Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Hartie pliant - impirmare inkjet Canon Ip4700

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> IMPRIMANTE - opinii, raport calitate/pret si costuri pe pagina, discutii generale / Printers - opinions, quality/price ratio, general discussions
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
bachusbc



Data înscrierii: 12/Ian/2011
Mesaje: 1

MesajTrimis: Mie Ian 12, 2011 3:33 pm    Titlul subiectului: Hartie pliant - impirmare inkjet Canon Ip4700 Răspunde cu citat (quote)

Vreau sa fac 2000 de pliante/brosuri (scris + fotografii) si as vrea sa le printez pe un IP4700 cu CISS pe el. Problema pe care o intampin este alegerea hartiei. Am incercat diverse tipuri de hartie...si cea care ma multumeste pana acum este doar cea fotografica, dar e scumpa. Restul care le-am incercat (la un pret mai mic) ori nu absorbeau cerneala, ori calitatea print-ului nu era ok Ma gandeam poate cineva a folosit vreun anumit tip de hartie si ma poate ajuta. A folosit cineva Colotech Lucios, si daca da...a mers? adica hartia a absorbit cerneala? Va multumesc anticipat!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cissimprimante



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Mesaje: 240
Locație: iasi

MesajTrimis: Mie Ian 12, 2011 6:50 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cartonul colotec este carton special conceput pentru imprimante laser. Problema este ca nu absoarbe umiditatea, iar cerenala, mama ei , e destul de umeda. Pe hartii lucioase de imprimanta laser sau tipografie poti printa doar text si sa speri la rezultate. In rest...
_________________
Vanzari si asistenta sisteme ciss.
Yahoo mess: cissimprimante
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Ian 13, 2011 8:26 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Hartia asta e ideala pentru brosuri
http://****mediatec.ro/product--hartie-foto-a4-de-inalta-rezolutie-pentru-inkjet-1440dpi-105gmp-100colitop-trata--1021.html


, de fapt exact in acest scop a fost conceputa (printare color de inalta rezolutie pt inkjet) si are pret bun.

Si in general evita hartia lucioasa, ea are aspect mai shmecher in mod aparent, dar nu e niciodata folosita de profesionisti. In special datorita faptului ca reflecta lumina, facand imposibila fix urmarirea textului sau a imaginii din brosura. Adica exact cand cade lumina mai puternica pe pagina, se vede cel mai putin datorita reflexiei.

Hartia adecvata tiparirii inkjet e cea asa-numit "mata", care insa nu inseamna matul hartiei de tiparit simple! E un mat care permite luciului culorii in sine sa se manifeste, adica exact ce doresti sa obtii, presupun.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cissimprimante



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Mesaje: 240
Locație: iasi

MesajTrimis: Vin Ian 14, 2011 8:06 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Total de acord cu d-nul iuliu. Am incercat hartia prezentata de dumnealui si este foarte ok. Cu toate ca nu prea merge la printuri full color calitate foto. Daca ai acoperire mare deimagine arfi ideal sa folosesti setarea de text si imagine. Oricum ar fi cel mai bine sa iei un top si sa-l incerci.
_________________
Vanzari si asistenta sisteme ciss.
Yahoo mess: cissimprimante
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Ian 14, 2011 9:46 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pai stai coane, ca nu e hartie foto, ci una tocmai pentru pliante, brosuri etc, deci e normal sa nu mearga pe full color ca o hartie foto dedicata.

Ca daca omu zicea de poze era altceva, nu asta ii recomandam. Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cissimprimante



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Mesaje: 240
Locație: iasi

MesajTrimis: Vin Ian 14, 2011 2:11 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

True, dar este posibil ca pliantele omului sa aiba si niste imagini grafice, un background color etc. Din acest motiv am recomandat folosirea unei setari de calitate de mijloc. In acest fel foaia nu este ,,inundata" de cerenala, dar calitatea ar trebui sa se pastreze.
_________________
Vanzari si asistenta sisteme ciss.
Yahoo mess: cissimprimante
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> IMPRIMANTE - opinii, raport calitate/pret si costuri pe pagina, discutii generale / Printers - opinions, quality/price ratio, general discussions Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community