp d5360, care a scos cam 300 poze acum vreo 3 ani la care mi-au trebuit 2 seturi de cartuse, dupa care a ajuns in fericitul rol de suport pentru picioare sub birou.
_________________
Vanzari si asistenta sisteme ciss.
Yahoo mess: cissimprimante
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
ralucel81



Data înscrierii: 08/Sep/2010
Mesaje: 4

MesajTrimis: Mie Sep 08, 2010 12:40 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

cissimprimante a scris:
In acest caz nu este cartusul infundat. Nu ajunge suficienta cerneala in capul de print, sau din cauza mixturii de cerneala s-au format pernute de cerneala coagulata, caz in care trebuie spalati buretii din interiorul cartusului ( de preferat cu solvent de curatare interna ).

In ceea ce priveste dungulitele albe: una din situatiile de mai sus.

P.S. Imprimanta pe care o detii nu va merge pentru printuri foto cu sistem ciss. In cel mai bun caz o sa reusesti sa faci doua pana la patru refiluri la un set de cartuse, pana sa inceapa sa moara diuze. Asta cu conditia sa folosesti cerneala de cea mai buna calitate. Spun asta din propria experienta, fiind ,,fericitul" posesor al unei inprimante hp d5360, care a scos cam 300 poze acum vreo 3 ani la care mi-au trebuit 2 seturi de cartuse, dupa care a ajuns in fericitul rol de suport pentru picioare sub birou.



Crying or Very sad ok, merci pentru lamuriri
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
corneliu



Data înscrierii: 16/Mar/2009
Mesaje: 16

MesajTrimis: Sâm Sep 18, 2010 8:29 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

buna!

am si eu o imprimanta C5280, nu am avut probleme cu ea pana nu demult, am umplut cartusul negru (cel 350 al ei) de mai bine de 10 ori cred, cel color, scoate ca in ploaie, probabil e uscat.

problema e ca nu funtioneaza cum trebuie, nu o pot inchide din buton, nu raspunde la comenzi daca dau scan sau copy din butonul imprimantei, cu comanda de la calculator imprima doar cand vrea si cand o inchid, o scot din priza. altfel nu vrea. de multe ori nici nu ma lasa sa umblu prin meniul ei, pe ecran arata doar slide-urile alea cu ce poate sa faca.

ce ma sfatuiti sa-i fac?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Mie Sep 22, 2010 10:39 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

salutare. pe scurt....dezasamblat aparatul, sters encoderele(ambele) cu apa calda si bumbac curat, reasamblat si apoi pagina de test sau scanati orice document.dupa asta, daca nu "scrie" bine, treaba e din cartuse....desfundat sau schimbate cu altele noi.succes.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ionis



Data înscrierii: 03/Noi/2010
Mesaje: 9

MesajTrimis: Joi Noi 04, 2010 2:05 am    Titlul subiectului: CUMPAR IMPRIMANTA PHOTOSMART C5280 ALL-IN-ONE Răspunde cu citat (quote)

DORESC SA CUMPAR O ASTFEL DE IMPRIMANTA PENTRU A O FOLOSI CA PIESE DE SCHIMB. MOMENTAN NU MA POT FOLOSI DE A MEA - IMI TREBUIE O PIESA.
E CINEVA INTERESAT?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> IMPRIMANTE - opinii, raport calitate/pret si costuri pe pagina, discutii generale / Printers - opinions, quality/price ratio, general discussions Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community