Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse
Consumabilele sunt pasiunea noastra!
Vanzari online: www.mediatec.ro
 
 FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

probleme de printare cu epson dx4000

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> IMPRIMANTE - opinii, raport calitate/pret si costuri pe pagina, discutii generale / Printers - opinions, quality/price ratio, general discussions
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
stefan23ovidiu



Data înscrierii: 02/Oct/2010
Mesaje: 22
Locație: PASCANI

MesajTrimis: Mar Ian 25, 2011 1:34 am    Titlul subiectului: probleme de printare cu epson dx4000 Răspunde cu citat (quote)

cand fac copie de pe foaie de hartie merge bine la fel fara probleme si scanarea unui document in calculator. problema apare cand vreau sa scot un document din calculator nu tipareste pagina intreaga la inceputul pagini raman 3 cm spatiu alb si pe urma incepe tiparirea deci nu se tipareste tot documentul.poate fi de la cablu usb al imprimantei?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Ian 25, 2011 8:29 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nu e nimic electric acolo, deci nu de la cabluri.

Ar fi bine sa postezi o scanare cu ce printezi si nu ies primele 3 randuri sa vadem si noi. Ia legatura cu mine pe mail, mess sau PM daca nu stii cum.

De regula e setarea din softul din care printezi. De exemplu in Word, trebuie setate marginile corect, altfel asa se intampla adeseori.

Iti face la fel si la poze sau doar la text?

Daca doar la text, face la fel si la Word ca si in Excell sau un Notepad?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Ian 25, 2011 1:31 pm    Titlul subiectului: POZELE Răspunde cu citat (quote)



Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Ian 25, 2011 1:35 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Este evident ca ceva e problema din setarile imprimantei. Ori nu e setata pe A4, ori imprimanta ori cand setezi documentul spre tiparire, pentru ca nu poate fi de la cartus din motivul simplu ca imprimanta are un senzor care "simte" capatul foii de hartie si isi ia reper de unde sa inceapa sa tipareasca in functie de cum ajunge hartia la acel senzor. Mi-e greu sa cred ca acel senzor s-a deplasat atat de mult in imprimanta, de fapt nici nu are cum.

Ai insa o problema cu cartusele in sensul ca iti scoate culorile mult mai palide... Sigur ai facut copiile acelea (sau printarile) la rezolutie normala sau buna? Parca ar fi facute pe draft (sau quick la unele imprimante).

Dar sa lasam si pe altii sa se exprime...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stefan23ovidiu



Data înscrierii: 02/Oct/2010
Mesaje: 22
Locație: PASCANI

MesajTrimis: Mar Ian 25, 2011 4:41 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

poza e pe draft texul e normal
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mar Ian 25, 2011 4:49 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

E ceva ciudat.... la toate paginile iti face la fel, intrebare:

A aparut la un moment dat fenomenul acesta sau e de cand ai luat imprimanta...? Ce iti aduci aminte in legatura cu aparitia acestui fenomen?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stefan23ovidiu



Data înscrierii: 02/Oct/2010
Mesaje: 22
Locație: PASCANI

MesajTrimis: Mie Ian 26, 2011 12:07 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

cam de o aproape 2 saptamani pana atunci a mers bine si am trecut de 1000 de printuri la faza cu setarile m-am gandit si eu. cand a aparut problema am dezintalat si reinstalat imprimanta.a mers bine la cateva prituri si ieri a reaparut din nou.nu am facut modificari in setari.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Ian 26, 2011 8:42 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Vad ca nu se "baga" nimeni la topic. Iti sugerez (ai spus ca e luata de doua saptamani imprimanta, am inteles corect?) sa o duci la service in garantie, m-as uita mai deaproape la ea dar nu se poate de la distanta...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stefan23ovidiu



Data înscrierii: 02/Oct/2010
Mesaje: 22
Locație: PASCANI

MesajTrimis: Mie Ian 26, 2011 10:56 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

de 2 saptamani a aparut problema imprimanta are 2 ani deci nu mai este in garantie am facut peste 1000 de printuri fara probleme.am sa descarc programele de pe pagina producatorului si am sa o instalez din nou poate e de la cd sa nu se fi instalat corect

Ultima modificare efectuată de către stefan23ovidiu la Mie Ian 26, 2011 11:25 am, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Ian 26, 2011 11:19 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Deci, mister total. In sensul ca daca nu a umblat cineva in setarile de printare, dand ceva margine aiurea, ceva border, nu-mi imaginez ce poate fi! E absurd sa zici ca simte imprimanta capatul hartiei la 4 cm dupa ce ea a intrat la tiparit, doar daca asa vrea ea cu intentie, adica ceva se intampla, unul din programele folosite de tine modifica setarile imprimantei, ai zis si tu ca ai reinstalat, a mers si dupa aceea a reaparut.

Iti recomand sa faci inca o data reinstalarea dupa care sa fii hipervigilent sa vezi CAND apare fenomenul, respectiv DUPA CE FOLOSESTI CARE PROGRAM.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stefan23ovidiu



Data înscrierii: 02/Oct/2010
Mesaje: 22
Locație: PASCANI

MesajTrimis: Mie Ian 26, 2011 11:32 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

am sa reinstalez si o sa revin cu informatii noi
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Mie Ian 26, 2011 12:55 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

inca un amanunt: desi tiparirea o incepe cu 4cm intarziere in sensul ca muta toata imaginea cu 4cm mai jos, la capat se opreste regulamentar, la 1cm de margine, din tiparit!

Asta inseamna ca are probleme serioase in capul ei si e varza frate, doar reinstalat poate salva situatia sau... cine stie?...

Ideea e, daca nici dupa reinstall nu "te prinzi" ce-ti modifica setarile, instaleaza programul Team Viewer sa intru sa vad ce naiba e acolo la tine, ok? mai vorbim!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stefan23ovidiu



Data înscrierii: 02/Oct/2010
Mesaje: 22
Locație: PASCANI

MesajTrimis: Joi Ian 27, 2011 11:12 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

am reinstalat imprimanta am facut vreo 50 de printuri deocamndata nu sunt probleme
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mediatecar
Site Admin


Data înscrierii: 16/Noi/2007
Mesaje: 2406

MesajTrimis: Vin Ian 28, 2011 9:13 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

stefan23ovidiu a scris:
am reinstalat imprimanta am facut vreo 50 de printuri deocamndata nu sunt probleme


Mentine vigilenta! Noteaza orice soft deschizi in orice zi, ceva de genul "word, excell, paint", maine "need 4 speed, zuma, solitaire" Cool etc, trebuie sa vedem exact dupa ce actiune apare problema, pentru ca ceva modifica serios capul imprimantei tale facand-o varza si nu inteleg ce. Poate un Adobe.... cine stie?

In orice caz, macar o pagina text amarata sa printezi in fiecare zi, in special inainte de a inchide calculatorul desigur.

Astept infrigurat! Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Forum Mediatec - Depozitul de Cartuse -> IMPRIMANTE - opinii, raport calitate/pret si costuri pe pagina, discutii generale / Printers - opinions, quality/price ratio, general discussions Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community