Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Ciss pentru Epson SX 115

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
tatar 69



Data înscrierii: 17/Noi/2010
Mesaje: 5

MesajTrimis: Mie Noi 17, 2010 4:08 pm    Titlul subiectului: Ciss pentru Epson SX 115 Răspunde cu citat (quote)

Ma intereseaza un ciss pentru Epson SX 115 si as vrea cateva informatii. Caut un ciss pentru care la montare sa nu trebuiasca sa tai din lacasul cartuselor, sa nu fac nici-o modificare, am luat un multifunctional nou si nu vreau sa pierd garantia. Daca stiti sau aveti vreo idee unde as putea gasi asa ceva, va raman recunoscator.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cissimprimante



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Mesaje: 240
Locație: iasi

MesajTrimis: Mie Noi 17, 2010 10:05 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu prea ai cum. Situatia este cam asa: in partea stanga a imprimantei distanta dinte carul de print si sasiul imprimantei este prea mica pentru a putea permite trecerea furtunelor. Din acest motiv nu ai cum sa montezi sistemul ciss fara sa faci un mic decupaj. maine o sa instalez un sistem ciss chiar pe un Epson sx 115. O sa fac cateva poze si o sa ti le trimit ca sa vezi exact despre ce este vorba. Dar in privinta garantiei nu prea ai de ce sa-ti faci probleme. Oricum nu cred sa ai nevoie de ea.
_________________
Vanzari si asistenta sisteme ciss.
Yahoo mess: cissimprimante
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Noi 18, 2010 8:55 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

La ce naiba te intereseaza garantia? Smile

Fii atent: Imprimanta ta costa in jur de 200 lei, depinde acuma si de unde o iei da pe-acolo, corect?

Cartuse compatibile la imprimanta ta nu exista inca, asa ca un set de cartuse noi costa cel putin 130 de lei. Asta inseamna ca respectand garantia lui peste prajit, din doua ture de cartuse poti sa-ti iei alta imprimanta, corect?

Ce vreau sa spun cu asta este ca din moment ce ai pus un CISS (care costa tot vreo 200 de lei din cate tin minte) si nu mai dai bani pe cartuse ci pe cerneala pentru umplerea CISS, dupa primul schimb de cerneala ti-ai scos atat pretul atat al imprimantei cat si al CISS-ului daca calculezi cat dadeai pe originale sa printezi atata, intelegi?

Asa ca daca ti se strica ORICE la imprimanta sa zicem peste 6 luni sau 10 (ca oricum garantie ai doar un an), arunci imprimanta direct la gunoi si-ti iei alta, atat e de rentabil CISS!

Fa-ti singur calculul:


Ia cartusul de negru de exemplu, care are 6ml de cerneala in el (5,8ml ca sa fiu exact!). Si costa cat? 37 de lei? Stii cat costa 5.8ml de cerneala vrac? Stai sa calculez... Mai putin de 1 leu! 0.95 lei!... Ce zici? Wink

_______________________________________________________________________________________________________________________________________

APROPO, CISSIMPRIMATE:

Ce cerneala bagi in CISS-uri din gama Inktec?

_______________________________________________________________________________________________________________________________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cissimprimante



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Mesaje: 240
Locație: iasi

MesajTrimis: Joi Noi 18, 2010 9:22 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mediatecar are dreptate in totalitate. Si oricum daca folosesti cartuse compatibile la fel pierzi garantia. deci.... daca vrei neaparat garantie dai banii pe consumabile originale. referitor la intrebarea dvs o sa vb pe mess.

Cu stima!
_________________
Vanzari si asistenta sisteme ciss.
Yahoo mess: cissimprimante
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
tatar 69



Data înscrierii: 17/Noi/2010
Mesaje: 5

MesajTrimis: Joi Noi 18, 2010 9:57 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru raspunsuri. Aveti dreptate, nu trebuie sa-mi fac griji pentru garantie. Acum ca m-am lamurit cum vine problema, tot ceea ce mai trebuie sa fac este sa caut un ciss pentru imprimanta mea. De la ce firma sa-mi cumpar? Ce-mi puteti recomanda?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Refillar



Data înscrierii: 20/Iun/2009
Mesaje: 4
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Noi 18, 2010 11:32 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Din fericire pentru tine la acest model (SX115) nu e nevoie sa faci nicio modificare intrucat la acest model producatorul nu au mai pus capacul de inchidere a cartuselor care la celelalte modele trebuia scos cand se monta CISS-ul. Probabil fiind o imprimanta low cost au mai economisit ceva la plastic Razz .
Cat despre garantie nu prea ai de ce sa-ti faci probleme cel putin in Bucuresti un client s-a dus cu imprimanta cu CISS-ul montat la garantie Shocked pentru o problema de mecanica si spre surprinderea mea nu s-au legat de CISS spunand ca atat timp cat nu curge cerneala in imprimanta si este "curata" nu se pierde garantia. Acum poate a avut noroc si a dat peste o persoana de treaba nu pot generaliza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tatar 69



Data înscrierii: 17/Noi/2010
Mesaje: 5

MesajTrimis: Joi Noi 18, 2010 11:56 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Reffilar, dupa ce am butonat putin pe Google, am vazut cateva filmulete cu montarea unui ciss pe Epson SX 115 si arata clar, desi intr-adevar nu are capac la cartuse, cum se taie din cutia cartuselor cate o bucata din partea de sus in ambele parti ale cutiei de cartuse.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Noi 18, 2010 12:59 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

cissimprimante a scris:
Mediatecar are dreptate in totalitate. Si oricum daca folosesti cartuse compatibile la fel pierzi garantia. deci.... daca vrei neaparat garantie dai banii pe consumabile originale. referitor la intrebarea dvs o sa vb pe mess.

Cu stima!


Asta e cu "cantec", pentru ca daca apelezi la garantie trebuie doar sa scoti cartusele compatibile si sa pui originale cand mergi la reprezentanta, si ei nu au cum sa stie daca ai folosit sau nu compatibile inainte. Din acest punct de vedere, e corect ca daca se intervine fizic pentru instalare CISS e clar vizibil si pot cei de la Epson sa dea din umeri si sa invoce asta la garantie...

Dar cum am mai spus, la ce economii faci cu CISS chiar nu mai conteaza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tatar 69



Data înscrierii: 17/Noi/2010
Mesaje: 5

MesajTrimis: Joi Noi 18, 2010 2:13 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

AM GASIT PE NET CATEVA FIRME CARE VAND SISTEME CISS PLINE CU CERNEALA LA UN PRET APROXIMATIV DE 150 RON. CINE POATE SA-MI RECOMANDE O FIRMA SERIOASA IN DOMENIU?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cissimprimante



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Mesaje: 240
Locație: iasi

MesajTrimis: Joi Noi 18, 2010 7:25 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Aici e mult de discutat. Toate firmele au clienti pe deplin multumiti si clienti extrem de nemultumiti. iar in primul rand conteaza ceanume pun in ciss. In speta cerneala din sistem. Sx 115 esteimprimanta conceputa pentru cerneala d etip pigment,in schimb, daca vrei aplicatii foto indicat ar fi mergi pe DYE. Cerneala de tip pigment are o paleta de culori destul de restransa si este ceva mai vascoasa decat DYE, motiv pentru care, in eventualitatea in care se infunda capul de print, o sa fie mai greu de desfundat. Si nu in ultima instanta LA ePSON CALITATEA CERNELII ESTE PRIMUL LUCRU CARE CONTEAZA. Daca cerneala din ciss nu este ok ,sau este pentru modele sdingeneratii mai vechi o sa ai multe batai de cap. Deci in concluzie ar trebui sa iei in calcul cerneala care spune in ciss, posibilitatea aceleli firme de ati oferi consultanta la instalarea sistemului, si garantia acordata sistemului ciss.

Sper ca te-a ajutat postul meu.
_________________
Vanzari si asistenta sisteme ciss.
Yahoo mess: cissimprimante
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
tatar 69



Data înscrierii: 17/Noi/2010
Mesaje: 5

MesajTrimis: Joi Noi 18, 2010 7:31 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru precizari dar toate firmele sau aproape toate firmele pe care le-am vazut pe net vand aproximativ acelasi produs cu acelasi tip de cerneala, de aceea este cam greu pentru mine sa aleg si de aceea am cerut o parere. De aceea vreau sa cumpar acest ciss de la o firma care are cat mai multi clienti multumiti.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cissimprimante



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Mesaje: 240
Locație: iasi

MesajTrimis: Joi Noi 18, 2010 9:02 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Acelasi tip de cerenala vinde toata lumea dar conteaza cat de bine este copiata aceasta cerneala. practic sunt trei tipuri de cerneala: Dye, Pigment si sublimare termica.
Cerneala de tip Dye are in compozitie cam 70 - 75 % apa, 15-25 % diferite tipuri de alcool cam 3 % materii organice solubile in apa si doar 5 - 7 procente colorant. La acest tip de cerneala colorantul ( practic partea care confera nuanta cernelii ), este dizilvata in apa, cerneala in discutie necontinand particule solide. Datorita celor mentionate mai sus, acest tip de cerneala are o vascozitate redusa, este mai fluida siare o paleta de culori bogata si un pic vivida (lucru de loc rau conferind pozelor siimaginilor color o nuanta mai ,,vie" ). De asemena in cazul in care capul de imprimare se infunda ( in general datorita neutilizarii indelungate a imprimantei ), este mai usor de desfundat.

Cerneala de tip pigment, are in mare aceasi compozitie chimica fata de DYE, cu cateva mici exceptii: areceva mai putina apa ( 65-70 % ) cam aceasi cantitate de alcooli, dar ceva mai vascosi ( de genul glicol-ului), aceasi cantitate de materii organice solubile in apa, in schimb ceva mai mult colorant ( intre 7 si 12 %, in functie de nuanta pe care o are cerneala ). Diferenta majora intre cele doua tipuri de cerneala este starea fizica in care se afla colorantul in compozitia cernelii. In cerneala pigment colorantul se prezinta sub forma unor particule solide aflate in suspensie in interiorul lichidului ( privita la microscop are cam acelasi aspect cu mierea de albine plina cu zahar ). Datorita prezentei acestor particule paleta de culori a acestei cerneli este destul de restransa si ofera o gama de culori mai mata. De asemenea vascozitatea cernelii este mai ridicata fata de DYE, iar fluiditatea ceva mai scazuta.

Cerneala de sublimare are cam aceleasi proprietati cu pigmentul doar ca, colorantul expus la temperaturi ridicate ( in jur de 100 grade C ) se transforma in vapori care interactioneaza cu poliesterul coloran fibreke de poliester. Practic sefoloseste pentru imprimant pe tricouri, cani etc, in centrele de copiere si in magazinele pentru asemena produse personalizate.


Ce i-ti recomand eu in materie de ciss: cerneala Inktec DYE, sistemul sa aiba furtune siliconice ( altfel la temperaturi sub 15 gr C o sa devina rigide ) si sa aiba cip monobloc V6.0 E mai indicat pentru resetarea nivelului de cerneala pe care i-l vede imprimanta. Daca vrei mai multe detalii sau crezi ca te pot ajuta cu ceva ai datele mele de contact pe privat.
_________________
Vanzari si asistenta sisteme ciss.
Yahoo mess: cissimprimante
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
cissimprimante



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Mesaje: 240
Locație: iasi

MesajTrimis: Joi Noi 18, 2010 9:07 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Si inca ceva: cartusele cucare este echipat sistemul ciss ar trebui sa fie impartite in trei camere. Astfel se previne circulatia in sens invers a cernelii.
_________________
Vanzari si asistenta sisteme ciss.
Yahoo mess: cissimprimante
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community