Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Masini pentru refillarea cartuselor laser

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
daniel21



Data înscrierii: 15/Aug/2010
Mesaje: 11

MesajTrimis: Dum Aug 15, 2010 6:41 pm    Titlul subiectului: Masini pentru refillarea cartuselor laser Răspunde cu citat (quote)

Salutare,

Incarc cartuse de vreo 8 ani de zile si m-am cam saturat sa inghit toner in fiecare zi, din acest motiv vreau sa achizitionez o masina cu ajutorul careia sa scap de praful de toner, masina se poate vedea aici: http://****ecopartner.ro/shopping_cart.php?sort=4a .
Intrebari:
1. Merita investitia?
2. Este cu adevarat eficienta in "lupta" cu praful de toner?
3. Altii furnizori in afara de acesta din link?

Multumesc pentru raspunsuri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Lun Aug 16, 2010 9:42 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

interesanta ideea....dar pretul este "mai mult ca prefectul", cum se zice...20.000 ron....doar firme cu volum mare de lucru cred ca isi pot permite un aparat de genul asta.....la banii mei, prefer faza cu masca pe bot si manusile de unica folosinta....ca anti-praf de toner, da....este eficace.....dar, repet, este mult prea scumpa pentru unul ca mine.....mai ales ca nu am cum sa ma "lipesc" de fonduri europene nerambursabile.....sa auzim numai de bine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
daniel21



Data înscrierii: 15/Aug/2010
Mesaje: 11

MesajTrimis: Mar Aug 17, 2010 7:05 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Eu am ajuns sa fac lunar (tot singur) in jur de 120 - 150 de tonere, inghit suficient toner incat sa-mi fac griji pt sanatatea mea. Cu masca nu pot sa lucrez sub nici o forma iar manusi nici atat. Am mai cautat astfel de masini si le-am gasit si mai scumpe, adica intre 7000 - 9000 de euro. Pretul este intreadevar enorm, asa ca singura solutie este sa gasesc un amator care sa construasca o astfel de masinarie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
zarzarel



Data înscrierii: 07/Mar/2009
Mesaje: 541
Locație: urlati

MesajTrimis: Mie Aug 18, 2010 10:56 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

salutare.dupa mine, la constructia unei asemenea "masinarii" cea mai proiblema este evacuarea tonerului rezidual din cartusele ce urmeaza a fi refilate(remanufacturate) si colectarea lui intr-un recipient cat de cat etans.un mini-compresor de aer cu un tub flexibil adaptat ca lungime, un cap de pistol ca acela folosit la umflarea pneurilor la automobil, o instalatie electrica economica, ceva cornier, tabla, intrerupatoare, obligatoriu niste plexiglas (sau geam securizat), dar mai intai trebuie proiectat interiorul, o schita mai amanuntita.cred ca in cateva luni, daca nu stai zi de zi la proiectul asta, poti rezolva destul de elegant si eficace asa ceva....si, poate, mai ieftin decat aparatul "oficial" din linkul tau de la prima postare....romanul este si destept si inventiv....mai ales ca ramai cu satisfactia de a construi tu aparatul....si, in timpul liber poti face si pt prieteni, contra cost, evident.....eu unul nu am un volum de lucru ca al tau, dar ideea este mai mult decat interesanta.sa auzim numai de bine
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MariusV



Data înscrierii: 22/Oct/2008
Mesaje: 67
Locație: Urziceni

MesajTrimis: Joi Aug 19, 2010 8:50 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Alta mai ieftina aici
_________________
Nu forța, încearcă un ciocan mai mare!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
daniel21



Data înscrierii: 15/Aug/2010
Mesaje: 11

MesajTrimis: Vin Aug 20, 2010 9:18 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Pretul este mult mai ok, sper sa ajung saptamana viitoare sa o vad. Din poza nu se intelege daca are containar special unde sa versi tonerul rezidual (operatiune care face sa se ridice mult toner).

Aveti idee cand va mai fi la romexpo un targ in care sa fie prezentate si astfel de masini ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
daniel21



Data înscrierii: 15/Aug/2010
Mesaje: 11

MesajTrimis: Joi Aug 26, 2010 11:36 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

As vrea sa va dati cu parerea despre urmatoarea chestiune.

Masinile de "refilat laser" sunt extrem de scumpe cea mai ieftina ajunge la 5000 - 6000 de euro, cea din link la (12500).

Daca cumpar o hota profesionala de la maxigel, hota care are filtre de inox (fara panza) si scot furtunul afara, credeti ca este o solutie ok ?
Hota costa in jur de 500 de euro si are putere foarte mare, adica 1800 metri cubi pe ora, fara de 400MC ora cat are o hota normala.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Aug 26, 2010 5:32 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

E solutia dezastru, pentru ca tonerul este considerat toxic pentru plamani si daca te prinde careva ca il evacuezi in atmosfera sau canalizare (ca din apa prin evaporare la urma tot in aer ajunge) te cam ia mama lu mediu si amenzi si de alea... Nu degeaba sunt masinile de refill si panourile tip hota de aspirare la preturile alea, crede-ma!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
daniel21



Data înscrierii: 15/Aug/2010
Mesaje: 11

MesajTrimis: Joi Aug 26, 2010 7:54 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Hota aceea are si ea filtre si nu ajuge in atmosfera toner, oricum cu hota este mai putin dezastros decat fara nici un fel de astfel de "masinarie". (in romania nu cred ca sunt mai mult de 10% de firme care folosesc masini de refill).

O alta intrebare apropoo de ce spui tu, daca cumpar masina de la mediaconsum.ro, masina care este facuta de cineva "manual" nu risc acelasii lucru ?, avand in vedere ca este o masina neomologata, fara ISO, etc ?

Apropo mediatec foloeste o astfel de masina pentru reumplerea cartuselor? Ma intereseaza dca aveti ceva de care sunteti multumiti.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Aug 26, 2010 8:31 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Hota nu are filtre pentru toner, care de ex daca e aspirat trece prin sacul obisnuit ca prin branza.

Si firmele de refill care se respecta folosesc aspiratoare de toner (de regula de la 3M sau firme de calibru comparabil) care costa cca 250~400eu, dotate cu filtre de cca 20eu pt toner black si cca 27eu pentru color care e chiar mai fin decat cel negru, filtre care sunt CONSUMABILE la aceste echipamente si se schimba la o firma de refill serioasa de 5~6 ori pe luna.

Si da, refill oferit de Mediatec Team este facut in conditii strict omologate din acest punct de vedere. Sa fii multumit sau nu este nerelevant cata vreme e obligatoriu asa. Nu ne convine pretul acestora, dar altfel nu se poate daca vrei sa mai functionezi pe piata si peste 10 ani. Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
daniel21



Data înscrierii: 15/Aug/2010
Mesaje: 11

MesajTrimis: Vin Aug 27, 2010 1:56 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Folosesc un aspirator cu filtru prin apa si sunt multumit de ce face, dar ma gandeam la o solutie la scara mai mare, cand torni toner intr-un cartus nu poti sa stai si cu aspiratorul in mana sa prinzi particulele care se ridica si din acest motiv masina ar fi mai practica.

Oricum in urmatoarele 6 luni am sa imi achizitionez o astfel de masina pt ca nu am incotr-o.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Aug 27, 2010 2:19 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cand torni toner intr-un cartus, daca o faci printr-o gaura vezi ca exista adaptoare, daca nu e relativ simplu sa ti-l fabrici singur, in asa fel incat, insurubate pe flacon, sa fie ca un fel de con care la celalalt capat e de diamerul gaurii in care torni. In acest fel pierderile in aer sunt practic inexistente(vezi imagini mai jos) cu conditia sa agiti bine flaconul cu toner inainte de turnare, miscare ce confera prafului proprietati de curgere asemanatoare unui lichid.


Daca refillezi prin "spatele" cilindrului (la unele modele) atunci ai o problema, dar regula e gaura existenta, chiar daca mai ascunsa la unele sau mai accesibila la altele sau in unele cazuri o faci chiar tu cu o scula de genul celei de mai jos (este de vanzare si la Mediatec Team):




Filtrarea prin apa te protejeaza destul de eficient (vorba ta, mai putin cand torni si mai mult cand aspiti din cartus), dar - atentie! - nu este admisa de normele europene! Intrucat se considera ca apa, chiar si canalizata, contine tonerul, apa aceea e posibil sa balteasca undeva, sa se evapore si tonerul ramane sub forma de praf luat de vant si... etcetc.

Stiu ca e o exagerare la nivel de refilator simplu, dar legea e aceeasi atat pt cei care fac 1 refill pe zi, ca si pt cei care fac refill si remanufacturare cate 100 sau 1000 cartuse pe zi. dar, desigur, pt inceput si mai ales pt plamanii tai, faza cu apa e ok, o recomand si eu pentru starteri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
scoop



Data înscrierii: 25/Noi/2010
Mesaje: 22

MesajTrimis: Joi Noi 25, 2010 12:43 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Salut, unde anume pe site gasesc "scula" aia de gaurit cartusele ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Noi 25, 2010 8:51 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Vezi de care depozit apartii aici http://****mediatec.ro/article--contact--1724.html si scrii mail sau telefonic, cum vrei. Este la Mediatec, acesta este raspunsul la intrebarea ta Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
scoop



Data înscrierii: 25/Noi/2010
Mesaje: 22

MesajTrimis: Lun Noi 29, 2010 4:05 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Salut, am dat email la bucuresti (rahova) am si sunat azi, mi-a raspuns un domn care nu stia despre ce vorbesc dar a zis ca se intereseaza. N-am mai primit raspuns. Pot sa-l comand la voi direct ? Multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
volcinsche



Data înscrierii: 10/Iul/2009
Mesaje: 77

MesajTrimis: Lun Noi 29, 2010 4:08 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

are dreptate scoop, bucurestiul se misca cam in reluare. Ar trebui sa preluati tot controlul Smile.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Lun Noi 29, 2010 4:15 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu e asa... noi avem doar 10 judete, Buc are restul + Kpitala care face cat 5 judete... se misca rapid, dar e volum imens de munca acolo...

Apare imediat pe site produsul si intra zzozzo aici sa posteze linkul, asa puteti comanda fara sa mai cereti lamuriri Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zzozzo
Site Admin


Data înscrierii: 12/Ian/2009
Mesaje: 324
Locație: Arad

MesajTrimis: Lun Noi 29, 2010 5:29 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

nu am publicat produsul pe site deoarece nu il avem momentan pe stoc, probabil il vom primi cu urmatorul import (cam peste o luna, si daca tin cont de sarbatorile de iarna inseamna ca probabil va fi pe la inceputul lui ianuarie), moment in care voi publica produsul pe site, si voi reveni si aici pe forum (la acest topic) sa anunt acest lucru...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
scoop



Data înscrierii: 25/Noi/2010
Mesaje: 22

MesajTrimis: Mar Noi 30, 2010 10:47 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru raspunsuri. O sa-mi confectionez eu ceva pana la anu si revin cu intrebari atunci.

Intrebare, cartusele 36A sunt capsulate, si singura varianta e ori desfacute total si turnat toner dupa ce scoti rola magnetica sau gaura practicata in rezervor. Ma insel ? care varianta e mai buna, rapida, profi, etc ?

Multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
viorel.20cm



Data înscrierii: 15/Sep/2010
Mesaje: 166
Locație: Rm.Valcea

MesajTrimis: Mar Noi 30, 2010 2:36 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

fara gauri.......re rog
Very Happy
Refil inseamna sa desfaci tot cartusul,sa ii scoti rezidurile,sa stergi componentele cu alcool izopropilic,si aspirat totul foarte bine,inclusiv daca mai este toner existent,incarcat ori prin dop,ori pe sub rola magnetica.In stilul acesta eu incarc de peste 10ori un cartus,bine,,,mai inlocuiesc cilindru la 3-4 incarcari.Plus ca hp36a e super usor de desfacut.
Bafta>
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zzozzo
Site Admin


Data înscrierii: 12/Ian/2009
Mesaje: 324
Locație: Arad

MesajTrimis: Mar Noi 30, 2010 2:58 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

evident ca e de recomandat desfacerea si curatarea cartuselor...
dar mai sunt persoane care doresc sa dea o gaura, sa puna toner si gata (multi nici nu mai golesc rezidualul), metoda prin care se poate incarca (in medie) doar odata cartusul...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Noi 30, 2010 3:28 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Citat:
(multi nici nu mai golesc rezidualul)


Se goleste si rezidualul tot prin gaurire... Adica faptul ca se face refill cu acea metoda nu inseamna implicit ca nu se goleste rezidualul, asta vreau sa subliniez.

Si inca ceva: sunt cartuse (de regula color gen Q600X) care daca faci refill prin demontare ai peste 50% sanse sa curga dupa remontare, atat e de precis facut si de nerezistent la surubarire, demontare-montare etc.

Din acest motiv la acele cartuse refill se face DE REGULA prin gaurire, si golire rezidual tot prin gaurire.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zzozzo
Site Admin


Data înscrierii: 12/Ian/2009
Mesaje: 324
Locație: Arad

MesajTrimis: Mar Noi 30, 2010 4:54 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

eu ma refeream la cartusele laser monocrome, pt. care recomandam desfacerea Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Noi 30, 2010 5:43 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

nu specificasesi, don director Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ZELE



Data înscrierii: 04/Dec/2007
Mesaje: 72
Locație: arad

MesajTrimis: Mie Ian 26, 2011 8:10 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Desfacere cartusului este sfnta, adica prin gaurire pur si simplu scoti de pe piata un corp cartus care poate sa devina pe viitor un remanufacturat exceptional. ( apel la constiinta celor care fac refill, nu distrigeti cartusul)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
scoop



Data înscrierii: 25/Noi/2010
Mesaje: 22

MesajTrimis: Mie Ian 26, 2011 11:47 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Singura problema este ca nu vad cum poti sa pui toner prin fanta aia mica dupa ce dai rola magnetica din drum ...fara sa faci mizerie peste tot ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
viorel.20cm



Data înscrierii: 15/Sep/2010
Mesaje: 166
Locație: Rm.Valcea

MesajTrimis: Joi Ian 27, 2011 9:37 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu faci mai multa mizerie,daca incarci pe sub rola magnetica,decat prin gaurire,care nu face decat sa distruga cartusul,cat si imprimanta cat timp nu poti elimina tot tonerul rezidual,si sa cureti bine lamela de stergere,dr.blade,pinioane,etc.,,lucru care va duce la o functionare defectuoasa si o calitate proasta a listari,curge toner in imprimanta murdareste foaia,.......o nebunie....
NU MA LAUD,dar eu cel putin ,incarc un cartus obisnuit laser de pana la 15ori,bineinteles cu inlocuirea cilindrilor cand e cazul,sau a altor subansamble,in schimb prin gaurire,nu poti incarca mai mult de 2-3ori,ca apoi vine clientul si "te pune sa i-i cumperi alta imprimanta" ca nu ai facut refill-ul ok.
Stima D-L.ZELE!!!
Haideti sa devenim mai buni,sa lasam barbarismul la o parte.... Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Joi Ian 27, 2011 9:54 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Intrucat tonerul se comporta ca un lichid (dupa agitare), el curge fara probleme unde il dirijezi. Cu conditia sa il dirijezi corect, desigur!

In acest scop iti poti confectiona un dispozitiv din 2 suprafete inclinate care la capatul de jos sa aiba dimensiunea fantei (vezi poza de mai jos).

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
scoop



Data înscrierii: 25/Noi/2010
Mesaje: 22

MesajTrimis: Joi Ian 27, 2011 10:08 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

cer permisiunea de a deschide un topic nou dedicat reincarcarii cartusului 36A...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Ian 28, 2011 9:10 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

scoop a scris:
cer permisiunea de a deschide un topic nou dedicat reincarcarii cartusului 36A...

Pai de ce tre sa-ti ceri permisiunea? Da' cine te tine sa nu deschizi? Cool
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> Cartuse laser,imprimante laser - probleme de exploatare, refill, intretinere / Laser printers and cartridges - operational issues, refill, maintenance Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community