Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Problema cartus Canon Ep-22 (HP 92a)

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
danm79



Data înscrierii: 08/Ian/2010
Mesaje: 4

MesajTrimis: Joi Ian 13, 2011 3:51 pm    Titlul subiectului: Problema cartus Canon Ep-22 (HP 92a) Răspunde cu citat (quote)

Salut!
Am si eu o problema cu un cartus de Canon LBP 810 (EP-22, e acelasi cu Hp de 1100!
Dupa ce am facut refill la el a inceput sa imi scoata dungi verticale pe foaie, ca in poza din link!
Mentionez ca nu am schimbat pana cum la el cilindru o data si parca lamela de curatare..ma gendesc ca o fii rola PCR...
Cartusul e de cand e imprimanta..si cred ca l-am reincarcat de minim 15 ori!
Problema e ca mai am unul HP mai nou care face tot la fel tot dupa o dupa reincarcare...
Astept idei...multumesc in avans!

http://****pixhost.org/show/2019/5405655_img_resize.jpg

Later edit:
Cartusul de HP, scoate asa (parca nu ar fi aceeasi chestie):

http://****pixhost.org/show/2019/5405746_hp-92a.jpg
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mausica



Data înscrierii: 16/Dec/2008
Mesaje: 26
Locație: Arad

MesajTrimis: Vin Ian 14, 2011 1:19 am    Titlul subiectului: Re: Problema cartus Canon Ep-22 (HP 92a) Răspunde cu citat (quote)

danm79 a scris:
Salut!
Am si eu o problema cu un cartus de Canon LBP 810 (EP-22, e acelasi cu Hp de 1100!
Dupa ce am facut refill la el a inceput sa imi scoata dungi verticale pe foaie, ca in poza din link!
Mentionez ca nu am schimbat pana cum la el cilindru o data si parca lamela de curatare..ma gendesc ca o fii rola PCR...
Cartusul e de cand e imprimanta..si cred ca l-am reincarcat de minim 15 ori!
Problema e ca mai am unul HP mai nou care face tot la fel tot dupa o dupa reincarcare...
Astept idei...multumesc in avans!

http://****pixhost.org/show/2019/5405655_img_resize.jpg

Later edit:
Cartusul de HP, scoate asa (parca nu ar fi aceeasi chestie):

http://****pixhost.org/show/2019/5405746_hp-92a.jpg

Salut! Eu zic sa mai schimbi cartusul cu unul compa ca nu e asa de scump
_________________
Sunt praf pulbere fina, si conduc un Focus! Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cissimprimante



Data înscrierii: 31/Ian/2010
Mesaje: 240
Locație: iasi

MesajTrimis: Vin Ian 14, 2011 8:03 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Problema la primul cartus (E22) pare a fi de la rola PCR. Dar la al doilea as zice ca este de la impamantarea cilindrului. Desfa cartusele, curata bucsele de la rola PCR, curata contactele de pe cilindru, intareste putin lamela de masa din interiorul cilindrului, da cu niste vaselina grafitata pe contactele ce la cilindru si pe bucsele de incarcare de la rola magnetica cat si de la PCR. si dupa aia ai sa vezi ca merge.
_________________
Vanzari si asistenta sisteme ciss.
Yahoo mess: cissimprimante
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
danm79



Data înscrierii: 08/Ian/2010
Mesaje: 4

MesajTrimis: Sâm Ian 15, 2011 1:45 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Am rezolvat cu EP-22, era rola magnetica, avea scame prinse intre ea si doctor blade, am curatat-o (inclusiv cartusul) si merge acum perfect...
Cu cel de HP nu am rezolvat, cred ca tot rola este, dar trebuie inlocuita cu tot cu doctor blade...(cu drum-ul si PCR-ul de la Ep-22 care merg perfect pe asta) scoate tot la fel..
Offtopic: a tinut (si tine inca) imprimanta asta eroic din '96 de cand o am si cartusul (original) refilat de vreo 15 ori cred...scoate ca in prima zi....Cred ca in curand ii fac cadou un alt cartus..Very Happy
Numai de lauda despre CANON...am si o pixma mp250 refill fara probleme, merge super.

Multumesc de raspunsuri!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community