Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Cartus PG-40

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
fobily



Data înscrierii: 23/Dec/2009
Mesaje: 2

MesajTrimis: Mie Dec 23, 2009 1:02 am    Titlul subiectului: Cartus PG-40 Răspunde cu citat (quote)

Am un cartus PG -40 pe care l-am reincarcat. Problema e ca nu mai merge. Imi puteti da un soft de resetare al cartusului? Multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Dec 23, 2009 8:32 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

PG-40 nu are chip, deci nu ai ce reseta la cartus.
Daca nu-ti mai merge (ceea ce, fie vorba intre noi, e foarte, foarte vag...), e din alte cauze.

Acum, ca sa putem totusi sa te si ajutam, raspunde cu detalii cat mai multe la TOATE intrebarile, asa punctual te rog cum voi pune si intrebarile mai jos:

1. Ce eroare iti afiseaza imprimanta? Adica, iti spune ca ai cartus gol? Sau cartus lipsa? Sau il vede plin dar nu scrie cand dai tiparire? Cum EXACT apare problema la tine? Are si un cod eroarea afisata, de exemplu E05 sau E6, etc...?

2. Este prima oara cand faci incarcare la acest cartus?

3. Ai facut incarcarea avand trusa (kit) de refill Inktec (cod produs bki-9040d)? Daca da, ai respectat INTOCMAI indicatiile din kit?
(aici poti vedea si video cum trebuia facut http://****inktec****/english/movie/BKI-9040D_eg.wmv ; ai facut EXACT ASA?)

Ia pe rand fiecare punct si raspunde.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Dec 23, 2009 8:37 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

A, si era sa uit, rugaminte:

NU INTREBA LA DOUA TOPICURI DIFERITE ACELASI LUCRU!

Vezi ca am lasat aici, de dincolo am sters intrebarea ca nu avea legatura directa cu subiectul de-acolo, plus ca ai deschis aici discutie noua, eu zic pe o tema sa stam toti intr-un loc, de acord?... Altfel ne "diluam" Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fobily



Data înscrierii: 23/Dec/2009
Mesaje: 2

MesajTrimis: Mie Dec 23, 2009 6:55 pm    Titlul subiectului: :) Răspunde cu citat (quote)

Eu am incarcat cartusul int-un mod mult mai barbar si mai primitiv fata de ce am vazut in filmulet. Am dat capacul de deasupra la o parte, dupa care cu o seringa de la farmacie am bagat 15 ml. Problema s-a rezolvat folosind un programel MPtool, apoi am urmat urmatoarele instructiuni :
1)scoate imprimanta din priza
2)press and keep the button of on-off.
3)baga imprimanta in priza.
4)press the button of a cancelling/renewal .
Then release the button on-off.
Oricum multumesc pt ajutor
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Dec 24, 2009 11:37 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nasol.... pentru ca daca nu ai kit si tot ce trebuie nu poti nici urma minimele indicatii de exploatare si intretinere care le poti citi aici http://****mediatec.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=3&start=0, ceea ce va face ca viata de refill a cartusului sa fie mult mai scurta decat daca respecti toate alea.

Dar ...bine ca te-ai descurcat. De ce insa romanii vor sa improvizeze cand exista drum batatorit si testat, dupa care tot ei plang ca nu le ies lucrurile in viata... n-am sa inteleg niciodata, desi ziceam ca-s si eu pe jumatate roman... In fine, asta e.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Apr 06, 2010 4:22 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Resetare PG40/CL41 verificata!

Citat:
lo que necesita es:
- cartucho refilado
- tirro o cinta adhesiva
- tijeras

cartucho PG 41

a) tomas el cartucho ya refilado y le pones un trozo de cinta adhesiva y lo pones en la primera línea exactamente tiene que cubrir los 4 contactos y lo metes a la impresora intenta imprimir cualquier cosa te dará error que no reconoce el cartucho o esta mal puesto


b) saca el cartucho de la impresora sin cancelar nada y ahora en la segunda línea de contactos tapa dos de cada lado tiene que quedar en medio uno libre siempre hazlo con la cinta en este caso serán dos trozos recuerda que no tape otros contactos y lo pones en la impresora te dará error de nuevo


c) lo vuelves a sacar y le quitas la cinta de la primera línea de contactos te aseguras que la segunda línea aun queden tapados los dos contactos de cada lado y lo vuelves a meter te dará error de nuevo


d) lo sacas y le quitas la ultima parte de cinta ahora lo metes y ya lo reconocerá te dirá que as instalado un cartucho dale aceptar y como magia te saldrán llenos



En el caso de los cartuchos 40 es lo mismo la única diferencia es que en la segunda línea tapas todos los contactos


Nu-mi cereti sa va traduc. Cool
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
GHIA



Data înscrierii: 16/Noi/2010
Mesaje: 17

MesajTrimis: Dum Noi 21, 2010 10:26 pm    Titlul subiectului: RESETARE CARTUSE PG 37 SI CL 38 Răspunde cu citat (quote)

Itrebare, a verificat cineva daca metoda lipirii de benzi pe contactele cartuselor la cartuse PG 37 si CL 38, utilitaze printre altele la imprimanta Canon MP 190 ?. Exista vreun risc daca incerc metoda pe acest tip de cartuse?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Intretinere, Kit-uri de refill, cerneluri / Maintenance, Refill kits, Inks Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community